MALÝ VIDEOKURZ

Domů
Nahoru
od filmu k analogu
TV základy
videokamery
natáčení
zpracování v PC
střih jako umění
archiv a distribuce
doplnek1

 

 

Archivace a distribuce

 

Pokud jste dočetli až sem, tak si zasloužíte mou poklonu. Ovšem ještě větší poklonu získáte, pokud se naučíte správně svá díla archivovat .-) . Je to stejně důležitý krok, jako vytvoření snímku - uchovat ho v čase.

Páskové kamery mají výhodu, archivují i hrubé materiály, takže projekty můžeme později rekonstruovat (pomocí znovunatažení zdrojových záběrů). Finanční poměr je také příznivý, 1hod HD videa se vejde na kazetu za 60Kč, jejíž životnost je ověřeně více než 30let (digitální záznam používá tvrdou magnetizaci, takže magnetický záznam je vysoce odolný).

Kamery s pevným diskem či kartou musíme archivovat na pevném disku počítače. Platí zásada, že musíme mít dvě fyzicky nezávislá úložiště (například velký disk v PC a jeden velký externí disk, většinou odpojený, uložený na klimaticky přiměřeném místě). Finanční efektivita se počítá složitěji, kapacity disků se stále vyvíjejí, ale v současnosti stojí jeden velký disk asi 2300Kč, vejde se na něj 76hod záznamu v plné kvalitě, životnost disku je asi 5let. Tak si spočítejte náklady (dva disky x 30let).

// pro 76hod a 30let u DV či HDV kazet je to asi 4500Kč, pro dva disky se stejnou kapacitou je to asi 20.000Kč, i pokud započítáme delší životnost disků, než jmenovitou //

 

Nezaškodí, pokud několik verzí DVD video rozdáme známým a příbuzným. Pokud nás náhodou postihne nějaká přírodní či jiná kalamita, je lepší nějaké video než žádné video. Disky "DVD video" spolehlivě zničí sluneční záření, proto je ukládejme vždy do tmavé krabice, nejlépe tam, kam na ně nedosáhnou sluneční paprsky.

Distribuční kopie dnes můžeme dík vysokorychlostnímu internetu šířit i po světové síti, komu se snilo před lety o tom, že jeho film může večer sledovat někdo na opačném konci světa, jedním kliknutím myši. Na druhou stranu to znamená také větší odpovědnost při výrobě snímků, abychom zbytečně neobtěžovali diváky neúměrnou stopáží dílek (či jejich nudným obsahem).

Snad k tomuto cíli pomůže trochu i tento malý videokurs, který si v žádném případě nečiní nárok na úplné popsání problematiky tvorby pořadů.

Proto prosím odpusťte, pokud někde vznikly nějaké pravopisné chybky nebo nějaké "kostrbaté větné formulace". Snažil jsem se co nejvíc, aby kurz byl pokud možno "vlídný a srozumitelný". Je pouhou inspirací, na dlouhé, zajímavé a často dobrodružné cestě, vedoucí k zajímavým, divácky atraktivním snímkům.

Držím vám palec, abyste s novou videokamerou získali nejen novou zajímavou technologickou hračku, ale také i mocný nástroj, který - akcelerovaný vaší představivostí, nápaditostí a prozíravým okem - bude sloužit k potěše nejen vaší, ale i vašich přátel, známých i náhodných diváků.

Držím palec a přeji dobré světlo.  

 

  Ke stažení:

test - kapitola první - Od filmu k analogu  (PDF 490 kB)

 

 

 

Zpět Další