KOMENTÁŘE 2017 - druhá část
Domů
ukázky prací
cine kamera C100
kamera XF100
videokurz
film Atahualpa
blog o kamerách
komentáře 2017 č.2
komentáře 2017 č.1
Komentáře 2016 č.2
Komentáře 2016 č.1
blog aneb zápisník 7
blog aneb zápisník 6
blog aneb zápisník 5
blog aneb zápisník 4
blog aneb zápisník 3
blog aneb zápisník 2
blog aneb zápisník 1
CP pro XHA1

 

Komentáře se věnují nejrůznějším nadčasovým otázkám, které mě zajímají, od interpretací aktuálních společenských událostí, přes historii, kulturu až k vědeckým a dalším souvislostem.

Ústava ČR zaručuje, že cenzura názorů je nepřípustná.

Komentáře 2017, část druhá - texty od dubna 2017.

 

Upozornění - pokud se vám stránka nezobrazuje správně nebo ne celá, zavřete ji "křížkem" a po novém otevření ji pak obnovte - dejte znovu načíst.

Pro načtení aktualizace textů také stránku obnovte.

 

KRÉDO BLOGU

Někdo tvrdí, že: "Pravda je to, co nám zbude, když vše ostatní prošustrujeme."

Jedinou obranou je důkladně porozumět vlastní historii, abychom se z ní poučili.

 

 

NOVINKY

 

 

 

BRUSELSKÝ DIKTÁT (NEJEN O ZBRANÍCH ČI MIGRANTECH),

"HON NA ČARODEJNICE" V USA (ANEB RUSKÉ STOPY VE VOLBÁCH,

NEBO ŽE BY SPÍŠ TY IZRAELSKÉ?), A POLSKÁ HYSTERIE ČI MIGRANTSKÁ

KRIZE - CO Z TOHO VŠEHO MŮŽE ASI TAK VZEJÍT DOBRÉHO?

14. 7. 2017

 

hlavní zdroj - zde

aktualizace - doplněn bonus č.1 o ochraně klimatu - lze snížit počet obyvatel na planetě, nebo dříve západní civilizaci zničí masové násilí v důsledku hospodářské krize, způsobené malou ultra-bohatou elitou a množstvím zoufalých velmi chudých lidí? A nevedou nakonec oba způsoby k témuž výsledku? (zdrojem jsou dvě vědecké analýzy, publikované letos na iDNES a BBC, a jedna historická kniha).

 

motto

"Ok, Houston, we've had a problem here"

Command Module Pilot Jack Swigert (link)

 

 

Z aktuálního denního tisku:

Novinky, 13. 7. 2017 - Maďarská vláda chce ve školách vystavět střelnice. Prý kvůli sportu.

Maďarská vláda plánuje postavit
ve školách střelnice. Na kritiku veřejnosti kabinet reagoval tvrzením, že střelba je olympijským sportem a nemá nic společného s agresivitou nebo násilím.

 

iDNES, 10. 7. 2017 - Evropská unie musí prosadit vracení migrantů z moře zpět do Afriky. Bude to však stát mnoho miliard eur a možná si to vyžádá i ozbrojenou misi EU, píše ve svém komentáři redaktor MF DNES Luboš Palata.

 

Novinky, 10. 7. 2017 - Ukrajina a Severoatlantická aliance se v Kyjevě domluvily, že začnou jednat o akčním plánu dosažení členství Ukrajiny v Alianci, uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko po pondělním setkání s generálním tajemníkem NATO, Jensem Stoltenbergem.

Šance Ukrajiny, že by se stala v dohledné době členem NATO, je ale malá.

 

Česká televize, 13. 7. 2017 - Summit EU-Ukrajina prý skončil debaklem, žádný společný závěr se nekoná.

Summit špiček Evropské unie v Kyjevě skončil bez prohlášení - podle listu Ukrajinská pravda ztroskotal na větě o aspiracích Ukrajiny vstoupit do EU. Jednání bez závěrů svědčí podle listu o krizi ve vztazích.
 

 

 

EU má problém.

Je prakticky jedno, kterou oblast začnete zkoumat, ale ukazuje se, že kam se člověk podívá, tam má EU všude vážný problém. Jak je to možné?

Začalo to už dříve eurozónou, jejíž ekonomická kritéria neplnilo už při vstupu více zemí, než jen Řecko (to navíc s pomocí Goldman Sachs falšovalo statistiky, aby pak utrácelo nejen v sociální oblasti, ale také za zbraně - z USA, Německa i Francie nakupovalo Řecko stíhačky, tanky i ponorky, aby "v přátelském objetí s členem NATO" Tureckem křížilo kordy nejen na Kypru - takže nyní jde pomoc daň. poplatníků z EU spíš těmto zemím, než Řecku).

USA ke Kypru tiše mlčely, protože Turci hostili jejich jadernou voj. základnu, kterou začala už slavná Karibská krize v 60.letech, kdy se ohradili Sověti proti nově rozmístěným US jaderným raketám v Turecku, a na oplátku poslali své jaderné rakety na Kubu (Kennedy nakonec potichu jaderné rakety z Turecka stáhnul, což byla tajná součást dohody s Chruščevem o stažení sovětských jaderných raket z Kuby).

A je "symptomatické", že šéfem ECB (Evropské centrální banky, co tiskne ničím nekrytou měnu, aby tu eurozónu udržela, zatímco se jižní státy od Itálie po Španělsko a Portugalsko potácejí od krize ekonomik k stále větším dluhům, a kdy Německo potichu kasíruje stovky miliard euro na této zvrácené "společné" monetární politice) je Ital - "zlatý" Mário Draghi z Goldman Sachs. A např. bývalý šéf Evropské komise Barroso po ukončení mandátu odchází bezskrupolozně opět - hádejte kam..? - přímo do Goldman Sachs, bingo!

 

Aby toho nebylo málo, tak šéfem OSN pro imigraci se dvakrát stal (jak píše třeba BBC zde) pan Peter Sutherland, bývalý šéf Goldman Sachs International, a např. bývalý šéf britského ropného gigantu BP, bývalý (hádejte...? ) eurokomisař, bývalý šéf komise o clech a obchodu GATT, atd...

A tento pán prosadil do ekologické agendy OSN (nyní nově "agenda 2030") návrh POVINNOSTI jednotlivých států pomáhat migrantům, ať už prchají před válkou či nikoliv, což zahrnuje placení bydlení, stravného, lékařské péče, kapesného (sociální dávky), právo na slučování rodin, atd. - tato povinnost bude projednávána v OSN na podzim r.2018, a jak znám naši vládu, tak se (vedena po volbách asi hnutím ANO v "Macronovském stylu" - tedy rozkročeným mezi přeběhlíky od leva až do prava, čemuž říkají mírně komicky "centrismus") jistě ráda připojí (aneb dotační byznys je prostě také byznys).

 

Komu to stále nedošlo, tak pro toho má OSN připravenu jakousi chartu práv uprchlíků (prý se očekává pohyb až 10mil lidí ze zemí "padlých" do zemí vyspělých, kvůli válkám o vodu, změnám klimatu, atd., navíc pokud by opravdu došlo i ke klimatickým změnám s mírným zvýšením hladiny moří, pak by uprchlíků bylo i násobně více - viz třeba pan V. Cílek, ZDE)

 

 

Citace, PL, 30. 6. 2017 (zde):

 

Dokument číslo 14335 s názvem „Migrace jako příležitost pro evropský rozvoj“

(Migration as an opportunity for European development)

prošel hlasováním na Radě Evropy.

Návrh rezoluce předložil zpravodaj výboru pro migraci, uprchlíky a vysídlené osoby, italský politik Andrea Rigoni. Rigoniho zpráva napadá prý „běžný omyl“ v tom, že migranti představují pro místní společenství hrozbu, a to ve smyslu, že nově příchozí seberou lidem pracovní místa a zároveň zneužívají sociálních dávek. Zpráva podle internetových stránek Rady Evropy na konkrétních příkladech demonstruje, jak migranti přispívají k ekonomickému růstu a vytváření národního bohatství.

„Dle zpravodaje Rigoniho přistěhovalci přispívají ke zvyšování hospodářského růstu a k vytváření národního bohatství,“ sdělil senátor Miroslav Nenutil (ČSSD), který byl na zasedání Rady Evropy ve Štrasburku během hlasování osobně přítomen.

Podle Nenutila podala česká delegace několik pozměňovacích návrhů, které „objektivizovaly zprávu Itala“. Žádný z nich ale nebyl přijat.

„Získali jsme podporu zhruba od čtvrtiny hlasujících, a to nestačilo,“ uvedl Nenutil.

„Pozměňovací návrhy z české strany zahrnovaly například požadavek na to, že
klimatické změny by neměly být důvodem pro uznání azylu, nebo že státy mají možnost rozhodovat o formě pomoci, kterou imigrantům poskytnou," informoval další z českých delegátů v Radě Evropy, poslanec Úsvitu Marek Černoch.

Čeští delegáti podle něj prý navrhovali i „odstranění návrhu rozšíření povinných uprchlických kvót".

 

Podle Nenutila se ale Rigoniho dokument netýká jen aktuální situace, „kdy jsou za uprchlíky nebo vysídlované osoby veřejností bráni jen syrští běženci nebo ghanští uprchlíci. Tato rezoluce se však vztahuje i na migranty legální, tedy i ty, o které stojíme – zdravotní sestry z Ukrajiny, vědce z východu a podobně. Bohužel text rezoluce vnímá nelegální migranty téměř stejně jako legální, a proto nikdo z české delegace rezoluci nepodpořil.

Pro informaci – český parlament zde má sedm hlasů – dva za Senát, pět za Poslaneckou sněmovnu.“

 

- Toto je typický příklad zcela nerealistické politiky EU (někdo by mohl říct "diktátu"...).

 

OSN - AGENDA 2030

Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development

This Agenda is
a plan of action for people, planet and prosperity. It also seeks to strengthen universal peace in larger freedom.

We recognise that eradicating poverty in all its forms and dimensions, including extreme poverty, is the greatest global challenge and an indispensable requirement for sustainable development. All countries and all stakeholders, acting in collaborative partnership, will implement this plan. We are resolved to free the human race from the tyranny of poverty and want and to heal and secure our planet.

We are determined to take the bold and transformative steps which are urgently needed to shift the world onto a sustainable and resilient path. As we embark on this collective journey, we pledge that no one will be left behind. The 17 Sustainable Development Goals and 169 targets which we are announcing today demonstrate the scale and ambition of this new universal Agenda.

They seek to build on the Millennium Development Goals and complete what these did not achieve. They seek to realize the human rights of all and to achieve gender equality and the empowerment of all women and girls. They are integrated and indivisible and balance the three dimensions of sustainable development: the economic, social and environmental.
 

 

 

AGENDA FOR HUMANITY
 

Annex to the Report of the Secretary-General
for the World Humanitarian Summit


 

Naše budoucnost podle návrhu OSN:

1. Obrovské migrační vlny se budou do vyspělých států přelévat
zcela legálně,

a budou mít k tomu zajištěnou bezpečnou přepravu. Masám migrantů, putujícím za bezpečím, za prací nebo jen za lepšími sociálními a ekonomickými podmínkami, umožní vyspělé státy sloučení rodin. Těmto rodinám pak poskytnou práci, sociální zabezpečení, ubytování, vzdělání a zdravotní péči.

2. Vyspělé státy nebudou nijak diskriminovat ani omezovat HIV pozitivní migranty,

 a poskytnou jim neprodleně odpovídající zdravotní péči.

3. Výdělky budou migrantské masy posílat příbuzným do zemí svého původu a tak významně přispívat k jejich rozvoji.

4. Námitky původního obyvatelstva budou smeteny zastrašovací globální kampaní proti xenofobii.

5.
Vyspělé země se neprodleně zaváží k tomu, že přijmou a zaopatří 10 % všech běženců světa.

Zdroj: New York Times (citovaná česká "upravená verze" zde).

 

 

 

"Global Compact pro bezpečnou, řízenou a pravidelnou migraci"

a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM)

12. 9. 2016

Jde o podstatu návrhu OSN, který měl být schválen 18. července letošního roku, a bude znovu protlačován 19. září na Globálním summitu OSN v New Yorku viz výše.

Tento návrh, pokud bude schválen, má být následně prohlášen za závazný podklad pro

"Global Compact pro bezpečnou, řízenou a pravidelnou migraci"

- což má být nové mezinárodní právo pro podporu všeobecné cirkulující migrace.

/ OSN disponuje mohutným nástrojem – iniciativou Global Compact. Jejími členy jsou korporace a organizace, které se zavázaly realizovat cíle udržitelného rozvoje určené OSN. /


Mezinárodní právo, které by členské státy OSN
zavazovalo k výše uvedenému, má být implementováno v roce 2018 jako Global Compact pro uprchlickou migraci a Global Compact pro ekonomickou migraci. Tento návrh je také prvním pokusem omezit svobodu slova v globálním rozsahu (boj proti xenofobii, kritika šéfů států, kteří s touto UTOPICKOU politikou nesouhlasí).

V předstihu nám jeho realizaci předvedl jordánský princ Zaíd Husajn ve funkci vysokého komisaře OSN pro lidská práva, který si dovolil kritizovat představitele států, kteří neskáčou, jak OSN píská.

 

Právo Global Compact pro migraci bude vytvořeno mezivládními jednáními za přispění globálních neziskovek.

Šéfovat tomu bude Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Peter Sutherland, který bude koordinovat příspěvky Globálního fóra pro migraci a rozvoj a Globální migrační skupiny.

Na procesu se mají dále s výrazným mandátem podílet neziskovky ILO, UNDC, UNHCR, UNDP, OHCHR a další.

IOM bude na summitu 19. září slavnostně podepisovat dokument, kterým jej de facto připojí k OSN a přesně definuje vztahy mezi oběma organizacemi. IOM pracuje na zajištění řádné a humánní migrace.

Ústava IOM výslovně uznává souvislost mezi migrací a hospodářským, kulturním a sociálním rozvojem a právo na svobodu pohybu všech osob.

Propagační video IOM o imigraci z 23. 5. 2017 - zde.

Migrační agentura OSN spustila novou reklamní kampaň, ve videu se uvádí, že masová migrace téměř 240 milionů je nevyhnutelná, nezbytná a žádoucí, přesné znění sloganu: "Migrace je nevyhnutelná, migrace je nutná, migrace je žádoucí."Jaké následky by v úvodu uvedené body přinesly hostitelským zemím a jejich původním obyvatelům, nikoho z nadšených realizátorů migrační agendy zjevně příliš nezajímá.

Vytrvale omílají lživou spekulaci, že
migrace je zdrojem udržitelného rozvoje jak pro migranty a pro země jejich původu, tak i pro přijímající země a jejich původní obyvatelstvo (viz odkaz výše na BBC a vyjádření Petera Sutherlanda, kde hovoří přesně stejnými slovy).

Tento nesmysl "o obecné prospěšnosti" masové migrace byl vyvrácen fakty poté, co Merkelová v rozporu s mezinárodním i evropským právem de facto pozvala migranty do Německa, a poté co se provalily důsledky dlouhodobého přijímání migrantů ve Švédsku, v Británii a ve Francii. Ovšem hybatelům této agendy zdá se nezáleží ani na migrantech ani na přijímacích zemích.

Takže na čem že jim vlastně záleží?

(V této pasáži jsem použil z valné části text článku Nová agenda OSN, zde).

 

----

 

 

ZÁVĚR

 

Takže, proč má EU pořád čím dál horší pověst?

Proč např. eurozóna neplní, co se od ní očekávalo, tedy hlavně vyrovnávání rozdílů mezi státy EU, přičemž reálně se ekonomické rozdíly jen zvyšují (a výrazněji bohatne pouze Německo, zatímco si Francie užívá dotační socialistickou super-politiku, a jižní státy přitom stále chudnou a jejich dluhy jen stoupají)?

Proč EU komise převzala US rétoriku o "imperiálním nebezpečném Rusku", a proč odmítla uznat zcela legitimní referendum obyvatel Krymu, kteří se (s ochranou místních ruských jednotek před banderovskými násilnými sabotážemi) sami rozhodli (jak rok poté potvrdilo speciální výroční vysílání na ČT, tam osobně pak reportér Karas, přímo z krymských domácností, kde potvrdil, že šlo o dobrovolné rozhodnutí obyvatel s podporou cca 90% populace), že chtějí žít v Ruské Federaci?

Proč přistupuje EU na hysterické protiruské (a dnes už i proti-bander-ukrajinské a s ohledem na migraci dokonce už i proti-unijní) výstupy Polska, plné fiktivních nesmyslů a překrucování historie (Poláci vždy využili možnost čehokoliv, měli jako první smlouvu s Hitlerovským Německem už v r.1934, po první válce zabrali část Ruska - dnes Ukrajiny - proti mezinárodním dohodám, tzv. Curzonově linii, nemluvě o jejich vpádu do ČSR, společně s Němci, a to v oblasti Těšínska - to jen na příklad, víc o tom všem zde).

 

Začít můžeme ale raději "od Adama" - třeba EU lží o Kosovu a masakru ve Srebrenici.

Bylo zde 8000 mrtvých, nebo "jen" 2000 mrtvých a mnoho zamlčených obětí na druhé straně? Pravdu dosvědčuje i po 22letech lékař Rajko Doleček, ve velmi konkrétním a mnoho faktů zmiňujícím aktuálním článku - ZDE.

 

On třeba takový pád WTC7, do kterého žádné letadlo nenarazilo, a byl zde pouze malý požár, to je také "skutečná mediální virtuální realita", lépe to nelze vůbec nazvat. A co třeba letadlo, které vrazilo do Pentagonu, aniž by zanechalo za sebou reálné trosky?

Útok na Irák v r.2003, na ZCELA vymyšlených důvodech o ZHN, aniž by někdo skončil před soudem v Haagu?

 

Nebo třeba Gruzie, která přepadla v noci ostrou střelbou z děl a raketometů město velikosti Brna (Tchinvali), to celé navíc v den zahájení olympiády v Číně (v noci ráno 8.8.2008), jak později vyšetřila EU (Heidi Tagliavini) - skončil snad někdo před soudem v Haagu?

Nikdo a jen osočují Rusko, že nepřiměřeně bránilo této genocidě pro-ruských obyvatel?

Tady se odehrál jistý zlom, viz blog č.1 výše a tam odkaz na autentický projev pan Čurkina v OSN, o tom co přesně se dělo v Gruzii.

(Doporučím i v minulých blozích mnou několikrát v češtině citovaný článek Spiegelu - rozhovor se Solženicinem o politice západu vůči Rusku, po konci studené války.)

 

Následuje pád Libye opět na vylhaných důvodech, a podpora "umírněných vzbouřenců" v Sýrii (nikdy neměli žádné skutečné síly a vždy plně záviseli na Al Káidě, psal jsem o tom s odkazem na NY Times článek v minulých blozích), takže USA a další země prostě vyzbrojovaly džihádisty, co řezali křesťanům hlavy (a vysílali tato videa na YT), s plnými ústy slov o demokracii?

- To už bylo skoro jako "sci-fi", fakt si někdo myslel, že to všichni v EU spolkneme?

Od r.2014 do r.2015 vynakládaly USA 10mil USD denně (to je údaj zveřejněný přímo Pentagonem) na "boj s Islámským státem" v Sýrii, ale jak napsaly noviny "od NY Times až po Fox News" -  IS jenom sílil a prodeje ropy se nijak netenčily?

A Izrael se z toho radoval, protože IS byl i proti Íránu??

- Je tohle vůbec možné? Izrael, kde každý ví, kolik statisíců obyvatel a dětí zaplatilo třeba za válku Iráku proti Iránu (a ty další po r.2000), kde tehdy USA tajně vyzbrojovaly obě strany konfliktu (CIA program "zbraně za drogy", jak napsal Robert Parry v dobách aféry Írángate)?

To vše po šoa? Zbláznili se??

 

- Jenom naprostý ignorant a hlupák po sérii tolika zjevných lží, pochybení a podivností může dál trvat na oficiální západní linii, že západ je "rytířem demokracie", zatímco ti náčelníci kmenových států, Čína a Rusko jsou "imperiální zlouni a diktátoři".

Fakt je to až k smíchu (ale spíš k pláči).

 

 

EU podporou puče na Ukrajině definitivně ztratila kredit, to je zřejmé.

Ovšem chyb a kritických lží (viz třeba Blair o Iráku, nebo Sarkozy o Libyi) bylo mnohem více, jde o proces, probíhající řekněme od r.2000.

V Gruzii a na Ukrajině vyvrcholil, proto nyní ten spěch, protože konstrukce těchto lží se už zcela nepokrytě a veřejně bortí, proto ten tlak na závaznou změnu mezinárodního práva.

Proto veškeré to nesmyslné osočování Ruska, voj. manévry, summit stíhá summit, v USA tito lidé podporují "hysterii pro ruskou stopu v US volbách" (jak ale napsal Robert Parry, co ta izraelská stopa v US volbách, mnohokrát silnější? Zde). Ale nikdo prostě už nemůže zastřít, že činovníci EU se oddávali dlouhodobě lžím, namísto faktům, a proto nikdo nemůže popřít, že:

...tato politika nenese výsledky, ale jen DLUHY, VÁLKY A NESTABILITU.

 

Osobně nijak neočekávám, že na tom může cokoliv změnit nějaká úslužná a půvabná "dvacetiletá dáma" v redakci jakékoliv TV, svým "půvabným čtením širší kontext zamlčujících zpráv".

 

Proto tyto volby budou asi opravdu poslední.

Poslední, kde je alespoň teoretická šance na změnu (ale podle mého by se spíš museli probrat Němci, ale ti se zdá se opět považují "za výjimečný lid, který má ukázat cestu ostatním...", no comment).

Proto ta uprchlická a enviromentálně globalisticky-korporátní agenda OSN směřuje tak rychle ke schválení (už na podzim r.2018), obklopena tolika bohulibými slovy.

Je "symptomatické", že se tak stane při 100. výročí vzniku ČSR, v r.2018, a že možná bude tento rok jednou v historii považován za novou ztrátu suverenity následnické ČR.

Říkejme tomu snad "bruselský diktát" (Lisabonské smlouvy)?

Nebo spíš prostě jen "chamtivý západ" (verze č.4) ?

Představte si totiž, jak by asi vypadal svět, kdyby USA dávaly na zbrojení jen 300mld USD a kdyby namísto 5bil USD na války od r.2003 daly třeba 3bil USD na řešení krizí ve světě, hladu, bídy a podpoře stability místních ekonomik těch postižených států.

 

Válčit se ale musí, o tom něco vědí nejen všichni US prezidenti.

A "multikulturalismus" a "masový migrantismus" jsou zdá se novým utopickým "marxismem" - všem podle jejich potřeb... - tohoto nového století.

Cesty do pekel jsou (jako obvykle) dlážděny dobrými úmysly.

 

Opravdu se vůbec nedivím, že lidé už nesledují zpravodajské relace hlavních médií, že obyčejní Němci raději opět klopí hlavu nad touto EU politikou, že Maďarsko, Slovensko a částečně Česko a Rakousko odmítají tuto politiku EU.

Ale kořeny těchto lží vznikly hlouběji, a kdo by se chtěl snad pokusit napravit EU (zachránit ji před rozpadem), ten by musel - jak jsem už naznačil - sáhnout hlouběji do stohu těch lží, počínaje Srebrenicí, přes Gruzii a Ukrajinu, Irák a Libyi, až po roli NATO v této "vášnivě dlouhodobě" proti-ruské politice,

...tak cynické a tak dlouhodobě nechutně pragmatické (podřízené touze po moci a zisku).

 

Osobně tomu nevěřím, že se toto podaří, a pak nám Pánbu pomáhej, až pánové závazně uzákoní vše, o čem jsem psal výše (asi je dobře, že děti budou mít na školách střelnice, může se jim to jednou třeba i hodit).

To bude opravdu mazec, otázkou jen je, v čí skutečný prospěch se toto vše děje,

pánové z Goldman Sachs a spol?

 

Že se naše civilizace může změnit během dvou měsíců v primitivní společnost plnou násilí, ukázal například hurikán Katrina, sociologové vědí.

 

 

------

 

 

Volně související odkazy:

 

Novinky, 13. 7. 2017

- Podmínky pobytu cizinců v Česku se zpřísní, novelu podepsal prezident.

Novela má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu,
pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

Opatření jsou podle kritiků v rozporu s mezinárodními závazky Česka a také s ústavním pořádkem. Senátor Václav Láska (za Zelené) jako příklad uvedl odejmutí práva na soudní přezkum, kterým je podle něj zrušení povinnosti soudů ukončit řízení o propuštění cizince v případě, že je propuštěn před dokončením soudního líčení. Opatření sice podle senátora ulehčí soudům, ale také znemožní cizinci žádat odškodnění.
Novelu také kritizují organizace, které pracují s migranty, novela podle nich představuje posun k represivnímu vnímání legální migrace.

Výtky rezolutně odmítl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Uvedl, že podle jeho úřadu jsou změny v pořádku. Argumentoval potřebou zajistit bezpečnost a řídit migraci. Poznamenal, že zpřísnění pocítí jen cizinci, kteří by se v Česku nechovali v souladu s právními předpisy.

 

 

PL, 13. 7. 2017 - OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ

(kráceno)

Mosul lze v zásadě považovat za osvobozený. I za cenu toho, že je prakticky srovnaný se zemí, oprava alespoň základní infrastruktury si podle odhadů OSN vyžádá nejméně miliardu dolarů, nějakých 700 tisíc civilistů je bez střechy nad hlavou a nutně potřebuje základní potraviny a léky.
Takže se jaksi vnucuje obrázek spíš zmaru než triumfu. Lze to označit za vítězství?

Mosul, foto z facebooku Terezy Spencerové (zde)

Víte, fotky z rozbombardovaného Mosulu mi nápadně připomínají fotografie Drážďan na konci druhé světové války. Možná někoho to srovnání pobouří, ale nemůžu si pomoci. A tehdy o osvobození nejen města, ale i o vítězství nad nacismem, nikdo nepochyboval. Když nyní Amnesty International viní útočící stranu, tedy iráckou armádu a Američany, snad až z válečných zločinů, koalice tvrdí, že se Amnesty chová „nezodpovědně“. Vcelku jim rozumím, i když… kdyby Mosul srovnali se zemí Rusové, to by bylo řevu!

Otázka: Utržil Donald J. Trump opravdu smrtelnou ránu, když byly zveřejněny informace o nadšené komunikaci jeho syna s ruskou právničkou slibující nějaké to „kompro“ na Hillary? Už byly zveřejněny důkazní dokumenty. V jaké pozici DJT asi teď bude? Že by „podepíšeš nám tuhle politiku, nebo jdeš od válu“?

Upřímně se přiznám, že už mě to nekonečné hledání „ruských stop“ kolem Trumpa po roce – po roce! – fakt už tak ukrutně nezajímá, že jsem sice viděla titulky hlásající tu „hrůzu“, co „junior“ provedl, a pak titulky, podle nichž je to všechno jen šaráda, protože prý Obamova administrativa dala oné ruské právničce zvláštní vízum, aby vůbec mohla přijet a nabízet Trumpům své služby, ale nepřinutila jsem se už ty texty rozkliknout…

V jaké pozici Trump bude? No, zřejmě ve stejné, v jaké byl doposud. On sám tomu říká „největší hon na čarodějnice v dějinách“, ale každý si o tom může myslet své.

Pobavilo mně, že zareagoval obviněním Ukrajiny, že dodávala „kompro“ clintonovcům na lidi kolem něj. Zatímco pro „kyjevské“ je to další důležitý „signál“ o tom, jak trumpovci vnímají své „ukrajinské spojence“, ale
obecně je to všechno už fakt naprosto zoufalé a Spojených států, onoho lídra „našeho světa“, krajně nedůstojné. Pokud by totiž byla pravda, že Trumpem „hýbou“ Rusové, zatímco Hillary se opírala o ukrajinské kleptokraty – a k tomu si přičtěme všechny ty stovky milionů, které do Kapitolu sype třeba židovská lobby nebo Saúdové a Perský záliv – tak jakápak je to asi tak supervelmoc? Že by v lepším případě loutková? Už jen chybí, aby se proláklo, co tam u nich všechno ovlivnila taková Papua Nová Guinea…

Ohledně onoho tlaku, který je na Trumpa zcela jistě vyvíjen, máte samozřejmě pravdu. Třeba v Sýrii se dá vcelku snadno rozeznat strategie CIA, strategie Pentagonu, strategie ministerstva zahraničí a navrch ještě možná i nápady Bílého domu.
Za všemi stojí jiné průmyslové a obchodní zájmy a nutně dochází ke střetům, což z oficiální Ameriky činí nečitelnou záležitost. Na druhou stranu lze ale předpokládat, že by se mohly všechny zmíněné „tlaky“, které se ale často vzájemně vylučují, svým způsobem negovat, a pokud takového stavu bude Trump s to dosáhnout, tak ve funkci přežije. A třeba k tomu i prosadí něco ze svých slibů. A ty se vesměs týkaly domácích problémů.

Je až pozoruhodné, jak se právě této stránce americké současnosti americká média takřka nevěnují. Rusové ano, mizející střední třída nebo rovnou chudoba, nezájem…

 

 Protiproud, 12. 7. 2017 - Žádní skuteční uprchlíci.

(kráceno)

orig. text zde - GATESTONE INSTITUTE

V Evropě probíhá výměna obyvatelstva

napsal Giulio Meotti
10. července 2017

Překlad původního textu: A Replacement of Population is Taking Place in Europe
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

 

Pouze 2,65 procentům migrantů, kteří přišli do Itálie, byl podle Organizace spojených národů udělen azyl jako skutečným uprchlíkům. Ostatní lidé zjevně neutíkají před válkami ani genocidou.

Navzdory všem těmto důkazům nelze migranty srovnávat s židy, kteří utíkali před nacismem. Například papež František nedávno přirovnal centra pro migranty k nacistickým "koncentračním táborům". Jeden se (ale) diví, kde jsou plynové komory, lékařské "experimenty", krematoria, otrocká práce, nucené pochody a popravčí čety.

Italské noviny jsou nyní plné článků o "středomořském holocaustu", přirovnávajících migranty, kteří zahynuli při snaze dostat se na jih Itálie, k židům zplynovaným v Osvětimi. Novinář Gad Lerner, ve snaze podpořit migranty, popsal jejich stav stejným slovem, který nacisté vytvořili proti židům: untermenschen, podřadné lidské bytosti. Tato přirovnání jsou šířena médii s jasným cílem umlčet debatu.

Abychom pochopili, jak hanebná jsou tato srovnání,
musíme se podívat na náklady na každého migranta pro daňové poplatníky. Jakmile se imigranti zaregistrují, dostávají měsíční příjem ve výši 900eur (30 eur za den na osobní výdaje). Dalších 900eur je určeno Italům, kteří je ubytovávají. Na pokrytí nákladů na pojištění je zapotřebí 600eur. Celkově stojí Itálii každý imigrant měsíčně 2400 eur.

Policista vydělává polovinu této částky. A námořní dobrovolník, který zachraňuje migranty, dostane stipendium ve výši 900eur měsíčně. Byli nacisté tak laskaví ke svým židovským untermenschen?

 


By Geller Report Staff - on July 1, 2017

Evropský soud rozhodl, že státní příslušníci třetích zemí mají nárok na dávky sociálního zabezpečení, placené evropskými daňovými poplatníky. Je to příprava na přijetí Globálního zákona o migraci na 72. OSN Valném shromáždění v New Yorku na podzim roku 2018 (předsedat mu bude Lajčák ze Slovenska).

Globální zákon o migraci je součástí teze OSN Agendy 2030 - o přínosu migrace včetně ekonomické migrace pro přijímající státy. Zákon má zlegalizovat ekonomickou migraci do Evropy s tím, že jí budou přes IT systém organizovat nadnárodní a neziskové organizace na přání zaměstnavatelů.

 

 

 

IMIGRACE - FAKTA: uprchlické tábory v Řecku a Španělsku.

PL, 15. 7. 2017 - Europoslanec Tomáš Zdechovský

Jestli tam chodilo tři až pět tisíc lidí denně, dnes se pohybujeme v desítkách. Před dvěma lety tam byla opravdu velmi špatná evidence, řada lidí se nezaregistrovala. Dnes registrace není úplně ideální, ale je to lepší. Jak se mluví o Syřanech, v Řecku už je to z velké části doba minulá. Jsou tu jiné národnosti. Samozřejmě, že se prokazují syrským pasem, ale Syřané to rozhodně nejsou. Měl jsem možnost potkat Palestince, kteří odešli z Libanonu. Původně se vydávali za Syřany, ale poté, co s nimi byl veden rozhovor se soudním tlumočníkem, bylo odhaleno na přízvuku a způsobu mluvy, že určitě ze Sýrie nepocházejí. Potkal jsem tam lidi z různých částí světa. Hodně Íránci, Pákistánci, Afghánci, lidi z Indie, Kambodže i z postsovětských republik.

OTAZKA: Vy jste se pozastavil 9. července na svém facebooku nad článkem iDnes s titulkem Ekonomičtí migranti jsou mýtus, 80 procent do Evropy prchá. Tedy, že je z nich osmdesát procent uprchlíků. Z vlastních zkušeností uvádíte, že je tomu jinak a jak jste i teď říkal, řada z nich se jen vydává za Syřany. Je to tak?

Přesně tak. Koukal jsem na metodiku toho výzkumu. Asi sedm set dotazníků a stovka hloubkových rozhovorů. Byl jsem přítomen u mnoha hloubkových rozhovorů a z mého amatérského pohledu bych potvrdil, co říkají. Ale
až zkušení pracovníci evropských agentur jsou schopni odhalit detaily – třeba v přízvuku. Tento výzkum se mi proto zdá nerelevantní a odrážející tvrzení třeba řeckého premiéra Tsiprase, který uváděl podobné argumenty, když žádal o další peníze na uprchlickou krizi. Velmi často je používají neziskové organizace a levicoví politici. Tvrdí, že není jenom dvacet procent uprchlíků, ale že jich je osmdesát procent. Což samozřejmě není pravda.

OTAZKA: Na Sicílii to oproti Řecku asi lepší nebude ve smyslu počtu migrantů, protože cesta ze severní Afriky do Itálie je dnes hlavní migrační trasa...

Ano. Můžeme říci, že řecká cesta je v současné době uzavřená díky dohodě s Tureckem.
Itálie čelí opravdu nájezdu. Osmdesát procent z nich pochází z chudých zemí Afriky, nikoliv však zemí, které jsou na seznamu nebezpečných zemí. Když třeba neziskovky či různí vědci říkají, že na Maltě a v Itálii jsou hlavně syrští uprchlíci, tomu se opravdu směju. Osobně jsem tam potkal při svých cestách – a to tam jezdím tři roky – Syřanů, že bych je napočítal na dvou rukách. Cesta přes Libyi není pro Syřany obvyklá.

Nově mám informace ze Španělska. Je výrazný pohyb za poslední tři dny na západní cestě. To znamená z Maroka a Tuniska směrem do Španělska. Je třeba se zaměřit na tuto cestu. Španělé jsou v případě migrace nekompromisní. Lidi vracejí zpátky. Tvrdě a jasně. Neprokážeš se, ihned odjezd zpátky. Mají smlouvy s různými zeměmi. Bude zajímavé sledovat, jak se Španělé s migrační vlnou vyrovnají.
Víme z minulosti, že poměrně tvrdě potrestali různé dobroděje, kteří se pod rouškou pomoci snažili dostávat lidi na území Španělska.

 

 

 iDNES, 13.7.2017 - Skončí internet, jak ho známe?

„Pokud ztratíme síťovou neutralitu, ztratíme internet, jak jej známe. Jaký druh webu chcete?

Chcete web, ve kterém poskytovatelé kontrolují, kdo bude vítězem a kdo poraženým? Chcete web, ve kterém poskytovatelé internetu rozhodují, které názory si přečtete a které kreativní nápady uspějí, kterým inovacím se bude dařit?

To není web, který chci já,“ říká tvůrce World Wide Webu, Tim Berners-Lee.

V současné koncepci neutrálního internetu mají do globální sítě všichni stejné právo na přístup, bez ohledu, zda je to server malé neziskové organizace, nebo obří sociální síť - s datovými pakety je po cestě k uživatelům zacházeno stejně. Nejen američtí operátoři a Federální komunikační komise to chce změnit,
provozovatelé služeb by si mohli zaplatit za síťovou přednost, data ostatních by se do cíle dostávala pomaleji.

Protest s názvem Day of Action spočíval v informační kampani pro uživatele internetu. Veřejnou podporu mu poskytlo velké množství poskytovatelů webových služeb a internetových společností. Součástí akce bylo i zpomalení služeb tak, aby si uživatelé uvědomili, jak by se jich změna zákona dotkla.

Mezi společnostmi, které se k protestu připojily, najdeme například Amazon, Google, Netflix, Facebook, PornHub, Dropbox, Foursquare, Imgur, KickStarter, Spotify nebo Reddit. Protest pokračuje do konce týdne.

 

Novinky, 14. 7. 2017

Itálie neprotlačila obrat k migrantům.

Ani třístranné setkání německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a italského premiéra Paola Gentiloniho nepřineslo obrat v přístupu Evropské unie vůči migrantům, o nějž Itálie tak naléhavě usiluje.

V Itálii se blíží parlamentní volby a otázka migrantů je v popředí. Důkazem je středeční cesta Luigiho di Maia, představitele Hnutí pěti hvězd, do Bruselu. Di Maio by se v případě vítězství ve volbách mohl stát premiérem.

„Někdejší předseda vlády Matteo Renzi a jeho ministr zahraničí Paolo Gentiloni, dnes premiér, se (*podle opozice) dopustili vlastizrady.
V roce 2014 výměnou za shovívavost Bruselu vůči problémům italského veřejného dluhu (= povolení dalšího zadlužování, i když dluh tehdy už byl přes 132% HDP) souhlasili, že běženci budou vyloďováni jen v italských přístavech. Gentiloni o tom musí referovat v parlamentu,“ prohlásil.

To, že italská vláda skutečně souhlasila s vyloďováním v italských přístavech, není tajemství. Souvisí to se skutečností, že
podle mezinárodního práva ztroskotanci mají být převezeni do „nejbližšího bezpečného přístavu“.

A ty leží v Itálii.

/*To je samozřejmě lež, nejbližší přístavy u Libye leží v Libyi, do Itálie je vozí až 700km. Základní problém tak vznikl, když Francie za Sarkozyho a USA za Hillary a Obamy zařídily pád Libye na vylhaných důvodech o hrozící genocidě - ale o tom se dnes nesmí mluvit, kam toto - velkou chamtivostí vedené - jednání západních zemí vlastně vedlo, viz zde. /

Jenže obvinění opozice, že ve hře je zaprodání zájmů Itálie, jen prokazuje, v jakém duchu se ponese předvolební kampaň. A do jaké míry se nynější vláda, vedená Demokratickou stranou, ocitla mezi dvěma ohni.

 

 

By Kelly Riddell and Jeffrey Scott Shapiro - The Washington Times

 Thursday, January 29, 2015

The intelligence community gathered
no specific evidence of an impending genocide in Libya in spring 2011, undercutting Secretary of State Hillary Rodham Clinton’s primary argument for using the U.S. military to remove Col. Moammar Gadhafi from power, an event that has left his country in chaos, according to officials with direct knowledge of the dispute.

Defense officials, speaking in detail for the first time about their assessments of the Libyan civil war four years ago, told The Washington Times that
Mrs. Clinton’s strong advocacy for intervention against the Libyan regime rested more on speculative arguments of what might happen to civilians than on facts reported from the ground.
 

- asi i proto sledujeme v USA zuřivý hon příznivců demokratů za Ruskem, protože by se jinak začalo mluvit i o těchto vážných lžích, které také vedly k problémům v Evropě.

 

A hádejte - kdo byl nakonec jedním z hlavních sponzorů prezidenta Obamy?

Pánové z Goldman Sachs, jak napsal Spiegel - zde:

Candidates seeking to rely on small donations stand little chance in this cutthroat new environment. Ironically, supporters of the new rules are fond of pointing to Barack Obama's successful 2008 campaign. They argue the campaign showed that small donations can indeed make a candidate competitive and that it can work. But that was prior to the Citizens United ruling. In the end, Obama was also the beneficiary of the largesse of Wall Street's super-rich, and their calculating donations to the Democrats. In the wake of the banking crisis, Obama refused to subject Wall Street to tighter long-term regulations and also made key appointments in his administration to representatives of Goldman Sachs or Citigroup, the main culprits in the crisis.
 

 

 

Report: Freemasons Order the EU: Open Borders For More and More Immigration

 

(A well-respected traditionalist priest told me about this over the weekend. The English translation may be a bit awkward in parts, but the main message is clear enough- jv)Lodges unite from Turkey to Portugal, from Italy to Ireland and Poland

Among the signatories are the Grand Orient of France, the Grand Lodge of Austria, Switzerland, the Grand Orient, the Grand Lodge of France, the Grand Orient of Belgium, the Grand Lodge of Belgium, the Grand Orient of Croatia, of the Grand Orient of Ireland, the Grand Lodge of Italy, the Grand Orient of Luxembourg, the Grand Orient of Poland, the Grand Orient of Portugal, the Grand Orient of Greece, the Women's Grand Lodge of Turkey and others.

They call on the European governments to not only receive the oncoming immigrants but take more and more in the future. The Masons proving an impressive consensus among themselves from Turkey to Portugal, from Italy to Ireland and Poland. In addition, they are also making visible a constructive convergence with the official policies of the European Union and the majority of EU member states. It's a coincidence of intentions, that has been rarely expressed officially to this extent between Freemasonry and policy makers.

The goal: "Undermining supporting elements such as homeland, identity and nation"

(česká verze zde)

 

 

 

BBC - EU should 'undermine national homogeneity' says UN migration chief

By Brian Wheeler Political reporter, BBC News, 21 June 2012Peter Sutherland's global migration forum brings together 160 nations to discuss policy  (BBC)
 

The EU should "do its best to undermine" the "homogeneity" of its member states,

the UN's special representative for migration has said.

Peter Sutherland told peers the future prosperity of many EU states depended on them becoming multicultural.He also suggested the UK government's immigration policy had no basis in international law. He was being quizzed by the Lords EU home affairs sub-committee which is investigating global migration.

Mr Sutherland, who is non-executive chairman of Goldman Sachs International and a former chairman of oil giant BP, heads the Global Forum on Migration and Development , which brings together representatives of 160 nations to share policy ideas.

He told the House of Lords committee
migration was a "crucial dynamic for economic growth" in some EU nations "however difficult it may be to explain this to the citizens of those states".

'More open'

An ageing or declining
native population in countries like Germany or southern EU states was the "key argument and, I hesitate to the use word because people have attacked it, for the development of multicultural states", he added.

"It's impossible to consider that the degree of homogeneity which is implied by the other argument can survive because states have to become more open states, in terms of the people who inhabit them. Just as the United Kingdom has demonstrated."

 

 

 

BONUS č.1 - ochrana klimatu

Je možným řešením snížení počtu lidí na planetě?

iDNES, 17. 7. 2017

 „Americká rodina, která se rozhodne mít o jedno dítě méně, pomůže snížit emise oxidu uhličitého (CO2) úplně stejně jako 684 teenagerů, kteří budou po zbytek svého života všechno důkladně recyklovat,“ píší vědci Seth Wynes a Kimberly Nicholasová ve studii publikované na portálu Environmental Research Letters.

Tvrdí, že to nejlepší, co může každý člověk pro planetu udělat, je
vzdát se kromě dětí i masa, svého auta a létání do dalekých zemí. Právě tím totiž podle nich lidé nejúčinněji pomohou ke snížení emisí skleníkových plynů. Více než recyklací, sušením prádla na slunci nebo používáním úsporných žárovek. Tyto rady však světové vlády a školní učebnice zmiňují jen málo, diví se podle britského Guardianu vědci.

Aby se podařilo snížit hrozbu masivního globálního oteplování, měli by se podle jejich názoru především mladí lidé naučit žít tak, aby vyprodukovali jen
dvě tuny emisí ročně. Jen tak se údajně podaří udržet zvyšování teploty „výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně“, jak se dohodli světoví politici v pařížské klimatické dohodě.

Ve Spojených státech a Austrálii je přitom roční „spotřeba“ šestnáct tun emisí na hlavu, ve Velké Británii sedm tun a Češi podle mapy Světové banky mají „na svědomí“ 9,4 tuny skleníkových plynů na hlavu ročně.

„Samozřejmě je to opravdu velká změna a my jsme chtěli ukázat lidem, že mají možnost být její součástí,“ popisuje Nicholasová z univerzity v Lundu. Mít o jedno dítě méně podle studie ušetří v průměru 58 tun emisí v každém roce rodičova života.


K číslu vědci došli tak, že sečetli emise za dítě i jeho následné potomky a výsledek pak vydělili délkou života rodiče. Každému rodiči přičetli 50 procent emisí za dítě, 25 procent za vnuka a tak dále. Při výpočtech použili data ze Severní Ameriky, Evropy a Japonska coby bohatých společností.

Žít bez auta podle vědců sníží emise CO2 o 2,4 tuny ročně, zrušit jednu zpáteční letenku přes oceán pak údajně uspoří 1,6 tuny emisí skleníkových plynů. Úsporné žárovky nebo praní prádla ušetří podle studie méně než čtvrt tuny ročně. Podle vědkyně v tom však lidé mají pokračovat. „Jsou to dobré věci, ale jsou spíš začátkem než koncem. Zcela jistě nestačí na zvládnutí takové klimatické výzvy, jaké čelíme,“ míní.

„Chápeme, že jde o hluboce osobní rozhodnutí. Ale nemůžeme ignorovat, jaký má náš životní styl důsledky pro klima.
Je prací nás vědců říkat data tak, jak jsou. Stejně jako když lékař řekne pacientovi se slabým zdravím, že nemá kouřit, i když se to pacientovi nemusí líbit. My jsme nuceni konfrontovat společnost s tím, že současné hladiny emisí jsou pro planetu i lidskou společnost opravdu velmi špatné,“ říká Nicholasová.

-

 Byznysmen a autor knih o moderních technologiích a „nízkouhlíkovém“ životě Chris Goodall však říká, že jakkoli je studie užitečná, lidé by ji neměli brát doslova. „Práce užitečně připomíná, na čem v boji proti globálnímu oteplování záleží. V určitých směrech však jen posílí podezření pravicových politiků, že hrozba klimatické změny je jen způsob, jak zakrýt snahu sebrat lidem svobodu žít, jak chtějí,“ říká.

„Zmenšení populace by pravděpodobně snížilo i uhlíkové emise, ale máme spoustu jiných nástrojů, jak dostat globální oteplování pod kontrolu.

A co je důležitější, snížit počet obyvatel na planetě zabere stovky let. Ale snižování emisí musí začít hned,“ podotýká také Goodall.

 

----

 

Poznámka:

Způsobí zničení naší kultury změny klimatu a poškození přírody, nebo spíš mnohem dřív způsobí rozklad "odtržení elit" a následná hospodářská krize společnosti, jako už tolikrát v historii?

Většina moderních vědeckých studií se shoduje, že zánik lidských kultur - civilizací - nebyl většinou způsoben nájezdy dobyvatel, ale že šlo vždy o delší proces, kdy hospodářský růst předběhl možnosti kultury a došlo k sociálním nepokojům, po předchozím "odtrhnutí elit" od života běžných lidí. Sociální nepokoje pak tyto elity zničily a s nimi se rozpadla i společnost.

To se týká například jak krize keltské společnosti kolem roku 50 př. n. letopočtem (viz kniha Dějiny českých zemí - Jan Randák a kol., str.27), ale i třeba rozpadu říše římské, kde rozkladný proces trval kolem 100let, a Visigóti jen "dorazili" říši už v rozkladu (viz BBC a článek o vědecké studii - jak může skončit západní civilizace - kde jsou uvedeny dva hlavní důvody; první je ekologický, druhým je ekonomická nerovnováha, vzniklá odtržením elit, takže opravdu nejde o nic nového, viz odkaz ZDE).

 

Dějiny českých zemí - Jan Randák a kol., str.26 a 27, cituji:

1. "Velký třesk" v 5. stol. př.n.l., str.26:

V 5. století panovala prosperita, o čemž svědčí zavedení nových technologických vymožeností, např. hrnčířského kruhu. Rozvoj hradišť dokládá blahobyt i sociální rozvrstvení a dobrou organizaci společnosti.

... Po r.400 př.n.l. došlo k přerušení vývoje. Hradiště byla opuštěna, zanikla značná část sídlišť, vylidnily se jižní a západní Čechy. Osady, které přežily, se výrazně zmenšily. Celá společnost se hluboce pozměnila a zřejmě nivelizovala (*snížení rozdílů).

Hospodářství značně upadlo, vrátilo se k prosté zemědělské výrobě, řemesla a obchod byly rozvráceny (např. zanikla většina dílen na jemnou keramiku).

Příčiny tohoto "velkého třesku" nejsou dosud zcela objasněny, snad spočívají ve výrazné sociální nerovnosti v 5.stol. př.n.l.

Společnost překročila své možnosti, hospodářství nedokázalo uspokojovat nároky elit a pokrývat náklady na výstavbu hradišť, a výsledkem byl kolaps.

Následovaly sociální nepokoje, které knížecí vrstvu odstranily.

 

2. Zánik keltské civilizace v r. 50 př.n.l., str.27:

Dříve se soudilo, že právě období oppid*, především v I. století př.n.l., představoval vrchol keltské civilizace, která měla zaniknout v závěru letopočtu pod náporem Germánů a Římanů.

Dnes víme, že k zániku došlo již okolo roku 50 př.n.l., a příčinou byla vnitřní krize.

Poznání materiální kultury ukázalo, že od počátku I. století nastal úpadek kvality a rozsahu výroby. Keltská společnost se ponořila do hospodářské krize, která se odrazila i ve společenském neklidu - vojenských střetech a migracích.

(*slovo "opiddium" používal Gaius Iulius Caesar, když psal o velkých hradištích - pevnostech - které dobýval v Galii v letech 58-51 př.n.l.; Galové = Keltové)


 

BBC, 18. dubna 2017

Jak může zkolabovat západní civilizace?

Cituji (kráceno na pouze zásadní pasáže):

Such collapses have occurred many times in human history, and no civilisation, no matter how seemingly great, is immune to the vulnerabilities that may lead a society to its end.

While it’s impossible to predict the future with certainty, mathematics, science and history can provide hints about the prospects of Western societies for long-term continuation.

Safa Motesharrei, a systems scientist at the University of Maryland, uses computer models to gain a deeper understanding of the mechanisms that can lead to local or global sustainability or collapse. According to findings that Motesharrei and his colleagues published in 2014, there are two factors that matter:
ecological strain and economic stratification.

1. The ecological category is the more widely understood and recognised path to potential doom, especially in terms of depletion of natural resources such as groundwater, soil, fisheries and forests – all of which could be worsened by climate change.

2. That economic stratification may lead to collapse on its own, on the other hand, came as
more of a surprise to Motesharrei and his colleagues.

Under this scenario, elites push society toward instability and eventual collapse by hoarding huge quantities of wealth and resources, and leaving little or none for commoners who vastly outnumber them yet support them with labour.

Eventually, the working population crashes because the portion of wealth allocated to them is not enough, followed by collapse of the elites due to the absence of labour.

 

The inequalities we see today both within and between countries already point to such disparities. For example, the top 10% of global income earners are responsible for almost as much total greenhouse gas emissions as the bottom 90% combined. Similarly, about half the world’s population lives on less than $3 per day.

 

For both scenarios, the models define a carrying capacity

– a total population level that a given environment’s resources can sustain over the long term. If the carrying capacity is overshot by too much, collapse becomes inevitable.

That fate is avoidable, however.

“If we make rational choices to reduce factors such as inequality, explosive population growth, the rate at which we deplete natural resources and the rate of pollution – all perfectly doable things – then we can avoid collapse and stabilise onto a sustainable trajectory,” Motesharrei said.

“But we cannot wait forever to make those decisions.”

 The past can also provide hints for how the future might play out.

Take, for example, the rise and fall of the Roman Empire.

By the end of the 100BC the Romans had spread across the Mediterranean, to the places most easily accessed by sea. They should have stopped there, but things were going well and they felt empowered to expand to new frontiers by land.

While transportation by sea was economical, however, transportation across land was slow and expensive. All the while, they were overextending themselves and running up costs.

 The Empire managed to remain stable in the ensuing centuries, but repercussions for spreading themselves too thin caught up with them in the 3rd Century, which was plagued by civil war and invasions.

The Empire tried to maintain its core lands, even as the army ate up its budget and inflation climbed ever higher as the government debased its silver currency to try to cover its mounting expenses. While some scholars cite the beginning of collapse as the year 410, when the invading Visigoths sacked the capital, that dramatic event was made possible by a downward spiral spanning more than a century.

According to Joseph Tainter, a professor of environment and society at Utah State University and author of The Collapse of Complex Societies, one of the most important lessons from Rome’s fall is that complexity has a cost.

As stated in the laws of thermodynamics, it takes energy to maintain any system in a complex, ordered state – and human society is no exception.

By the 3rd Century, Rome was increasingly adding new things – an army double the size, a cavalry, subdivided provinces that each needed their own bureaucracies, courts and defences – just to maintain its status quo and keep from sliding backwards. Eventually, it could no longer afford to prop up those heightened complexities.

It was fiscal weakness, not war, that did the Empire in.

 

 

/ A widening gap between rich and poor. /

Also paralleling Rome, Homer-Dixon predicts that Western societies’ collapse will be preceded by a retraction of people and resources back to their core homelands. As poorer nations continue to disintegrate amid conflicts and natural disasters, enormous waves of migrants will stream out of failing regions, seeking refuge in more stable states.

Meanwhile, a widening gap between rich and poor within those already vulnerable Western nations
will push society toward further instability from the inside.

“By 2050, the US and UK will have evolved into two-class societies where a small elite lives a good life and there is declining well-being for the majority,”

Randers says.

“What will collapse is equity.”

Whether in the US, UK or elsewhere, the more dissatisfied and afraid people become, Homer-Dixon says, the more of a tendency
they have to cling to their in-group identitywhether religious, racial or national.

Denial, including of the emerging prospect of societal collapse itself, will be widespread, as will rejection of evidence-based fact. If people admit that problems exist at all, they will assign blame for those problems to everyone outside of their in-group, building up resentment.

“You’re setting up the psychological and social prerequisites for mass violence,”

Homer-Dixon says.

When localised violence finally does break out, or another country or group decides to invade, collapse will be difficult to avoid.
 

 

- Mnoho lidí si všímá, že první známkou "obrany" ultra-bohatých elit (tedy první známkou počínajícího hlubokého rozkladu západní společnosti) před stále větší kritikou od stále více lidí, je neustálé omezování osobních svobod občanů.

Jak "symptomatické", říkám v tomto textu už potřetí.

 

 

 

VŠE SE NEUSTÁLE OPAKUJE, MÁME ALE ŠANCI TO ZMĚNIT.

V historii nejde bohužel o celkem nic nového. Jediným novým rozměrem dnešních problémů je fakt, že lidstvo zdá se dosáhlo své "planetární saturace", tedy planeta a příroda živá už neunesou stávající model lidského chování k okolnímu prostředí v tomto obrovském počtu.

V různých pramenech se dokonce hovoří o tom, že "ideálním počtem obyvatel" pro tuto planetu jsou 2-4mld lidí.

Takže - bud změníme své chování a využijeme zdroje, nashromážděné předchozími generacemi lidí, k zásadní proměně společnosti (což je vcelku utopický scénář), nebo podlehneme klasické krizi, v historii se zjevně často opakující, kdy elity zatíží společnost takovými náklady (svou chamtivostí a touhou po moci - například vysokými náklady na zbrojení), že výsledkem bude opět jen "velký třesk" - tedy sociální nepokoje, války, migrace, a následně zánik této západní kultury.

Máme na výběr, ale čas se krátí.

A narozdíl od mnohých bych úplně nespoléhal na "zázraky a kouzla" umělé inteligence, robotické zbraně, laserové děla a podobné vymoženosti - tedy technologický náskok západu. Tyto robotické továrny, dopravní prostředky a zbraně totiž jen západní elity povzbuzují v názoru, že ONI už vlastně tak velký počet lidí nižší vrstvy nebudou potřebovat, takže proč jejich počet nesnížit v nějaké válce.

Jenže existují země, které o tomto nebezpečí vědí, a které v duchu prvotní strategie lidského druhu - strategie přežití - nedovolí západním elitám, aby tento vyhlazovací pokus beztrestně podnikly - tentokrát už by důsledky poznaly i Británie a USA, a byly by fatální.

 

Ona povýšenecká nadřazenost jistých lidí západu, nad elitami jiných zemí i "obyčejnými lidmi" obecně (v historii známá jako dělení na "pány a otroky", masters and slaves), došla v minulém století k hrozivým koncům hitlerovského plánu vyhladit židy a pak další "podřadné" národy (třeba slovany), či je zahnat do nehostinných oblastí k pomalému vymírání, ty "lepší" by si vybrali pro otrocké a služebné práce.

Zdá se, že dnes opět existují na západě lidé, kteří sní dokonce o světové vládě nad jinými národy a lidmi, s jinými zvyky a kulturou, než má západ.

Jde o šíleně nebezpečný moment dnešní doby, ve své povýšenosti osočují všechny kolem ze lží a podvodů, ač sami jsou největšími podvodníky, ochotnými zabíjet miliony lidí,válkou, nebo pomalu různými jinými cestami (např. obchodními sankcemi, odpíráním lékařské pomoci, moderních léků, apod.), jen pro svůj prospěch a moc.

Tomu je třeba se vzepřít a odmítnout jejich lživá - bohulibě se tvářící - slova.

 

Po ovoci poznáte je:

Zůstávají za nimi jen rozvrácené země, stagnace, zmar a dluhy.

(Až bude vypadat Irák a Libye jako Krym, pak prosím.)

 

Cesta ven vede jinudy.

Je ve schopnosti lidí mobilizovat své vnitřní síly, inteligenci, inovace, rozumná pravidla, a především ohromné lidské zdroje, nyní se ale nalézající v moci západních elit.

Pro změnu myšlení, pro život ve spolupráci, a nikoliv v touze ovládnout druhé a jejich zdroje. Ale k tomu musí velmoci dozrát. A pokud toto západní elity nepochopí, pak nás čeká zmar a další opakování téhož, dokud jednou nepochopíme, jak toto rozetnout.


 

REBUILDING AMERICA’S DEFENSES (PDF)

Strategy, Forces and Resources For a New Century.

A Report of The Project for the New American Century, September 2000.

At present the United States faces no global rival.

America’s grand strategy should aim to preserve and extend this advantageous
position
as far into the future as possible.

(page 9)

Further, the process of transformation, even if it brings revolutionary change, is
likely
to be a long one, absent some catastrophic and catalyzing event – like a
new Pearl Harbor.
Domestic politics and industrial policy will shape the pace and
content of transformation as much as the requirements of current missions.

(page 51)

While initiating the process of transformation in the near term, and while fielding
new kinds of units to meet current missions, the Army must simultaneously invest and
experiment vigorously to create the systems, soldiers, units and concepts
to maintain
American preeminence
in land combat for the longer-term future.

 

BBC:

By the 3rd Century, Rome was increasingly adding new things – an army double the size, a cavalry, subdivided provinces that each needed their own bureaucracies, courts and defences – just to maintain its status quo and keep from sliding backwards. Eventually, it could no longer afford to prop up those heightened complexities.

It was fiscal weakness, not war, that did the Empire in.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

ÚTOKY DŽIHÁDISTŮ V ANGLII JSOU DALŠÍM POKRAČOVÁNÍM UDÁLOSTÍ PO 11. ZÁŘÍ 2001 VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH.

Už víc než 16 LET trvající válka v AFGHÁNISTÁNU ukazuje, že podpora Tálibánu u místních spíše stoupá. Jak je to možné?

Investice do více DRONŮ, více ZBRANÍ a více VOJÁKŮ jaksi nepomáhají, naopak tyto smrtící útoky západních vojsk v několika islámských zemích s mnoha civilními oběťmi spíš zvyšují podporu různých náboženských fundamentalistů a radikálů.

KUDY TEDY VEDE SPRÁVNÁ "CESTA VEN", PO ÚTOKU USA NA IRÁK r.2003 (NA ZFALŠOVANÝCH DŮVODECH O ZHN A "PODPOŘE AL KÁIDY", KTEROU IRÁK NIKDY NEPOSKYTL)?

 

KUDY VEDE "CESTA VEN", PRO VÍTĚZNÝ BOJ S RADIKÁLNÍM DŽIHÁDEM?

 

25. 5. 2017

 

Můj osobní krátký komentář o tom,

jakými "zbraněmi" lze porazit radikální džihád - jsou to jen útoky vojsk nebo investice do zbraní a omezování soukromí na západě, nebo zde NAPROSTO chybí klíčová strategie stabilizace regionu a tamní ekonomiky?

 

 

motto

Útok na Irák posloužil jen k tomu, aby prohloubil problém, jímž jsme se my na Západě nikdy dostatečně nezabývali: pocit často otevřeného nadšení v mnoha částech světa, že došlo v New Yorku k útokům z 11.září, a tvrdý resentiment nad naší reakcí.
Obrovské množství lidí posílalo nadšené esemesky nad útoky z 11. září v Saúdské Arábii, v Indonésii, dokonce i v Mexiku. Oslavovali úspěchy útočníků, jimž se letadly podařilo zasáhnout Světové obchodní středisko.

Sami sobě uškodíme, pokud své vysvětlení tohoto nevysvětlitelného jevu omezíme na tvrzení, že šlo jen o skupinku vzdělaných vzbouřenců ze Saúdské Arábie.

Tito lidé dostávají emocionální i hmotnou podporu od velkého množství lidí na světě, kteří nevidí žádnou naději, nemají co ztratit a kteří zastávají názor, že "Americe to patří".


Jon Snow, respektovaný britský novinář (*1947), řekl zde, více také viz "bonus č.4" níže.

 

 

 

ÚVOD - SPECIFIKUM RADIKÁLNÍHO WAHHÁBISMU.

Jak napsala studentka Masarykovy university ve své diplomové práci o velmi důležité roli wahhábismu v radikálních islámských hnutích, v roce 2007 (zde, zparafrázuji její vyjádření do velmi stručné verze):

Na začátku je kulturní spor o tom, jak se mají oblékat a chovat muži a ženy,

a jakým učením-náboženstvím se mají řídit.

Radikální džihádisté považují západ za zkažený, náboženskou svobodu za kacířství, kulturně-sexuální západní "uvolněnost" za špínu.

Radikální džihád ISIS má své kořeny ve wahhábismu, který se narodil v Saúdské Arábii, neboť to byl starý pán Muhammad bin Abdalwahháb, 1703- 1792, kdo sepsal knihu

Kitáb al-džihád (Kniha Džihádu).

Opakovaně museli být vyznavači wahhábismu (často nazývaní Salafí) po svém vzniku "vymláceni", už Osmané je hubili - Egypťan Alí Paša to dostal od sultána úkolem - neboť už tehdy byli tito náboženští fundamentalisté, fanatici a radikálové příliš nesnesitelní a krutí dokonce už pro tehdejší muslimskou společnost.

Vraždy, drancování, dobývání území, ničení svatyň a hrobů po Arábii, Iráku, Jemenu, Ománu i Sýrii byly na denním pořádku. Turecký sultán brzy nařídil Egypťanu Muhammadovi Alímu Pašovi, aby wahhábovce zničil. Ten skutečně roku 1811 dobyl Medínu. První saúdský stát
byl však definitivně zničen až Ibrahimem Pašou o sedm let později, kdy byli také někteří
členové rodiny Saúdů a přední duchovní popraveni v Istanbulu (Allen 2006: 64- 68).

 

 

 

Nebylo by nového vzedmutí radikálního džihádu, kdyby nepřišla ta cynická US politika:

"POUŽIJ GAUNERA PROTI SVÉMU NEPŘÍTELI"

ANEB

JAK VZNIKLA AL KÁIDA?

 

CITACE, česky zde, originál třeba zde:

OTÁZKA: Bývalý šéf CIA, Robert Gates, uvedl ve svých pamětech (From the Shadows, Ze stínů), že americké výzvědné služby začaly pomáhat afghánským mudžahídům půl roku před sovětskou intervencí. Tehdy jste byl poradcem pro národní bezpečnost amerického prezidenta Cartera. Hrál jste tedy v této věci určitou roli. Je to pravda?

Brzezinski: Ano. Podle oficiální verze historie byla zahájena pomoc CIA mudžahídům až r.1980, tedy až poté, co sovětská armáda okupovala 24. prosince 1979 Afghánistán.

Ale realita, která byla dosud silně utajována, je úplně jiná: Ano, bylo to 3. července 1979, kdy prezident Carter podepsal první direktivu pro tajnou pomoc oponentům prosovětského režimu v Kábulu.

A téhož dne jsem napsal memorandum prezidentovi, v němž jsem mu vysvětlil, že podle mého názoru tato pomoc povede k sovětské vojenské intervenci.

 

OTÁZKA: Navzdory tomuto riziku jste byl zastáncem poskytování této tajné pomoci. Anebo jste sám chtěl, aby Sovětský svaz napadl Afghánistán a chtěl jste tuto válku vyvolat?

Brzezinski: Tak to úplně není. Nenutili jsme Rusy, aby vpadli do Afghánistánu, ale
úmyslně jsme zvýšili pravděpodobnost, že to udělají.

OTÁZKA:
Když Sověti ospravedlňovali svou intervenci tvrzením, že měli v úmyslu bojovat proti tajnému angažmá Spojených států v Afghánistánu, nikdo jim nevěřil. Ale ona to byla pravda. Dnes v té věci ničeho nelitujete?

Brzezinski: Čeho bych měl litovat? Ta tajná operace, to byl výborný nápad. Důsledkem toho bylo, že byli Rusové vtaženi do afghánské pasti, a vy chcete, abych toho litoval?

/ * aktuálně - 26. 5. 2017 Brzezinski zemřel, zde /

 

 

Bohužel dokonce i část lidí v Izraeli tenhle názor dnes razí, a Izrael má velký hlas v USA (zlé jazyky tvrdí, že dokonce mnohonásobně větší, než nějaké Rusko, víc ZDE a ZDE).

Pat Buchanan: "Amerika především nebo Izrael především?" naleznete ZDE.

P. Buchanan: The Israelis, too, do not share our view of who is the mortal enemy.

“Hezbollah and Iran are the major threat to Israel, much more than the radical Sunni Islamists,” says Amos Yadlin, ex-head of Israel’s military intelligence.

Israeli Ambassador Michael Oren agrees: “We always wanted Bashar Assad to go, we always preferred the bad guys who weren’t backed by Iran to the bad guys who were backed by Iran.”

 

JAK TEDY VZNIKLA AL KÁIDA?

Takže r.1979 (podle Briezinského ještě dokonce před vpádem Sovětů do Afghánistánu, což mělo posloužit právě pro vyvolání této sovětské agrese, která měla být jejich "Vietnamem" - drahou a neúspěšnou válkou, která zničí Sovětský svaz), a především po útoku proti Saúdské královské rodině na mešitu v Mekce (a také po změně poměrů v Íránu, i to mělo velký vliv na tehdejší muslimský svět) podpořili Saúdi odchod jejich odpůrců, kteří je kritizovali pro přílišnou náklonnost k západu a blahobyt, tedy odchod džihádistů do války v Afghánistánu, a US tajná služba CIA je s pomocí Pakistánské tajné služby vyzbrojila (aby se to utajilo), a tak vznikla Al Káida.

Napsal to vysoký US "oficír" ve své knize, byl totiž poradcem čtyř US prezidentů pro otázky bezpečnosti a terorismu, pan R. Clark, doslova v knize Against All Enemies:

"Al Káida = báze = US databáze podporovaných džihádistů"

Tento postup odsoudil později (po 11. září v USA) např. britský ministr zahraničí Robin Cook, jako zcela chybnou politiku s velkými důsledky, kdy se "tato zbraň" nakonec otočila proti západu (2005, odkaz na jeho článek je zde).

Proč vlastně Trump podporuje dnes Saúdy (a US prezident Obama jim prodal zbraně za víc než 100mld, nemluvě o prodejích do Kataru a Turecka, a tento příběh nyní za Trumpa stále pokračuje), přitom podle znalců právě Katar a Saúdi spolu s Tureckem podporovaly ISIS?

Proč? A proč že vlastně Hillary proti názoru tajných služeb rozložila Libyi na smyšlenkách, jako Bush Irák, což Britové zhodnotili jako nejhorší strategickou chybu (ZDE), kdy jen vzrostl terorismus a nestabilita ve světě?


 

 

O té válce v Libyi a Hillary napsaly US noviny:

"Trpěla tunelovým viděním, její úvahy (pro válku) byly založené spíš na domněnkách, než by stály na pevné zemi."

Viz článek "Hillařin ZHN moment" (název naráží na smyšlenky Bushe o ZHN v Iráku) ZDE.  Tam úvodní text:

Hillary Clinton’s ‘WMD’ moment: U.S. intelligence saw false narrative in Libya

 

A Izrael zase nechce porážku ISIS, protože je to prý "dobrá zbraň" proti Íránu a Hizballáhu - opět stejná chyba.

- Všímejte si této opakované chyby, je jako"zlatá nit", která se táhne "inkubátorem" nového povstání džihádistů po r.1980.

 

Tuhle válku ale nelze vyhrát většími investicemi do dronů, tanků, zbraní a vojáků.

Například rakety z dronů až příliš často krutě zabíjejí nevinné místní lidi, přitom poměr zasažení džihádistů a zasažení civilistů je různý, v některých obdobích to je dokonce 28 nevinných na 1 zabitého džihádistu, což jen živí podporu místních lidí např. pro Tálibán v Afghánistánu, částečně Al Káidu a ISIS jinde.

Ani tanky, ani zbraně nebo vojáci nedokážou ale plně vyhrát tuto válku, ti jen mají za úkol zabít nebo přivést před soud ty největší džihádisty, ale tím dojde jen ke vzniku dlouhé a mnohem skrytější partyzánské války, k teroru a útokům v Evropě.

Jak chytře řekl v jedné diskusi v arabské TV bývalý šéf Obamovy Armádní tajné služby DIA,

pan M. Flynn:

"Bez doplňkové strategie podpory místní ekonomiky a stability džihádisté nezmizí."

Jenže např. USA dávají podle různých zdrojů asi 98% všech výdajů v konfliktu do zbraní a vojenských operací, jen asi 2% jdou na obnovu těch zemí (příklad je z jedné analýzy o Afghánistánu, kterou jsem dříve četl, přesná čísla ale nejsou v této věci tím zásadním).

V tomto se opravdu liší dokonce od Britů, obchodní pohled na válku v USA jakoby postrádal širší a nadčasovější strategii - co v těch zemích chceme dokázat, jaké jsou naše cíle?

Armáda nedokáže udržet tamní nespokojené lidi (a Britové vědí, že je pak nutné zařídit, aby válčili mezi sebou, spíš než proti nim - kolonizátorům, odtud dnes nové vzplanutí sunnitsko-šíitského konfliktu, o Ukrajincích a Rusech netřeba mluvit, to je prakticky stejná taktika).

 

 

PODPORA MÍSTNÍCH LIDÍ.

Zásadní je, že dokud si západ nepřizná, že často - od doby US neokons - válčí a přepadává státy na vylhaných důvodech...., že často i krade suroviny a zabíjí lidi pod falešnými "bohulibými slovy o demokracii", kterou ovšem do těch zemí nelze zavést, a tak vznikají podivné loutkové vlády (viz Irák) jakýchsi "umírněných" bojovníků, kteří ale většinou nedokážou bez Al Káidy nebo Daeše (ISIS) nic a musí s nimi spolupracovat (to přiznal dokonce list NY Times, ZDE),

...dokud si západ nepřizná, že nikoliv pomáhá, ale útočí a destabilizuje, potud džihád bude mít u části místních lidí jistou podporu.

A když se dívám na US podporu ultra-nacionalistům na Ukrajině, vidím stejný příběh, opět účelové vyzbrojování gaunerů - proti domnělému nepříteli, který má kupodivu hodně surovin, o které ti západní lidé "v pozadí" stojí.

Ani střelba 20.2.2014 na Majdanu ani upálení Oděsanů nebyly dosud vyšetřeny, ultra-nacionalisté jsou přitom ve vážném podezření, že protestující lidi na Majdanu zabíjeli střelbou do zad (je to na videu, také svědectví o tom mluví jasně, viz např. studie důkazů od Ivana Katchanovského z university Ottawa v Kanadě, ZDE).

A EU činovníci tuhle útočnou politiku USA vždy podpořili?

To je opravdu víc než fascinující.

A tak máme "malou Libyi" dnes za humny - jak v Kosovu (aktuální odkaz o tomto je ZDE), tak na Ukrajině (ZDE).

Džihád zde má svou základnu v Evropě, jako v Libyi.

 

USA potichu podporovaly gaunery (džihád) v Iráku i Sýrii, a doufaly v pád Asada

- spolu s Izraelem, který se obával hněvu Íránu. Jenže jak řekl už Jicchak Rabin - tato válka nikam nevede, není cestou k pokojnému soužití. Ani zničení Íránu (s 80mil obyvateli !!) by Izraeli nikdy nepřineslo klid, naopak - vznikla by nikdy nekončící válka.

A právě tohle je tou hlavní chybou západu,

válkou tyto konflikty nelze dlouhodobě vyřešit.

 

Je třeba řešit tyto konflikty širší strategií, například Írán se vzdal vývoje jaderných zbraní (opravdu je nemá) a přistoupil na velmi rozsáhlé kontroly mezinárodních organizací.

Podobně Palestinsko-Izraelská otázka vůbec není tak jednostranná, kdy "chudák Izrael trpí pod útoky zlých Palestinců" - obětí je mnoho na obou stranách, již jsem o tom psal v blozích níže, obraz v očích středo-Evropanů v tomto není úplný a nezaujatý. A Jicchak Rabin nebyl zabit nějakým Palestincem, ale radikálním Izraelcem, který chtěl pokračovat ve válce.

Bez vyřešení tohoto izraelského dlouhodobého problému nelze snížit podporu džihádistům, neboť Izrael je opravdu skrytě (místy i zjevně, útoky) podporuje a opakovaně od jeho vysokých představitelů zaznívá - neničte ISIS, je to "zbraň proti Íránu".

 

Jistě, Asad v Sýrii, Saddám v Iráku a Kaddáfí v Libyi nenaplňují naši představu o vládcích plnících demokratické principy, jenže kultura těchto zemí není na západní demokracii připravena a ještě dlouho nebude. A zabitím těchto lidí Spojené státy jen rozvrátily tyto země, a podle mnohých (viz odkazy níže) se tak stalo záměrně.

Asad rozhodně není nějaký "anděl" (chováním například k opozici), ale v jeho době byla Sýrie zemí na občanském principu, nikoliv na náboženském. Žili zde šíité i sunité, alávité i turkmeni, křesťané i drůzové společně v míru. Nikdy už po zásahu USA Sýrie taková nebude, je to dnes už jen "kdo s koho", a osobně zde fandím Asadovi, protože razil společnost mnohem podobnější Evropě, než wahhábisté.

 

Dnes znějící nápad (ZDE), že lze řešit tento problém "koalicí zemí pod NATO a většími výdaji na zbrojení", je zásadně špatný a ze zkušenosti neúčinný

- viz Afghánistán nebo Irák.

Tento konflikt "džihádu a západních zemí" z velké části vyhrotily Spojené státy a Izrael, Británie a Francie (bývalé koloniální velmoci s velkým vlivem na Blízkém a Středním východě), a US prezident Obama dovolil Hillary Clintonové zničit Libyi, opět na vylhaných důvodech (naštěstí se pokusil uvolnit napětí s Íránem, což dnes zkoušejí příznivci armády v US administrativě pana Trumpa opět rozbít).

Myslím, že USA a Británie by měli platit ostatním zemím za ty dvě lživé války - v Iráku a Libyi, neboť i podle našeho právního řádu nás zavlekli do války na lživých důvodech.

 

DNES TEDY NA ZÁPADĚ ŽIJEME VE LŽI.

/ a pěkný aktuální komentář k tomu od Jana Schneidera najdete zde./

Myslím si, že "cestou ven" není víc výdajů na zbrojení, ale naopak stabilizace tamních zemí, což je po válkách USA a Británie, také Francie v Libyi práce na několik desetiletí.

Myslím si, že jen Rusko zabránilo mnohem větší tragédii, kdy Sýrie měla padnout (podle přání Izraele, pro oslabení Íránu - a opět pod falešně jednostrannou mediální západní kampaní "pro válku") do rukou džihádistů, a myslím si, že události na Ukrajině jsou opět výsledkem stejných motivů a snah USA o prosazení své světové dominance v novém století, jak US neokons sami píší v textech níže (Rebuilding Amerinas Defenses, r.1998, viz např. str.9 a str.51).

A vidím i zde stále stejnou chybu - západ vyzbrojuje různé "gaunery", s falešnými slovy o jejich umírněnosti (například na Ukrajině tamní ultra-nacionalisty a Banderovce, pohrobky nacistických kolaborantů, kteří opět válčí stejně krutě, jako jejich oponenti, tedy nejsou cestou vpřed, ale jen účelovou zbraní pro destabilizaci).

Tohle je náš problém, a také zaujatá média (viz např. ZDE, vrchol jednostrannosti).

 

Bez pravdivé analýzy se ale z gerillové války s džihádisty nedostaneme.

USA, Izrael, Británie a Francie musí přiznat své chyby, poučit se z nich.

Jinak nás stejní lidé zavlečou jen do další a stejně nesmyslné války - zde.

 

napsal: Pavel Sedlák

s využitím uvedených zdrojů (odkazy v textu).

 

 

 

-----

 

 

Zásadní související informace:

 

PNAC - Projekt Nového Amerického Století.

Their Goal: The neoconservative agenda

Established in the spring of 1997 and funded largely by the energy and arms industries, the Project for the New American Century was founded as the neoconservative think tank whose stated goal was to usher in a “new American century”.

Having won the cold war and no military threat to speak of, this group of ideologues created a blueprint for the future whose agenda was to capitalize upon our surplus of military forces and funds and forcing American hegemony and corporate privatization throughout the world.

 

REBUILDING AMERICA’S DEFENSES (PDF)

Strategy, Forces and Resources For a New Century.

A Report of The Project for the New American Century, September 2000.

At present the United States faces no global rival.
America’s grand strategy should aim to preserve and extend this advantageous
position as far into the future as possible.

(page 9)

Further, the process of transformation, even if it brings revolutionary change, is
likely
to be a long one, absent some catastrophic and catalyzing event – like a
new Pearl Harbor.
Domestic politics and industrial policy will shape the pace and
content of transformation as much as the requirements of current missions.

(page 51)

While initiating the process of transformation in the near term, and while fielding
new kinds of units to meet current missions, the Army must simultaneously invest and
experiment vigorously to create the systems, soldiers, units and concepts
to maintain
American preeminence
in land combat for the longer-term future.

 

 

The Daily Currant , 20. 3. 2013 - George W. Bush Apologizes for Iraq War

George W. Bush junior se v r.2013 veřejně omlouvá za válku v Iráku:

"Bylo to mou největší chybou, toto přehánění hrozby ze strany Iráku, a když jsme nenalezli důkazy o ZHN, tak jsme si chybějící důkazy o zbraních hromadného ničení vyrobili. A i když mnozí jiní (Cheney, Wolfowitz, Feith) byli v tomto více zapojeni než já osobně, byl jsem vrchním velitelem a přijímám za toto plnou odpovědnost."

G. W. Bush:

"Personally, I truly believed that Saddam Hussein had weapons of mass destruction. But when we couldn't find the evidence, we fabricated it."

"It was wrong to misoverexaggerate the nature of the threat. And although men like Dick Cheney, Paul Wolfowitz and Douglas Feith were the most directly involved, ultimately I was the man at the top and I accept full responsibility."

 

 

Former U.S. Ambassador to the Soviet Union:

The U.S. and Nato Are Provoking the Ukrainian Crisis.

- bývalý velvyslanec v Moskvě potvrzuje, že slib západních politiků, že "NATO se nerozšíří ani o palec na východ, pokud Rusko dovolí sjednocení Německa a jeho vstup do NATO" (po r.1989), zazněl.

Současná krize byla podle něj předvídatelná, protože přibližování NATO k ruské hranici bylo "přesně tím, před čím jsme varovali" (on, George Kennan, mnozí z nás), každá ruská vláda podle něj v určité chvíli rozpozná v tomto kroku "nepřátelský akt" a bude se bránit všemi dostupnými prostředky.

John Matlock také upozorňuje, že není nejmenších pochyb, že vláda USA se přímo zapojila do podpory puče - svržení ukrajinského prezidenta, dokonce někteří vládní politici přímo jezdili mezi protestující a podporovali je. Není tady pochyb, říká diplomat, že vláda Spojených států byla přímo a hluboce zapojena do těchto změn.

 

 

The Telegraph, 31. srpna 2015:

Oficiální US představitelé potvrzují, že ISIS je stále stejně silný, jako před začátkem leteckých útoků.

 

 

DW (komentář a video), 26. 11. 2014

"Přes tureckou hranici proudí každý den mnoho kamionů s oblečením, potravinami, naftou a zbraněmi pro bojovníky ISIL.

Kurdští bojovníci nyní oblast monitorují."

 

 

26. ledna 2015, Lidovky:

Za Islámský stát může absurdní invaze USA do Iráku, shodují se experti.

 

 

NY Times, březen 2013:

Arms Airlift to Syria Rebels Expands, With Aid From C.I.A.

160 letů s dodávkami zbraní s podporou CIA koreluje podle NYTimes se vzestupem násilí ve válce v Sýrii v r.2013.

Spojené státy jsou (ve válce s Asadem) více ochotnější pomáhat svým arabským zástupcům s podporou "smrtící podoby" této občanské války.

(...the United States is more willing to help its Arab allies support the lethal side of the civil war.)

 

 

12. 10. 2015, NY Times:

U.S. Weaponry Is Turning Syria Into Proxy War With Russia

Vybrojení syrské opozice, provedené Spojenými státy,

mění konflikt v Sýrii v proxy válku s Ruskem.

 

"...I když obě strany deklarují, že bojují především proti ISIS, současně obě strany podporují rozdílné skupiny v Sýrii - Rusko podporuje vládní jednotky a USA opoziční skupiny rebelů."

"Po začátku bombardování letouny Ruska získali syrští rebelové poprvé např. nejmodernější proti-tankové střely TOW (velkého dosahu), které používají pro zastavení útoků pozemních vojsk vládních jednotek Bašára Asada."

"Jeden z představitelů rebelů řekl -
můžeme dostat tolik zbraní, kolik chceme a kdy chceme, jde to velmi rychle. V podstatě nyní bez omezení."

"...Zbraně do regionu dodávají američtí spojenci, ale USA schvalují cílovou destinaci. To naznačuje, že nové dodávky mají přinejmenším tichou podporu USA, zatímco ruské letectvo nyní podporuje režim Bašára Asada.
Střely TOW zde pomohly odrazit první syrskou vládní ofenzívu podporovanou ruským letectvem. Vzhledem k tomu, že smlouvy s USA požadují odhalení koncového uživatele, povstalci tvrdí, že dodávky mají souhlas z Washingtonu."

- píší NY Times.

USA tak oficiálně bojují (bez mandátu OSN) proti légální syrské vládě, kterou se snaží svrhnout. Naopak Rusko má mandát legální syrské vlády, tedy útočí v Sýrii v souladu s mezinárodním právem (podobně, jako USA na Ukrajině mají souhlas vlády, ovšem vzešlé z neústavního puče, zatímco Rusko podporuje rebely).

Celá situace se tak stává druhou proxy válkou mezi USA a Ruskem, ovšem v mnohem destabilizovanějším regionu, kde se USA opakovaně pokoušely měnit vlády - s katastrofickými následky, vždy došlo k vzestupu terorismu, také k vlnám běženců do Evropy.


NYT pokračují:
"Dokonce i v malém množství hrají tyto protitankové střely zásadní roli při získání výhody proti jednotkám Asada. I když se to může jevit jako vítaný vývoj pro politiku Spojených států, v praxi to přináší další dilema, vzhledem k tomu, že
ze zvýšené palební síly těží současně skupina Nusra (*místní odnož teroristické skupiny Al Kajdy).

Jde o taktické spojenectví, které velitelé "Svobodné syrské armády" nazývají nepříjemným sňatkem z nutnosti, protože
oni nemohou fungovat bez souhlasu větší a silnější fronty Nusra.

Ale pan Assad a jeho spojenci citují toto uspořádání jako důkaz, že existuje jen málo rozdílů mezi skupinami povstalců, všechny je nazývají teroristy, kteří jsou legitimním cílem Asadových jednotek."

 

 

The Guardian prosinec 2014: Isis: the inside story


Abú Ahmad byl nepostradatelným členem nejranější podoby budoucí ISIL.

Byl přitáhnut k militantnímu islámu jako mladík americkou okupací, která se, jak on i mnozí další věřili, snažila docílit v Iráku mocenské změny favorizující větší šíitskou populaci na úkor dominantních sunnitů.

Jeho rané působení v budoucí ISIL ho přirozeně přivedlo do vyššího postavení, které nyní zaujímá v rámci oživeného povstání, jež se rozšířilo za hranici do Sýrie. Většina jeho kolegů považuje rozpadající se řád v regionu za naplnění svých ambicí v Iráku - které zůstávaly nerealizovány, dokud jim válka v Sýrii neposkytla nový prostor.

Souhlasil s veřejným vyjádřením po více jak dvou letech diskusí, během nichž odhalil svou minulost jednoho z nejproslulejších militantů s nejlepšími kontakty.

 

 

 

8. 9. 2012 - Arabské jaro je mrtvé a Sýrie píše jeho nekrolog

- vynikající text.

 

 

Marek Obrtel, bývalý šéf vojenské polní nemocnice,

o NATO a jeho válkách a roli České republiky v nich.

Když jsem působil v těch vysokých funkcích a v zahraničních misích, pochopil jsem, k čemu vlastně to NATO je.

Když mi někteří lidé dávali otázky, jestli si myslím, že NATO může naši republiku skutečně ubránit v rámci kolektivní obrany, tak jsem vždycky říkal, že NATO není od toho, aby bránilo evropské země.

Když jsem byl v Afghánistánu v operaci ISAF, tak tam na stožárech vlálo 23 vlajek.

Na té operaci se podílelo 23 států. Jednou z nich byla Litva, která měla v Afganistánu 4(!) vojáky. Byli to příslušníci mojí nemocnice - dva lékaři, jeden zdravotník a jeden řidič sanitky. Kolik jich bylo, na to se nikdo neptal, ale na stožáru vlála litevská vlajka.

Když chtějí Spojené státy ve světě udělat nějaké svinstvo, tak si na to pozvou takové Litvy, Česka a Slovenska a další, my podepíšeme Memorandum of Understanding, což znamená, že se plně hlásíme k myšlence té operace, pošleme tam čtyři letecké návodčí, oni pověsí na stožár naši vlajku a my jsme spoluodpovědní za tu akci.

Tak přesně to je smysl NATO.

 

 

24. 9. 2015, Tereza Spencerová:

Pozoruhodný příběh nových US "rebelů" v Sýrii

anglický zdroj zde - The Telegraph:

S-trained Division 30 rebels 'betray US and hand weapons over to al-Qaeda's affiliate in Syria'

Pentagon-trained rebels are reported to have betrayed US and handed weapons over to Jabhat al-Nusra immediately after entering Syria.

 

Bezmála rok avízovaný půlmiliardový program výcviku "umírněných" syrských rebelů se mění v dokonalou taškařici.

Na počátku srpna USA do Sýrie z Turecka vypustily prvních 54 "svých" rebelů, kteří měli pod hlavičkou Nových syrských sil (NSF - New Syria Force) bojovat proti Daeši.

Už po pár hodinách ale jejich velitel i s několika svými muži skončil v rukou Fronty al Nusrá, syrské odnože Al Kajdy. Vzápětí se objevila tvrzení, že tip Al Kajdě, kde najít a rozprášit "americké rebely", dala turecká tajná služba.

Dojem z celého projektu měla napravit další várka bojovníků NSF, konkrétně 75 mužů, kteří do Sýrie vstoupili minulý pátek.

Už nyní se ale ukazuje, že celá tato skupina takřka vzápětí vzala své zbraně a vozidla, zamířila na území ovládané Al Kajdou a vše jí předala.

 

 

červenec 2015 - Někdejší americký prezident Jimmy Carter na Národní syndikátové rozhlasové show Toma Hartmana řekl:

"Spojené státy jsou v současné době oligarchií, ve které systém neomezeného politického podplácení vytvořil kompletní zkázu politického systému, jako odměnu těm finančním přispěvatelům, kteří tuto zkázu způsobili".

"Jak demokraté, tak republikáni, hledí na tyto podplácející sumy peněz jako na benefit pro ně samotné."

 

Podle SPIEGEL zde jde především o dvě věci:

Zaprvé rozhodnutí kandidátů na prezidenta odmítnout tzv. veřejné financování.

Druhým problémem jsou důsledky rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, že toto soukromé financování nebude mít už žádný limit, píše Spiegel.

A zmiňuje fakt, že běžná rodina v posledních letech zažívá pokles příjmů o 1/10, zatímco malá skupina nejbohatších naopak významně posiluje své příjmy, přesná čísla viz článek.

 

Tento vývoj podle autora článku negativně ovlivňuje demokratické založení Spojených států, neboť:

Bohatí jsou proti zvýšení daní nejbohatším, brání zvýšení minimální mzdy, posílení systému zdravotní péče nebo zlepšení veřejných universit.

Ačkoliv v krizi v r.2008 neutrpěli za Obamy nejbohatší žádné ztráty a šéfové největších bank získali skvělé prémie i smlouvy na vysoké odstupné, zatímco nejchudší nesli všechny náklady, nejbohatší jsou nyní prostě proti všemu, co by mohlo pomoci 90pct nejchudších ve zlepšení podmínek, v šanci na růst jejich možností.

Tyto postoje betonují rozdíly mezi 1pct nejbohatších, kteří vlastní 90pct zisků, zatímco střední třída se chudým stále více vzdaluje. Podle bývalého prezidenta Jimmy Cartera jsou nyní USA oligarchií s neomezeným podplácením.


I když jsou podle článku Američané více zvyklí akceptovat rozdíly (mezi chudými, střední třídou a bohatými), současné poměry jsou i na Ameriku již neúnosné a americký sen se tak pro mnohé rozpadá.

 

 

KDO STŘÍLEL NA MAJDANU?

Ivan Katchanovski, Ph.D., universita Ottawa, Kanada

první akademická studie střelby snajprů na Majdanu - ZDE

- Paper prepared for presentation at the Annual Meeting of American Political Science Association in San Francisco, September 3-6, 2015.

(pro stažení se musíte registrovat; aktualizovaná studie z 2/2015)

 

 

KRIZE ITALSKÝCH BANK:

Například média jen velmi tiše informují o tom, že šest největších italských bank mělo v lednu 2016 obrovské problémy s toxickými úvěry. Běžná výše je kolem 2-4 procent, ovšem tyto banky měly 17procent toxických úvěrů, což odpovídá 200mld eur deficitu, to vše při státním dluhu Itálie přes 135 procent HDP, který dál roste!!

 

 

ČESKÁ TELEVIZE 4.5. 2017, webová část "názory" - Markéta Kutilová:

Proč nikoho nezajímá 80 roztrhaných dětí v Sýrii, proč to USA ani EU alespoň neodsoudí? Jde snad o děti "druhé kategorie"?

"Osmdesát syrských děvčat a chlapců bylo zabito při teroristickém útoku namířeném přímo na děti. Útočníci je nalákali k autu, které mělo prodávat brambůrky. Místo toho vyletělo do vzduchu. Útok se stal na území, jež spadá pod kontrolu rebelů. Proč jej Trump a EU alespoň neodsoudili? Šlo snad o "špatné" děti?"

 

 

Aktuální dokument: Ross Kemp in GAZA

Britský dokument obsahuje pasáž o brutálních následcích války na tamních dětech: "Těžko očekávat, že budou toužit po míru s Izraelem", zazní ve videu, kde velmi kriticky vystupuje i vysoký komisař OSN:"Byla záměrně ničena infrastruktura státu" (viz 31. minuta a závěr dokumentu s dětmi).

 

 

Robin Cook (britský ministr zahraničí) napsal v The Guardian v r.2005:

The struggle against terrorism cannot be won by military means.

Bin Ládin byl produktem monumentálně špatné kalkulace západních bezpečnostních agentur. V průběhu 80. letech byl ozbrojen CIA a financovaný Saudy, aby vedl džihád proti ruské okupaci Afghánistánu. Al-Kajda, doslovně "databáze", byl původně počítačový soubor tisíců mudžahedínů, kteří byli přijati a vyškoleni s pomocí CIA, aby porazili Sověty.

Nevysvětlitelně a s katastrofálními důsledky se zdá, že Washingtonu nikdy nedošlo, že jakmile Sovětský svaz bude mimo hru, obrátí organizace bin Ladina svou pozornost k Západu.

Nebezpečím nyní je, že odpověď Západu na teroristickou hrozbu zahrnuje tuto původní chybu.

 

 

 

BL, 27. 11. 2014 / Guardian

Zveřejněna hrozivá statistika - 28 nevinných životů za úmrtí jednoho podezřelého teroristy (1147 lidí zabito, jen 4pct z nich byli teroristé).

Zahynuly tisíce nevinných lidí, z toho potvrzeně stovky dětí - roztrháním a spálením na uhel střelami Hellfire, americké drony jsou přitom řízeny z německého Ramsteinu.

Obamova administrativa navíc lživě tvrdí, že jí řízená kampaň bezpilotních letadel "je naprosto precizní a usmrcováni jsou pouze bad guys z al-Kájdy a jejich společníci", ZDE.

 

 

USA využívají například chybný program SKYNET (NSA), který vyhodnotil jako "teroristy" tisíce nevinných lidí, kteří byli následně zabiti (vyhozeni do povětří a současně upáleni) drony (zde)

5. 11. 2015, The Guardian:

George Bush (Sr.) book reveals a more dangerous Dick Cheney than anyone knew.

 

 

 

 

BRITŠTÍ EXPERTI o válce "s terorismem" a o US vpádu do Iráku

- PODLE NICH ROZHODOVALI NEKOMPETENTNÍ LIDÉ.

Britští experti v několika článcích uvedli (např. ZDE)

Války v Iráku a Afghánistánu byly nejméně efektivní v historii Británie. Daňové poplatníky stály 29mld liber a získali jsme za to jen vzestup terorismu a bezpečnostních hrozeb (ISIL, Tálibán, Al Kajda všude posílily).

Byly řízeny BEZ OHLEDU na doporučení dlouholetých odborníků na regiony Středního východu a severu Afriky, bez ohledu na zprávy a varování tajných služeb. Všechna doporučení specialistů politici ZCELA ignorovali.

Největší strategickou chybou bylo odstranění Saddáma Husajna.

 

 

Michael Flynn, bývalý šéf US vojenské rozvědky DIA (2012-2014), tedy Obamův vrcholný představitel tajných služeb, nyní ve výslužbě,  řekl:

"Jestliže války proti terorismu nepřinesly snížení počtu teroristických hrozeb, ale odhadem jejich zdvojnásobení, pak je něco zcela chybného v naší strategii."

"Investujeme do více bomb, více dronů, více vojáků, ale armáda je jen malou částí celkové strategie, tedy malou (zcela represivní) částí, která má zločince přivést do vězení nebo je zabít."

"Ale pokud současně neinvestujeme do řešení množství dalších otázek, jako je chudoba v těch zemích, příčiny tamních konfliktů, tvoření stabilní ekonomiky, což je práce na léta, pak nemůže dojít ke zlepšení tamní situace. Já jsem byl odpovědný za část vojenského řešení, ale nevidím ty další součásti strategie."

 

 

 

 

 

BONUS č.1

 

Ivan Katchanovski o False-Flag operaci na Majdanu - ZDE.

 

Stručný souhrn studie a jejích závěrů - volně přeloženo:

 

Úvod

Masakr téměř padesáti demonstrantů na Majdanu (*náměstí v Kyjevě) dne 20.února 2014 byl zlomem v ukrajinské politice a bodem zvratu v (dosud diplomatickém) konfliktu mezi Západem a Ruskem o Ukrajinu.

Toto masové zabíjení demonstrantů a policistů vedlo ke svržení pro-ruské vlády Viktora Janukovyče, bylo začátkem občanské války na východní Ukrajině, bylo začátkem ruské vojenské intervence na Krymu a vojenské podpory vzbouřenců Donbasu, bylo začátkem nové fáze mezinárodního diplomatického konfliktu Západu a Ruska o Ukrajinu.

 

Závěry vyšetřování (Porošenkovy) nové vlády,

vzniklé po svržení Janukoviče (a ukrajinských médií) zněly, že:

"Masakr byl spáchán vládními odstřelovači a speciálními policejními jednotkami prezidenta Janukovyče."

Tyto závěry byly prakticky bez výhrad všeobecně přijaty západními vládami, západními médii a také mnohými západními vzdělanci.

Ukrajinské vládní vyšetřování identifikovalo členy zvláštní pořádkové jednotky Berkut jako odpovědné z vraždy absolutní většiny protestujících, ovšem nebyly zveřejněny žádné důkazy na podporu těchto tvrzení, s výjimkou videa z masakru.

 

 

(Hlavní) otázkou je, která strana zorganizovala tento snajperský masakr?

Tato studie je prvním akademickým zkoumáním tohoto klíčového případu masového zabíjení.

 

Metody a důkazy studie.

K přezkoumání činnosti hlavních aktérů během masakru, tedy jak aktérů Janukovyčovy vlády, konkrétně různých policejních a bezpečnostních sil, tak Majdanské opozice, konkrétně krajní pravice a souvisejících oligarchických prvků, používá teorii racionální volby a Weberian teorii instrumentální racionality.

Studie analyzuje velké množství důkazů z různých veřejně dostupných zdrojů, týkajících se tohoto masakru a specifického zabíjení demonstrantů.

Kvalitativní obsahová analýza zahrnuje následující zdroje:

- Asi 1500 videí a nahrávek živých internetových a televizních vysílání (150GB).

- Zpravodajské reportáže a příspěvky na sociálních médiích od více než sta novinářů, pokrývajících masakr z Kyjeva.

- Asi 5000 fotografií.

- Téměř 30GB veřejně dostupných záznamů rádiových hovorů, jak odstřelovačů tak velení speciální jednotky Alfa (Bezpečnostní služby Ukrajiny) a vnitřních vojsk /*existují jak záznamy radio-amatérů z masakru, zachycené skenery rádiové komunikace, schopnými zachytit policejní i jiné frekvence, tak oficiální záznamy rádiové komunikace jednotek /.

- studie využívá také terénní výzkum na místě masakru, zprávy od očitých svědků obou stran - demonstrantů Majdanu i velitelů vládních speciálních jednotek, prohlášení jak bývalých tak i současných vládních úředníků.

- Studie používá odhady přibližných balistických trajektorií střel a typů použitých zbraní, srovnává také způsobená střelná zranění demonstrantů i policie.

Studie stanoví přesný časový plán pro různé události masakru,

umístění střelců, vládních odstřelovačů, čas a přesné místo úmrtí téměř 50 demonstrantů. Také stručně analyzuje další významné případy násilí během a po skončení "euromajdanu."

 

Závěry studie - stručný souhrn.

Toto akademické šetření došlo k závěru, že:

"Masakr byl předem připravenou operací pod falešnou vlajkou."

...která byla racionálně naplánována a provedena s jasným cílem svržení ukrajinské vlády a převzetí moci v zemi.

Byly zjištěny důkazy o zapojení aliance ultra-pravicových organizací, konkrétně Pravého sektoru, strany Svoboda a oligarchických stran, například Vlasti.

Skrytí střelci se nacházeli v nejméně 20 budovách, které byly pod kontrolou příznivců Majdanu, v jimi kontrolovaných oblastech. Studie prezentuje množství důkazů a svědectví, že mnozí demonstranti a policisté byli zabiti z těchto míst (celkem jde přibližně o 70 svědectví).

Několik videí zachycuje přímo odstřelovače střílející z těchto budov, studie pak dále využívá množství videí, fotografií a očitých svědectví - provádí srovnání přesných pozic demonstrantů v době jejich usmrcení s jejich zraněními, se vstupem a výstupem střel, s možnými drahami střel (odhalení pozice střelců, směru střelby).

 

Studie prezentuje důsledky těchto zjištění pro pochopení podstaty změny vlády na Ukrajině, občanské války v Donbasu, souvislostí ruské vojenské intervence na Krymu a ruské vojenské podpory Donbasu, vztahu masakru s mezinárodním konfliktem Západu a Ruska o Ukrajinu.

 

/* Poznámka - generální prokurátor Ukrajiny Jarema vyšetřil první tři úmrtí na Majdanu, lidé byli zastřeleni loveckou puškou - tedy nikoliv Berkutem. Po oznámení výsledků byl okamžitě novou ukrajinskou vládou propuštěn, aniž by to vyvolalo byť jen nejmenší zájem západních politiků a médií - o toto vyšetřování a jeho závěry.

Detaily ZDE:

Letos 22. ledna Jarema oficiálně oznámil, že první tři oběti z Majdanu, Sergej Nigojan, Alexandr Žižněvský a Roman Senik, nebyli zastřeleni z policejních zbraní, ale loveckou puškou. Sice se situaci snažil zachránit tvrzením, že "má důkazy o tom, že milice do svých zbraní používala lovecké patrony", ale moc toho už neuhrál. Tím spíš, že zástupce velitele hlavní správy ministerstva vnitra Vitalij Sakal shrnul, že první oběti milice zkrátka nezabila.

To už ale Jarema vydržel ve funkci jen několik dní a podal sám demisi, aniž by čekal, až ho parlament oficiálně odvolá. S ním odešla i většina jeho nejbližších spolupracovníků.

- zajímá vůbec západní země, kdo přesně střílel na Majdanu? /

 

 

BONUS č.2

 

Parlamentní listy - Jan Schneider o setkání států v Rize a o NATO:

 

Riga je nový Mnichov.

Budou tvrdit, že Hitler nás chtěl chránit

- ZDE

 

 Ukázka z posledního odkazu, textu Jana Schneidera:

"Příčinu, jak mohlo dojít k hrůzám druhé světové války a zejména k šoa (holokaustu), nejlépe vystihuje definice, že:

"šlo o nadkritické spojení fanatismu a chamtivosti. Mnichov 1938 je symbolem bagatelizace onoho fanatismu."

Byl výsledkem fatálního podcenění nacismu Západem v atmosféře vypjatého strašení Sovětským svazem. Onu chamtivost pak reprezentují intenzivní (zejména americké) investice do nacistického hospodářství (ZDE).

Nynější situaci to skutečně připomíná jak přes kopírák. Bagatelizace nacismu a jeho resuscitovaných forem. Viz vyjádření MZV. Ještě mi k tomu chybí douška na adresu obětí šoa: "Židé prominou." A opětné hospodářské provázání Západu s těmito silami. A obligátní strašení Ruskem.

 

Vždy mne trápilo, jak mohl Hitler zmanipulovat jeden z nejkulturnějších národů Evropy a udělat z něj efektivní zabijácký stroj. Přemýšlel jsem o tom, jak se to mohlo stát - až jsem se nyní rozhlédl kolem sebe a s hrůzou jsem začal chápat.

Nejprve je potřeba mít lidi v kritické situaci (a když nejsou, trochu k tomu pomoci).

Výstižně to popisuje Naomi Kleinová v "Šokové terapii":

Musí řešit existenční problémy a na kontrolu demokracie nemají čas. Nemohou si ale nepovšimnout, že se kolem "dějí věci". Vzniká obrovská společenská frustrace.

A v ten okamžik přichází řešení – vnitřní nepřítel za to všechno může. Dnes dostal nálepku "páté kolony."

- "řešením" je pak omezování demokracie, zákony "o bezpečnosti občanů".

 

 

 

BONUS č.3

 

Literární noviny, 2/2015, Tereza Spencerová:

Mosad ví, že Írán není hrozbou (a satira o syrských rebelech)

Jen pár dní poté, co nové údaje z "archivu" Edwarda Snowdena odhalily, že americké a britské tajné služby "hacknuly" produkci francouzsko-nizozemského koncernu Gemalto, největšího světového výrobce SIM karet, a naprosto ilegálně si tak otevřely cestu k odposlechům a monitoringu stovek milionů mobilních telefonů, se na veřejnost dostávají další tajné informace o chodu světa.

Redakce The Guardian a Al Džazíry totiž začaly publikovat korespondenci mezi jihoafrickou tajnou službou SSA a americkou CIA, britskou MI6, izraelským Mosadem a zpravodajskými agenturami dalších států.

Jedna z kauz vrací na scénu takřka už kultovní vystoupení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, při němž v roce 2012 na půdě Valného shromáždění OSN ukazoval dětinský obrázek íránské jaderné bomby.

Nově zveřejněné dokumenty nyní potvrzují slova řady zpravodajských i armádních důstojníků, kteří s Netanjahuem nesouhlasili už před lety – pár týdnů pro Netanjahuově projevu totiž Mosad informoval jihoafrickou vládu s tím, že Írán se o výrobu jaderných zbraní ani nepokouší a nikdy neobohacoval uran ani blízko hranice nezbytné pro výrobu jaderných zbraní. Stejný názor vyjádřila ostatně i výroční zpráva amerických tajných služeb, které "také nenašly žádné důkazy, že by Írán přijal rozhodnutí o využití své jaderné infrastruktury k výrobě zbraně, nebo že by obnovil snahy vyvíjet bojové hlavice, od nichž ustoupil v roce 2003."
 

Ale na veselejší notu – satirický rozhovor se syrskými rebely, který bude mít ovšem k realitě proklatě blízko.

Autorka je americká publicistka a aktivistka, která píše pod pseudonymem Barb Weir.

Spojené státy se dohodly s Tureckem na výcviku až 1200 umírněných syrských rebelů ve výcvikových střediscích v Saúdské Arábii, Turecku a Kataru. Po dlouhém pátrání jsem byla s to najít tři perspektivní cvičence a pohovořit s nimi o jejich očekáváních:

...Říkali jste přece, že jste syrští rebelové. Copak nejste ze Sýrie?

Máví: Si snad děláte legraci, ne? Odkdy jsou syrští rebelové ze Sýrie? Jsme odevšud, z Afghánistánu, Albánie, Angoly, Austrálie, Ázerbajdžánu, Bahrajnu, Bangladéše, Belgie, Beninu, Bosny, Británie, Bulharska, Burkiny Faso, Čečny, Dánska, Džibutska, Francie…

Fajn, fajn…

Máví: Ale ze Sýrie? To už je fakt dlouho, co jsem viděl syrského rebela. Ono jich nebylo moc od samého počátku.


Proč? Vždyť musí být spousta lidí, kteří by to dělali za peníze, jako vy. Proč jste jen tři?

Kirlíje: Nerad to říkám…

Al Lahrí: Víte, ono je to…

Máví: Kluci, tak já jí to řeknu.

Co mi řeknete?

Máví: Víte, ISIL, ISIS, Islámský stát, je jedno, jak tomu budete říkat -- tak ten platí mnohem líp a přitom dostává své peníze ze stejných zdrojů jako my.

To není fér!

 

 

 

 

BONUS č.4

 

21. května 2015: Iran warns Israel of Hezbollah rockets if attacked

Tehran (AFP) - A senior Iranian military official warned on Thursday that any Israeli attack would unleash a firestorm of missiles on its cities fired by the Islamic republic's Hezbollah allies in Lebanon.

The Shiite militia has more than 80,000 rockets ready to fire at Tel Aviv and Haifa, said General Yahya Rahim Safavi, military adviser to Iran's supreme leader Ayatollah Ali Khamenei.

"Iran, with the help of Hezbollah and its friends, is capable of destroying Tel Aviv and Haifa in case of military aggression on the part of the Zionists," he said, quoted on state television.

"I don't think the Zionists would be so unintelligent as to create a military problem with Iran," the general said. "They know the strength of Iran and Hezbollah."

 

Volný překlad:

Vysoký íránský armádní představitel varoval v úterý, že jakýkoliv izraelský útok na Hizballáh v Libanonu bude znamenat velký raketový útok na izraelská města.

"Šíitská milice má více než 80.000 raket připravených k odpálení na izraelská města Haifu a Tel Aviv", řekl generál Yahya Rahim Safavi, vojenský poradce íránského vůdce Ajatolláha Chomeneí.

"Írán, s pomocí Hizballáhu a jeho přátel, je schopen zničit Tel Aviv a Haifu, v případě vojenské agrese ze strany sionistů", prohlásil dle citace státní televize.

"Nemyslím si, že by sionisté byli tak neinteligentní, aby se pokusili vytvořit vojenský konflikt s Íránem", řekl generál.

"Oni znají sílu Íránu a Hizballáhu."

Chlapec drží prapor Hizballáhu, v únoru ve městě Jibchit v Libanonu, běží kolem portrétů (zleva): íránského vůdce Ajatolláha Chomeneí, vůdce íránské islámské revoluce Ajatolláha Ruhollah Chomeneí a kolem Hassana Nasrallah, vůdce Hizballáhu. Foto: Mahmoud Zayyat/agence France-Presse - Getty Images.

 

Tereza Spencerová k tomu dodává (ZDE):

V půli května New York Times (výhradně s odkazem na nejmenované "vysoké izraelské zdroje") otiskl analýzu, z níž vyplývají izraelské plány:

"tvrdě zasáhnout Hizballáh",

samozřejmě "při veškeré snaze omezit počty civilních obětí", protože Izrael "nemůže stát nečinně tváří v tvář raketovým útokům". Žádné rakety z Libanonu sice nelétají, ale článek útočí na Hizballáh s tím, že:

...jeho bojovníci používají na jihu země civilisty jako lidské štíty a Izrael na tuto oblast zaútočí bez ohledu na to, zda tam civilisté jsou či nikoli.

- Třeba americký magazín Salon podobná tvrzení označuje za mýty, neboť bojovníci Hizballáhu se naopak snaží vyhýbat situacím, v nichž by se museli zamíchat mezi civilisty, protože by je "kolaboranti dříve či později vyzradili – jako se to stalo už mnoha palestinským ozbrojencům."

Jak připomíná Franklin Lamb, americká sionistická lobby má Hizballáh jen za pobočku íránských lidových milicí, která slouží íránským hegemonistickým zájmům v regionu a jako taková musí být zničena.

A spolu s ním by měl být do války přímo zatažen i Írán, což by ve výsledku znamenalo – pro izraelskou vládu premiéra Benjamina Netanjahua – vysněný konec mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

 

Izraelský deník Maariv nicméně spekulace o blížící se izraelské agresi proti Libanonu odmítá.

 

Podle něj zpravodajská služba odhaduje, že je Hizballáh s to zasypat Izrael 1200 raketami denně, což je kapacita, která prý musí i politiky přimět k tomu, aby pečlivě vážili své kroky.

A rakety navíc nemá jen Hizballáh. "Írán s pomocí Hizballáhu a dalších přátel je v případě sionistické agrese s to zničit Tel Aviv a Haifu," varoval izraelskou vládu generál Jahjá Rahím Safáví, vojenský poradce íránského duchovního vůdce.

 

 

NUKLEÁRNÍ DOHODA S ÍRÁNEM - IZRAEL, TURECKO A SAUDI PROTI

TEREZA SPENCEROVÁ POKRAČUJE:

Izrael přitom podle všeho koordinuje své kroky "s osou Turecko-Saúdská Arábie".

S Rijádem už vytvořil faktickou koalici s cílem zablokovat jadernou dohodu USA, Ruska, Číny, Británie, Francie a Německa s Íránem, podporuje saúdskou agresi proti Jemenu a stejně jako Turecko a Saúdská Arábie podporuje džihádisty bojující proti Asadovu režimu v Sýrii.

Zajišťuje lékařskou péči kajdistům, kteří proti syrským vládním jednotkám bojují na Golanech, v několika případech syrské jednotky přímo bombardoval a k tomu už i zabil několik příslušníků Hizballáhu a s nimi i íránského generála, který působil jako poradce syrské armády.

Logiku těchto izraelských útoků už před dvěma lety nastínil někdejší izraelský velvyslanec v USA (a blízký poradce premiéra Netanjahua) Michael Oren:

"Největší nebezpečí pro Izrael spočívá ve strategické ose od Teheránu přes Damašek až po Bejrút. A Asadův režim považujeme za úhelný kámen této osy.

Vždy jsme chtěli, aby Bašár Asad padl, vždy jsme dávali přednost špatným hochům, kteří nejsou podporováni Íránem, před špatnými hochy, kteří Íránem podporováni jsou."

A loni v létě Oren upřesnil, že:

Izrael by v Sýrii viděl raději vítězství Islámského státu než Asada:

"Z izraelského pohledu platí, že pokud už tu má být nějaké trvalé zlo, pak ať je to zlo sunnitské."

 

 

16. června 2015: V Íránu si největší zakázky rozeberou velké firmy, my se těšíme jen na drobky, říká šéf Unisu.

Zažili jsme to už v Iráku a Kuvajtu, nevím, proč by to v Íránu mělo být jiné, říká v rozhovoru pro HN šéf a majitel brněnské firmy Unis Jiří Kovář, když popisuje plánované "porcování medvěda" v Íránu.

Na mysli má rozdělování velkých zakázek, na které si brousí zuby průmyslové firmy z celého světa, jež zatím čekají na zrušení mezinárodních sankcí.

"České firmy budou až těmi druhými vzadu. Ty největší obchody si již nyní rozdělily velké americké společnosti," dodává Kovář.

"Všechny už tam mají otevřené kanceláře, existuje již seznam velkých investičních projektů, které mají tyto firmy rozdělené. Až to bude dostatečně rozebrané, zatlačí na své zákonodárce a vše se rozjede," říká ke konci sankcí.

Na české firmy tak podle něj zbudou jen "drobky", ale i těch by mohlo být dost. Může za to prý i to, že Češi jsou v otázce sankcí papežštější než papež. "Kam se podíváte, všude jsou zařízení Siemens. Mercedes si tam také koupíte bez problémů," říká Kovář s tím, že když letí do Teheránu, letadlo je vždy plné západních byznysmenů, kteří se chlubí, co všechno již mají domluvené.

 

17. června 2015

Jon Snow: Supervelmoci necitlivým prosazováním vlastních sobeckých zájmů zadělaly světu na obrovské problémy

Máme povinnost vůči svým dětem, vytrhnout se ze své sebestředné letargie a angažovat se - ne tak, jako v minulosti, kdy jsme prostě jen vyplenili, co bylo k dispozici - ale tak, abychom umožnili všem podílet se na tom, co je produktivní a obohacující pro všechny z nás.

Jestliže to neuděláme, rozhněvaní chudí na nás budou útočit se stále větší zuřivostí.

Jon Snow

Jeden z nejrespektovanějších britských novinářů (rok narození 1947) vydal před pár lety knihu, kde komentuje neuvěřitelnou sobeckost západu, která vedla až k dnešnímu chaosu ve světě.

Vyrabovat přírodní bohatství, svrhnout mnoho demokratických vlád (*od druhé sv. války), podporovat násilí a konflikty dodávkami zbraní, znepřátelit si světské arabské režimy, to vše podle něj dovedlo západ až tam, kde je dnes.

Obrovské dluhy, obrovské náklady na zbrojení, nulové výsledky a čím dál větší chaos ve světě a nenávist chudých lidí z třetích zemí, kteří jsou po desetiletí ožebračování západem, jsou výsledkem sobeckých postojů západních velmocí, píše tento muž, pocházející z vyšších kruhů anglické společnosti.

Snow píše, že nechápe, jak je možné, že Spojené státy, které mají ve své ústavě včleněnu ochranu lidských práv, mohly lidská práva tak tvrdě porušovat v mnoha zemích světa.

Jednou z nejhnusnějších historických epizod bylo, že Spojené státy poskytovaly během irácko-íránské války výzbroj oběma stranám konfliktu a přispěly tak k nesmyslnému vyvražďování statisíců lidí.

 

CITACE Z KNIHY

"Útok na New York, obchodní nespravedlnosti v Indii, idiotské vyjednávání o dodávkách ropy v Saúdské Arábii, preventivní útok na Irák založený na falešných výzvědných informacích - to všechno dohromady tvoří nebezpečnou směsici sobeckého sebezájmu a záměrného ignorování skutečných problémů.

"Válka proti terorismu", kterou zahájil prezident Bush po 11. září 2001, se ukázala být krátkozrakým přístupem k rakovině, jejímuž šíření napomáhá chudoba a nevědomost. Potlačování "teroristických sítí" a válečný útok proti relativně neangažovanému, sekulárnímu arabskému státu, bohatému na ropu, jen proto, že se dá vyhrát - tyto akce nebudou mít žádný pozitivní dopad.

Mé cesty do Iráku, na Blízký východ, do Afriky i do Japonska po 11. září mi jen zdůraznily, jaká je reakce bohatých, bělošských Euroameričanů na prohlubující se globální krizi. Nikde jsem to neviděl jasněji než v Iráku. ....Svým exkluzivním přístupem si Američané v Iráku nadělali spoustu nepřátel.

Útok na Irák posloužil jen k tomu, aby prohloubil problém, jímž jsme se my na Západě nikdy dostatečně nezabývali:

pocit často otevřeného nadšení v mnoha částech světa, že došlo v New Yorku k útokům z 11. září, a tvrdý resentiment nad naší reakcí.

Obrovské množství lidí posílalo nadšené esemesky nad útoky z 11. září v Saúdské Arábii, v Indonésii, dokonce i v Mexiku. Oslavovali úspěchy útočníků, jimž se letadly podařilo zasáhnout Světové obchodní středisko.

 

 

Západní sdělovací prostředky šíří směrem na Jih stále více severních postojů a informací o Severu, zatímco nám na Severu se dostává stále méně informací o realitě, v níž žijí lidé na Jihu. V určitém smyslu to byl Jih, který tak silně 11. září 2001 zaútočil na Sever.

Sami sobě uškodíme, pokud své vysvětlení tohoto nevysvětlitelného jevu omezíme na tvrzení, že šlo jen o skupinku vzdělaných vzbouřenců ze Saúdské Arábie.

Tito lidé dostávají emocionální i hmotnou podporu od velkého množství lidí na světě, kteří nevidí žádnou naději, nemají co ztratit a kteří zastávají názor, že "Americe to patří".

Kdo se vážně zabývá tím, jak Sever způsobuje likvidaci stromů na Jihu?

Kdo vážně uvažuje o tom, co na Jihu způsobují emise z našich luxusních automobilů?

Sdělovací prostředy na Severu nás udržují v naprosté nevědomosti ohledně toho, co se na světě děje mimo komerční zábavné televizní pořady.

Jak naše technologické schopnosti dosahovat do jiných částí světa a informovat rostou, náš horizont se zmenšuje a zabývá se jen bulvární zábavou, sportem a skandály.

Náš severní svět se zužuje, zatímco jejich jižní svět se rozšiřuje.

Tento koktejl je opravdu výbušný.

Kdysi jsme mohli spoléhat na represivní sílu komunismu, který udržoval zoufalství chudých lidí pod kontrolou, dnes už nemůžeme.

Nastal čas k tomu, aby se národy a lidi dali dohromady, nastal čas k tomu oživit Spojené národy a umožnit, aby lépe zastupovaly nový světový pořádek.

Avšak politikové z jednotlivých států o tom nechtějí mluvit a sdělovací prostředky na to reagují s ulehčením - je to nudné.

Avšak my máme povinnost vůči svým dětem, vytrhnout se ze své sebestředné letargie a angažovat se - ne tak, jako v minulosti, kdy jsme prostě jen vyplenili, co bylo k dispozici - ale tak, abychom umožnili všem podílet se na tom, co je produktivní a obohacující pro všechny z nás.

Jestliže to neuděláme, rozhněvaní chudí na nás budou útočit se stále větší zuřivostí."

- píše pan Snow.

 

 

INTERVIEW Pope Francis - La Croix, 17. 5. 2016:

Počátkem (dnešních) problémů jsou války na Středním východě a v Africe, jakož i zaostalost afrického kontinentu, což způsobuje hlad. Pokud existují války, je to proto, že existují výrobci zbraní - což je zdůvodněno obrannými účely, a především překupníci zbraní.

Pokud v těch (chudých) zemích existuje tak velká nezaměstnanost, je to kvůli nedostatečným investicím, schopnosti poskytovat zaměstnání, které Afrika tolik potřebuje.

Obecněji řečeno to vznáší otázku pro světový hospodářský systém, který klesl k modlářství peněz (zisku). Velká většina bohatství lidstva klesla do rukou menšiny obyvatelstva.

Zcela volný trh nefunguje. Trhy samy o sobě jsou dobré, ale potřebují také opěrný bod, třetí stranu, sledování a vyvažování stavu. Jinými slovy, je potřeba sociálně-tržního hospodářství.

/ *realita je zde /

Tváří v tvář islámskému terorismu by bylo lepší ptát sami sebe, na příčinu šíření příliš západního "modelu demokracie" do zemí jako je Irák, kde předtím byla silná vláda. Nebo do Libye, kde existují kmenové struktury. Nemůžeme takto postupovat, aniž bychom brali tyto kultury v úvahu. Jeden Libyjec nedávno řekl:"Mívali jsme jednoho Kaddáfího, teď jich máme padesát."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AŽ SE VYPNOU BANKOMATY?

- ZCELA SERIOZNÍ ANALÝZA.

 

PŘIJDE "STOLETÁ FINANČNÍ BOUŘE", KTERÁ SMETE

EXISTENCI MNOHA AMERIČANŮ (A EVROPANŮ)

OHROMNÝM 68 BILIONOVÝM DOLAROVÝM DLUHEM?

 

28. 4. 2017

 

hlavní zdroj: web magazín euro.cz, ZDE

("Book of Change Jana Müllera", 24. 4. 2017 - kráceno, doplněny "nadpisy částí")

Tamní text vychází z originálního článku s grafy zde.

 

aktualizace 5. 5. - v závěru byly doplněny některé delší zásadní citace, o boji s mocí:

V. Havla (Moc bezmocných, 1978), Solženicyna (projev v Kanadě o západu, 1978;

a rozhovor ze Spiegel r.2007, o vztahu západu a Ruska po konci studené války, fascinující),

a jeden z málo známých faktů o knižní předloze filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, která

je "stejně silným příběhem o moci a jejím zneužití, jako Orwellův román 1984".

Je tu i poznámka o nezákonném pronásledování Johna Lennona v USA po r.1971

(podle filmu z r.2006, uvedla ho minulý měsíc i ČT).

 

 

motto

Já ale nejsem pesimista. Netvrdím, že se v roce 2017 vypnou bankomaty.

Tvrdím jen, že něco takového je docela klidně možné.

Jan Müller - autor hl. textu tohoto blogu.

 

motto

The great monopoly in this country is the monopoly of big credits. So long as that exists, our old variety and freedom and individual energy of development are out of the question. A great industrial nation is controlled by its system of credit. Our system of credit is privately concentrated.

The growth of the nation, therefore, and all our activities are in the hands of a few men who, even if their action be honest and intended for the public interest, are necessarily concentrated upon the great undertakings in which their own money is involved and who necessarily, by very reason of their own limitations, chill and check and destroy genuine economic freedom.

...This money trust, or, as it should be more properly called, this credit trust, of which Congress has begun an investigation, is no myth; it is no imaginary thing.

Woodrov Wilson, The New Freedom, 1913 (part VIII), zde.

 

 

Související události období 1905 - 1917 (dobový kontext, pro lepší chápání výroku výše):

1.

The Panic of 1907 was a severe US financial crisis that struck in early October of 1907. "Not only was there a general recession and contraction, but the major banks in New York and Chicago were, as in most other depressions in American history, allowed by the government to suspend specie payments; that is, to continue in operation while being relieved of their contractual obligation to redeem their notes and deposits in cash or in gold.   ...attempts to create a central bank (*Fed) failed... (at 1910) - wiki

/ Vznikla obrovská bankovní krize r.1907 rukou zainteresovaných lidí v pozadí pouze proto, aby existoval důvod pro vznik US finančního centra - banky Fed (zde)? Byla tato banka kontrolována vládou, nebo byla symbolem právě těch sil, o kterých mluvil Wilson ve svém projevu, jako o síle podvazující svobodný vývoj trhů i politiky v USA? Znalci v USA odpověď dávno znají, viz Edward Griffin zde - a pikantním detailem je, že to byl právě Wilson, kdo vznik Fed nakonec podepsal, po druhém pokusu o prosazení, schválně provedeném 23.prosince 1912, kdy většina kongresmanů byla již doma a hlasovala menšina "poslanců". Proč změnil svůj názor, podobně jako dnes US prezident Trump? A je Fed dnes kontrolován státem, nebo spíš soukromým finančním centrem v USA? /

 

2.

Rusko-japonská válka zde skončila pro Rusko debaklem a znamenala ztrátu skoro celé ruské flotily. Japonsko dosáhlo převahy na dálném východě. Porážka způsobila carskému režimu ztrátu autority v zahraniční i domácí politice.

Všechny ruské přístavy na východě přes zimu zamrzaly, tak Rusové obrátili svoji pozornost k přístavům v Mandžusku. Jedním z těchto přístavů byl Port Arthur.

Poražené Rusko se zřeklo území Port Arthuru, jižní části ostrova Sachalin a uznalo vrchní panství Japonska nad Koreou. Dalším důsledkem prohrané války bylo odhalení hospodářské a vojenské slabosti samoděržaví. Po celém Rusku probíhaly pod vlivem porážky nepokoje a bouře, které vedly k první ruské revoluci. Vítězné Japonsko získalo rozhodující vliv v jižním Mandžusku a hlavní vliv v Koreji. Korea byla v roce 1910 Japonskem anektována.

wikipedie, o příčinách "první ruské revoluce v r.1905", zde.

/ Podle mnohých předznamenaly tyto události budoucí děje, tedy hlavně "domácí" únorovou revoluci r.1917, stejně jako pozdější z vnějšku podpořenou říjnovou bolševicou revoluci. Ta byla podpořena i panem Wilsonem, který vystavil osobně Trocému pas - zde, aby mohl dojet do Ruska provést změnu původní únorové revoluce, která chtěla zachovat parlament, jen chtěli odstranit cara - v novou "re-revoluci" - ve světovou bolševickou trockistickou revoluci. Důvody, pro které podpořili lidé spjatí s finanční mocí v USA říjnovou bolševickou revoluci, rozebírá například US historik A. C. Sutton ve videu s cz titulky zde, nebo britský historik v delší pasáži zde. První video vám vysvětlí, kdo byl např. Albert Kahn, US architekt bolševického ekonomického plánu obnovy, nebo že pan Max May (viz kapitola IX v odkazu), spjatý s Money Trustem JP Morgena, byl šéfem devizového oddělení jediné bolševické komerční banky už v r.1920 (!). Proč se to vše dělo, a proč se nic z toho ani dnes nedozvíte na běžné západní ekonomické universitě?/

 

3.

Albert Kahn, ohromný talent, US architekt (Ford, Detroit), autor bolševického ekonomického plánu obnovy:

His father Joseph was trained as a rabbi; his mother Rosalie had a talent for the visual arts and music.

On May 8, 1929, through an agreement signed with Kahn by President of Amtorg Saul G. Bron, the Soviet government contracted the Albert Kahn firm to design the Stalingrad Tractor Plant, the first tractor plant in the USSR. On January 9, 1930, a second contract with Kahn was signed for his firm to become consulting architects for all industrial construction in the Soviet Union. Under these contracts, during 1929–1932, Kahn’s firm, at its headquarters in Detroit and the especially created design bureau in Moscow, Gosproektstroi, headed by Albert Kahn’s younger brother, Moritz Kahn, trained over 4,000 Soviet architects and engineers and designed 521 plants and factories[3] under the First Five-Year Plan.

[3] Johnson, Donald L. and Donald Langmead (1997). Makers of 20th Century Modern Architecture: A Bio-Critical Sourcebook. Fitzroy Dearborn Publishers. ISBN 1136640568. Pp. 161-164.

 

 

3b - jen vhodně doplňuje bod třetí výše (r.1922).

The subject, “Five Years of the Russian Revolution and the Prospects of the World Revolution", is in general too broad and too large for one speaker to exhaust in a single speech. That is why I shall take only a small part of this subject, namely, the question of the New Economic Policy. I have deliberately taken only this small part in order to make you familiar with what is now the most important question—at all events, it is the most important to me, because I am now working on it.

And so, I shall tell you how we launched the New Economic Policy, and what results we have achieved with the aid of this policy. If I confine myself to this question, I shall, perhaps, succeed in giving you a general survey and a general idea of it.

V . Ulyanov ( Lenin )

Moscow, November 4, 1922 - archiv ZDE.

 

William Boyce Thompson, (1918 !!)
He was prominent behind the scenes in the Republican party, a presidential elector, party chair, as well as served on the Federal Reserve Bank of New York from 1914 to 1919 and was twice (1916 and 1920) a delegate to the Republican National Convention. In 1921, he declined nomination for a cabinet post under president Warren G. Harding. He was head of and principle supporter of the President Theodore Roosevelt Memorial Association from 1919 until his death.

He visited Russia before the revolution and again in 1918 just after the Russian Revolution of 1917 and the effects of crop failure and starvation were rampant. Thompson was a member of an American Red Cross relief mission - ....as claimed by Thomspson himself in the Washington Post (Feb 2nd 1918) -
Thompson gave money to the Bolsheviks, and not to the Provisional Government run by Kerensky (zde).

 

 

---

 

Podobnosti s dneškem

... jsou k vážnému zamyšlení, viz krize v USA v r.1907 a dnes v r.2008, ruské nepokoje roku 1907-17 a dnešní válka v Gruzii (2008) a poté na Ukrajině (2014), podpořená opět západem. Za stejným účelem?

Proč US průmyslník Ford postavil sovětskou továrnu GAZ a současně v Hitlerovském Německu obdobný průmysl?

Proč britští a US finančníci podpořili rekonstrukci Německa v letech 1923-33, s velkým podílem zbrojních technologií? Proč Reagan vozil vojenské technologie později třeba do Číny, kdo dal jaderné zbraně Pákistánu, tamnímu muslimskému bratrstvu? Kdo vyzbrojil dnes ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii) a kdo od něj kupoval ropu?

 

Jak říká Sutton zde - tehdy v Rusku financovali US finančníci bolševismus pro kontrolu trhů, dnes opět financují podivná hnutí, pro svůj zisk a moc?

Kdo nezná historii, nemůže správně chápat hluboké motivy dnešních událostí.

Jak říká Edward Griffin zde, v úvodu své přednášky o bankách ("Money Trustech" slovy Wilsona) a Fed:

"To co vidíme může být někdy klamavé."

 

 

Nyní už hlavní text pana Müllera:

 

1. PŘED KAŽDOU KRIZÍ JE KRÁTKÝ VZESTUP AKCIÍ.

 

Jsou znalci, kteří mluví o blížící se finanční krizi, ale zároveň ohlašují éru největšího nárůstu akcií v historii světové ekonomiky.

Jde o protiklad jen zdánlivý.

Onen nárůst má být totiž jen krátkodobý. Doporučuji najít si na webu třeba Steva Sjuggeruda, který založil poradenskou firmu Thrue Wealth.

Jeho analýzy si předplácí tisícovky investorů, kterým teď, na jaře 2017, Steve radí:

Není čas na to hromadit hotovost a zlato, ale kupovat akcie. Protože Dow Jones industrial index, který na začátku roku 2017 pokořil historický rekord 20 000 bodů, bude stoupat do výše. Možná ke 30 000, možná ke 40 000 bodů, možná i víc.

Před časem, když jsem předpovídal, že po zvolení Trumpa dojde k dalšímu růstu akcií, mi říkali, že jsem idiot (usmívá se Steve - dobírá si mainstreamová média, která se "skoro vždycky mýlí"). ...Hlavní noviny a weby nejdřív psaly, že Trump nemůže být nikdy zvolen, a když byl zvolen, tak psaly, že trhy budou padat, a místo toho šly a stále jdou nahoru.

Důležité je ale něco jiného.

Steve ukazuje grafy, podle kterých před každou velkou krizí došlo k obrovskému boomu akcií. Říká se tomu melt-up. Nelze to doslova přeložit, je to jakoby se trh "hroutil nahoru".

 

Melt-up (žlutý pruh - jeho závěrečná část) aneb "erupce hodnot" akciových a derivátových trhů

těsně před jejich zhroucením, originální článek s grafy zde.

 

Poslední křečovitý růst akcií před pádem. Divoký konec večírku.

Steve vypočítává, jak se při melt-up znásobovala hodnota akcií před krachem v roce 1929 i před krachem japonského akciového trhu v roce 1988. Jak pohádkově rostly ceny nemovitostí před propíchnutím realitní bubliny v roce 2008. Nebo jak rostly ceny na trhu tulipánů před krizí v 18.století v Holandsku.

Steve vysvětluje, že obrovské množství volné hotovosti a nízké úrokové míry přivedou v roce 2017 a 2018 na akciové trhy další tuny dolarů.

Velmi zajímavý postřeh se týká centrálních bank.

Steve upozorňuje, že švýcarská centrální banka nyní vlastní víc akcií Facebooku než jeho zakladatel Mark Zuckerberg. Centrální banky, tedy hráči, proti kterým je i Waren Buffet trpaslík, prostě začaly nakupovat ve velkém akcie. Jane Yellen, která řídí nejmocnější finanční instituci na světě, se vyjádřila, že:

"...nákupy akcií jsou pro FED dobrou strategií."

(Nějak mi to ale nejde dohromady s jejím někdejším varováním, jak byl rok 2008 rizikový.)

/ Pozn.: Fed vlastní část dluhu USA, co by stalo, pokud by se propadl do významné ztráty? /

 

Sjuggerud samozřejmě varuje své investory, že musí ze stále rychlejšího vlaku včas vyskočit. Nicméně slibuje, že kdo nyní vytipuje zajímavé akcie, může v letech 2017 i 2018 očekávat několikanásobné zisky. Budou se mu hodit, protože:

"...obrovská bublina, kterou nafukují i centrální banky, bude masakr."

Mluví o desítkách let finančního chaosu.

(více čtěte ZDE nebo ZDE, tyto odkazy jsou z textu článku)

 

 

2. UMĚLÁ INTELIGENCE, POTÍŽE STŘEDNÍ TŘÍDY A PŘELIDNĚNOST PLANETY.

Sjuggerudů, Rickardsů a dalších je v Americe dost, ale i na druhém konci Atlantiku, ve městě jménem Praha, působí jeden vnímavý pozorovatel.

Tedy, on je to také Američan. O současnosti mluví jako o "éře destrukce". V 80. letech studoval na Georgetown univerzity východoevropská studia. Kromě svého rodného jazyka mluví česky, rusky a francouzsky. Už dvacet let vydává v Praze zpravodaj Fleet Sheet, který si firmy v Česku předplácejí, aby měly přehled o dění v byznysu.

Když jsem Erikovi Bestovi přeposílal video s Rickardsem, napsal mi:

"Krize přijde. Jde jen o to kdy."

Svůj názor na vývoj globální ekonomiky shrnuje: "Kdysi procházel kapitalismus fází budování. Posledních dvacet let je to ale éra destrukce." Erik si všímá toho, jak perspektiva ekonomického decimování střední třídy souvisí s nástupem umělé inteligence, která během pár desítek let může nahradit lidskou práci v překvapivě mnoha oborech.

A k tomu připočítává vývoj nových zbraní, o kterém se sice občas píše, ale veřejnost to moc nevnímá. A taky hrozbu nedostatku vody, změny klimatu a imigrace. Co tohle všechno může způsobit dohromady? Erik na to má hodně suchou odpověď:

"Elita už prostě tolik lidí nebude potřebovat."

Není účelem tohoto textu přesvědčovat čtenáře o příčetnosti Rickardse, Besta a dalších, kteří varují, že tsunami je na dohled od pláže, kde si ještě užíváme sluníčka života na úvěr. Nekonečnost internetu dnes ostatně každému dává pochybnou výsadu najít si argumenty prakticky k jakémukoliv názoru.

(*následuje pasáž o "post-pravdě", fake news a propagandě, kráceno). 

3. ČEHO SE BOJÍ I VLCI Z WALL STREET?

Já ale nejsem pesimista.

Netvrdím, že se v roce 2017 vypnou bankomaty.

Tvrdím jen, že něco takového je docela klidně možné.

Už proto, že krize je součást ekonomického cyklu. A součást života. A že jsme všichni chtě nechtě připojení ke světovému kapitálu. Žádná firma, žádná národní ekonomika a žádný člověk nestojí ekonomicky na vlastních nohách.

Krize, při kterých se náhle zavírají banky, skokově se zvyšují úroky z hypoték a dokonce přes noc přestávají platit bankovky, se navíc dějí každý rok.

Loni v Indii vláda přes noc zakázala nejpoužívanější bankovky. Předloni v Řecku vydávaly bankomaty pouze 60 euro na den. V 90. letech solidně rostoucí Argentinu na přelomu milénia postihla nákaza finanční krize (způsobená veřejným dluhem a korupcí) a za chvíli se místo znehodnocených pesos platilo dolary. Auta stála na ulici bez benzínu, domy se pokryly graffiti. V prosinci 2001 poté, co Argentinci začali ve velkém vybírat peníze, měnit je za dolary a posílat do bezpečí příbuzným do zahraničí, vláda zmrazila účty. Na dvanáct měsíců. Vybírat šlo jen 250 dolarů týdně.

Můj přítel Nicolas Gutman z Bueonos Aires, který pracoval pro argentinskou vládu jako expert na mezinárodní ekonomické vztahy, mi na úžasné Full Moon party na pláži thajského ostrova Ko Phanghan na konci roku 2016 řekl:

"Nemůžeš vůbec věřit tomu, co se píše o Jižní Americe v mezinárodním tisku.

My nejsme nic víc než ekonomická kolonie Spojených států.

A když to americkým firmám vyhovuje, tak naši vládu prostě položí.

A na ulici zavládne chaos a lidé přijdou o všechno. Na tohle jsme zvyklí."

 

 

I někteří z největších vlků Wall Streetu větří stoletou bouři.

Třeba takový Bill Gross, což opravdu není žádný konspirační teoretik, co píše články na obskurní blog pro stavitele bunkrů. Bill založil Pimco, jeden z největších investičních fondů na světě, který spravuje majetek za 1,5 bilionu dolarů.

Má přezdívku Bond King a je jednou z hvězd amerického byznysu. Na začátku března publikoval svou předpověď pro letošní rok, kde napsal, že:

"ani se tak nebojím o return on my money (výnosnost investic),

ale o return of my money (alespoň návratnost vložených investic)."

Radí být co nejopatrnější.

 

 

4. TVORBA PENĚZ "Z NIČEHO" (generování nekrytých peněz - tzv. pravidlo "částečné bankovní rezervy" u komerčních bank a "tisk nekryté měny" u centrálních bank)

A HROZÍCÍ KRACH V USA O VELIKOSTI AŽ 68 BILIONŮ DOLARŮ.

 

Třiasedmdesátiletý Bill Gross napsal:

"Je pro mě stále záhadou,jak bankovní systém dokáže vytvořit peníze z ničeho.

Podle hrubých odhadů ve Spojených státech (tamní) banky

z tří bilionů dolarů vkladů vytvořily 65 bilionů nekrytého úvěru."

/* V angličtině trilion = česky bilion. /

 

Mechanismus, který Bill popisuje, se nazývá "fractional reserve banking system".

- pravidlo "částečné bankovní rezervy"

*POZNÁMKA MIMO ČLÁNEK - banky smějí podle tohoto postupně historicky se vyvíjejícího pravidla půjčovat víc peněz, než si u nich lidé uloží, což při rozumné správě věcí umožnilo rozvíjet větší hospodářský růst států a hlavně růst soukromých podniků, díky půjčkám na investice, i přes omezenou dostupnost měny, která si dlouhodobě držela svoji hodnotu. Tomuto prudkému rozvoji investic dál pomohlo i zrušení vazby na zlato v 70.letech, ovšem po nástupu počítačů (výplaty i pro občany přes bankovní účty, od té doby povinné) a také po zrušení "oddělení investičních-firemních  a komerčních-osobních bank" za vlády Billa Clintona - víc zde, Glass-Steagall restrictions on banks,  došlo k prudkým změnám.

Banky investují nezodpovědně a spoléhají na pomoc státu, dokonce vlastně vydírají státy a jejich vlády, neboť pokud není investiční banka oddělená od účtů občanů, její krach znamená vážný politický problém pro vládu - banky jsou pak zachraňovány z peněz občanů, pod heslem, že "jsou příliš velké na to, aby padly".

Ovšem popisovaná "stoletá finanční bouře" je potenciálně mnohonásobně větším krachem, než byla např. finanční krize v r.2008. Hovoří se o krachu, kde žádný stát nebude schopen "vykoupit" žádnou velkou banku - dojde k rozkladu finančních trhů - to je ten hlavní rozdíl.

Více např. zde

(odkaz sice odhadoval začátek této krize na r.2016, ovšem to opravdu nic neznamená, popisuje mnoho seriozních informací, které stále platí).

 

Je pozoruhodné, že právě toto (pravidlo částečné bankovní rezervy) je srdcem současného světového (*finančního) kapitalismu.

Zjednodušeně řečeno:

za jeden dolar, který uložíte do banky, si banka účetně může vytvořit desetinásobek, tedy (*má 1 usd a vytiskne si nekrytých 9usd) deset dolarů, které někomu půjčí.

 

....Není to "jen tak" (*z rozmaru), když někdo jako Bill Gross napíše, že centrální banky už dnes nemají ty možnosti, které měly k uhašení finanční krize v roce 2008 (hlavně proto, že úrokové míry jsou tak nízko, že je nelze už dál snížit). A že ...

 onen 65bilionový dluh je 3,5krát větší než americký HDP

(v Číně je dluh oproti domácímu produktu větší "jen" třikrát).

"Náš vysoce zadlužený finanční systém je jako náklaďák naložený nitroglycerinem, který jede po hrbolaté cestě. Stačí jedna chyba a přijde exploze"

- píše Bill.

 

Pak všichni držitelé akcií, bondů atd. poběží do bank, jenže tam nic nebude.

Pětasedmdesátník
Jim Rogers, který s Georgem Sorosem založil Qantum Fund, řekl, že sice neví, kdy k tomu dojde, ale že:

"USA zasáhne 68 bilionový kolaps biblických rozměrů a zlikviduje miliony Američanů."

Na webu najdete další renomované investory a prognostiky, kteří říkají podobné věci.

 

 

- tolik text Jana Müllera v magazínu euro.cz (kráceno).

 

 

Ovšem, připomeňme čtenářům, že tento text pomíjí některé zásadní příčiny

tohoto stavu, například vliv finančního centra Velké Británie a finančního centra USA

na politiky obou hlavních stran v těchto zemích (už od r.1913, vzniku Fed)

a také jejich vliv na Evropu po r.1973, kdy právě oni naplánovali vznik Eura.

 

Víc o tom v naprosto zásadním BONUSU č. 3 v dalším blogu hned níže,

kde je několik zásadních citací o tomto vlivu finančního centra světa

(nesprávně někdy označovaného jako "Deep State" v USA a Británii),

také viz např. odkaz na britský článek o vzniku EU,

napsaný po odtajnění archivů Bank of England v r.2012 - ZDE.

 

 

 

-------

 

 

 

Volně i úzce související odkazy, pro začátek ten hlavní:

 

Video, které hovoří o expozici US bank vůči finančním derivátům

(které dnes tvoří hlavní obsah finančních trhů).

Podle odborníka má 5 největších US bank expozici finanč. deriváty

(krytými jen poptávkou, proto nebezpečnými) kolem 247 bil USD,

při souhrnných aktivech asi 8 bil USD.

 

- Video je dobré sledovat v hlavní části ZDE.

(...a odkaz přímo na pasáž s bankami je zde)

 

 

Další volně i úzce související odkazy:

 

 

Jim Rickards, Death of Money, 2014 - ZDE.

 

Viz i kvalitní analýza "fatální nákladnost US imperialismu" - ZDE, Bostonglobe.

 

Viz také aktuální zásadní analýza Jima Rickardse (35let na Wall Street, poradce Pentagonu a CIA pro "měnové války" bez zbraní)...

Jim Rickards: Donald Trump nemůže zastavit příští finanční krizi - ZDE.

 

 

LN, 5. srpna 2015

MACHÁČEK: Kdo (ve skutečnosti) vydělává na záchranných plánech (Bailouts)

(Anglický originál viz  - Bloomberg)

 

 

Aktuální poznámka - Tillerson, Rusko a ExxonMobil:

Rakouské noviny upozornily, že Američané těží z proti ruských sankcí,

naopak Evropa na nich obchodně ztrácí - ZDE.

A nyní, po návštěvě Tillersona v Moskvě, zažádala podle rakouského listu US firma ExxonMobil US vládu o vyjmutí z protiruských sankcí, pro obchod s ropou v Rusku. Firma je ovšem úzce provázaná s Tillersonem, který ji dříve řídil.

 

 

O tom, že za "nafukováním hrozby imperiálního Ruska" stojí také

snaha lidí v Pentagonu získat pro sebe více peněz daň. poplatníků,

píše italský list Politico - originál ZDE

The U.S. Army’s War Over Russia - By Mark Perry, May 12, 2016

Top brass profess to be really worried about Putin. But a growing group of dissenters say they’re overreacting to get a bigger share of the defense budget.

 

 

Víc o tomto všem Edward Griffin, autor bestselleru již 20let prodávaného od Německa po Japonsko, o Fedu a jak z toho ven - ZDE

(zásadní pasáž o finanční oligarchii a Fedu, doposlouchejte tuto část nejméně asi 15min).

Jméno G. Edward Griffin (82) je ve Spojených státech pojem. Jeho kniha o fungování světového bankovního systému "The Creature from Jekyll Island" (ostrov Jekyll je skutečné místo v USA, kde byla uzavřena tajná dohoda nejmocnějších bankéřů světa v r.1910), která vyšla od Německa až po Japonsko, se už skoro dvacet let drží mezi bestsellery.

Klikněte pro zvětšení obrázku - dobová ilustrace o Money Trust dobře popisuje náladu v USA po uměle vytvořené krizi v r.1907 (na wiki také heslo "Aldrich plan").

Všichni tito bankéři ovládali dohromady čtvrtinu celého tehdejšího světového bohatství (odhady uvádějí, že například jen jmění Jacoba - později přejmenovaného na Jamese de Rothschilda ve Francii bylo asi pětinásobně velké, než je dnešní ekvivalent jmění Billa Gatese, nepočítaje v to jmění celé další široké rodiny) a všichni (spolu s Rockefellerem a Jacobem Schiffem v USA, se železničním magnátem Harrimanem a později jeho synem, který mezi ně přivedl např. Prescotta Bushe) se velmi dobře znali z tajného jednání v r.1910 - viz text o jednání na ostrově Jekyll v USA (zdroje: Wiki heslo: Aldrich plan / Money Trust , také viz G. Edward Griffin).

Např. Francie, Kanada nebo USA měly před válkou dluh u bank velmi nízký, po válce narostl dluh o 500-600pct (např. u USA z 43mld USD v r.1940 na 257mld USD v r.1950, tedy zvýšení o 598pct), u Japonska o víc než 1340pct, viz dokument Vládci peněz níže na blogu a citace z něj. U koho si tyto země půjčovaly, bylo zřejmé (citace viz Vládci peněz, 2.díl, čas 53:50).

 

2014, 3. března - Washington's blog:

Co je v pozadí Rusko-Ukrajinského konfliktu?

- Snaha USA obklíčit Rusko vojenskými základnami NATO.

The Backstory to the Russia-Ukraine Confrontation: The U.S. and NATO Encirclement of Russia.

foto: obrázek z článku New US Strategy for Encircling Russia, George Friedman, 25 March 2014 - Keghart.com (zde).

 

Volně přeloženo z Washington's blog:

Dlouholetý reportér NY Times Steven Kinzer poznamenal:

Od chvíle, kdy v r.1991 zkolaboval Sovětský svaz, sledují Spojené státy vytrvale strategii (*vojenského) obklíčení Ruska, stejně jako u dalších vnímaných nepřátel, jakými jsou Čína a Írán. [viz informace zde, zde a zde.]

 

V Británii vyšel článek - dohoda TTIP zotročí Evropu (česky ZDE)

Tedy jde o přímou snahu demontovat ochranné prvky Evropy, ať už ve vztahu k životnímu prostředí nebo k lidem, vytvoření speciálního soudnictví (jednokolové, bez možnosti odvolání) na bázi korporátních arbitrážních soudů.

Doložka ISDS o nadřazenosti korporátních arbitrážních (jednokolových) soudů justici jednotlivých států EU sice byla vylepšena na systém "investičních soudů" (ZDE), ale podle mnohých jde o zcela kosmetickou změnu.

 

Brussels, 16 September 2015:

Commission proposes new Investment Court System for TTIP and other EU trade and investment negotiations.

Evropská komise změnila ve smlouvě TTIP problematickou doložku ISDS na "systém investičních soudů" (přibyl odvolací arbitrážní tribunál). Ale není to jen čistě kosmetická změna?

 

 

 

 

 

 

Nakonec pár suchých obrazových informací, dokreslujících fakta finančního světa:

 

Růst příjmů od r.1917 do r.2012 - "hnědě" příjmy 1% nejbohatších, "modře" příjmy "spodních 90%" lidí v USA.

V roce 1971 Nixon zrušil zlatý standard a bohatí začali bohatnout a chudí chudnout, po roce 2000 dokonce příjmy 1% nejbohatších převážily nad příjmy "spodních 90%" a dále stoupají. Vládní dluh USA je asi 20bil USD (odhadněme 105% HDP, a rychle stoupá).

Nastalo prudké "ředění měny", tisknutím více a více peněz, které tak ztrácely na hodnotě a dál fakticky snižovaly příjem těch chudších a obíraly o úspory ty šetrné a spořivé.

/ Více i statistiky OECD - zde, příjmová nerovnost se vrátila na úroveň roku 1820... /

- více viz zásadní BONUS č.3 v blogu hned níže.

 

Tedy jednou věcí je číselné vyjádření objemu peněz, zcela jinou věcí je už fakt, kolik a jakých věcí si za tu "nominální hodnotu" koupíte.

Například ruské rubly - přepočtené na jeden US dolar, vydaný na zbrojení, odpovídají jinému množství práce a materiálu (pocházejících ovšem z Ruska, nikoliv z dovozu), než jeden US dolar vydaný v USA na zbrojení. Ovšem např. ve vojenství záleží i velmi na těch nejmodernějších technologiích, nikoliv jen na kvantitě. A tady už se počítá hůře, kdo vyhrává závody ve zbrojení. Ovšem nejvíc nyní zbrojí (po USA) Čína.

 

 

Vládní dluh evropských zemí je v r.2015 v průměru 90%, eurozóny 91%, zdroj eurostat.

Vede Řecko, ovšem to je malá ekonomika, mnohem horší jsou dluhy Itálie (134% a stále stoupají), protože Itálie je třetí největší ekonomikou v EU. A nepočítaje v to toxické úvěry v pěti italských bankách (odhadem jde až o 300mld euro, cca 17% jejich bilance), které mají být opět uhrazeny z peněz daň. poplatníků - ovšem to přeci EU po r.2008 zakázala a vydala vloni zákon"o vnitřním zajištění bank" (ztráty nesou nejdřív akcionáři).

Kdo získává nejvíc peněz ze záchranných plánů, tzv. "bailouts"?

Myslíte, že třeba Řekové, nebo zkrachovalí hypotékáři z USA?

Ale nikoliv, viz text J. Macháčka na Lidovkách, který převzal z USA - ZDE.

 

Martin Slaný: Jakou ekonomiku zdědil Trump? - analýza velmi seriozní, zde.

 

Meanwhile, a widening gap between rich and poor within those already vulnerable Western nations will push society toward further instability from the inside. “By 2050, the US and UK will have evolved into two-class societies where a small elite lives a good life and there is declining well-being for the majority,” Randers says. “What will collapse is equity.”

BBC, 18.dubna 2017, zde.

 

 

 

 

"Čím byl Lockheed Martin dvacátému století, tím budou technologické společnosti a společnosti, zabývající se kyber-bezpečností, ve století jedenadvacátém."

Kniha - "Nový digitální věk: Modelování budoucnosti lidu, národů, a byznysu."

In other words: Google’s ranking algorithm for search results could accidentally steal the presidency. “We estimate, based on win margins in national elections around the world,” says Robert Epstein, a psychologist at the American Institute for Behavioral Research and Technology and one of the study’s authors, “that Google could determine the outcome of upwards of 25 percent of all national elections.

  

 

Google’s Search Algorithm Could Steal the Presidency
Adam Rogers - Science
Date of Publication: 08.06.15.


"Podle volebních výsledků na světové scéně a poměrů nutných k vítězství odhadujeme, že Google může určovat až 25% volebních výsledků ve všech zemích světa."

- řekl o věci Robert Epstein,

psycholog Amerického institutu pro behaviorální výzkum a autor jedné ze zmíněných studií.

A to se bavíme o situaci, kdy zjevné vztahy Googlu s vládou byly víceméně přerušeny. To dodává celému propojení ještě naléhavější a hrozivější charakter.

Vztahy Googlu s Pentagonem a rozvědkami ve skutečnosti nikdy neskončily.

Žádost, kterou Assange podal podle zákona o svobodě informací, odhalila, že si v roce 2012 zakladatel Googlu Brin i jeho manažer Schmidt běžně dopisovali s ředitelem americké Národní bezpečnostní služby (National Security Agency, NSA), generálem Keithem Alexanderem.

Diskutovali spolu iniciativu, nazvanou:

"Program trvalá společnost" (Enduring Society Framework, ESF, ZDE).

 

Víc o tomto třeba zde, zde, zde a zde - sledování občanů, omezování hotovosti - zde - jako nástroj kontroly, atd.

 

-----

 

Ukázka z komentářů 2017, části první, speciální "nekorektní blog"

k inauguraci D. Trumpa US prezidentem (kráceno, jen výběr):

 

JAK ŠEL ČAS...

vlevo: příště budu volit republikány!  vpravo: příště budu volit demokraty!

(pod pyramidou je nápis - globální bankéřská elita)

 

/ * Více o tom přímo blog níže, BONUS č.3, tam odkaz na projev W. Wilsona - zde,

The New Freedom (1913), viz citace a překlad níže, kde v části VIII hovoří o tom,

že "občané volí jednu nebo druhou politickou stranu, ale ono se nic neděje, protože

ti lidé dávno neslouží občanům". A pojmenovává, komu přesně slouží. /

 

 

vlevo: my nic, to...     vpravo: otcové zakladatelé USA

 

 

vlevo: umírnění rebelové, podporovaní Saúdy a Katarem? vpravo: ... a Tureckem?

 

 

...příčina ... a následek .-) ?

 

  

vlevo: ocenění Blaira za tragickou válku v Iráku (2003), vpravo: začátek hypoteční krize

(G. Bush jr. v reakci na stav ekonomiky po 11. září a válce vybízí občany k utrácení a investicím:"Existuje americký sen, mít vlastní dům." - ovšem na dluh nad poměry? Nezajištěné druhořadé hypotéky s dotací od vlády vedly ke krizi, která dopadla i na EU).

Zlé jazyky dnes tvrdí, že nesmyslná válka USA v Iráku (vedla jen ke vzestupu hrozeb a terorismu) stála nejen za krizí r.2008, ale i za zvolením D. Trumpa - zde.

 

šéf Fedu Ben Bernanke (těsně před vypuknutím hypoteční-bankovní krize v USA)

"...očekává mírné oživení ekonomiky v USA", jak prorocké...

 

---

 

Existuje způsob, jak hrozící krach finančních trhů odvrátit?

- Ano, existuje, dokonce už i prakticky vyzkoušený.

 

Ovšem zdá se, že neexistuje síla, která by ho dnes dokázala prosadit.

Stačí se jen zamyslet nad prvním krokem - omezením obrovské příjmové nerovnosti.

Počínaje médii a konče "zkorumpovanými politiky" (*jak řekl zde bývalý prezident Carter),

nikdo tento problém nechce seriozně analyzovat - oligarchové bohatnou, státy chudnou.

 

Protože v jeho centru leží krádež tak obrovská, že kdyby to lidé tušili,

nebyli by nadále ochotni naslouchat báchorkám o západní demokracii,

která je už dávno oligarchií, natož pro ni válčit. Zbohatnou jiní, jim zbudou dluhy.

Více o tomto viz Edward Griffin.

 

A je největší otázkou dneška, zda si ti oligarchové přejí dobro obyčejných lidí.

A je nejsmutnějším výsledkem jejich snažení,

že instituce "pro dialog velmocí", zřízené po té strašlivé Druhé světové válce,

jako je například OSN, jsou jejich působením dnes prakticky už zdiskreditovány.

Válečné akce USA a Izraele např. dávno zdiskreditovaly Mezinárodní soud v Haagu,

od Kosova přes Irák až po Libyi a Gazu, dnes s vrcholem v Sýrii.

 

Viz tyto přílohy:

1.

A tribunal in Malaysia applies the Nuremberg Principles to brand the two leaders as war criminals.

23. ledna 2011 - Bush and Blair found guilty of war crimes for Iraq attack.

2.

Izrael žádá své přátele, aby přestali financovat Mezinárodní soud v Haagu (ICC)

kvůli jeho ochotě zabývat se žádostí Palestinců o podání žaloby na Izrael za válečné zločiny v Gaze (*odkaz směřuje na výmluvné video:"Ross Kemp in Gaza", včetně mrazivého a nezvykle otevřeného vyjádření tamního zástupce OSN, viz 31.minuta).

3.

Hillary Clinton (s Obamou) na svůj soud kvůli Libyi teprve čeká - ZDE.

 

 

Dnes už platí opět pouze "právo silnějšího".

- To je totiž jediný reálný výsledek Bushovy a Obamovy "války proti terorismu".

 

 

 

VSUVKA - NĚKOLIK ZÁSADNÍCH PŘÍBĚHŮ 70.LET

aneb

co říkal Havel, Solženicyn a Lennon?

 

Ale byl to Václav Havel, který napsal jeden pozoruhodný text: "Moc bezmocných."

Možná ani netušil, jak velmi se stal tento text slavným ve světě, a že jej lze s úspěchem

využít i v problémech dnešní doby.

 

 

Ocitujme z textu Moc bezmocných z r.1978:

Člověku slouží tento systém jen do té míry, do jaké to je nezbytné k tomu, aby člověk sloužil jemu; cokoli "navíc", tedy cokoli, čím člověk přesahuje své předem vymezené postavení, reflektuje systém jako útok na sebe sama.

A má pravdu: každá taková transcendence ho skutečně – jako princip – popírá. Lze tedy říci, že vnitřním cílem post-totalitního systému není, jak se to obvykle při prvním pohledu jeví, pouhé zachování moci v rukách vládnoucí skupiny; tato sebezáchovná snaha jako sociální fenomén je podřízena čemusi "vyššímu": jakémusi slepému samopohybu systému.

Člověk – ať už má jakékoli místo v mocenské hierarchii – není pro tento systém něčím "o sobě", ale jen tím, kdo má tento "samopohyb" nést a kdo mu má sloužit; proto i jeho touha po moci se může trvale uplatňovat jen potud, pokud je její směřování identické se "samopohybem".

Ideologie – jako onen "alibistický" most mezi systémem a člověkem – zakrývá propast mezi intencemi systému a intencemi života; předstírá, že nároky systému vyplývají z potřeb života; je to jakýsi svět "zdání", který je vydáván za skutečnost.

Post-totalitní systém (* POZN.: systém nové jiné totality, než byla totalita čistě mocenská a násilná) se dotýká svými nároky člověka téměř na každém kroku. Dotýká se ho ovšem v ideologických rukavicích. Proto je život v něm skrz naskrz prorostlý tkání přetvářky a lži:

- vláda byrokracie se nazývá vládou lidu;

- jménem dělnické třídy je zotročena dělnická třída;

/ *dnes dělnická třída = občanstvo "mimo" rozhodovací struktury, tzv. "slušní obyčejní lidé, co platí daně" /

- všestranné ponížení člověka se vydává za jeho definitivní osvobození;

- izolace od informací se nazývá jejich zpřístupněním;

- mocenská manipulace veřejnou kontrolou moci

a mocenská svévole dodržováním právního řádu;

- potlačování kultury jejím rozvojem;

- rozšiřování imperiálního vlivu je vydáváno za podporu utlačovaným;

- nesvoboda projevu za nejvyšší formu svobody;

- volební fraška za nejvyšší formu demokracie;

- zákaz nezávislého myšlení za nejvědečtější /*dnes nejkorektnější / světový názor;

- okupace za bratrskou pomoc.

Tam, kde existuje veřejná soutěž o moc, a tedy i veřejná kontrola moci, existuje přirozeně i veřejná kontrola toho, čím se moc ideologicky legitimuje.

V takových poměrech tedy vždycky plodí určité korektivy, zabraňující ideologii, aby se od skutečnosti úplně emancipovala. V podmínkách totality ovšem tyto korektivy mizí, a nic tudíž nestojí v cestě tomu, aby se ideologie stále víc vzdalovala skutečnosti a aby se postupně měnila v to, čím je v post-totalitním systému: ve svět "zdání", v pouhý rituál, ve zformalizovaný jazyk, zbavený sémantického kontaktu se skutečností a proměněný v systém rituálních znaků, nahrazujících skutečnost pseudo-skutečností.

...

Dávno tu tedy nejde o konflikt dvou identit.

Jde o cosi horšího: o krizi identity samé.

Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že post-totalitní systém vyrostl na půdě

historického setkání diktatury s konzumní společností:

či nesouvisí snad tak obsáhlá adaptace na "život ve lži" a tak snadné rozšíření společenské "samo-totality" s obecnou nechutí konzumního člověka obětovat něco ze svých materiálních jistot své vlastní duchovní a mravní integritě?

S jeho ochotou rezignovat na "vyšší smysl" tváří v tvář zvnějšňujícím lákadlům moderní civilizace? S jeho otevřeností svodům stádní bezstarostnosti?

A není nakonec šeď a pustota života v post-totalitním systému vlastně jen karikaturně vyhroceným obrazem moderního života vůbec a nejsme vlastně ...

– byť vnějšími civilizačními parametry tak hluboko za ním –

ve skutečnosti jakýmsi mementem Západu, odkrývajícím mu jeho latentní směřování?

 

Tolik malá ukázka z textu Václava Havla "o moci bezmocných" a post-totalitě,

V. Havel zde zmiňuje i vězně svědomí Solženicyna, vybízí pro život v pravdě.

 

---

 

Ke kriminalizaci politických odpůrců v demokratických zemích sloužily například různé zástupné důvody (drobné přestupky, trestané vysokými tresty), nebo také psychiatrické léčebny:

- přesně o tom byl i první film Miloše Formana, jehož adaptace knihy "Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)" pranýřoval právě toto zneužívání psychiatrie (mnoho lidí to ale v Česku neví), vyjádřil se o tom např. producent M. Douglas nebo český režisér divadelní úpravy knižní předlohy filmu M. Formana:

Inscenace "Přelet nad kukaččím hnízdem" měla v mosteckém divadle premiéru v pátek 15.února (2013). Režisér Pavel Khek, umělecký šéf divadla v Mladé Boleslavi, o titulu Vyhoďte ho z kola ven, předloze hry, říká (zde):

Keseyho kniha a "1984" od George Orwella

patří k nejsilnějším románům o zneužití moci.

Fór je v tom, že Kesey odkrývá podobné principy i na pozadí svobodné země, což Amerika je. On říká, že na pozadí této svobody je jakási touha po moci.

Ta svoboda že je jen do určité míry, do určitých mantinelů. Otázkou jen je, jestli se stále nezužují. Naše inscenace se i toto trochu snaží řešit."

- říká režisér Pavel Khek.

 

---

 

Solženicyj v Kanadě r.1978 hovořil skutečně VELMI MOUDŘE o některých chybách západní cesty, mluvil o sobectví, cynismu,

... o cestě od humanismu k materialismu.

Jeho skutečně PROROCKÝ projev je ZDE.

Ocitujme úryvek:

...Každý občan dostal vytouženou svobodu a s ní i takové množství a takový výběr hmotných statků, jaké měly zajistit štěstí - přinejmenším podle té laciné koncepce, která se v téže době vytvořila. Tato aktivní a tvrdá konkurence mobilizuje všechny myšlenky člověka a rozhodně neprospívá jeho svobodnému duchovnímu rozvoji. Už obyčejná biologie ví, že pro živočicha není dobré, aby si zvykl na velký blahobyt. V životě západní společnosti začíná dnes blahobyt odkrývat svou zhoubnou masku.

V souladu se svými cíli si západní společnost zvolila formu existence, která pro ni byla nejpohodlnější a kterou bych označil jako právní.

Je-li člověk z právního hlediska v právu, nikdo od něho nemůže chtít víc.

Chtějte na něm, aby se dobrovolně obětoval nebo podstoupil nějaké riziko – budete vypadat jako naprostý pitomec. Dobrovolné sebeomezování se téměř nevyskytuje: všichni se věnují seberozpínání, až z právních rámců začíná vycházet tichý praskot.

Celý život jsem prožil v komunismu a tvrdím, že společnost, kde neexistuje nestranná právní instance, je hrozná věc. Ale ani společnost, která má na všechno jen a jen právní instanci, není opravdu důstojná člověka.

Když je celý život proniknut právními vztahy, vytváří se ovzduší mravní prostřednosti, které otravuje nejlepší podněty v člověku.

Právní berle nemohou stačit, aby ve zkouškách, které ohrožují toto století, lidé obstáli vzpřímeni.

V dnešní západní společnosti lze konstatovat nerovnováhu mezi svobodou dělat dobré a dělat zlé. Obrana práv jednotlivce je dovedena do takové krajnosti, že společnost sama je bezbranná vůči některým svým členům:

pro Západ je už na čase, aby začal víc zdůrazňovat lidské povinnosti, než lidská práva.

Ve srovnání se svobodou dělat dobré má svoboda destruktivní a nezodpovědná daleko širší pole působnosti...

Tisk – a říkám-li tisk, myslím tím hromadné sdělovací prostředky vůbec – se přirozeně těší té nejlepší svobodě. A k čemu ji používá? Dává si pozor, aby nepřekročil zákonný rámec, ale překračuje skutečnosti a zkresluje proporce bez jakékoli skutečné právní zodpovědnosti. Stalo se už někdy, že původci dezinformace veřejně přiznali svou chybu? Vinu? Ovšem že ne, protože by to vadilo prodeji.

V takových případech to odnese stát, novinář se z toho vždycky dostane a můžete se vsadit, že bude se stejnou sebejistotou psát opak toho, co tvrdil dříve.

Tisk má moc padělat veřejné mínění stejně, jako je kazit.

Jednou nasazuje teroristům hérostratovské věnce, jindy odhaluje i obranná tajemství vlastního státu a jinde zase nestoudně vniká do soukromí slavných lidí pod heslem "každý má právo vědět!", (což je) lživé heslo lživého století.

.........


A CO ŘEKL SOLŽENICYN O ZÁPADU PO KONCI STUDENÉ VÁLKY,

po Jelcinově období v Rusku, které se složitě začalo transformovat z totality?

 

Citace z rozhovoru SPIEGELu se Solženicynem (ZDE, 2007).

 

Volně přeloženo z částí rozhovoru:

Solženicyj:

Na celém světě rostou obavy, jak budou Spojené státy pracovat ve své nové roli jediné světové supervelmoci, kterou se stala v důsledku geo-politických změn po roce 1990.

Při rozjímání nad minulostí jsem mnohokrát protestoval nad sjednocováním pojmů "ruský" a "sovětský", bohužel toto není bráno do úvahy ani na západě, ani v bývalých socialistických ani v bývalých sovětských zemích.

...stále doufám, že tato nezdravá fáze brzy skončí. Že všichni lidé, kteří zažili komunismus pochopí, že to komunismus (* a nikoliv Rusko) je vinen za hořké stránky v jejich historii.

Kdybychom se všichni mohli střízlivě podívat na historii, nemohla by nadále existovat ani nostalgie po bývalých časech, ať už v Rusku nebo v bývalých socialistických zemích, ani by bývalé země východní Evropy nemohly vidět historické Rusko jako zdroj svého neštěstí.

Člověk by neměl připisovat zlé skutky jednotlivých vůdců nebo politických režimů "vrozeným vadám" ruského lidu a jejich země.

SPIEGEL: Abych parafrázoval něco, co jste kdysi řekl, temná historie 20. století musela být Ruskem vydržena v zájmu lidstva. Poučili se Rusové ze dvou revolucí a jejich důsledků?

Solženicyj:

Zdá se, že začínají získávat poučení. Velký počet publikací o 20. století, byť různé kvality, dokládá rostoucí poptávku po tomto tématu. Docela nedávno státní kanál "Rusko" vysílal sérii o Stalinových táborech nucených prací, založenou na kvalitní práci Varlam Shalamova, nebylo to rozmělněné.

A například vloni v únoru jsem byl překvapen, jak obrovskou odezvu různých názorů vyprovokoval můj článek o Únorové revoluci. Byl jsem velmi rád, když jsem narozdíl od minulosti viděl tu širokou škálu názorů, které poukazují na dychtivou snahu pochopit minulost, bez čehož není žádné budoucnosti.

 

SPIEGEL: Jak hodnotíte období vlády Vladimíra Putina, ve srovnání s jeho předchůdci, panem Gorbačovem a Jelcinem?

Solženicyj:

Vláda Gorbačova byla politicky neuvěřitelně naivní, nezkušená a nezodpovědná vůči vlastní zemi. Nebylo to vládnutí, ale bezmyšlenkovité vzdání se moci. Obdiv Západu jen posílil jeho přesvědčení, že jeho přístup je v pořádku. Ale řekněme jasně, že to byl Gorbačov a nikoliv Jelcin, kdo vrátil svobodu slova a možnost cestovat ruskému lidu.

Období Jelcina bylo charakteristické neméně nezodpovědným přístupem, ovšem v jiných ohledech. Ve spěchu co nejdříve získat soukromé a nikoliv státní vlastnictví (tak rychle, jak je to jen možné), zahájil Jelcin masové, multi-miliardové a bleskurychlé prodeje národního dědictví.

Aby Jelcin získal podporu regionálních vůdců, vyzval přímo k separatismu a přijal zákony, které přispěly a urychlily rozpad ruského státu.

To samozřejmě zatížilo Rusko a snížilo to jeho historickou roli, pro kterou naši předci tvrdě pracovali, došlo ke snížení postavení Ruska v mezinárodním společenství - to vše za ještě většího potlesku západu.

Putin zdědil vypleněnou zemi v chaosu, s chudými a demoralizovanými lidmi. Začal dělat věci, které byly možné, pro pomalé a postupné obnovení země. Tyto snahy nebyly hned povšimnuty a oceněny. V každém případě je těžké najít v historii příklady, kdy kroky k obnovení síly země byly příznivě spojeny se zásahy cizích vlád.

SPIEGEL: Rusko se ale často ocitá osamoceno. V poslední době (r.2003) se vztahy mezi západem a Ruskem opět ochlazují, to včetně vztahů Rusko-Evropských.

Co je toho důvodem? Jaké potíže má západ při chápání moderního Ruska?

 

Solženicyj:

Mohl bych vyjmenovat mnoho důvodů, ale ty nejzajímavější jsou ty psychologické příčiny, tedy střet iluzorních nadějí s realitou.

To se stalo v Rusku i na západě.

Když jsem se v r.1994 vrátil do Ruska, byly západní země a jejich vlády prakticky uctívány, byť je pravda, že to často bylo způsobeno nikoliv znalostí a vědomým rozhodnutím, jako spíš znechucením z minulého bolševického režimu a jeho proti-západní propagandy.

Tato nálada se ale začala podstatně měnit po krutém bombardování Srbska.

Je poctivé říct, že toto bombardování hluboce zasáhlo a šokovalo pocity všech vrstev ruské společnosti.

Situace se pak stala ještě horší, když NATO začalo rozšiřovat svůj vliv na východ, do bývalých zemí východního bloku.

Toto bylo obzvláště bolestné v případě Ukrajiny, země, jejíž blízkost Rusku je definována doslova miliony rodinných vazeb mezi našimi národy, příbuznými žijícími na různých stranách státní hranice. Tyto rodiny mohly být roztrženy novou dělící čarou, hranicí vojenských bloků.

/ Pozn.: O vstupu Gruzie, Ukrajiny a dalších zemí do NATO mluvil G. W. Bush ml., v r. 2006 ho ale odmítlo Německo, pro možnou konfrontaci se zájmy Ruska, jako příliš agresivní postup. /

Takže vnímání západu jako většinou "rytíře demokracie" bylo nahrazeno zklamáním, že pragmatismus, často cynický a sobecký, tvoří skutečné jádro politiky západních zemí.

Pro mnoho Rusů bylo toto obrovskou deziluzí, přímo drcením ideálů.

Ve stejné době se západ těšil z vítězství ve studené válce a z trvání 15 let dlouhé anarchie v Rusku, za vlád Gorbačova a Jelcina. Bylo snadné si zvyknout na myšlenku, že Rusko, které se v tomto čase stalo téměř zemí třetího světa, tak zůstane navždy.

Když pak Rusko začalo získávat svou někdejší hospodářskou i státní sílu částečně zpět, reagoval západ na tuto změnu - možná podvědomě, dle někdejších obav - panikou.

 

SPIEGEL: Západ si Rusko spojuje především s bývalou super-velmocí, tedy se Sovětským svazem.

 

Solženicyj:

Což je moc špatně. Ale ještě před tímto stavem se západ oklamal - nebo možná pohodlně ignoroval realitu - když považoval Rusko za mladou demokracii. Ve skutečnosti v Rusku nebyla tehdy žádná demokracie.

Rusko dnes samozřejmě není demokratickou zemí, teprve začíná demokracii budovat. Je tak až příliš snadné vyčítat Rusku dlouhý seznam jeho opomenutí, porušení demokratických pravidel a omylů.

/ následující odstavec nedokážu přesně přeložit, proto v původním znění, mluví se zde o vztazích Ruska a západu po událostech 11.9., o událostech v Afghánistánu, o možném podání si pomocné ruky - a jejím iracionálním odmítnutím ze strany západu, o vzrůstajícím vznášení stále nových požadavků na Rusko, o obavách Evropy o dodávky energií z Ruska, které ale Solženicyj považuje za zbytečné. /

But did not Russia clearly and unambiguously stretch its helping hand to the West after 9/11? Only a psychological shortcoming, or else a disastrous shortsightedness, can explain the West’s irrational refusal of this hand. No sooner did the USA accept Russia’s critically important aid in Afghanistan than it immediately started making newer and newer demands. As for Europe, its claims towards Russia are fairly transparently based on fears about energy, unjustified fears at that.

 

Solženicyj pokračuje:

Není to ze strany západu luxus, tlačit Rusko pryč právě teď, tváří v tvář novým hrozbám?

V mém posledním rozhovoru pro západní tisk, před mým návratem do Ruska (Forbes, duben 1994), jsem uvedl, že:

"Podíváme-li se do daleké budoucnosti, může někdo zahlédnout dobu v 21.století, kdy Evropa i USA budou zoufale potřebovat Rusko jako spojence."

 

Četl jsem mnoho německých autorů v originále a mohu říct, že mezi Ruskem a Německem je zjevně nějaký osudový vztah, Německo zdá se může být pro Rusko jakýmsi mostem ve vztazích k ostatním západním zemím.

Kdyby tento osudový vztah obou zemí neexistoval, těžko by vztahy Ruska a Německa překonaly obě ty strašné války.

 

 

 

 

---

A ještě k těm letem sedmdesátým (min. století).

 

John Lennon byl zastřelen 8. 12. 1980 před vchodem do hotelu, kde bydlel.

Stalo se tak po dlouhé a také nelegální kampani U.S. vlády (vedené tehdy prezidentem Nixonem), kdy se John Lennon připojil k aktivistům, kteří protestovali proti válce ve Vietnamu, a vláda Spojených států se ho pokoušela umlčet.

Vznikl o tom film: USA versus John Lennon (2006), uvedla ho i ČT (zde).

John v r.1971 vyhověl žádosti svých přátel, aby podpořil svou účastí koncert, který protestoval vůči uvěznění otce dvou dětí - hudebníka, který byl současně aktivistou (nehezké slovo), protestoval proti válce ve Vietnamu - byl zatčen a za držení dvou cigár mariuhany (které nabídl agentce v převleku) byl odsouzen k 10letům vězení.

Beatles byli tehdy celosvětově populární a pořadatelé doufali, že když se John připojí, řeknou si třeba prostí Američané, že na tom něco je, že není v pořádku, když je někdo uvězněn na 10let za držení dvou cigár lehké drogy (detaily viz film).

John to udělal a hnutí za propuštění hudebníka dosáhlo obrovského úspěchu, soud propustil muže během několika málo dnů z vězení.

Bohužel tento obrovský vliv vylekal vládu USA (a její službu FBI).

Co když tito prostí lidé začnou protestovat i proti dalším věcem?

A rozhodli se Johnovi pobyt v USA co nejvíc znepříjemnit.

Od té doby čelil John Lennon trvalé (a často nelegální) kriminalizaci, dehonestační kampani i v médiích.

Právě tehdy se rozhodl John a Yoko, že budou protestovat nenásilím, jako Gándhí (John nosil právě proto i podobné brýle, jako Gándhí, kterého obdivoval, dnes se těmto brýlím říká "lennonky").

Jakákoliv potyčka s policií by totiž vedla k jejich okamžitému uvěznění.

Tuto metodu nenásilí převzal v r.1989 i Václav Havel, v době vrcholících protestů proti upadajícímu socialistickému režimu a komunistické straně - výzvy "nechceme násilí" zdobily mnoho tehdejších transparentů, po vzoru Hippies lidé zastrkávali květiny za štíty pohotovostních jednotek na Národní třídě, po vzoru nápadu Alana Ginsberga, který tím dal jméno protestnímu hnutí v USA - říkalo se jim květinové děti aneb Hippies.

John tak protestoval s Yoko např.ležením v posteli, kam sezvali novináře (byli velmi mediálně populární a využili toho pro dobrou věc), a dalšími podobnými akcemi.

V atmosféře trvalého mediálního i politického pronásledování nakonec kdosi vzal pistoli a Johna Lennona zastřelil (kohoutek jistě nedržela FBI, ale bez té štvanice, kdy byl John osočován, že není správným Američanem a uráží Boha, podporuje drogy a nepovolené protesty proti vládě, by k tomuto jistě nedošlo - a je úplně jedno, že tím vrahem byl psychicky nemocný muž, bez vypjaté kampaně by asi nevraždil).

 

 

- Tolik trochu osobnější historie, berte to jako "osobní vsuvku", vloženou do toho ekonomického příběhu o krizích finančních trhů a moci.

Po zralé úvaze jsem nakonec přiložil delší verzi rozhovoru se Solženicynem (i tak stále ještě hodně kráceného), neboť jeho poselství považuji pro současnou dobu za velmi důležité.

A doporučím vám ještě dva filmy: Most přes řeku Kwai zde, válečné drama zajatců, popisující do nejhlubších zákoutí duše skutečné "šílenství války", a pak jemnější ale neméně zásadní film, Takoví jsme byli, o době názorových čistek v USA po válce, zde.

Oba jste mohli vidět tento týden na českých TV.

 

( Konec vsuvky ze 70.let. )

 

----

 

Závěr

 

Jukněte například i na tento odkaz ZDE, o mučení zajatců, a zkuste to dočíst celé.

Ano, i toto je výsledkem této "naší nové svobody".

Ale nejde jen čistě o toto násilí, mnohem vážnější je to, o čem mluví Václav Havel jako o situaci post-totalitní. Tedy o mnohem skrytějším působení totality, řekněme o jakémsi "jemném ideologickém" ohřívání vody, kdy žáby ani necítí, že už se skoro vaří, o jakési zvrácené loajalitě, vyměněné za jisté "materiální bonusy".

Vždyť se vlastně tak mnoho neděje a máme se vlastně skoro všichni vcelku dobře.

Až na ty divné "závadové" buřiče ...

 

Více o té korupci mocných v BONUSU č. 3, hned v následujícím blogu níže.

 

Donald Trump hovoří během kampaně před veterány na válečné lodi USS Iowa v Los Angeles,

srpen 2015. (AP Photo / Kevork Djansezian) - z článku The Nation,

"Chcete-li vědět, odkud se vzal Trump, podívejte se na Irák." zde

 

 

/* Kandidát na prezidenta ČR, pan Drahoš (nomen omen?), se na počátku své kampaně

nechal slyšet, že "obrovská příjmová nerovnost je jedním z nejvážnějších problémů Evropy".

Zkuste se ho zeptat, jak chce tento problém řešit? A podle jeho odpovědi, více či méně

vyhýbavé, se rozhodněte, zda je spíš loutkou nebo solidním kandidátem, to je na vás. /

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PUSTIL SE US PREZIDENT DONALD TRUMP V SÝRII

DO STEJNĚ BEZHLAVÉ HRY, JAKO PŘI SCHVALOVÁNÍ OBAMACARE?

JAK ZAREAGUJE ČÍNSKÝ A RUSKÝ PREZIDENT?

A SKONČÍ TOTO "VYHROŽOVÁNÍ SILOU" VELKOU PROHROU?

8. 4. 2017

 

byly doplněny bonusy:

Bonus č.1 - překlad podstatné části textu US novináře a bývalého zpravodajce Hershe - The Red Line, o Obamově zrušeném zásahu v Sýrii v r.2013.

Bonus č.2 - překlad textu o syrské opozici a jejích vazbách na US CFR.

Bonus o wahhábismu - o obrozeneckém islámském fundamentálním hnutí:

"Západ je pro ně zkažený, individualistický a materialistický. Demokracie a náboženská svoboda podle nich přispívá k bezbožnosti. Cítí se ohroženi Západem a jeho hodnotami, které jsou jim cizí." (Weinberg- Pedahzur 2004: 28- 33).

Bonus č.3 - obrovská příjmová nerovnost je tématem nejen OECD, ale také prezidentského kandidáta Drahoše, považuje ji za zásadní téma pro Evropu.

- prozradí vám (*nově uvedené) citace významných odborníků, kde je podstata tohoto vážného problému? Nově zdroj i z BBC:"Jak může zkolabovat západní civilizace?" Zde.

Pár slov aktuálně o Severní Koreji - jaké jsou výsledky válek USA?

Jde jim o lidská práva, nebo o něco jiného?

 

/ * poslední aktualizace 22.4. - v bonusu č.3. byly doplněny zásadní citace a byla

doplněna nová citace z BBC o US studii zásadních dopadů příjmové nerovnosti,

která je podle studie jedním ze dvou hl. faktorů ohrožujících celou západní civilizaci. /

 

hlavní zdroj: ZDE , zde.

 

 

motto

One of the most important lessons from Rome’s fall is that complexity has a cost.

As stated in the laws of thermodynamics, it takes energy to maintain any system in a complex, ordered state – and human society is no exception.

By the 3rd Century, Rome was increasingly adding new things – an army double the size, a cavalry, subdivided provinces that each needed their own bureaucracies, courts and defences – just to maintain its status quo and keep from sliding backwards. Eventually, it could no longer afford to prop up those heightened complexities.

It was fiscal weakness, not war, that did the Empire in.

While some scholars cite the beginning of collapse as the year 410, when the invading Visigoths sacked the capital, that dramatic event was made possible by a downward spiral spanning more than a century.

 

Joseph Tainter, a professor of environment and society at Utah State University

and author of The Collapse of Complex Societies, BBC - 18. April 2017

 

 

 

RUSKÁ STOPA V US PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH

Po volbě US prezidenta a jeho inauguraci v únoru se zvedla vlna mediálních protestů jeho odpůrců, kteří měli jedno hlavní téma - takzvanou "ruskou stopu" v US volbách.

Interpretovali to tím způsobem, že Rusko ohrožuje demokratické procesy v USA.

Tato historka se ale ukázala stát zcela na vodě, a dokonce oficíři demokratů postupně přiznávali, že čím víc se ukazuje, že není žádných důkazů pro toto svědčících, tak tím víc je jim až nepříjemné podporovat jakési "divadelní vyšetřování", které spíš hrozí blamáží pro demokraty (zde a zde) - více anglicky ZDE a ZDE.

Former Obama CIA director Mike Morell:

There is “no fire, at all” suggesting collusion between the Trump campaign and Russia

 

 

KDO ŠMÍRUJE A OVLIVŇUJE USA VÍC - RUSKO NEBO IZRAEL?

A jen tak mimochodem, je skutečně mnoho doložených tvrzení od těch nejvyšších US oficírů (viz třeba R. Clark - Against All Enemies), že nikdo na světě nešmíruje a neovlivňuje USA víc, než stát Izrael a jeho tajné služby, to je opravdu velmi široce známý fakt (použijte vyhledávač, viz i aktuální text od uznávaného US novináře Roberta Parry, zde).

By Robert Parry

The other day, I asked a longtime Democratic Party insider who is working on the Russia-gate investigation which country interfered more in U.S. politics, Russia or Israel?

Without a moment’s hesitation, he replied, “Israel, of course.”

Which underscores my concern about the hysteria raging across Official Washington about “Russian meddling” in the 2016 presidential campaign: There is no proportionality applied to the question of foreign interference in U.S. politics. If there were, we would have a far more substantive investigation of Israel-gate.

The problem is that
if anyone mentions the truth about Israel’s clout, the person is immediately smeared as “anti-Semitic” and targeted by Israel’s extraordinarily sophisticated lobby and its many media/political allies for vilification and marginalization.

- Tohle výše samozřejmě není žádný anti-semitismus, jen prostě čas od času (asi jednou za 30 let nebo někdy občas i déle) je potřeba některý padouchy kopnout "špičatou botou" přímo tam, kam si zasluhují, když je v sázce světový mír. A to samozřejmě platí a každý, kdo má rád Ameriku, to ví.

A platí to i tehdy, když se ten "ďábel" náhodou jmenuje třeba Netanjahu, bez legrace.

/ * Jukněte do diskuze pod článkem, je to výživné... /

...

Izraelský AIPAC prosazuje v USA útok na Sýrii, r.2013 - zde:

The influential pro-Israel American Israel Public Affairs Committee will deploy hundreds of activists next week to win support in Congress for military action in Syria, amid an intense White House effort to convince wavering U.S. lawmakers to vote for limited strikes.

Obama - citace:

Všichni víme, že Netanjahu je jako "osina v zadnici", 2013 - zde.

US President Barack Obama called Prime Minister Binyamin Netanyahu “a pain in the ass”.

 

 

 

OBAMA CARE

Další seriozní komentátoři čekali na první kroky Trumpovy administrativy, aby mohli komentovat první kroky US prezidenta podle jeho skutečných činů.

Jedním z prvních soubojů (kromě soubojů při sestavování jeho vlády, kterou poznamenal hlavně pád Mika Flynna) bylo hlasování o zdravotní reformě a dočasném omezení přístupu imigrantů z některých rizikových zemí do USA, než bude přijata nová imigrační legislativa.

Oba tyto souboje prohrál, přičemž komentáře k prohře o odmítnutí ObamaCare byly už poměrně závažné - Trump se podle nich namísto delšího politického předjednávání pustil

... do silového řešení problému:

- buď bude po mém, nebo jde o vaši volbu a já za ni pak nenesu žádnou odpovědnost.

 

Každopádně, jeho domácí pozice byla tímto oslabena.

 

 

SETKÁNÍ S RUSKÝM A ČÍNSKÝM PREZIDENTEM

Všichni komentátoři tedy obrátili svou pozornost na to, kdy a s jakým výsledkem se setká Trump s čínským a ruským prezidentem, a co z jejich jednání vzejde.

US Army mezitím prodělala jednu z dalších nepříjemných kauz v Sýrii a Iráku, kde jednak podle časopisu NewsWeek prosáklo, že obětí během dobývání Mosulu je víc, než je politikům libo (kolem 1500 obětí z řad civilistů - ZDE), také bylo prokázáno, že US letectvo omylem bombardovalo náboženskou školu, kde zahynulo na 60 obětí (a další stovky byly vážně zraněny). US Army to nejdříve popírala - ZDE, ovšem později připustila odpovědnost.

Přišlo prohlášení, že Asad v Sýrii už Spojeným státům nevadí, připravovala se evropská jednání o míru v Sýrii, všichni viděli již na jakýsi domnělý konec dlouhého a těžkého konfliktu v Sýrii, který týral tamní občany stejně, jako migrantská krize (nekontrolovaná masová migrace letos opět roste) týrala občany zatím především západní a jižní Evropy.

 

Očekávání zlepšení vztahů s Ruskem byla obrovská, zvlášť u kritiků Hillary Clinton.

Setkání s čínským prezidentem měla být jednak jistým jednáním o Severní Koreji a tamním jaderném programu, na který může mít Čína svůj vliv (byla to právě čínská vojska, kdo s minimálním vybavením porazil Francouze a později US Army v Koreji v 60.letech, odtud pak vzniklo rozdělení země na severní a jižní část), také se nabízela otázka sporů kolem Jihočínského moře, kde Čína trvá na svém vlastnictví ostrovů.

US prezident Trump v poslední chvíli před návštěvou také napravil svoji diplomatickou chybu z prvních telefonů s prezidenty dalších zemí, kde zpochybnil politiku "jedné Číny", kterou US administrativa, stejně jako všechny hlavní západní evropské země (i ČR), uznává již dlouho zcela bez výhrad - na poslední chvíli otázku Tchajwanu diplomaticky vrátil do obvyklých prohlášení - schůzka s čínským prezidentem tak mohla začít.

 

DĚLOVÁ KOULE VRŽENÁ DO DIPLOMACIE - RAKETOVÝ ZÁSAH V SÝRII

Ovšem jen pár dní před prvním setkáním US a ruského ministra zahraničí, a dokonce během právě probíhajícího (sic!) setkání s čínským prezidentem na Floridě, odstartoval Donald Trump akci,

 

....která divoce zamíchala všemi kartami vzájemných vztahů:

- U svých domácích stoupenců, kteří odmítají zásahy po světě, když to není nutné pro zájmy USA, si jednoznačně pohoršil.

- U svých domácích odpůrců, kteří ho nenáviděli pro jeho ANTI-GLOBALIZAČNÍ (odpor ke smlouvám typu NAFTA, TPP, TTIP, které podle Trumpa podvazují počet pracovních míst v USA) a anti-imigrační politiku, také pro jeho příklon k náboženství a menší vstřícnost k LGBT komunitě (trans-sexuálních a homosexuálních identit lidí), si částečně polepšil.

- U prezidenta Putina a syrské vlády si jasně a velmi znatelně pohoršil, prohlásili (a podle právníka, vystupujícího dnes na čt24, prý oprávněně - akce neměla mandát RB OSN a jednalo se tak o akt vojenské agrese bez vyhlášení války), že porušil mezinárodní právo a narušil boj s terorismem v Sýrii (teroristé Daeše po zásahu započali okamžitě novou ofenzivu proti vládním jednotkám).

- U čínského prezidenta o reakcích nevíme, ale jednak samozřejmě stojí na straně syrské vlády, kterou jasně podpořil, a stejně jako ruský (a český .-) ) prezident i on žádá především nezávislé vyšetření, kdo skutečně v Sýrii chemickými zbraněmi útočil.

"Útok v Sýrii byl připravován dlouho dopředu, to je odborníkům jasné. Horší ovšem je, že se tímto útokem prezident Trump znemožnil v očích svého hosta, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, na což se v Číně nezapomíná."

napsal dnes analytik Campbell, zde.

 

Je podle mě jasné zcela bez pochyby, že to od D. Trumpa ale nebyl úplně chytrý tah, viz závěry níže (co mě osobně velmi vadí, byl až patolízalský postoj našeho premiéra Sobotky, a souhlasné postoje dalších evropských politiků, kteří opakují již známé chyby z Iráku a Libye, kde slepě následovali USA - za demokracii ale nelze shazovat bomby, kdy už to konečně pochopí, také "kvalita" US důkazů bývá až příliš často úspěšně zpochybněna - ZDE a ZDE).

 

 

Komentátoři se po zásahu rozdělili na přibližně dvě skupiny:

- první skupina bezvýhradně věří US informacím, že útok chemickými zbraněmi mohla spáchat pouze syrská vládní armáda.

- druhá skupina má o tomto ohromné pochybnosti, protože jednak Asad neměl absolutně žádný důvod takto provokovat mezinárodní společenství, když právě v Sýriii prakticky dosáhnul svého (US uznaly, že "nemusí jít"...), a za druhé v r.2013 se nakonec potichu, ale zcela jednoznačně prokázalo, že neútočil syrský vládní režim, ale skrytě Turci, viz odkaz ZDE.

(*potichu se o tom muselo hovořit proto, jelikož Obama nemohl veřejně přiznat, že se zmýlil - to se jednak nehodilo, neboť zaznělo "až příliš mnoho epických slov o červené čáře", jednak nebylo ani vhodné ohrožovat postavení US základen v Turecku jakoukoliv kritikou Turecka; ovšem Obama odvolal útok na Sýrii pouhé dva dny před jeho zahájením, neboť britská tajná služba doložila, že sarin nepocházel z vládních syrských zdrojů, víc viz odkaz).

 

Turci si v r.2013 přáli zásah USA v Sýrii a snažili se očernit Asada, aby jeho vláda padla a oni se mohli zmocnit části území Sýrie (řekněme pro "velikost nového Osmana" - Erdogana, jehož čeká plebiscit o posílení jeho pravomocí, takže by se měl stát novým vládcem země, s daleko větším zapojením islámu - teokracie - do života společnosti, tím vlastně dojde i k posílení role muslimského bratrstva v Turecku).

Turecko má strategickou polohu pro USA, ovládá přístup do Černého moře, úžinami Bospor a Dardanely, také vojenské základny a trasy plynovodů z Kataru a Izraele mohou mít páteř na tureckém území (víc viz 1. část komentářů 2017, v bonusech je velká analýza - anglický originál zde - konfliktu v Sýrii s ohledem na nová naleziště plynu v Kataru a Izraeli, která souvisejí i s odmítnutím jádra v energetice v Německu, při potřebě zachovat dohody o klesajícím znečištění ovzduší - je to bitva, kde jsou i zájmy Ruska a Číny jako dodavatelů surovin či výrobků do Evropy, viz i bitva o rozšíření tras z Ruska, Nord Stream II, v češtině seriozně i zde).

Také Izrael měl zde své zájmy na pádu Asadova režimu, neboť Sýrie umožňovala vyzbrojování Hizballáhu z Íránu, a "úhelným kamenem osy zla" byl pro Izraelce právě Asad v Sýrii, jeho pádem by se oslabila propojenost Hizballáhu a Íránu - viz wikileaks depeše Hillary Clinton v předchozích blozích (a také v citacích níže).

Tuto politiku potvrdil Izrael opět zcela nedávno - ZDE:

Israeli think tank: Don’t destroy ISIS

it’s a “useful tool” against Iran, Hezbollah, Syria. Head of a right-wing think tank says the existence of ISIS serves a "strategic purpose" in the West's interests (Ben Norton).

 

- a v tom všem jim pomáhal US think-tank, s velkými neokons a izraelskými vazbami,

viz následující plán na změnu režimu v Sýrii, v plném znění zde, detaily zde

BROOKINGS (US neocon's think-tank) Saving Syria:

Assessing Options for Regime Change

by Daniel Byman, Michael Doran, Kenneth Pollack, and Salman Shaikh

Cituji z úvodu (kráceno):

So to protect U.S. interests, Asad cannot triumph. But a failed Syria, one wracked by civil war, would be just as bad. Thus, U.S. policy must walk this tight-rope, trying to remove Asad, but doing so in a way that keeps Syria an intact state capable of policing its borders and ensuring order at home.

This memo lays out six options for the United States to consider to achieve Asad's overthrow, should it choose to do so:

1. Removing the regime via diplomacy;

2. Coercing the regime via sanctions and diplomatic isolation;

3. Arming the Syrian opposition to overthrow the regime;

4. Engaging in a Libya-like air campaign to help an opposition army gain victory;

5. Invading Syria with U.S.-led forces and toppling the regime directly;

6. Participating in a multilateral, NATO-led effort to outs Asad and rebuild Syria.

The options are complex, and policymakers will probably try to combine several in an attempt to accentuate the positives and minimize the negatives, which will inevitably be difficult and bring out new complications. But by focusing on discrete approaches, this memo helps expose their relative strengths and weaknesses. For each course of action, this memo describes the strategy inherent to the option and what it would entail in practice. It also assesses the option's advantages and disadvantages.

 

...

 

Že je kolem tragické smrti 70 lidí v Sýrii bohužel i hodně mediálního pokrytectví - nejen ze strany pana Trumpa, ale i našich médií a představitelů - lze snadno doložit článkem, který zůstal zcela mimo jejich zájem, kde se píše o Jemenu, kde válečným utrpením a námořní blokádou (podporovanou USA a Brity, zde) vloni umíralo 144 dětí denně - ZDE, celkový počet dětí trpících vážnou podvýživou překračuje 300.000, viz text OSN zde.

A zabíjely je i speciálně zkonstruované bomby CBU-105 US výroby, zakázané ve 114 zemích světa, původní text o tomto naleznete ZDE.

 

 

HLAVNÍ OTÁZKOU DNEŠKA ALE JE, JAK ZAREAGUJE RUSKÝ PREZIDENT PUTIN

...na tu snahu "silového divadla" z US Army pana Mattise?

Rusko a hlavně Čína mohou - podle čistě mého názoru - docela rychle usadit tuto divokou sázku D. Trumpa na výhrůžky silou, americký prezident může pohořet se svou taktikou "hrozby silou" stejně rychle, jako pohořel se svou "silovou politikou" na domácí půdě, kde nedokázal prosadit změnu ObamaCare. V obou případech jde totiž o špatné blufování.

 

Ale jsou tu (podle mě) dvě velká rizika:

1. Nějaký "trouba" v US Army nebo Russia Army může "někde něco zmáčknout" a náhodně se ocitneme ve třetí světové válce, což je opravdu velmi vážná hrozba s neskutečnými důsledky nejen pro lidstvo, ale pro veškerý život na planetě Zemi.

2. Trump svými planými výhrůžkami může nakonec posílit Čínu stejně, jako "mistr" (úvozovky jsou opravdu znakem ironie) Bush posílil šíitský Írán svojí hloupou a drahou válkou v Iráku, která navíc jen posílila terorismus a mezinárodní hrozby, nemluvě o 1.3mil mrtvých civilistů (počítáno i s Afghánistánem a Pákistánem dohromady, podle údajů organizace Lékaři proti jaderné válce - Počítání obětí po 10letech války proti terorismu).

Čína má své jisté specifické "kulturní způsoby", takže podle mě není pro nás úplně dobré, aby získala dominantní postavení nad USA a Evropou.

 

Takže Trump předvedl v Sýrii "akci horkých hlav", jejíž důsledky - jak je zdá se

v USA od r.2001 již naprosto obvyklé - vůbec nepromyslel.

 

Hrozit někomu vojenskou silou totiž můžete,

ale jen když to myslíte naprosto vážně, jinak velmi oslabíte svoji pozici.

- prohlásil Robert Aumann, expert na války z Hebrejské university v Jeruzalému,

viz jeho text v Hospodářských novinách o Ukrajině a Krymu - To západ rozhoupal loď.

 

Ono se totiž nakonec, vzhledem k obrovskému dluhu v USA, dalšímu vnitřnímu zadlužení (zde) a vzhledem k předpokládaným masovým protestům Trumpových voličů - kteří ho volili právě kvůli chybné politice drahých intervencí Bushe, Obamy a Hillary Clintonové, že Trump nakonec spustí ohromné protesty v USA, které v nejhorším případě dokonce urychlí vznik občanské války v USA a celosvětovou nestabilitu financí a trhů (viz i Cílek na ČRo, zde).

Firstly, in betraying your friends (your political base), to court your enemies: you risk losing both – but the loss of the former can be fatal, and the fleeting approbation of enemies, is, at best, granted on a short lease.

T.A. Frank in Vanity Fair (zde)

Viz i kvalitní analýza "fatální nákladnost US imperialismu" - ZDE, Bostonglobe.

Viz také zásadní analýza Jim Rickardse (35let na Wall Street, poradce Pentagonu a CIA pro "měnové války" bez zbraní) - Donald Trump nemůže zastavit příští finanční krizi - ZDE.

 

Robert Parry - Where are CIA Director Mike Pompeo and other top intelligence officials? Before the photo was released on Friday, a source told me that Pompeo had personally briefed Trump on April 6 about the CIA’s belief that Syrian President Bashar al-Assad was likely not responsible for the lethal poison-gas incident in northern Syria two days earlier — and thus Pompeo was excluded from the larger meeting as Trump reached a contrary decision.


 

Celé to divadlo (praktické škody byly minimální) v Sýrii totiž Trump předvedl během návštěvy čínského prezidenta, o čemž se skoro vůbec nemluví - jsem si ovšem jistý, že důsledky těchto akcí pozná Donald Trump velmi brzy, i ze strany Číny.

Zajímavý článek k tomuto všemu, včetně celé diskuse pod ním, najdete také v hlavním zdroji tohoto textu, ve web-magazínu Russia-Insider:

V textu: Jak bude Putin reagovat? ZDE.

 

Tak uvidíme, ale osobně vidím v jednání Donalda Trumpa na domácí i zahraniční scéně příliš mnoho nepřipravených a nepromyšlených kroků, což může mít fatální následky jak pro USA, tak pro další země. Trump není Reagan a dnešní Rusko není tehdejším Sovětským svazem - to opravdu nikoliv (aktuální skvělý text o tomto od Tomáše Haase - zde).

Přejme si tak, aby US prezident věnoval více sluchu lidem, kteří to myslí s USA dobře.

 

Pavel Sedlák

 

P. S. Opravdu by mě zajímalo, jestli by Trump jednal stejně, pokud by na něj příznivci Hillary, imigrace a Sorose nedělali takové hony na domácí půdě. Rozhodl by se stejně?

Někteří říkají, že v tom byl i kus poctivé opozice vůči Obamovi, víc o tom zde a zde.

 

Poznámky:

Ke studiu doporučím úvodní blog o Trumpovi, hned v horní části komentářů 2016 (2. část).

V komentářích 2017 - 1. části, naleznete informace o Trumpově náboženské reformě, také popis některých členů jeho administrativy (ministra financí).

Také doporučím blogy č.5 a č.6 (pro širší kontext), a samozřejmě komentáře 2016 - 1.č, také pro širší kontext (jsou zde i některé souhrnné materiály, v plně aktuálních verzích).

Blog č.7 je pak souhrnným historickým blogem, s mnoha odkazy a pěti částmi.

 

POZN.: Blog vyjadřuje mé osobní názory, bez svolení ho lze přetisknout pouze pro čistě nekomerční aktivity.

 

napsal s použitím uvedených zdrojů: Pavel Sedlák

 

 

----------

 

Volně související odkazy.

 

Opravdu hodně dobré video z r.2007, kde Wesley Clark vysvětluje, proč že se USA

nedaří války v Iráku a spol., odkaz směřuje přímo na zásadní 30sec pasáž - ZDE.

 

Ross Kemp in Gaza, britský dokument, kde se na 31. minutě velmi tvrdě vyjadřuje

místní zástupce OSN o politice Izraele v této oblasti - ZDE (přímo ta pasáž),

fatálně mrazivý je i konec dokumentu, kde hovoří děti z psychiatrické léčebny.

 

 

Bitva o Írán začala v jistém smyslu v r.1953, pučem řízeným z Británie a USA:

"The military coup that overthrew Mosaddeq and his National Front cabinet was carried out under CIA direction as an act of US foreign policy, conceived and approved at the highest levels of government," reads a previously excised section of an internal CIA history titled The Battle for Iran.

The documents, describe in detail how the US – with British help – engineered the coup, codenamed TPAJAX by the CIA and Operation Boot by Britain's MI6.

Guardian, 2013

 

 

Ukázka z komentářů 2016, část druhá (zcela nahoře):

Trump’s promise to pursue an “America First” foreign policy may prove to be, like much else about the president-elect, just talk.

 

The Nation: President-elect Donald Trump uvádí penzionovaného generála James Mattise jako svého budoucího ministra obrany (Secretary of Defense) během mítinku ve Fayetteville, North Carolina, on December 6, 2016.

(AP Photo / Gerry Broome)

 

Trump’s decision to put retired Gen. Michael Flynn at the NSC and Mattis in the Pentagon means, among other things, that this is shaping up to be an administration of die-hard Iran hawks. And this is pretty much in keeping with Trump’s campaign rhetoric.

As early as September 2015, when Trump addressed a Tea Party–sponsored rally opposing the Iran Deal (or the Joint Comprehensive Plan of Action, or JCPOA), he declared that the deal allows Iran to “rip us off, take our money, and make us look like fools.” The United States is “going to get nothing” from the deal, he said, because we “are led by very, very stupid people.”
 

 

Téma Írán:

O problematice dohody s Íránem a souvislostech vztahů USA s Izraelem, který v současnosti čelí vážné kritice za porušování mezinárodního práva osídlováním západního břehu a východního Jeruzaléma, pojednává i kritický text příznivce D. Trumpa, pana Pat Buchanana, který se živil psaním projevů pro prezidenta Cartera a Reagana a později byl dokonce kandidátem na US prezidenta.

Jeho opravdu skvělý text "Amerika především nebo Izrael především?" naleznete ZDE.

P. Buchanan: The Israelis, too, do not share our view of who is the mortal enemy.

“Hezbollah and Iran are the major threat to Israel, much more than the radical Sunni Islamists,” says Amos Yadlin, ex-head of Israel’s military intelligence.

Israeli Ambassador Michael Oren agrees: “We always wanted Bashar Assad to go, we always preferred the bad guys who weren’t backed by Iran to the bad guys who were backed by Iran.”

 

 

NĚJAKÉ TY CITACE K TOMUTO TÉMATU:

Souvislosti o nukleární dohodě a Íránu viz články ve Spiegel Online: Střední východ -zde, Perský paradox - zde

...také viz Literární noviny, 2/2015: Mosad ví, že Írán není hrozbou

...také viz prohlášení šéfa kanceláře amerického prezidenta, pana Denis McDonougha, který otevřeně vyzval Izrael k ukončení okupace palestinských území (ZDE):

"Okupace, která trvá padesát let, musí skončit," prohlásil.

 

O Íránu jako "nukleární hrozbě" hovoří šéf NATO (začátek května, 2016) jako o důvodu stavby BMD (Ballistic Missile Defence):

Podle Stoltenberga systém představuje "důležité posílení schopnosti bránit evropské spojence proti šíření balistických střel z oblasti mimo euroatlantický prostor", především pak z Blízkého východu. "Rumunský systém není, stejně jako ten v Polsku, namířený proti Rusku," dodal generální tajemník.

Ruský prezident Putin k tomu říká (česky zde): "Pamatuji si, před několika lety všichni naši oponenti jedním hlasem tvrdili, že systém protiraketové obrany (BMD) je nezbytný pro naše partnery na západě, v Evropě a ve Spojených státech, aby se zabránilo jadernému a raketovému ohrožení z Íránu.

Kde je jaderná hrozba z Íránu? Ta není!" zdůraznil Putin.

 

"Spojené státy nepotřebují vyhrávat války. Stačí jim jednoduše rozložit řád věcí, aby druhá strana nemohla vybudovat dost velkou sílu, která by jim mohla oponovat."

George Friedman, analytik "soukromé CIA" Stratfor (jeho aktuální prohlášení o EU je zde )

 

"I přes největší snahu jsou změny nedostatečné. Pokud nenastane podobně katastrofická událost, jakou byl Perl Harbor (píší US neo-konzervativci republikánské strany v r.1998, před 11. zářím), nenastanou změny dostatečně rychle..." (str. 63, doporučím také stranu 9)

Projekt Nového Amerického Století, PNAC (Rebuilding Americans Defenses).

 

Vladimir Putin is a tough but thin-skinned leader who is squandering his country’s potential, Hillary Clinton said on Wednesday, a day after she likened the Russian president’s actions on the Crimean peninsula to those of Adolf Hitler in the 1930s, when Germany under the Nazis kept talking about how they had to protect German minorities in Poland and Czechoslovakia.

Hillary Clinton, maybe next U.S. president, zde.

/ Musím říct, že jde o velmi účelové a slabé přirovnání, pro Rusko byl tento konkrétní teplovodní přístav vždy ZCELA strategický, historicky od r.1783 nenahraditelný. Rozšiřování NATO k hranicím Ruska je pak jasně konfrontačním přístupem. /

 

Je lepší se nehádat se ženami a paní Clintonová nikdy neměla příliš půvabu ve svých prohlášeních. Pokud lidé "až příliš" posunují hranice svých prohlášení, nedělají to proto, že jsou tak silní, ale spíš proto, že jsou tak slabí. Ale "slabost" asi k ženě celkem patří.

Vladimír Putin, v rozhovoru ve francouzské TV, zde.

 

/ Konec citací /

 

 

SUNDAY EXPRESS - Za názorový obrat Trumpa k Sýrii prý může Ivanka (úsměvné, zde),

aneb asi není v historii války, kolem které by nebyly i nějaké ty ženy .-) ?

Pláče i o týden později pro džihádistickým teroristou zavražděných 68 dětí u Aleppa?

foto viz odkaz (autor GATTY)

...the Republican firebrand is believed to have made his dramatic U-turn after being convinced by his daughter Ivanka’s impassioned response to the Assad regime’s use of chemical weapons on Tuesday. A source close to the first family said: "Increasingly, Ivanka is having more and more influence over her father."

 

A pro milovníky těžkých konspirací je tu pak jeden odkaz ze známého US serveru infowars

s cz titulky, prý o převratu v Bílém domě, kde prý všechno dnes už řídí někdo jiný - zde.

Je to ale opravdu hodně krajní poloha všech úvah, ale na druhou stranu to stojí za slyšení.

Obsah je stručný: vyjmenování lidí, kteří jsou napojení na Goldman Sachs a demokraty, TPP smlouvu, nadaci Clintonových, a kteří podle autorů dnes získali rozhodující vliv. Podle nich tak dnes už Bílý dům jde i s "podřízeným" Trumpem proti jeho předvolebním slibům.

Citujme závěr:

Takže tu máme lidi, kteří byli architekty Obamacare, architekty TPP, které přivádí Jared Kushner a Gary Cohn, aby kompletně "vypnuli" Donalda Trumpa. A toto je (naše) obava, když mluvíme o jeho spoléhání se na lidi, kteří jsou experti, kdy se více spoléhá na pragmatismus těchto expertů, než na principy, s kterými vedl kampaň.

- nakonec to je celkem umírněný komentář, ne?

(Vždy se ze zkušenosti vyplatí slyšet doslovně originál, nikoliv novinářské interpretace.)

 

 

 

CITACE Evy Filipi z ČT24, české velvyslankyně v Damašku (video), r.2012:

"To už snad ani není novinařina..., každý, kdo drží v Sýrii v ruce zbraň (kromě vládních jednotek) si v případě potřeby říká FSA, i když jde o bojovníky, kteří se např. živí unášením lidí, vražděním alávitů, civilistů, atd..." - svědectví nejen o zpravodajství arabských TV.

Zpráva o (velmi) křivém mediálním obrazu událostí v Sýrii, doložená osobním svědectvím z r.2012, přímo z násilím zmítané Sýrie.

 

 

V článku z roku 2014 Lawrence Wilkerson píše:

The Real News - Who Makes US Foreign Policy?

"Žádná jiná skupina na světě mi dnes nedělá tolik starostí, jako ta, která má zájem na konstantním válečném stavu, která je v pozadí všech válčících stran a vydělává tím obrovské peníze."

Citace:

We made a ton of money off of World War I, and we really didn't contribute a whole lot, if you'll remember. We were only really there substantially for a very short period of time, roughly April 1917 to Armistice Day.

So there is a group that's interested in this kind of thing--and this group alarms me probably more than any other in the world,

...and particularly my own country--that is interested in a constant state of war, or as near a constant state as possible, because they sit behind all the belligerents and make money.

 

 

novinář Christoph Hörstel: "...už jsem dál nechtěl lhát" - hlavní část od 12.min zde.

Nejkonkrétněji o takzvaném "teror-managmentu" hovoří bývalý dlouholetý spolupracovník veřejnoprávní německé ARD TV, od 12.min zde.

USA využívají například chybný program SKYNET (NSA), který vyhodnotil jako "teroristy" tisíce nevinných lidí, kteří byli následně zabiti (vyhozeni do povětří a současně upáleni) drony (zde)

 

5. 11. 2015, The Guardian:

George Bush (Sr.) book reveals a more dangerous Dick Cheney than anyone knew.

 

 

LN, 5. srpna 2015

MACHÁČEK: Kdo (ve skutečnosti) vydělává na záchranných plánech (Bailouts)

(Anglický originál viz  - Bloomberg)

 

 

Parlamentní listy, ČRo - 4. 4. 2015,

Filosof V. Cílek popisuje vážnou hrozbu pro lidstvo.

V. Cílek také pravidelně navštěvuje šamany a indiány kmene Navaho, zde:

"...u indiánského kmene Navaho jsem pochopil, že není jedna, ale mnoho Amerik," říká Václav Cílek.

Amerika je podle V. Cílka velmi rozdělená a velmi komplikovaná země,

která v současné době směřuje k občanské válce.

Uvedl to ve vysílání Českého rozhlasu, píšou Parlamentní listy ZDE.

Podle ekologa je mnoho různých Amerik, také Amerika politická a sociální:

"Potkáte tam jedny z nejvzdělanějších lidí, mají tam úžasné univerzity a knihovny, ale taky ty nejchudší. Každá šestá domácnost v New Yorku nemá dost peněz na jídlo, každé čtvrté newyorské dítě hladoví. To hlásají dokonce billboardy."

"Je to mnohem víc rozdělená a taky komplikovanější země, než jsem si kdy myslel."

"A změna je vidět hlavně v posledních 10 letech. Dokonce si troufnu tvrdit, že země směřuje k občanské válce, k velkému sociálnímu problému."

 

 

 

Robert Aumann - To západ rozhoupal loď. Loď se pak může potopit - ZDE

/ Jeden z největších západních odborníků na války, nositel nobelovy ceny "za teorii her", pracuje na Hebrejské universitě v Jeruzalému. /

"Pokud hledáme spravedlnost, svět, který by byl lepší, kde by všichni měli zajištěna svá práva a platily tam takovéto pěkné myšlenky, pak měli Ukrajinci pravdu a mohli si vybrat." /*vstup do západní voj. aliance NATO/

"Pokud ale chceme mít svět, kde je mír a který je stabilní, pak to byl Západ, který rozhoupal loď. Loď se pak může potopit."

"Nijak zvlášť nemiluji Vladimíra Putina, ale mám pocit, že Západ tlačil trochu moc a šel do ruské sféry vlivu."

"Pokud jde o Krym, nechápu, proč má být kolem toho takový rozruch. Krym je většinově ruský, obyvatelstvo je většinově ruské. Západ provokoval Rusko. Kdyby Rusové přišli do Mexika nebo na Kubu, jako to udělali kdysi Sověti, byla by to provokace a tak by se to také bralo. Mexiko a Kuba jsou americká sféra vlivu a Krym zase ruská."

(Pasáž o "planém vyhrožování" jako nejhorší válečné taktice následuje, viz odkaz...)

 

 

Jan Schneider (zde) o propagandě a zamlčování faktů:

"Stejně je zamlčováno, jak se Krym dostal na Ukrajinu."

"Protože tam šlo vlastně o to, že Chruščov nechtěl Židům splácet předválečnou půjčku, tak slíbil, že si na Krymu vybudují autonomní židovskou republiku, a jelikož ta půjčka byla dána Rusku a ne Ukrajině, tak on převedl Krym na Ukrajinu a ať si Židé lámou hlavu, jak dostat tu půjčku zpátky," uvedl Schneider další příklad zamlčování.

 

 

The Guardian:

'There is no silver bullet': Isis, al-Qaida and the myths of terrorism

český zdroj - Blisty: ZDE

Když Obama vysvětluje, jak jeho vláda "poníží a zcela zničí ISIS", popisuje nepřítele jen jako "čistě a jednoduše teroristickou organizaci". To není pravda.

ISIS je hybridem mezi povstáním, separatismem, terorismem a kriminalitou,

s hlubokými kořeny v jeho bezprostředním lokálním prostředí...

...v regionálních konfliktech a v geopolitických bojích, které odrážejí to, co se děje v Mosulu či ve městě Rakka, stejně jako ve vládních kabinetech po celé Asii a Západě.

 

 

INTERVIEW Pope Francis - La Croix, 17. 5. 2016:

Počátkem (dnešních) problémů jsou války na Středním východě a v Africe, jakož i zaostalost afrického kontinentu, což způsobuje hlad. Pokud existují války, je to proto, že existují výrobci zbraní - což je zdůvodněno obrannými účely, a především překupníci zbraní. Pokud v těch (chudých) zemích existuje tak velká nezaměstnanost, je to kvůli nedostatečným investicím, schopnosti poskytovat zaměstnání, které Afrika tolik potřebuje.

Obecněji řečeno to vznáší otázku pro světový hospodářský systém, který klesl k modlářství peněz (zisku). Velká většina bohatství lidstva klesla do rukou menšiny obyvatelstva.

Zcela volný trh nefunguje. Trhy samy o sobě jsou dobré, ale potřebují také opěrný bod, třetí stranu, sledování a vyvažování stavu. Jinými slovy, je potřeba sociálně-tržního hospodářství.

...

Tváří v tvář islámskému terorismu by bylo lepší ptát sami sebe, na příčinu šíření příliš západního "modelu demokracie" do zemí jako je Irák, kde předtím byla silná vláda. Nebo do Libye, kde existují kmenové struktury. Nemůžeme takto postupovat, aniž bychom brali tyto kultury v úvahu. Jeden Libyjec nedávno řekl:"Mívali jsme jednoho Kaddáfího, teď jich máme padesát."

 

 

A co chystá CIA, ve své dlouhé tradici (zde)?

Má svůj "plán B": chce posílat víc zbraní, samozřejmě umírněným rebelům.... (zde)

The Wall Street Journal, April 12, 2016: U.S. Readies ‘Plan B’ to Arm Syria Rebels - Moderate groups could get antiaircraft weapons if cease-fire collapses, officials say. The Central Intelligence Agency and its regional partners have drawn up plans to supply more-powerful weapons to moderate rebels in Syria...

// * Spálíme se o kamna popáté? Po válce v Iráku, Libyi a Sýrii, Gruzii a na Ukrajině? Po následující migrantské krizi a finančních problémech jižních států Evropy? Může to být ještě náhoda (12.min zde) a kdo vede svět do zkázy - jsou tyto země dnes stabilní? A opět pak přijdou analytici, aby nám řekli, že i ta další válka "byla nejhorší chybou?" - zde a zde //

 

O tom, že za "nafukováním hrozby imperiálního Ruska" stojí také snaha lidí v Pentagonu získat pro sebe více peněz daň. poplatníků, píše italský list Politico

- originál ZDE

 

John Matlock - bývalý velvyslanec USA v Rusku (1987-1991), ZDE:

"Do not expand NATO eastward. Find a different way to protect eastern Europe, a way that includes Russia."

"Otherwise, eventually there’s going to be a confrontation, because there is a red line, as far as any Russian government is concerned, when it comes to Ukraine and Georgia and other former republics of the Soviet Union."

 

 

WikiLeaks zveřejnil (ZDE) další z dopisů H. Clintonové, datovaný 30.11.2015, ve kterém píše, že USA musí zničit Sýrii kvůli Izraeli.

"Nejlepším způsobem, jak pomoci Izraeli vypořádat se s rostoucím íránským jaderným potenciálem, je pomoci lidem Sýrie svrhnout režim Bašára Assada"

- píše Clintonová.

Celý originál dopisu: ZDE.

It is the strategic relationship between Iran and the regime of Bashar Assad in Syria that makes it possible for Iran to undermine Israel's security — not through a direct attack, which in the thirty years of hostility between Iran and Israel has never occurred, but through its proxies in Lebanon, like Hezbollah, that are sustained, armed and trained by Iran via Syria. The end of the Assad regime would end this dangerous alliance. Israel's leadership understands well why defeating Assad is now in its interests.

Bringing down Assad would not only be a massive boon to Israel's security, it would also ease Israel's understandable fear of losing its nuclear monopoly. Then, Israel and the United States might be able to develop a common view of when the Iranian program is so dangerous that military action could be warranted.

With Assad gone, and Iran no longer able to threaten Israel through its proxies, it is possible that the United States and Israel can agree on red lines for when Iran's program has crossed an unacceptable threshold.

In short, the White House can ease the tension that has developed with Israel over Iran by doing the right thing in Syria.

(kráceno)

 

 

Syn Kennedyho uveřejnil solidní kritickou analýzu:

Proč nás (Spojené státy) nechtějí Arabové v Sýrii?

To understand this dynamic, we need to look at history from the Syrians’ perspective and particularly the seeds of the current conflict. Long before our 2003 occupation of Iraq triggered the Sunni uprising that has now morphed into the Islamic State, the CIA had nurtured violent jihadism as a Cold War weapon and freighted U.S./Syrian relationships with toxic baggage.
 

 

 

 

Syrská opozice - kdopak to mluví?

Charlie Skelton, The Guardian, 12. července 2012

(volný překlad)

- Bassma Kodmani - nejstarší mluvčí syrské opozice.

(kráceno - delší ukázka viz bonus)

Syrská národní rada (SNC) - Nejvíce citovanými zástupci opozice jsou oficiální představitelé Syrské národní rady.

SNC (the Syrian National Council) není jedinou syrskou opoziční skupinou, ale je obecně uznávaná jako hlavní opoziční koalice (BBC). Deník The Washington Times ji popisuje jako "zastřešující skupinu soupeřících frakcí, se sídlem mimo Sýrii". Syrská národní rada je opoziční skupina, která má s určitostí nejužší styky se západními mocnostmi - volá po zahraniční intervenci od samého počátku povstání.

V únoru tohoto roku, u příležitosti zahájení summitu Přátel Sýrie v Tunisku, prohlásil William Hague (britský ministr zahraničních věcí, 2010-2014):

"Za chvilku se setkám s vůdci Syrské Národní Rady, ještě před hlavním jednáním konference. Společně s dalšími národy je nyní budeme brát a uznávat jako legitimní zástupce syrského lidu."

/ * z odkazu u jména - The opposition Syrian National Council (SNC) has been outlining its ideas for a post-Assad Syria – including an interim presidential council of national leaders and a truth and reconciliation committee. /

Nejstarší z oficiálních mluvčích SNC je v Paříži žijící syrská akademička

Bassma Kodmani.

...

Několik let zpátky, v roce 2005, pracovala Kodmani pro (U.S.) Fordovu nadaci v Káhiře, kde byla ředitelkou mezinárodní spolupráce programu a jeho správy. Ford Foundation je obrovská organizace se sídlem v New Yorku a Kodmani byla už tehdy docela senior, ale chystala se "vkročit do první ligy".

Přibližně v této době, v únoru 2005, se zhroutily vztahy mezi Spojenými státy a Sýrií, a prezident Bush odvolal svého velvyslance z Damašku.

Mnoho opozičních projektů se rozeběhlo právě v tomto období.

List Washington Post napsal: "Peníze ze Spojených států pro syrskou opozici začaly proudit za prezidenta George W. Bushe poté, kdy byly zmraženy politické vazby s Damaškem v roce 2005.

 V září 2005 se Kodmani stala výkonnou ředitelkou Arabské Reformní Iniciativy (ARI), výzkumného programu, zahájeného mocnou americkou lobbystickou skupinou

- Radou pro zahraniční vztahy - Council on Foreign Relations (CFR).

CFR je elitní US think-tank, zabývající se zahraničními vztahy, a Arabská Reformní Iniciativa (ARI) je na jejich webových stránkách popsaná jako "CFR Project".

Přesněji řečeno, ARI byla založena v rámci CFR, skupinou nazývanou "USA - projekty na Středním východě", tělesem složeným z vysoce postavených diplomatů, zpravodajských důstojníků a finančníků, jejichž deklarovaným cílem je uskutečnit regionální "analýzy politik", k "předcházení konfliktům a podpoře stability".

Skupina "USA - projekty na Středním východě" sleduje tyto cíle pod vedením mezinárodní poroty, které předsedal generál (v záloze) Brent Scowcroft.

Brent Scowcroft (emeritní předseda) je bývalým poradcem pro národní bezpečnost prezidenta USA - převzal tuto roli od Henryho Kissingera. V mezinárodní porotě pro skupinu Středního východu CFR vedle něj seděl jeho kolega, geo-stratég Zbigniew Brzezinski, který ho následoval ve funkci poradce pro národní bezpečnost u US prezidenta Cartera, a Peter Sutherland, předseda Goldman Sachs International.

Takže už v roce 2005 tu máme "seniorské křídlo" zpravodajských služeb a bankovních ústavů establishmentu (USA), které si vybírá Kodmani pro spuštění výzkumného projektu na Blízkém východě. V září téhož roku se Kodmani stala ředitelkou programu na plný úvazek a už předtím v r.2005 přidělila Rada pro zahraniční vztahy (CFR) "finanční dohled" projektu Centru pro evropskou reformu (CER).

 

/ konec ukázky, více viz BONUS /

 

 

Suverenita států je prý už pouhou iluzí, pojem hranice je prý už zastaralý.

(originál například BBC - ZDE)

- říká zmocněnec OSN pro migraci Peter Sutherland, bývalý místopředseda Goldman Sachs,

...místopředseda British Petroleum, význačný člen Bilderbergu, předseda Trilaterální komise, ředitel mezinárodní organizace pro obchod a cla GATT, první ředitel Světové obchodní organizace WTO, bývalý eurokomisař a jako třešnička na dortu poradce Apoštolského stolce a úřadu pro správu finančních záležitostí a majetku ve Vatikánu.

"Evropská unie by měla rozbít národní jednolitost svých členských států a otevřít se migrantům z jiných kultur."

"Potřebuje víc uprchlíků z Afriky a ze Sýrie." zde

A tento představitel nejvyšších struktur nadnárodního byznysu řekl, po posledním zasedání Bilderbergu, které se konalo v rakouském Telfs-Buchenu, ještě jednu nesmírně zlověstnou větu:

"Evropa a USA nemají pouze morální, nýbrž zákonnou povinnost chránit utečence. Chci požádat vlády, aby spolupracovaly, aby pochopily, že suverenita je pouhou iluzí. Že pojem hranice je zastaralý. K tomu patří pochopit, že stará slova a vzpomínky na vlastní zemi je nutné pohřbít a že my všichni jsme jedno lidstvo."

 

 

 

The Snipers Massacre on the Maidan in Ukraine (Revised and Updated Version)

Nezávislá akademická studie (viz Katchanovski) z university Ottawa v Kanadě se dočkala nové verze (ze 20.února 2015), která zahrnuje další nové skutečnosti o tom, kdo přesně střílel na Majdanu 20.2.2014, kdy někteří demonstranti a současně někteří členové policejních jednotek Berkut byli dle všeho zastřeleni stejnými zbraněmi - vystupovala snad v konfliktu dosud neznámá třetí strana, která se snažila vytvořit chaos a následný puč?

 

 

26. června 2015 - OSN žádá, aby saúdská koalice pouštěla lodě do Jemenu. Zemi hrozí hladomor

Saúdy vedená koalice bojující proti šíitským Húsiům uvalila na Jemen námořní blokádu, kterou diplomati OSN označují za opatření bránící veškerému dovozu.

Patnáctičlenná Rada Bezpečnosti OSN jednohlasně prohlásila, že existuje "naléhavá potřeba, aby přijíždějící komerční zásoby vstupovaly do Jemenu".

Import proti období před krizí klesl o 15 %, přičemž země je silně závislá na importu z hlediska prostého přežití.

80 % obyvatel, přes 21 milionů osob, je závislých na nějaké formě pomoci, zatímco milion jich byl vysídlen kvůli probíhajícím bojům.

 

24.4.2017, Šifra:

Tvůrci pořadu, který v německé televizi odkryl propojenost

novinářů z největších médií s globalisty a lobbisty, byli zažalováni.

Nejvyšší soud ale v lednu 2017 potvrdil, že mají pravdu.

Max Uthoff a Claus von Wagner si v kabaretu dělají legraci z TTIP, uprchlické krize, z NATO, euro, feminismu, extremismu, sexismu, terorismu, populismu, a třeba z novinářů napojených na lobbisty.


Satirický pořad Die Anstalt (instituce), který vysílá německá veřejnoprávní televize ZDF, je humorný, ostrý, nekonvenční, hravý a dravý.
Max Uthoff a Claus von Wagner si v kabaretu dělají legraci z věcí a témat, okolo kterých média našlapují jen velmi opatrně, nebo o nich píší jen s velkou vážností.

Třeba TTIP, uprchlická krize, NATO, euro, feminismus, extremismus, sexismus, terorismus, populismus a mnoho dalších.

Na díl z 29. 4. 2014, který
mrazivě vtipně vyobrazuje propletení prominentních novinářů z největších médií jako Süddeutsche Zeitung, Die Zeit, Frankfurter Allgemeine Zeitung či Bild s transatlantickými organizacemi a think-tanky, byla podána stížnost a následně žaloba. Televize se ohradila, že na satiru má právo, nicméně díl byl z „preventivních důvodů“ z archivu ZDF odstraněn.

Pořad se sice týkal německých médií, ale perfektně sedí i na média evropská, americká či česká.

Vydavatel Die Zeit Josef Joffe a novinář Jochen Bittner na vysílání podali stížnost, ve které se ohradili, že nejsou členy transatlantických lobbistických organizací, ale „jen účastníci“. Spojení lobbistická organizace bylo prý také nesprávné.

Není to tak, že by Die Anstalt zobrazil některé skutečnosti a fakta špatně, ale spíš jen nepřesně.

Nicméně
10. ledna 2017 Spolkový soudní dvůr, tedy nejvyšší německý řádný soudní orgán, rozhodl ve prospěch satirického pořadu a žalobu dotčených žurnalistů zamítl.

Soud konkrétně uvedl toto:

Informace ohledně střetu zájmů obou novinářů týkajícího se nepopiratelného členství v lobbistických organizacích sedí. Že nebyly detaily znázorněné a nakreslené na tabuli do detailu přesné, nehraje v satirickém pořadu rozhodující roli.

 

Ukázka jejich humoru - zde o USA a Sýrii:

Trocha humoru z Bavorska - O Sýrii, Libyi, Iráku a Bavorsku (cz titulky), zde.


 

 

ANALYTIK CAMPBELL - Evropa bezmyšlenkovitě schválila agresi USA, o které rozhodli čtyři lidé, bez souhlasu US Kongresu.

Trump si sám pod sebou podřezává větev, neboť nařídil útok bez souhlasu Kongresu, jak to podle Campbella vyžaduje americký zákon.

Ve skutečnosti se v USA vedou spory o to, na jaké typy útoků potřebuje prezident souhlas Kongresu a kde stačí jeho vlastní rozhodnutí, kupříkladu s dodatečným posvěcením Kongresu. Podobné spory se v USA vedou desítky let.

Trump navíc svým počínáním značně oslabil vyhlídky na společný boj proti terorismu bok po boku s Ruskou federací. Proto by možná bylo dobré, aby byla zrušena plánovaná cesta amerického ministra zahraničí Rexe W. Tillersona do Moskvy. Podle Campbella by to navíc poskytlo trochu času Evropské unii, která podle analytika bezmyšlenkovitě zase schválila americkou agresi.

"Pro evropskou veřejnost představuje raketový útok bez souhlasu RB OSN také vícerozměrnou výzvu.

Buď byl útok více úspěšný, než je nám dovoleno vědět, o čemž ale po zhlédnutí dronové fotodokumentace letiště po útoku pochybuji, nebo USA lžou ještě více, než si je možné představit. Proč nezačal Trump bombardovat den nebo dva dříve, před vysokou návštěvou z Pekingu? Chtěl snad Trump varovat Si Ťin-pchinga? Testovat jeho reakci a připravit ho na bombardování Severní Koreje bez souhlasu RB?

Jak dlouho budou stačit 2 procenta HDP jako adekvátní příspěvek do NATO, která nás stejně neochrání v hodině pravdy?

Může si EU dovolit riskovat zavlečení do války členské státy EU – NATO, když v USA existuje možnost čtyřech lidí rozhodnout o agresi, a beztrestně narušit ústavu USA?"

Pro Sýrii a jejího spojence Rusko útok znamená vícerozměrnou výzvu, kterou nemůže ignorovat bezpečnostní rada RF, ani prezident Putin. Ne pouze proto, že Trumpovi stačilo 18x tweetovat o nedopuštění vojenských útoků na Sýrii, aby sám sebe zradil, nebo že urychlil proces ztráty zbytku důvěry mizící za kouřovou clonou. Ani proto, že dokázal utratit daňovým poplatníkům za několik minut 85 miliónů USD za rakety, a celkově přibližně 200 milionů za jednu akci. Při ní zničil 6 starých MIGů, ke štěstí bez pilotů. Rusko je nahradí během dvou dnů. Východní část letiště, skladiště oleje a další budovy opraví vojáci za týden. Mnohem vážnější je skutečnost, že Trump ničí naději na společný boj proti terorismu, dal pokyn k pohřbu jednání v Astaně a Ženevě, a nelze mu věřit.

- píše analytik Jan Campbell v textu pro server VaseVec.cz.

 

Poznámka (zde):

Návštěva ministra zahraničí USA Rexe Tillersona v Rusku nebyla zrušena i přes americký útok v Sýrii, protože Moskva chce pochopit postoj Washingtonu ke klíčovým mezinárodním problémům, prohlásila oficiální mluvčí ruského MZV Maria Zacharovová.

„Musíme pochopit, jaká je strategie této země," řekla Zacharovová ve vysílání televizní stanice Dožď. (její jiné vystoupení s cz titulky stojí pro představu za shlédnutí zde).

 

Aktuální poznámka - Tillerson, Rusko a ExxonMobil:

Rakouské noviny upozornily, že Američané těží z proti ruských sankcí,

naopak Evropa na nich obchodně ztrácí - ZDE.

A nyní po návštěvě Tillersona v Moskvě zažádal podle rakouského listu ExxonMobil, ropná společnost úzce provázaná s Tillersonem, US vládu o vyjmutí z protiruských sankcí, pro obchod s ropou v Rusku. 

 

 

BONUS č.1

 

Seymour Hersh - "The Red Line and the Rat Line" - ZDE

Analýza slavného amerického investigativního reportéra, kterou publikoval London Review of Books..

(česky viz T. Spencerová - Za sarinovým útokem u Damašku bylo Turecko. )

Ocitujme původní článek:

V roce 2011 vedl Barack Obama spojeneckou vojenskou intervenci v Libyi bez souhlasu US Kongresu.

Loni v srpnu (2013) po sarinovém útoku na předměstí Damašku v Ghouta byl připravený zahájit letecký spojenecký útok, tentokrát pro potrestání syrské vlády za údajné překročení "červené linie", kterou stanovil v roce 2012 pro použití chemických zbraní.

Méně než dva dny(!) před samotným leteckým útokem v Sýrii oznámil prezident Obama, že bude potřebovat souhlas Kongresu pro intervenci.

Útok byl odložen z důvodu přípravy Kongresu na slyšení a následně zrušen, když Obama přijal nabídku syrského prezidenta Bašára Asada, že se vzdá chemického arzenálu, v dohodě dojednané prostřednictvím Ruska.

Proč se Obama zpozdil a následně zrušil útok v Sýrii, když se předtím nestyděl vřítit se do Libye i bez souhlasu Kongresu?

Odpověď spočívá ve střetu mezi těmi v jeho administrativě, kteří byli odhodláni prosazovat onu červenou čáru (CIA), a mezi vojenskými vůdci (Pentagonem - viz nedávný článek "disidenti z Pentagonu", v češtině zde), kteří si mysleli, že jít do války by bylo jednak neodůvodněné (Asad ten útok nespáchal) a potenciálně naprosto katastrofální.

...

Zpravodajské analýzy (už) tehdy varovaly, že turecké vedení vyjadřuje potřebu udělat něco, co vyvolá americkou vojenskou reakci.

Koncem loňského léta měla syrská armáda dál navrch a podle Turků ji mohlo zastavit jen americké letectvo. Američtí zpravodajští analytici už hned po 21.srpnu tušili, že za chemickým útokem nebyla Sýrie, ale otázkou za milion bylo, kdo byl tedy pachatelem? Jako první se nabízeli Turci, protože měli všechny prostředky vše zorganizovat a provést.

Odposlechy a další údaje vztahující se k 21. srpnu pak zpravodajskou komunitu v tomto názoru utvrdily:

"Dnes už víme, že to byla tajná akce Erdoganových lidí, kteří chtěli, aby Obama zareagoval na překročení červené čáry..."

...cituje zdroje Hersh.

"Museli situaci eskalovat až k chemickému útoku u Damašku, dokud tam byli inspektoři OSN; ti přijeli 18. srpna, aby prošetřili dřívější útoky. Smyslem bylo provést něco spektakulárního. Americké tajné služby pak velení americké armády informovalo, že sarin byl dodán přes Turecko a mohl se do Sýrie dostat jen s tureckou podporou.

Turci navíc rebelům poskytli výcvik při výrobě sarinu a manipulaci s ním."

Hlavní důkazy o tom všem navíc poskytli sami Turci, kteří v odposlouchávaných rozhovorech po útoku jásali a plácali se po zádech. Podobné operace se totiž plánují v naprostém utajení, ale obvykle vše praskne vzápětí, když se začne slavit úspěch, shrnuje Hersh.

 

Podle něj si ale tyto informace cestu až do Bílého domu nenašly.

"Nikdo o tom všem nechtěl mluvit," vysvětlil bývalý zpravodajec.

"Všichni váhají, když mají protiřečit prezidentovi.(…) A co víc, když už jsme z toho obvinili Asada, nemohli jsme najednou otočit a obvinit Erdogana."

Byla to citlivá věc i vzhledem k US základnám v Turecku.

/ Druhá část článku se vztahuje k části nadpisu "Rat Line", hovoří o pašování zbraní do Sýrie z Libye s pomocí CIA, mohu jen doporučit... /

 

 

 

BONUS č.2 -  SYRSKÁ OPOZICE a vazby na US CFR.

 

Syrská opozice - kdopak to mluví?

Charlie Skelton, The Guardian, 12. července 2012

(volný překlad)

Média jsou příliš pasivní, pokud jde o syrské opoziční zdroje, nezkoumají jejich pozadí a jejich politická propojení.

Je čas na bližší pohled.

Noční můra se odehrává v celé Sýrii, v domovech města al-Haffa i ulicích města Houla. A všichni víme, jak tyto příběhy končí: s tisíci zabitými vojáky a civilisty, zničenými městy a rodinami, prezidentem Assadem ubitým k smrti, ležícím někde v příkopu...

To je příběh syrské války, ale je tu ještě jiný příběh, který musí být vyřčen.

Příběh méně krvavý, ale stejně důležitý.

Příběh o vypravěčích - o mluvčích, "expertech na Sýrii a demokratických aktivistech". Příběh o tvůrcích prohlášení, o lidech, kteří "upozorňují" a "varují", kteří "vyzývají k akci".

 Je to příběh o některých z nejvíce citovaných členech syrské opozice a jejich propojení s anglo-americkým byznysem "vytváření opozic".

Média hlavního proudu (mainstream) jsou většinou pozoruhodně pasivní, když přijde na syrské opoziční zdroje: jednoduše je nazvou "oficiálními mluvčími" nebo "pro-demokratickými aktivisty", aniž by ve většině zkoumaly jejich prohlášení, jejich vztahy v pozadí a jejich politické konexe.

Je důležité zdůraznit: rozkrývání vztahů v pozadí těchto syrských opozičních mluvčích nezpochybňuje upřímnost jejich opozice vůči Asadovi.

Ale jejich vášnivá nenávist k Asadově režimu není zárukou nezávislosti jejich pohledu.

 

Syrská národní rada (SNC).

Nejvíce citovanými zástupci opozice jsou oficiální představitelé Syrské národní rady.

SNC (the Syrian National Council) není jedinou syrskou opoziční skupinou, ale je obecně uznávaná jako hlavní opoziční koalice (BBC). Deník The Washington Times ji popisuje jako "zastřešující skupinu soupeřících frakcí, se sídlem mimo Sýrii". Syrská národní rada je opoziční skupina, která má s určitostí nejužší styky se západními mocnostmi - volá po zahraniční intervenci od samého počátku povstání.

V únoru tohoto roku, u příležitosti zahájení summitu Přátel Sýrie v Tunisku, prohlásil William Hague (britský ministr zahraničních věcí, 2010-2014):

"Za chvilku se setkám s vůdci Syrské Národní Rady, ještě před hlavním jednáním konference. Společně s dalšími národy je nyní budeme brát a uznávat jako legitimní zástupce syrského lidu."

 

Nejstarší z oficiálních mluvčích SNC je v Paříži žijící syrská akademička Bassma Kodmani.

 

Bassma Kodmani opouští Bilderberg konferenci v Chantilly ve Virginii (2012).

foto: Carter Osmar.

Co se to k sakru děje v Sýrii, že ji projednává Bilderberg, zeptal jsem se experta na Bilderberg, Webstera Tarpley? Ten si nebere servítky: "Ona je agent NATO, destabilizér, královna barevných revolucí. Fakt, že je Kodmani tady, je pro Sýrii děsivý".

 

Bassma Kodmani

(kráceno)

Několik let zpátky, v roce 2005, pracovala Kodmani pro (U.S.) Fordovu nadaci v Káhiře, kde byla ředitelkou mezinárodní spolupráce programu a jeho správy. Ford Foundation je obrovská organizace se sídlem v New Yorku a Kodmani byla už tehdy docela senior, ale chystala se "vkročit do první ligy".

Přibližně v této době, v únoru 2005, se zhroutily vztahy mezi Spojenými státy a Sýrií, a prezident Bush odvolal svého velvyslance z Damašku.

Mnoho opozičních projektů se rozeběhlo právě v tomto období.

List Washington Post napsal: "Peníze ze Spojených států pro syrskou opozici začaly proudit za prezidenta George W. Bushe poté, kdy byly zmraženy politické vazby s Damaškem v roce 2005.

 V září 2005 se Kodmani stala výkonnou ředitelkou Arabské Reformní Iniciativy (ARI),

výzkumného programu, zahájeného mocnou americkou lobbystickou skupinou - Radou pro zahraniční vztahy - Council on Foreign Relations (CFR).

CFR je elitní US think-tank, zabývající se zahraničními vztahy, a Arabská Reformní Iniciativa (ARI) je na jejich webových stránkách popsaná jako "CFR Project".

Přesněji řečeno, ARI byla založena v rámci CFR, skupinou nazývanou "USA - projekty na Středním východě", tělesem složeným z vysoce postavených diplomatů, zpravodajských důstojníků a finančníků, jejichž deklarovaným cílem je uskutečnit regionální "analýzy politik", k "předcházení konfliktům a podpoře stability".

Skupina "USA - projekty na Středním východě" sleduje tyto cíle pod vedením mezinárodní poroty, které předsedal generál (v záloze) Brent Scowcroft.

 

Brent Scowcroft (emeritní předseda) je bývalým poradcem pro národní bezpečnost prezidenta USA - převzal tuto roli od Henryho Kissingera. V mezinárodní porotě pro skupinu Středního východu CFR vedle něj seděl jeho kolega, geo-stratég Zbigniew Brzezinski, který ho následoval ve funkci poradce pro národní bezpečnost u US prezidenta Cartera, a Peter Sutherland, předseda Goldman Sachs International.

Takže už v roce 2005 tu máme "seniorské křídlo" zpravodajských služeb a bankovních ústavů establishmentu (USA), které si vybírá Kodmani pro spuštění výzkumného projektu na Blízkém východě. V září téhož roku se Kodmani stala ředitelkou programu na plný úvazek a už předtím v r.2005 přidělila Rada pro zahraniční vztahy (CFR) "finanční dohled" projektu Centru pro evropskou reformu (CER).

 

Přichází Britové (šifra - "od CFR přes CER k ECFR").

Na Centrum pro evropskou reformu (CER) totiž dohlíží lord Kerr, místopředseda společnosti Royal Dutch Shell. Kerr je i bývalým vedoucím diplomatické služby a je poradcem v Chatham House (think-tank nejlepších mozků britského diplomatického establishmentu).

CER má "v každodením běhu" na starosti Charles Grant, bývalý redaktor pro otázky národní obrany v listu The Economist, v těchto dnech (2012) je členem:

Evropské CFR (Rady pro zahraniční vztahy) / ECFR,

- celoevropském think-tanku zahrnujícím diplomaty, průmyslníky, profesory a premiéry.

Pan Grant má v ECFR na starosti (viz odkaz u jeho jména):

He is the author of numerous CER publications, including Russia, China and global governance (2012) and How to build a modern European Union (2013). He works on, among other subjects, EU foreign and defence policy, Russia, China, the euro and global governance.

 

 

Na seznamu členů Evropské CFR najdete jméno:

"Bassma Kodmani (Francie / Sýrie) - výkonná ředitelka Arabské reformní Iniciativy (ARI).

 

George Soros

Další jméno na seznamu ECFR je George Soros - finančník, jehož non-profit "Open Society Foundations" je hlavním zdrojem financování pro ECFR.

Na této úrovni se propojují světy bankovnictví, diplomacie, průmyslu, inteligence (zpravodajských služeb) a různých politických institucí a nadací.

A tam, uprostřed toho všeho, je Kodmani.

 

 

Pointa tohoto popisu je v tom, že Kodmani rozhodně není nějakou náhodnou "prodemokratickou aktivistkou", která se ocitla před mikrofonem.

Má dokonalé pověření mezinárodní diplomacie.

Je totiž i na pozici ředitelky výzkumu Académie Diplomatique Internationale - "nezávislé a neutrální instituce, která se zabývá prosazováním moderní diplomacie".

Académie je vedena panem Jean-Claude Cousseran, bývalým šéfem DGSE - francouzské zahraniční zpravodajské služby.

 

Celkový nastíněný obraz nám tak představuje paní Kodmani jako důvěryhodného "lajtnanta"  anglo-amerického průmyslu "propagace demokracie".

Její "provincie původu" (v souladu s vyjádřením na stránkách SNC) je Damašek.

Ale ona má blízké a dlouholeté profesionální vztahy právě s těmi silami a mocnostmi, které vyzývá k zásahu v Sýrii.

A mnoho z jejích kolegů mluvčích syrské opozice je velmi podobně a také dobře napojeno.

 

Další část - Radwan Ziadeh - viz pokračování článku v angličtině je ZDE.

 

 

 

MALÝ BONUS O WAHHÁBISMU - SÝRIE vs. DŽIHÁD.

 

hlavní zdroj: ZDE

Bakalářská práce Jany Šefarové z Masarykovy university v Brně (2007), na téma "Wahhábismus v ideologii soudobých radikálních islámských skupin".

 

zásadní úryvek:

Islámští fundamentalisté ...bojují za očištění náboženských doktrín, vidí sami sebe jako obrozenecké hnutí. Cílem obnovení tradic a zásad svatých textů je vytvoření pravého islámského státu. Doba proroka Muhammada a prvních čtyř chalífů[1] je pro ně ideálem, kterého chtějí dosáhnout v dnešní době.

Odmítají proto další vývoj a inovace ve výkladu Koránu, ty jsou podle nich příčinou úpadku a stagnace muslimského světa.

Chtějí napravit způsob života společnosti tím, že se vrátí k praxi předků a doslovnému výkladu Koránu a sunny [2] (Kropáček 1996: 11-33).

Mezi muslimy vzniklo toto přesvědčení jako reakce na sekularizaci, pluralismus a modernitu. Snaží se zabránit těmto trendům v muslimském světě.

Odmítají jakékoliv znaky “westernizace”,

protože Západ je pro ně zkažený, individualistický a materialistický.

Demokracie a náboženská svoboda podle nich přispívá k bezbožnosti.

Cítí se ohroženi Západem a jeho hodnotami, které jsou jim cizí.

(Weinberg- Pedahzur 2004: 28- 33).Islamizace společnosti měla probíhat politickými,
nenásilnými akcemi, vzděláním, kulturní či sociální činností (Burke 2004: 47-55). V muslimském světě bylo založeno mnoho politických stran..., v 80.letech již však většině bylo jasné, že politický islamismus jako síla pro sjednocení... neuspěl. ...

V této době můžeme v muslimském světě vysledovat jasný přechod od reformismu k radikalismu.

Staré politické strany byly vytlačovány radikálními, které byly vůči politice a postupným změnám pesimistické. Chtěly získat podporu okamžitě, věřily pouze v sílu činů a tak byly některé země svědky totálního ničení starého režimu, terorismu a brutálních vražd bývalých elit i civilního obyvatelstva. [5]

(Burke 2004:119- 120, Roy 2002: 58- 75).

 

 

Fundamentalistická víra je absolutistická a antidemokratická.

Bůh je jedinou instancí a Korán jeho autentickým a konečným slovem, o kterém se nepochybuje.

Islám navíc není pouhým náboženstvím, je to celý způsob života.

Určuje každý aspekt života muslimů, má zákony, pravidla i zákazy pro veřejnou i soukromou sféru. V ideálním islámském státě tedy není ani možné oddělit náboženství od politiky.

Stát má být řízen náboženskými zákony a autoritami.

Právě tento absolutistický charakter islámu je pro některé důkazem, že je náchylnější k fundamentalismu, od kterého je blízko i k radikalismu.

(Weinberg- Pedahzur 2004: 71- 87).

....Neofundamentalisté však bojují nenásilnými zbraněmi, tzv. dawou, což je výzva k přijetí jejich verze islámu, propaganda, výuka, misijní činnost či osvěta.

 

Radikálové se podle Roye odlišují tím, že za legitimní prostředek boje považují džihád.

Stoupenci wahhábismu (často nazývaní Salafí) se od počátků (Muhammad bin Abdalwahháb, *1703- 1792) považovali za jedinou skutečně muslimskou komunitu. Všechny ostatní odsoudili jako odpadlíky od islámu a tvrdě proti nim vystupovali. Toto opatření tedy zasáhlo jak bezvěrce a jinověrce, tak šíity, súfisty (islámskou mystiku) i odlišné sunnitské školy (Allen 2006: 42- 62).

Ústředním pojmem nejen wahhábismu, ale celého islámu je tawhíd, což znamená jedinost Boží a jím stvořeného řádu světa (Kropáček 1996: 53). Striktní monoteismus a jiné zásady wahhábismu popsal Abdalwahháb ve svých knihách:

- Kitáb al-tawhíd (Kniha jednoty)

- Kitáb al-džihád (Kniha džihádu)

...které se staly základními texty tohoto hnutí.

V nich vysvětluje verše z Koránu a sunny, určuje co je povolené a co zakázané ve víře i životní praxi.
 

 

Vzpoura proti Saudům r.1979

Druhá, mnohem viditelnější krize zasáhla Saúdskou Arábii v roce 1979, a to přímo její nejposvátnější místo, Velkou mešitu v Mekce. Jistý Džuhajmán al-Utajbí spolu s dalšími několika stovkami ozbrojenců tuto mešitu obsadil (Kropáček 1996: 155).

Akce byla první otevřenou rebelií proti režimu Saúdské Arábie.

Radikálové byli potomci bojovných ichwánů a silně věřící.

Protestovali proti zkorumpovanému režimu v království, okázalému blahobytu rodiny Saúdů, stoupajícímu počtu cizinců v zemi a proti modernizaci.

Tvrdili, že tento kulturní útok je dílem Západu, který se snaží ovládnout muslimský svět a Saúdové ho v tom podporují. Tím se Saúdové odchýlili od islámu a lid by měl svrhout je, i jejich západní spojence.

Saúdové se rozhodli k ráznému řešení, které však (jako téměř všechna rozhodnutí)
podléhalo souhlasu ulamá. Duchovní by zřejmě i souhlasili s několika názory radikálů, ale wahhábismus jim podporu povstání proti králi nedovoluje. Postavili se proto za krále a vydali fatwu, která povolovala vstup a zásah armády na posvátném místě.

Povstání bylo potlačeno a mnoho rebelů popraveno. Následovalo utužení wahhábistického režimu a veřejné morálky[17].

Saúdové ale měli brzo zjistit, že radikalismus se v zemi nadobro usadil a jeho projevy se budou stupňovat. Jako rychlé, dlouhodobě však nepříliš prozíravé řešení, se ukázala podpora odchodů radikálů do Afghánistánu, kde právě začínala válka proti Sovětskému svazu.
 

- USA podpořily tyto radikály, s pomocí Pákistánské tajné služby ISI, a vznikla tak Al Káida - původně "báze" aneb databáze podporovaných džihádistů (dnes se situace opakuje s ISIS "v bleděmodré" verzi znovu), viz kniha A. Clarka (byl poradcem čtyř US prezidentů - dokládá stupňující se závažnost chyb Ronalda Regana, George H. W. Bushe a jeho syna George W. Bushe v boji proti islámskému terorizmu). Viz též předchozí blogy a následující pokračování bakalářské práce Jany Šefarové o výcvikových táborech v Afghánistánu:

 

V některých táborech (převážně arabských) však prý probíhaly i určité speciální výcviky pro vybrané jednotlivce či zájemce (například pro čečenské skupiny). Tyto výcviky byly velmi detailní. Nasírí uvádí, že vybraní mudžáhidé znali většinu existujících zbraní světa. Pokud se zbraně nenacházely přímo v táborech, znali je alespoň teoreticky.

Speciální výcvik

mohl být zaměřěn i na práci s jedy a chemikáliemi, sestrojení výbušnin, únosy lidí, falšování dokumentů nebo přípravu útoku na budovu či letadlo [22].

[22] Tímto výcvikem na přípravu výbušnin prošel i Abú Hamza al-Masrí, který při něm přišel o oko a obě ruce (Nasiri 2006: 274- 275). Později kázal v londýnské mešitě ve Finsbury Park. Tento radikální duchovní byl zatčen a v roce 2004 uvězněn ve Velké Británii. Je obviněn mimo jiné i z přípravy teroristických útoků, šíření radikálních materiálů a podněcování k vraždám a rasové nenávisti (BBC).

Součástí byl i jakýsi psychologický trénink,který měl mudžáhidy připravit na možnost zajetí, výslechů či mučení, a naučit je i v takových situacích obstát, vystupovat nenápadně a případně i účelově lhát. Strach ze smrti byl překonáván obdivem k mučednické smrti v boji.

- Více na toto téma (že islámský neo-fundamentalismus se změnil na radikalismus, adaptoval se a využívá západní moderní způsoby boje, zbraně, technologie globálního moderního světa - i žijí na západě - pro obnovení středověkého chalífátu - jde o zajímavý rozpor) v odkazu v nadpisu.

 

- konec ukázky z bakalářské práce.

 

----

 

Literární noviny (2011): SÝRIE, VPŘED DO MINULOSTI - ZDE


Politický islám v Sýrii tedy z povahy věci kombinoval ekonomický liberalismus tradičních elit a zášť vůči alawitům, šíitské sektě, ke které patří rodina Asad a která za vlády Baasu zaujala privilegované postavení.

Přelomový rok 1979, kdy revoluce v Íránu,

mírová smlouva mezi Egyptem a Izraelem,

sovětská invaze do Afghánistánu

a útok na Velkou mešitu v Mekce otřásly muslimským světem,

vliv krev do žil i sunnitskému odporu vůči režimu Háfize Asada.

- více o masakru v Homsu v 80.letech i o "arabském jaru" v Sýrii

v článku v odkazu.

 

Vsuvka o straně Baas:

Ideologicky Baas kombinuje arabský socialismus, nacionalismus a panarabismus.

V roce 1966 se strana z ideologických důvodů rozštěpila:

zatímco syrská strana (tzv. regionalisté, Qotri) měla blíže k Sovětskému svazu, irácká větev (tzv. nacionalisté, Qawmi) udržovala nezávislé (centristické) postoje, v omezené míře spolupracovala se Spojenými státy. Obě strany si ponechaly původní název a udržovaly paralelní struktury v arabském světě.

Údajně inspirována německým sociálně demokratickým sloganem, Baas používá motto: "Jednota, svoboda, socialismus." Jednota symbolizuje sjednocení všech Arabů, svoboda odkazuje na nezávislost a socialismem je myšlena idea arabského socialismu, nikoliv však marxismu.

Podle diplomata Belici měla například Sýrie uzavřenou "klasickou" smlouvu O přátelství a vzájemné spolupráci se socialistickými zeměmi východního Sovět bloku, ovšem Irák nikoliv; přesto mělo tehdejší Československo v Iráku mnoho obchodních aktivit (postavilo například 60pct iráckých rafinerií), ovšem šlo především o fakt, že Irák spolehlivě platil devizami.
 

---


A pak do Sýrie v r.2005 vstoupily zájmy US "neokons"

List Washington Post napsal: "Peníze ze Spojených států pro syrskou opozici začaly proudit za prezidenta George W. Bushe poté, kdy byly zmraženy politické vazby s Damaškem v roce 2005.

 

například i viz NY Times, březen 2013:

Arms Airlift to Syria Rebels Expands, With Aid From C.I.A.

160 letů s dodávkami zbraní s podporou CIA koreluje podle NYTimes se vzestupem násilí ve válce v Sýrii v r.2013.

Zapojení CIA v dodávkách zbraní syrským rebelům (2012-13) ukazuje, že:

Spojené státy jsou (ve válce s Asadem) více ochotnější pomáhat svým arabským zástupcům s podporou "smrtící podoby" této občanské války.

(the United States is more willing to help its Arab allies support the lethal side of the civil war.)

 

160 letů převážně ze Saudské Arábie a Kataru zajistilo dodávky zbraní syrským "rebelům", které podporovaly Spojené státy (2012-2013), klikněte pro zvětšení.

Z Ankary pak zbraně putovaly kamióny do Sýrie - grafika viz článek ZDE.

 

Parlamentní listy, 7. 9. 2015, Daniel Veselý,

Wikileaks - uniklé materiály: O Američanech a zemi, odkud nás zaplavují uprchlíci.

Robert Naiman v The WikiLeaks Files dále píše o tom, že šéf americké ambasády v Damašku v kabelogramu z prosince 2006, adresovaném americkému ministerstvu zahraničí a Bílému domu, navrhoval, aby americká vláda ve spolupráci se Saúdskou Arábií a Egyptem vyvolala v Sýrii sektářský konflikt mezi tamními šíity a sunnity, jenž by destabilizoval syrskou vládu.

V té době zuřil sektářský konflikt v Iráku, který mimo jiné přispěl i k zažehnutí sektářské pře v Sýrii – jde o další faktor, jenž zůstává poněkud v pozadí. Američtí stratégové si v té době byli dobře vědomi děsivých dopadů této zhoubné politiky "rozděl a panuj", a přesto měli v plánu tutéž strategii implementovat v Sýrii.

Novinář Colin Hallinan, který s WikiLeaks rovněž spolupracuje, shrnuje roli USA na Blízkém východě následujícími slovy: "Americká zahraniční politika v tomto regionu stojí obecně na čtyřech pilířích – Turecku, Egyptu, arabských monarchiích v Perském zálivu a Izraeli. Tato kombinace strategické polohy, bohatství a vojenské síly tuto oblast úspěšně rozdělovala a nechávala ji bezmocnou po půl století."

 

Postoj Izraele k Sýrii.

Izrael dnes  vidí nebezpečí v ose Teherán-Damašek-Bejrút (zdroj ZDE):

Někdejší izraelský velvyslanec v USA (a blízký poradce premiéra Netanjahua) Michael Oren před dvěma lety vysvětlil pozici Izraele následovně:

"Největší nebezpečí pro Izrael spočívá ve strategické ose od Teheránu přes Damašek až po Bejrút. A Asadův režim považujeme za úhelný kámen této osy. Vždy jsme chtěli, aby Bašár Asad padl, vždy jsme dávali přednost špatným hochům, kteří nejsou podporováni Íránem, před špatnými hochy, kteří Íránem podporováni jsou."

 

 

 

 

MEZI-BONUS

 

- k aktuální změně postojů D. Trumpa k Sýrii,

kdo za tím stojí, jde o výsledek strategie, nebo o nahodilost?

 

ANEB JEDNA "KONSPIRAČKA" Z INFOWARS NAVÍC.

 

Ovládl Bílý dům "Goldman Sachs" proud?

zdroj v češtině jen překládá text INFOWARS - ZDE

(zprofanované AeroNews jen překládají).

Skutečně zajímavé je, že o této akci INFOWARS psaly dokonce NYTimes - zde

 

TAK SI TO UŽIJTE

aneb

proč odešel poradce Trumpa, pan Steve Bannon,

před tím "křídlatým" útokem na Sýrii?

(kráceno)

... Steve Bannon podle Infowars byl de facto z výboru vyštípán a Donald Trump proti tomu nic neudělal. Mluví se dokonce o tom, že Trumpa přepadla (po prohře s ObamaCare) jistá forma apatie a je mu všechno už jedno. Trump se Bannona nijak nezastal. Ale to všechno pořád není všechno.

Mezi Stevem Bannonem a zeťem Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem došlo k obrovské roztržce.

Steve Bannon chce, aby Trump pokračoval v tezích a slibech, na základě kterých vyhrál volby, i za cenu války s Kongresem, Senátem a vlastní stranou,

...protože jak Bannon správně Trumpa varuje, do Bílého domu ho nedostala Republikánská strana, ani jejich peníze, dokonce ani jejich podpora (šéf partaje v Kongresu Paul Ryan vyzval dva týdny před volbami, aby republikáni pro Trumpa nehlasovali), ale podpora obyčejných Američanů.

Trumpův zeť Jared Kushner je ale členem Trumpovy rodiny a má na Trumpa větší vliv, než jaký má Bannon, přesně podle hesla o bližší košili, než je kabát.

A právě Jared Kushner, manžel Ivanky Trump,
prosazuje do hlavy Trumpovi, aby nedělal politiku na základě slibů, které dal voličům, ale na základě pragmatičnosti,

...tedy na základě toho, čemu se v Německu říká ustáleným termínem „Realpolitik“.

Takže mu radí, aby netrval na principech, ale aby dělal ústupky všude tam, kde to pomůže něčemu nebo někomu. Radí mu zkrátka politické kupčení, které je základem zkorumpované politiky establishmentu.

A právě americká alternativa (*INFOWARS) a výše uvedené video s titulky (ZDE) nyní odhaluje, kdo stojí za Jaredem Kushnerem.

 

KDO STOJÍ ZA JAREDEM KUSHNEREM?

(*podle zdrojů INFOWARS)

Po jeho schůzce ve Washingtonu s Lloydem Blankfeinem z Goldman Sachs totiž pár týdnů poté došlo k nasunutí lidí do poradního sboru prezidenta Trumpa, kteří pochází z Goldman Sachs a naopak k odchodu Bannona.

Ale nejenom to.

Goldman Sachs do Trumpovy přízně nasunul i Andrew Quinna, hlavního vyjednavače smlouvy TPP a také člověka, který vedl delegaci Goldman Sachs k vyjednání řešení řeckého státního dluhu.

Jenže šoky zdaleka nekončí.

V Trumpově blízkosti nově působí i Gary Cohn z Goldman Saschs, který má napojení na Dinu Habib Powell, manželku Richarda Powella, která dělá nově Trumpovi poradkyni a pracovala také pro Goldman.

Richrad Powell je přitom prezidentem investiční společnosti Teneo, která je skrze vlastnické vztahy přímo ovládána rodinou Clintonových, konkrétně přímo Billem Clintonem.

A tato společnost najala pro práci ve firmě i nechvalně proslulou spolupracovnici Johna Podesty
Humu Abedin ... z kauzy organizování spřátelených novin a serverů, aby psaly během kampaně kladně a pozitivně o Hillary Clinton, a byla to právě Huma Abedin, která zorganizovala předání otázek dopředu Hillary Clinton ze strany organizátorů, tedy seznamu otázek, které zazní při první televizní debatě prezidentských kandidátů.

Jared Kushner přitom vůbec není Republikán.

Dokonce finančně sponzoroval Hillary Clinton a její nadaci The Clinton Foundation.

 

Není vůbec jasné, jestli Trump o tom ví.

Když nastal průšvih v Kongresu, kde republikáni potopili Trumpovi jeho zdravotní reformu, Kushner se preventivně ukryl do zimního střediska do Aspenu v Coloradu, kde vyčkal na konec hlasování, aby byl za větrem.

Kushner totiž měl v Kongresu vyjednat spolu s Paulem Ryanem podporu Trumpově zdravotní reformě. Když zákon spadl pod stůl, Jared Kushner začal alibisticky za selhání obviňovat právě tvrdé "trumpovce" v Trumpově kabinetu.

Kushner začal Trumpovi šeptat do ucha, že za selháním stojí politika konfliktů a odporu, kterou prosazuje Steve Bannon, Reince Priebus a předtím Michael Flynn.

Kushner výbuch v Kongresu zdůvodnil Trumpovi tím, že zákon o zdravotní reformě neměl podporu Demokratů, a proto neprošel. To je tak stupidní argument - Kushner by měl řešit něco jiného, proč republikánští poslanci, kteří mají v kongresu zcela pohodlnou většinu, Trumpa zradili, a ne proč demokraté nehlasovali pro Trumpův zákon.

 

Alternativě (*mediální) v USA už dochází,

proč a hlavně kdo rozhodl o útoku raketami na Sýrii.

Rozhodli (*podle zdrojů INFOWARS) o tom lidé

napojení na Goldman Sachs:

Gary Cohn, Lloyd Blankfein, Andrew Quinn.

Pro tyto lidi dělá Trumpův zeť Jared Kushner de facto "mopslíka", který tlačí izolovanému Trumpovi, který nemá v Bílém domě už žádné přátele, myšlenky a teze, které mu přes Kushnera tlumočí lidé z Goldmanu.

 

Citujme závěr videa s vyjádřením INFOWARS:

Takže tu máme lidi, kteří byli architekty Obamacare, architekty TPP, které přivádí Jared Kushner a Gary Cohn, aby kompletně "vypnuli" Donalda Trumpa. A toto je (naše) obava, když mluvíme o jeho spoléhání se na lidi, kteří jsou experti, kdy se více spoléhá na pragmatismus těchto expertů, než na principy, s kterými vedl kampaň.

 

 

........

 

- tolik ta víc "faktická část" textu INFOWARS.

Šéf tohoto webu patřil k Trumpovým velkým příznivcům, ovšem po odpálení raket na Sýrii svůj postoj zásadně změnil,

...psaly o tom dokonce NY Times - zde.

Začal hledat PROČ (tedy podle něj) se odklonil Trump od svých slibů.

Možností je jistě více, ale myslím, že nezaškodí znát i tu výše, byť český překlad pochází "z konspiračního webu" .-) .

INFOWARS navíc pokračují v textu dál v jistém proti-židovském duchu (byť hovoří o jedné skupině, nikoliv o všech), a to už vám opravdu nedoporučuji číst, protože "kdo za to může" je otázkou příliš širokou na to, abychom zužovali výběr jen na jednu skupinu.

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA - tento blog je v tomto přístupu k informacím zcela seriozní a nehodlám tady propagovat ani jinak podporovat žádné podobné diskriminační přístupy.

Což současně ovšem neznamená, že si nepřečteme,

co zjistil web INFOWARS z jejich zdrojů, pokud možno ale s ohledem

řekněme "na základní fakta", nikoliv s ohledem na jejich

(jakoukoliv i zavádějící) interpretaci.

 

Protože je i docela dobře možné, že Trump "nerezignoval", jak se píše výše,

ale třeba jde svou cestou (viz Tomáš Haas o tomto zde). Ovšem vidím zde

jeden velký problém - důkazy o tom, že chemickými zbraněmi útočil Asad.

Prostě Trump se zachoval nelegálně - proč?

To časem snad zjistíme, zda to bylo nějakým vlivem jeho okolí,

nebo jeho vlastní ochotou nerespektovat dobré vztahy mezi národy,

byť by tím získal jistý manévrovací prostor na domácí scéně.

To je velmi vážná věc.

 

Nápověda: zde (závěr článku)

Just to be clear, the activist base that brought Trump to the Presidency is not happy.

The divisions within Trump’s team are not just a matter of bad chemistry between Steve Bannon and Jared Kushner that can be corrected by a slap over the wrist – they are deeply ideological.

Kushner (and Ivanka) are globalist, liberals from New York, and are both erstwhile Democrats. They represent the polar opposite of that for which stands Bannon and the America Firsters and nationalists.

But secondly, with legislative and GOP paralysis looming, mid-term elections in 2018, and strife within the Trump team already disorientated by Presidential “lurchings,” there is risk of systemic break-down.

And thirdly, in
allowing McMaster to “weaponize” the “Tomahawk tweets” as an ultimatum* to Putin (together with McMaster’s ambitions to “surge” in Syria and Iraq) Trump risks events spiraling out of control. There are interests in Syria who would happily escalate the situation into a standoff between America and Russia, in which either Putin or Trump will be humiliated by having to “blink first.”

(* Why did the formal decision to attack the Syrian airbase metamorphose from a symbolic smack over the knuckles for Assad to an ultimatum? An ultimatum furthermore, which was clearly directed to Mr. Putin: Either Assad is your ally, or the U.S. – You choose. )

 

 

 

 

 

 

BONUS č.3

 

na téma příjmové nerovnosti - podle OECD je nyní obrovská, na úrovni roku 1820.

 

zdroje:

Statistika OECD o příjmové nerovnosti, zde.

Diplomová práce studentky Masarykovy university o příj. nerovn., zde.

Vystoupení Jima Rickardse, poradce CIA a Pentagonu v ekonomických otázkách, ve kterém zazní "tvrdá data" o USA, zde.

 

/ Další zdroje v textu. /

 

 

Problémy dnešního světa viděné jeho ekonomickou proměnou.

 

Každý, kdo sleduje už od dob 11. září (v podstatě od nástupu neoliberalismu v 80.letech) proměny dnešního světa, si nemůže nevšimnout, že se tento svět proměňuje významně také ekonomicky.

Od 70.let a známého odpoutání měn od zlatého standardu, s narůstající tehdejší počínající ropnou krizí, s nástupem nových technologií (internetu, IT technologií, dnes také robotiky), s prudkými změnami v bankovním sektoru (řekněme lidově od sloučení investičních a komerčních bank - víc zde, Glass-Steagall restrictions on banks, současně s prudkým nárůstem zadlužování občanů), až ke krizím r.2000, 2008 a 2018 (?), vidíme ohromný nárůst příjmové nerovnosti, inflace měn (kupní síly), vliv globalizace a nadnárodního "volného" obchodu na politiku, války, kvalitu života lidí v mnoha zemích, růst mezinárodního napětí i problémy migrace a terorismu.

Při hledání odpovědí na tyto otázky ale často - alespoň podle mého soudu - míjíme fakt, že jde z velké části o vývoj předurčený několika málo klíčovými okolnostmi, jejichž rozvoj můžeme sledovat již od oněch zmíněných 70. let.

 

Jsou to například:

Globalizační vlivy na pracovní trhy států a sociální (welfare) státní politiku.

Proměna demokracie v plutokracii (vládu bohatých), často v oligarchii (za hranou zákonů).

Proměna vlivu médií, tzv. čtvrtého pilíře moci.

Rostoucí hluboká příjmová nerovnost.

Stále častější četnost hospodářských krizí (období 2000-2018*).

Manipulace trhu se zlatem, skrývání působení centrálních bank na měny a krize (zde).

Vzestup populace lidstva a s tím (částečně) související změny v živé i neživé přírodě.

/ * Další velká krize se očekává, její nástup ale nelze určit přesně, bude to ale už brzy, v rozmezí 2-3 let. /

 

- Důsledky vidíme dnes, tedy vznikají války, které nevedou "k vítězství" ani k efektivitě nákladů, vznikají hospodářské krize a vyspělé západní země jsou předlužené, ztrácejí dynamiku vývoje, vznikají obrovské migrace lidí a pod vlivem dominance Spojených států (po skončení studené války) vznikl souboj o dominanci velmocí v novém období - století.

Bylo to předvídatelné?

A co o tomto říkají ekonomické ukazatele, jak s tímto souvisí proměny národních politik států, globalizace, jak to ovlivňují ti nejbohatší a lze najít nový rovnovážný stav států, vyřešit dluhy a nalézt pokojnou cestu dalšího rozvoje lidstva na přelidněné planetě?

O tom je následující text.

 

ilustrační citace:

Má smysl nakupovat zlato nebo stříbro, když současná ekonomika vykazuje poměrně zdravý růst?

Rozhodně má. Osobně si myslím, že současné nízké ceny zlata jsou pouze výsledkem manipulace ze strany bank ve prospěch nekrytých měn. Mainstream sice říká, že ekonomika se oživuje a roste. Podle mého názoru se však jedná o iluzi, kterou se snaží vyvolat vlády a centrální banky, aby udržely tento systém při životě. Banky tisknou masově peníze, které se stávají okamžitě dluhem.

Těmito kroky pak připravují živnou půdu pro další krach, na kterém stejně jako v roce 2008 vydělají nejvíce ony samotné. Jakmile tato situace nastane, hodnota monetárních kovů začne růst.

Rozhovor s Rastislavem Trecákem, zde, víc o této manipulaci zde.

 

 

 

PŘÍJMOVÁ NEROVNOST

Jako současný nejviditelnější projev klíčových proměn.

 

Není ani nejmenších pochyb o tom, že nastala ohromná příjmová nerovnost:

Statistiky OECD, diplomové práce studentů, obrázky o finančních dírách ("GAP") na odborných web-magazínech (viz obrázek), prostě toto je zcela neoddiskutovatelné.

 

 

Ovšem jaké jsou příčiny tohoto jevu?

Nahlédněme do diplomové práce studentky Masarykovy university v Brně, Bc. Marioly Janiczkové, kterou napsala v r.2013, která mnohé osvětluje, ovšem ve svých závěrech zůstává "před branami" svých vytčených cílů. Přesto stojí za nahlédnutí, je zde mnoho důležitých a seriozních informací.

 

Diplomová práce studentky Masarykovy university o příj. nerovn., zde.

 

Kde tedy nalezneme to, co tato studentka nenalezla?

 

Doporučím knihu prof. Suttona o Trilaterální komisi (vznik komise r.1973), tam pasáž str.31 (dole) až 46, v PDF str. 33 dole až 49.

ODKAZ: Trilaterals Over America - ZDE

 

Po přečtení výše uvedené pasáže v knize myslím sami velmi rychle zjistíte, co že to studentka vynechala, odkud se vysoká příjmová nerovnost ve skutečnosti bere.

Ukázka str.33 (PDF str.35):


It is the American public who is paying the price, suffering the consequences, but not understanding the true nature of the situation.

Obviously Brzezinski, and global capitalists have no use for national sovereignty or the Constitution. Their interests are global — and much as they may protest we see no difference between Trilateral globalism and, for example, British and French imperialism of the 19th Century. Or the Holy Roman Empire for that matter.

But this New World Order objective would not pass an electorate. Outside the globalists, the New World Order fanatics, we doubt that many in the United States are interested in a
planned world economy under the dominance of Wall Street. In conclusion, the Trilateral Commission when pressed makes no secret of its unrepresentative nature nor its New
World Order objectives.

...

We hold the view today in 1994 that we held in 1973 and 1978 (the date of the radio program) — that the Trilateral Commission is not representative of the United States, has clearly by its actions demonstrated that it is a group intent on manipulating power for personal advantage and that these actions or objectives are not those of American citizens — and the Trilateral Commission has no intention of putting the matter to a vote. Quod etat demonstrandum.

The unstated concealed Trilateral policy is global power and influence, a policy best achieved by financial control. The dedicated interest of the Rockefeller family and international bankers in world order, world planning, global problems is the sure indicator that they understand how political control can be translated into dollars and cents.

 

Trilaterals, one of several elitist organizations for global control, have organized influence peddling companies headed by their own Trilateral buddies.

These grease the way more or less legally between government contracts and corporate contracts.

Anti-lobbying laws are so deviously written and so easy to circumnavigate that in practice they do no more than convince the public that government contracts are intended to be influence free.

The reality is that the revolving door is significantly controlled by Trilaterals and completely controlled by elitists, if we include the influence of such organizations as Council on Foreign Relations (long-time Chairman was David Rockefeller) and Yale Skull and Bones (with members such as George Bush, Averell Harriman and other government movers and shakers).

One well-known conduit for government business using insider influence is Kissinger Associates. Trilateral Henry Kissinger, founder and Chairman of Kissinger Associates, is former Assistant for National Security Affairs and a former U.S. Secretary of State. As such, Kissinger was able to acquire and use worldwide contacts and a thorough knowledge of the contact-contract world.

 

Stručně:

Je to americká veřejnost (daňoví poplatníci), kdo platí vládní kontrakty, aniž by znali pravou povahu celé této záležitosti (souvisejícího soukromého obohacování na jejich úkor).

"Trilateráti" zorganizovali síť ovlivňujících společností, v jejichž vedení jsou jejich "kámoši", kteří "promazávají" způsobem více nebo také méně legálním spojení vládních a korporátních (*soukromých) kontraktů. Anti-lobbystický zákon byl napsán tak vychytralým způsobem, aby veřejnost měla (falešný) pocit, že vládní kontrakty (nakládající s veřejnými penězi daň. poplatníků) jsou zcela ochráněny před vlivem soukromých korporací.

Realitou je, že pomyslné "otočné dveře" (přístupu k vládním kontraktům) jsou významně ovládány trilateráty a elitami, zvlášť pokud započítáme vliv takových organizací, jako je US CFR - Rada pro zahraniční vztahy (s jejím dlouholetým předsedou D. Rockefellerem), spolek aneb bratrstvo Skull&Bones na Yale universitě (s takovými členy, jako je G. Bush jr., A.Harriman a další velmi vlivní vládní hybatelé, např. John Kerry) nebo "spolek" Kissingerovi společníci Kissinger Associates, využívající široké kontakty tohoto politika, a také jde o Carlyle Group pana D. Rubensteina s širokými vládními kontakty.

Tyto spolky sdružují lidi s vládními kontakty - to je jejich jediné bohatství a to je také to jediné, s čím obchodují.

 

- tolik krátká ukázka odkazované pasáže, asi nakonec i docela chápu, proč se do tohoto studentka Masarykovy university dál nijak víc nepouštěla.

A mnozí lidé si myslí, že dnešní U-otočka Donalda Trumpa není výrazem ničeho jiného, než právě "srážky" tohoto muže s ovlivňujícími strukturami uvnitř US administrativy.

 


Pozn.:

Obrovskou příjmovou nerovnost ve vyspělých zemích označil jako jedno z nejdůležitějších témat k diskusi také kandidát na prezidenta ČR, pan Drahoš (zde), pěkná analýza problému v souvislosti s US volbami je na stránkách ČRo - zde.

 

 

Na závěr několik - pro pochopení problému ovšem zcela zásadních - citací:

 

Woodrow Wilson (1913):

Since I entered politics, I have chiefly had men's views confided to me privately.

Some of the biggest men in the United States, in the field of commerce and manufacture, are afraid of something.

They know that there is a power somewhere so organized, so subtle, so watchful, so interlocked, so complete, so pervasive, that they had better not speak above their breath when they speak in condemnation of it.

They know that America is not a place of which it can be said, as it used to be, that a man may choose his own calling and pursue it just as far as his abilities enable him to pursue it; because to-day, if he enters certain fields, there are organizations which will use means against him that will prevent his building up a business which they do not want to have built up; organizations that will see to it that the ground is cut from under him and the markets shut against him. For if he begins to sell to certain retail dealers, to any retail dealers, the monopoly will refuse to sell to those dealers, and those dealers, afraid, will not buy the new man's wares.
 

 Někteří z nejdůležitějších mužů ve Spojených státech v oblasti průmyslu a obchodu vědí, že existuje moc tak organizovaná, tak záludná, tak ostražitá, tak všezahrnující a tak pronikavá, že je lepší nemluvit nahlas, když ji kritizujete.

 

(The New Freedom, 1913 - zdroj zde, část I - po úvodu první věta "pod čarou".)

 

 

A opět Wilson, stejný zdroj (část VIII) - o volné soutěži v podnikání,

svobodě vs. moci Money Trust:

 

That is the difference between a big business and a trust.

A trust is an arrangement to get rid of competition,

and a big business is a business that has survived competition by conquering

in the field of intelligence and economy.

A trust does not bring efficiency to the aid of business; it buys efficiency out of business. I am for big business, and I am against the trusts.

Any man who can survive by his brains, any man who can put the others out of the
business by making the thing cheaper to the consumer at the same time that he is increasing its intrinsic value and quality, I take off my hat to, and I say: "You are the man who can build up the United States, and I wish there were more of you."

....take any investment of an industrial character by a great bank. It is known that the directorate of that bank interlaces in personnel with ten, twenty, thirty, forty, fifty, sixty boards of directors of all sorts, of railroads which handle commodities, of great groups of manufacturers which manufacture commodities, and of great merchants who distribute commodities; and the result is that every great bank is under suspicion with regard to the motive of its investments.

It is at least considered possible that it is playing the game of somebody who has nothing to do with banking, but with whom some of its directors are connected and joined in interest. The ground of unrest and uneasiness, in short, on the part of the public at large, is the growing knowledge that many large undertakings are interlaced with one another, are indistinguishable from one another in personnel.

Therefore, when a small group of men approach Congress in order to induce the committee concerned to concur in certain legislation, nobody knows the ramifications of the interests which those men represent; there seems no frank and open action of public opinion in public counsel, but every man is suspected of representing some other man and it is not known where his connections begin or end.

However it has come about, it is more important still that the control of credit also has become dangerously centralized.

The great monopoly in this country is the monopoly of big credits.

So long as that exists, our old variety and freedom and individual energy of development are out of the question. A great industrial nation is controlled by its system of credit. Our system of credit is privately concentrated.

The growth of the nation, therefore, and all our activities are in the hands of a few men who, even if their action be honest and intended for the public interest, are necessarily concentrated upon the great undertakings in which their own money is involved and who necessarily, by very reason of their own limitations, chill and check and destroy genuine economic freedom.

 

This is the greatest question of all, and to this statesmen must address themselves with an earnest determination to serve the long future and the true liberties of men.

This money trust, or, as it should be more properly called, this credit trust, of which Congress has begun an investigation, is no myth; it is no imaginary thing.

It is not an ordinary trust like another.

It doesn't do business every day. It does business only when there is occasion to do business. You can sometimes do something large when it isn't watching, but when it is watching, you can't do much.

And I have seen men squeezed by it; I have seen men who, as they themselves expressed it, were put "out of business by Wall Street,"

...because Wall Street found them inconvenient and didn't want their competition.
 

 

- doporučím, dočtěte část VIII a IX jeho projevu, stojí to za to.

Nic se asi od té doby příliš nezměnilo, ten projev jde k podstatě.

 

Zkusme - volně - parafrázovat obsah celé VIII části projevu:

Wilson zde hovoří o konfliktu zájmů politiky, politiků a politických stran,

kteří by měli sloužit veřejným zájmům a lidu své země, ale až příliš často

slouží zájmům různých lidí v pozadí, kteří si "kupují" úřady a funkce

s pomocí velkých peněz, které vzešly právě z těch monopolů - Money Trust(ů).

Trusty naopak ničí ty, kteří by chtěli "ve volné soutěži" podnikání a obchodu uspět.

Tyto trusty ale nenávidí volnou soutěž, chtějí svět ovládat, mít ho pod kontrolou,

stejně jako chtějí ovládat obě politické strany - lidé strany volí, aby nastala změna,

ale ono se nic neděje. Tímto způsobem ničí Money Trusty - velké monopoly a banky -

tuto konkurenci i politiku, a podvazují tím svobodu a rozvoj celých Spojených států.

 

The New Freedom, 1913 - zdroj zde

 

 

 

FASCINUJÍCÍ JE, ŽE O TOMTÉŽ (JAKO WILSON VÝŠE), TEDY O MONOPOLECH, TRUSTECH, PÍŠE I CARROLL QUIGLEY,

ve své "super-knize" ze 60.let Tragedy and Hope - ZDE.

 

Ocitujme jeho pasáž o monopolech a finančním kapitalismu (bankách):

v PDF str.351-352, v knize str.336-337

(stručně)

Stabilní období se změnilo v období deflace a ekonomické deprese (krize). Finanční kapitalismus (řízený bankami) neměl narozdíl od komerčního (obchodního) kapitalismu a průmyslového kapitalismu žádný zájem na výměně nebo výrobě zboží, ale pouze na spekulaci, vrcholící v potěšujícím cyklu opakovaných flotací (emisí obligací) a bankrotů, s velkým ziskem pro bankéře - ti spekulovali nejen s obligacemi, ale s bankroty, s poplatky a komisemi při následných (*často i státem podporovaných) reorganizacích, které samozřejmě vedly jen k dalším velkým emisím obligací, bankrotům, atd...

Tento růst finančního kapitálu měl vrchol především v USA (přelom 19. a 20. století), v Evropě jen v několika izolovaných případech, umožnil centralizaci kontroly světové ekonomiky, která byla využita pro přímý zisk finančníků a nepřímé poškození všech ostatních ekonomických skupin.

Této koncentrace moci bylo dosaženo ale pouze díky metodám, které "zasadily semena, která vyrostla" do monopolního kapitalismu.


By the middle of the stage of financial capitalism however,
the organization of financial capitalism had evolved to a highly sophisticated level of security promotion and speculation which did not require any productive investment as a basis.

Corporations were built upon corporations in the form of holding companies, so that securities were issued in huge quantities, hringing profitable fees and commissions to financial capitalists without any increase in economic production whatever.

Indeed, these financial capitalists discovered that they could not only make killings ouf the issuing of such securities, they could also make killings out of the bankruptey of such corporations, through the fees and commissions of reorganization.

A very pleasant cycle of flotation, bankruptcy, flotation, bankruptcy began to be practiced by these financial capitalists.

The more excessive the flotation, the greater the profits, and the more imminent the bankruptcy. The more frequent the bankruptcy, the greater the profits of reorganization and the sooner the opportunity of another excessive flotation with its accompanying profits.

This excessive stage reached its highest peak only in the United States.

In Europe it was achieved only in isolated cases. The growth of financial capitalism made possible a centralization of world economic control and a use of this power for the direct benefit financiers and the indirect injury of all other economic groups.

This concentration of power, however, could be achieved only by using methods which planted the seeds which grew into monopoly capitalism.

 

 

 

O tom samém se v podstatě píše i dnes, viz úzce související odkaz:

SPIEGEL, 10. září 2015

America's Oligarch Problem: How the Super-Rich Threaten US Democracy.

Ocitujme krátce z originálu:

Ironically, supporters of the new rules are fond of pointing to Barack Obama's successful 2008 campaign. They argue the campaign showed that small donations can indeed make a candidate competitive and that it can work. But that was prior to the Citizens United ruling.

In the end, Obama was also the beneficiary of the largesse of Wall Street's super-rich, and their calculating donations to the Democrats. In the wake of the banking crisis, Obama refused to subject Wall Street to tighter long-term regulations and also made key appointments in his administration to representatives of Goldman Sachs or Citigroup, the main culprits in the crisis.

The ability to exercise political influence rises in proportion to wealth, which in turn further cements America's economic divide.

By their very nature, most of the super-rich in the US oppose increasing taxes for the super-wealthy. They also reject a dignified minimum wage, a statutory healthcare system and public universities. They are against just about anything that might help the bottom 90percent to rise.

 

Volně z článku:

Bohatí jsou proti zvýšení daní nejbohatším, brání zvýšení minimální mzdy, posílení systému zdravotní péče nebo zlepšení veřejných universit.

Ačkoliv v krizi v r.2008 neutrpěli za Obamy nejbohatší žádné ztráty a šéfové největších bank získali skvělé prémie i smlouvy na vysoké odstupné, zatímco nejchudší nesli všechny náklady, nejbohatší jsou nyní prostě proti všemu, co by mohlo pomoci 90pct nejchudších ve zlepšení podmínek, v šanci na růst jejich možností.

Tyto postoje betonují rozdíly mezi 1pct nejbohatších, kteří vlastní 90pct zisků, zatímco střední třída je stále menší a víc lidí chudne. Podle bývalého prezidenta Jimmy Cartera jsou nyní USA oligarchií s neomezeným podplácením.


I když jsou Američané více zvyklí akceptovat rozdíly mezi chudými, střední třídou a bohatými, současné poměry jsou i na Ameriku již neúnosné

a americký sen se tak pro mnohé rozpadá.

 - píše Spiegel.

 

 

Víc v češtině např. vynikající analýza na webu ČRo, proč vyhrál Donald Trump volby?

ČRo, 5. 3. 2016 - ZDE. (originální english version - HERE)

Příjmová nerovnost - obrázek z článku na ČRo, foto: Dorothea Lange, CC0 Public domain.

 

Tajemství úspěchu Trumpa a Sanderse?

Voliči zbavení naděje na americký sen.

Alespoň podle profesora politické filozofie na Harvardově univerzitě Michaela Sandela, který své postřehy uveřejnil v britském deníku Guardian. Úspěch obou mužů podle něj vyplývá především z toho, že americký sen je pro většinu Američanů dávno pouhou iluzí. Proto regulujme finanční centrum USA?

 

A o tomtéž mluví zcela aktuálně i komentátorka BBC, 22. dubna 2017, ZDE:

Novinářka BBC Rachel Nuwerová uvádí odborný posudek amerického experta Benjamina Friedmana, který věří, že Evropa je jako bicykl „jehož kola se otáčejí, dokud jimi točí ekonomický růst“. Podle Nuwerové se Západ, se svým systémem vlastních hodnot, dostane do zapomnění, „pokud se nám nepodaří zjistit, co ještě jiného rozpohybuje kolo“. Nuwerová upozorňuje na výzkum týmu vědců z University of Maryland, podle něhož ekologickou krizi a rostoucí ekonomickou nerovnost označují za hlavní faktory globální a regionální nestability.

 

"Disaster comes when elites push society toward instability and eventual collapse by hoarding huge quantities of wealth and resources."

Safa Motesharrei, a systems scientist at the University of Maryland, uses computer models to gain a deeper understanding of the mechanisms that can lead to local or global sustainability or collapse.

According to findings that Motesharrei and his colleagues published in 2014, there are two factors that matter: ecological strain and economic stratification.

The ecological category is the more widely understood and recognised path to potential doom, especially in terms of depletion of natural resources such as groundwater, soil, fisheries and forests – all of which could be worsened by climate change.

That economic stratification may lead to collapse on its own, on the other hand, came as more of a surprise to Motesharrei and his colleagues. Under this scenario,
elites push society toward instability and eventual collapse by hoarding huge quantities of wealth and resources, and leaving little or none for commoners who vastly outnumber them yet support them with labour. Eventually, the working population crashes because the portion of wealth allocated to them is not enough, followed by collapse of the elites due to the absence of labour.

The inequalities we see today both within and between countries already point to such disparities. For example, the top 10% of global income earners are responsible for almost as much total greenhouse gas emissions as the bottom 90% combined.

Similarly, about half the world’s population lives on less than $3 per day.

 

For both scenarios, the models define a carrying capacity – a total population level that a given environment’s resources can sustain over the long term. If the carrying capacity is overshot by too much, collapse becomes inevitable. That fate is avoidable, however.

 

Take, for example, the rise and fall of the Roman Empire:

While transportation by sea was economical, however, transportation across land was slow and expensive. All the while, they were overextending themselves and running up costs. The Empire managed to remain stable in the ensuing centuries,
but repercussions for spreading themselves too thin caught up with them in the 3rd Century, which was plagued by civil war and invasions. The Empire tried to maintain its core lands, even as the army ate up its budget and inflation climbed ever higher as the government debased its silver currency to try to cover its mounting expenses.

By the 3rd Century, Rome was increasingly adding new things – an army double the size, a cavalry, subdivided provinces that each needed their own bureaucracies, courts and defences – just to maintain its status quo and keep from sliding backwards. Eventually, it could no longer afford to prop up those heightened complexities. It was fiscal weakness, not war, that did the Empire in.

While some scholars cite the beginning of collapse as the year 410,

when the invading Visigoths sacked the capital,

that dramatic event was made possible

by a downward spiral spanning

more than a century.

 

 

Malý komentář k první části třetího bonusu:

Dnešní krizi západu, jeho dluhy a ztrátu vnitřní dynamiky, můžeme tak vidět

spíš jako vývoj, který probíhá také již sto let (more than a century),

viz citace politiků a akademiků výše - a jedna další navíc následuje.

 

27. března r.1922, po velké a nečekané finanční krizi v USA (1920-21), bylo otištěno v NY Times vyjádření o tom, co řekl Teddy Roosevelt před svou smrtí, kolem r.1919:

"Ta malá klika mezinárodních bankéřů fakticky ovládá U.S. vládu pro své vlastní sobecké účely.

Ve skutečnosti ovládají obě politické strany, píší politické programy, vyhrabávají stranické vůdce, využívají čelní představitele soukromých společností, a uchylují se k jakýmkoliv metodám, aby vtlačili do nominací na vysoké veřejné úřady jen kandidáty ochotné poslouchat zkorumpované velké společnosti...

Tito mezinárodní bankéři a podílníci Rockefellerovi Standard Oil ovládají většinu novin a časopisů v této zemi."

(citace z dokumentu Vládci peněz, díl 2., čas 39:55, zde):

 

Zazní vůbec něco z toho v rámci i naší prezidentské kampaně?

V té kampani v USA byla tato diskuse "přebita" tzv. ruskou stopou v US volbách,

zcela nesmyslně - těmi slavnými US médii, co jsou prý vzorem demokracie.

Uvidíme, zda je pan Drahoš jen "loajálním čerpatelem EU dotací pro vědu a spol.",

propagátor NATO a spolku EU, nebo zda dokáže formulovat zásadnější otázky

ve své předvolební kampani na úřad prezidenta ČR.

 

Kdo se o to asi postaral, že v US kampani byly tyto otázky přehlušeny

falešným a hlavně nedůležitým příběhem "o ruské stopě v US volbách",

jsou ti novináři opravdu tak hloupí?

 

Nevěřím tomu, jde o něco jiného.

/ * Víc třeba zde, asi 8min pasáž, dokument o těch bankéřích a jejich vlivu. /
 

 

...

 

 

No, pěkně se to vybarvuje, odkud přišla ta obrovská příjmová nerovnost.

Ale tímto příběh nekončí - pokračujme v bonusu č.3 ...

 

A po 100 letech (od r.1913, kdy to vše výše vyvrcholilo vznikem US Fed, nového partnera pro Bank of England a Bank of France, což byly centra moci nejmocnějšího klanu Evropy, rodiny Rothschildů - Fed se připojil, ovládán skrytě z Wall Street, centra finanční moci v USA, viz např. zde),

přichází dnes:

 

GLOBALIZACE č. II. - CENTRALIZACE MOCI NAD NÁRODNÍMI STÁTY?

Podívejme se tedy i dál, na problém GLOBALIZACE, která není jen ekonomickým problémem (rušením hranic pro velmi levnou pracovní sílu třetích zemí, byť většinou necestuje ta pracovní síla, ale jen to zboží - zpět na trhy vyspělých zemí),

...ale podívejme se na globalizaci ve smyslu omezování vlivu národních států, jejich soudů a vlád, pod vlivem organizací, jako je OSN, kde pod vlivem takzvaných lidských práv dochází (podle mnohých) k dalšímu záměrnému posílení těch nám už známých "lidí v pozadí", kteří dokázali před sto lety tolik profitovat z finančního kapitalismu a Money Trust - ovládnout mnohé funkce státu i politiky, centralizovat svou moc.

Dnes jde o další kolo této centralizace jejich moci?

A jsou dnes organizace, jako je OSN, Světová banka, MMF, ratingové agentury,

Mezinárodní soud v Haagu a další podobné instituce (včetně NATO, dodám jedovatě),

jen "sluhy" té silné skryté moci v pozadí?

 

O tom víc prof. Walter Veith:

O Novém světovém řádu, naturálním právu, vlastnictví, bohatství, humanismu a lidských právech - jako konceptu nového řádu světa - viz opravdu naprosto skvělá přednáška prof. Waltera Veitha - sledujte od místa z odkazu alespoň 15min, lépe ale až do úplného konce, budete velmi překvapeni - ZDE.

 

-

 

Víte, že OSN pracuje na "lidských právech uprchlíků" napříč hranicemi?

Kam až může zajít humanistický manifest a konání dobra v rukou sociálních inženýrů (nic osobně nemám proti pomoci lidem v nouzi, ale podle mých možností a musí si toho vážit, a ne že mě dají k soudu nebo mě vykradou)? Lépe o tom vypráví pan profesor, má totiž už praktické příklady a objasní vám bohulibé souvislosti.

OSN chce tato práva (budou i povinnosti?) schválit závazně na konferenci v r.2018.

 

Ochutnávka práce OSN "inženýrů" ZDE:

A NEW DEAL for refugees, migrants and societies.

Civil society starting points for the outcome of the UN High-level Summit
on addressing large movements of refugees and migrants.

States must work together and with other actors to step up capacity for consistent assistance to all refugees, migrants and internally displaced people, regardless of status or means of arrival, including food, shelterand safe houses along dangerous migration routes, medical assistance, psychosocial support and adequate reception facilities.

State measures to address border security concerns
must be based in law and be proportionate, and must ensure that they do not violate the human rights of those crossing borders.
Clear guidance should be incorporated from the forthcoming
Global Migration Group “Principles and practical guidance on the human rights of migrants in large movements”.

Launch international action for social inclusion and against discrimination, racism and xenophobia...

 

slovíčko "must"= musí (nikoliv může, podle svých možností, apod.)

 

Global Migration Group Principles - ZDE.

 

-přednáška pana profesora výše není xenofobní, jen dokládá jisté souvislosti,

proč až vás třeba tito lidé vykradou, tak nebudou potrestáni -  měli vážnou

potřebu a váš majetek vlastně není tak úplně váš, o tom je ta přednáška.

Taková komuna .-) .

Nebo spíš sociální inženýrství proti principům odpovědnosti národních států?

 

- To je ta otázka, kdo to bude rozhodovat a rozsuzovat spory...?

A není otázkou zda toto nastane, ale kdy to dorazí už přímo do našich krajů.

 

Skvělý a plně aktuální text o těchto "neo-trockistech" je ZDE (česky přeloženo ZDE), obrázek je z blogu Donald J. Swamp - Donald "Bažina".

Věřil "vysoušeč bažin" Donald Trump tomu, že dokáže zvládnout "deep state"?

Napsal Rob Slane.

O autorovi:

Rob Slane přebývá v zemi dříve známé jako Velká Británie, nyní proslulé coby Politický Močál. Je ženatý s tou nejlepší ženou pod sluncem a dosud společně vychovávají Nejvyšším jim svěřených šest malých Slaneů. Drobotina je chována zásadně ve volném výběhu, čímž
unikla masokombinátu zvanému moderní výchova, a dostalo se jí domácího vzdělání od lidí, kteří ji skutečně milují. Neodpustitelné.

Do konce druhé desítky let svého života choval upřímnou nenávist ke křesťanství, než se této frašky hrané na sebe samého vzdal a k vlastnímu údivu uznal, že Kristus měl pravdu a on se mýlil. Od té chvíle se mu stává stále zřejmějším, do jak ošklivé a nebezpečné bažiny zavedl naši společnost sekularismus. A tak sbalil namísto pěti švestek do uzlíku pět hladkých oblázků a jal se trefovat do místních Goliášů alespoň natolik, co mu chabé síly stačí.

Tak se také stal autorem knih “Boží realita: Kritika Richarda Dawkinse a jeho knihy Boží blud” a “Rozmluva křesťana s nevěřícím: Život, vesmír a vůbec”. Jinak píše každý měsíc sloupky o světě kolem nás pro americkou dobročinnou společnost Samaritan Ministries a přispívá i do kanadského časopisu Reformed Perspective. Publikoval na American vision, Freedom Today a Russia Insider.

 

A PĚKNÁ POZNÁMKA O TOMTO BLOGU:

Krédo jeho blogu: Zde není "safe space" - odkazuje na "safe space" místa na US universitách, známou kauzu, která podvazuje svobodu akademické půdy a volných kritických diskusích na školách (řekněme, že je to obdoba "anti-xenofobní politiky" ve veřejných diskusích na internetu, která také podvazuje svobodu názorů těchto diskusí "s bohulibým dovětkem", že západní společnost nepřipustí "nenávistné projevy").

Že je odtud jen velmi malý krůček k cenzuře veřejné debaty, nemusím nikomu napovídat. Stačí nějaké jen trochu "neomalené" vyjádření laika, a už čelí trestnímu stíhání, případně významným pokutám.

VÍCE O TOMTO TADY:

"Safe Space" - "Bezpečná místa" vs. kritické myšlení na US universitách.

...viz skvělý text o US universitách od právníka z Los Angeles, 21.4.2015:

Napsal losangeleský právník Ken White pro stránky Popehat.

ZDE originál s mnoha odkazy, ZDE česky - Blisty (bez odkazů).

Nějakou dobu jsem byl zlý na univerzitní studenty, kteří se cítí být oprávněni vlastnit "bezpečný prostor" - čímž zřejmě myslí místo, kde jsou izolováni od myšlenek, jež se jim nelíbí.

Řvu na na mladé lidi, že si cení iluzorní a subjektivní bezpečnosti více, než svobody. Obviňuji je, že přijímají tezi, že projev je "škodlivý", bez logiky nebo důkazu.

Znemožňuji je za to, že nechápou, že univerzity by měly být místem pro otevřené zkoumání.

Ovšem tito studenti vyrůstali v době po 11. září 2001 - co jsme je vlastně naučili o svobodě názorů a jejích konfliktech s (národní) bezpečností?

- uvádí řadu příkladů, vycházejících z konkrétních kauz na universitách.

 

 

 

 

-------------

 

Takže, jak to vše stručně shrnout?

 

Převrat ultranacionalistů na Ukrajině, podporovaný plně a účelově západem, "spustil" první stupeň "občanského poplachu" - začal jsem psát blog č.1, zahrnující situaci řekněme od 11. září v USA - s odkazy na historii.

 

Trumpův útok na Sýrii, bez podpory důkazů či bez podpory mandátu OSN, bez pochopitelné logiky konání Asada a naopak s jasnou a velkou logikou se CIA propojenými White Helmets a místní Al Káidou, kteří společně holýma rukama ošetřují "sarinem zasažené" zraněné - což je podle každého odborníka prostě nesmysl, spustil druhý stupeň "občanského poplachu", protože tady se veřejně lže, už od války v Iráku, a vůdcové EU i USA projevují jednoznačné a plně sebevražedné tendence.

 

GLOBAL RESEARCH: (česky zde)

V rozhovoru z 5. dubna 2017 sdělil bývalý vojenský pyrotechnik Damian Walker své postřehy:

Když jsem si nejprve přečetl, že při útoku v Idlíbu byl použit nervový plyn sarin, byl jsem překvapen, že tuto chemickou bojovou látku identifikovali tak rychle.

Když jsem sledoval incident na videu, rychle jsem došel k závěru, že je velmi nepravděpodobné, aby se jednalo o útok sarinem. Kdyby tomu tak bylo, tak by byli usmrceni i záchranáři, kteří se jako první dostali na místo, a navíc oběti vykazovaly příznaky ‚dusivé otravné látky‘, a nikoli vojenského chemického prostředku.

Další jasné závěry (v češtině) zde a zde (Kennedy jr. statí "o plynové válce" v Sýrii a švédský profesor o doložených lžích White Helmets aktuálně usvědčují západ ze lží).

 

Také radiolog a toxikolog Jiří Patočka z Jihočeské univerzity konstatoval, že z toho, co viděl, o sarin nešlo, neb se projevuje jinak, a že nejspíše šlo o chlor. Navíc to vypadá, jakoby Západ vycházel z informací povstalců, kteří v této oblasti jsou vlastně odnoží al-Káidy zde, na čt24 pak vyjádření toxikologa Patočky viz čas videa asi 35:20 - zde, podrobně o sarinu (proč to nebyl útok sarinem) také blog znalce zde.

(* Samozřejmě je třeba vyčkat nezávislého vyšetřování, ale to ze zkušenosti asi nebude

nijak zásadní - viz US nezávislý text ZDE:"Byl tam i sarin, ale od povstalců", a viz syrské

vyjádření ZDE:"Organizace OSN odmítla poslat chemické experty do Sýrie, ví, co by našli.")

 

Situace se podle všech hledisek stává zcela kritickou a vlády přestávají hledět na fakta - a tomuto útoku USA na Sýrii tleskají.

Jdu nakupovat trvanlivé potraviny, malé bateriové rádio a léky do zásoby, a přemýšlím, zda jsem jediný, kdo tu naprostou iracionalitu vidí, koho ta iracionalita a tvrdé lži armádní a politické US a EU "klaky" děsí.

A vrcholní představitelé tohoto státu tleskají až na jednu výjimku zjevným lžím? Kde je rozdíl, proti době "bolševiků", to si  z nás a Ústavy dělají opravdu jen legraci???

 

Trump řekl Si Ťin-pchingovi o útoku na leteckou základnu v Sýrii u dezertu - živě to vidím:"Pane prezidente, je libo jako přílohu k dezertu křídlaté rakety?"

"Není libo? Tak to máte smůlu..." - opravdu vrchol diplomacie.

foto: © AP Photo/ Alex Brandon, článek je zde.

 

 

Pokud dosáhneme třetího stupně, pak si myslím, že dojde na fasování střeliva.

Otázkou jen je, koho se pak vyplatí vybrat si jako cíl,

pro co největší podporu vlastního přežití.

 

Zamysleme se, čas se krátí.

 

/ *Tento poslední odstavec jsem přidal po sledování TV zpráv, kde naprostá neschopnost, neochota se seriozně zamyslet a nestoudnost všech činěných závěrů ve mě probudily naprostý pocit marnosti - oni si stále všichni myslí, že jde o jakousi legraci, že lež nebude potrestána, jablko nedopadne na zem, když bude surově utrženo, že to takto půjde stále donekonečna - s kecama o lásce a demokracii, míru a spravedlnosti. To fááák ne!!

Nechť je mi "Saturnin svědkem, že na Milouše dopadnou důsledky té nejstrašnější přísahy", neboť lidská hloupost, pýcha a nadutost jsou všem slušným lidem odporné... /

 

----

 

Setkání US ministra zahraničí a Lavrova v Moskvě - ZDE.

"Prý si bude muset Rusko vybrat, zda chce jít s demokraty nebo s Asadem."

 

V jedné věci má ten Američan pravdu - každý slušný člověk si dnes už konečně musí vybrat, KOMU bude věřit.

Od dob války v Iráku, napadení Jižní Osetie Gruzií (jak to vyšetřila EU), od napadení Libye, podpory puče ukrajinských ultra-nacionalistů, vyznávajících často Banderu - ideologa násilných etnických čistek, spolupracujícího s nacisty - až k událostem v Sýrii.

Jde Spojeným státům opravdu o demokracii?

Je možné ji exportovat do arabských zemí?

Jaké důkazy měly Spojené státy pro své války, jak byly ty důkazy kvalitní?

Jsme součástí strany dobra, nebo pácháme zlo?

 

Myslím, že svět stojí na veliké křižovatce.

A pokud lidé sehnou hlavy před pravdou a uvěří té velké lži, pak nastanou špatné časy pro život i v našich zeměpisných šířkách, morální i faktický rozklad "západní společnosti" bude pokračovat a jeho následky budou stále horší.

Jeden inspirační odkaz, na svědectví poradce čtyř US prezidentů, pro otázky bezpečnosti, pana R. A. Clarka, který napsal v r.2004 knihu:

Against All Enemies, o válce s teroristy.

A odsoudil v ní Bushovu politiku agrese proti Iráku, činěnou na vylhaných důkazech.

Člověk přímo od zdroje, s těmi nejlepšími informacemi.

 

Zbytek je na vás - právě dnes se rozhoduje o budoucnosti Evropy.

 

A mlčet už nestačí,

dnes kdo neodmítne tyto lži,

tak se stává vědomým spolupachatelem těchto nelidských válečných snah.

 

 

A to je i podle českého práva (pane Sobotko) trestným činem, zde:

§ 405a Agrese

Kdo v postavení, které mu umožňuje vykonávat kontrolu nad některým státem nebo řídit jeho politické anebo vojenské akce, v rozporu s ustanoveními mezinárodního práva plánuje, připravuje, zahájí nebo provede útočný čin, který spočívá v použití ozbrojené síly takovým státem proti svrchovanosti, územní celistvosti nebo politické nezávislosti jiného státu nebo v použití ozbrojené síly takovým státem jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s Chartou Organizace spojených národů a který svou povahou, závažností a rozsahem zakládá zjevné porušení Charty Organizace spojených národů, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.
 

§ 406 Příprava útočné války

Kdo připravuje útočnou válku, na které se má podílet Česká republika, a tím přivodí pro Českou republiku nebezpečí války, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.

 

§ 407 Podněcování útočné války

(1) Kdo veřejně podněcuje k útočné válce, na které se má podílet Česká republika, takovou válku propaguje nebo válečnou propagandu jinak podporuje, bude potrestán odnětím svobody až na pět let.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na shromáždění, které podléhá oznamovací povinnosti, nebo
b) spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

(3) Příprava je trestná.

 

/ * A nikdo by se neměl alibisticky odvolávat na následující paragraf, který odkazuje na "spolupráci v mezinárodních obranných organizacích" - pokud je totiž známo, že došlo opakovaně k falšování důkazů těmito organizacemi, pro zdůvodnění vojenských zásahů, často i bez mandátu OSN, nebo s využitím rezolucí OSN původně určených k jiným účelům, pro vojenské zásahy nad rámec těchto deklarací - pak takto nelze vyjmout tyto zločinné postupy z odpovědnosti NAŠICH ústavních a hlavních politických činitelů, to by si nikdo neměl myslet, že je možné se takto ze své odpovědnosti vylhat. /

 

 

aktualizace, 14.4. 2017:

 

HROZÍCÍ VÁLKA S KOREOU - O CO JDE?

ZDE

 

O co jde Američanům, o lidská práva, nebo o zdroje surovin, moc a vliv?

Nejlépe to bohužel nepoznáme z našich médií, ale ze zpráv lidí, kteří ty oblasti důvěrně znají, dlouho tam pobývali a mohou srovnávat to, co "komentátor od stolu" nemůže:

Např. Markéta Kutilová dobře poznala situaci u Kurdů v Sýrii (Rojava), a říká ZDE:

"Vážně si někdo ještě myslíte, že je Trump ochránce syrských dětí a strašidlo diktátorů? Ne, tady jde jen o dělení Sýrie..."

"...útok USA na syrskou základnu nebyl žádnou odvetou za mrtvé syrské děti, ale prostě demonstrace síly Rusku. Ale svět to Trumpovi zbaštil i s navijákem.

Ne, tady jde jen o dělení Sýrie a potažmo celého Blízkého východu....Ještě uvidíme věci! Porcování syrského medvěda pokračuje...."

/ * Naráží zde na fakt, že USA budují velkou základnu v Sýrii, čímž asi dají vzniknout jakémusi "Kurdistánu" na území Sýrie, což může souviset s novými nalezišti plynu v Kataru a Izraeli, jejichž dodávky plynu do EU by mohly oslabit příjmy Ruska. Viz zde a zde.

A že to je plně aktuální věc v EU, viz odkazy na bitvu EU komise proti Německu

a ruskému plynovodu do Německa Nord Stream II - ZDE, ZDE a ZDE. /

 

Např. US gen. Wesley Clark hovoří ve videu o tom, k čemu podle něj slouží NATO (naznačme, že jen k tomu, aby ty US války nevypadaly jako čistě imperiální války USA, ale aby vypadaly jako "války za lidská práva, koaliční snahy více zemí"), zamýšlí se nad efektivitou těch válek a jejich pravými důvody, to video je "třaskavé", asi proto ho naše hlavní média zcela ignorují.

Ocitujme jen zcela stručnou ochutnávku, víc viz video ZDE:

"Rumsfeld mi řekl - já tomu říkám dočasné koalice. ... Copak máme armádu na to, aby svrhávala vlády cizích států? Já jsem studoval geo-strategii a vůbec se nedivím, že si jim ty války nedaří. Protože oni nepřemýšlejí o tom, co bude po těch válkách, jaké jsou vůbec zájmy USA v té oblasti, proč tam jdeme, proč tam naši vojáci umírají, co je cílem a účelem těchto akcí, z pohledu Spojených států. Chybí jim (US neokons a spol.) strategie, oni chtějí prostě převrátit Blízký Východ vzhůru nohama - ovládnout ho."

 

Naše hlavní média hovořila a hovoří o US válce proti terorismu,

o nezákonných akcích USA v Libyi či Sýrii, o dnešním napětí s Koreou ... pořád stejně:

"Jde o lidská práva, musí se bombardovat, jde o děti a kvalitu života."

Ale války proti terorismu zabily více lidí než teroristé,

rozvrátily více zemí než Al Káida.

Zhoršily významně životní úroveň v Iráku, Libyi, Sýrii i na Ukrajině, terorismus se jen zvýšil, nikoliv snížil, a bezpečnostní hrozby v Evropě nebo dokonce v USA jsou vyšší.

Něco zcela chybného je v této strategii "boje za lidská práva" - bombardováním.

 

A válka v Koreji také nebude o těch lidech tam, jako v Iráku či Libyi, ale o plánované válce s Čínou

- jak napsala Carnegieho nadace - zde.

Tím nechci vůbec říct, že např. režim v Koreji není zločinný, ale způsobem, jakým v těch zemích zasahují USA a jejich "mopslíci" z NATO a partnerství pro NATO nikam nevede, to je víc než jisté (viz např. dlouhá historie boje v zemích, jako je Írán, Venezuela nebo Rusko za Jelcina - vozte do těch zemí práci a chleba, nikoliv zbraně, podporujte jejich prosperitu - nikoliv především tu svoji - a uvidíte zlepšení, chce se mi říct).

Chaos v Koreji by se prostě USA nyní hodil, jenže jsou tu vnitřní a stále rostoucí problémy USA - samy vzhledem k fatálním nákladům těch válek stojí už podle Cílka a dalších před občanskou válkou (odkazy najdete výše, Cílek zde, analýza Obamovy kvality US ekonomiky z Institutu V. Klause - jednoduše, krátce, fakticky a srozumitelně i pro laiky - zde).

Trump má kolem sebe víc lidí napojených na Goldman Sachs,

než mají lidé zahraniční redakce ČT "přípojek k internetu",

zažertujme smutně...

 

Ne, tady nejde o lidská práva, ale o zájmy mocných.

Nikdo se nesmí uklidňovat tím, že další válka, další bombardování jsou zákonné, protože přece vedou k potlačení lidí, kteří porušují lidská práva.

Podívejte se do Iráku, Libye a dalších zemí, na počty zemřelých dětí, žen i starců, všech lidí zabitých v důsledku války, vzestup nemocí, hladu, mučení, rozpadu společnosti, vzestup násilí, šíření drog, nedostatek práce, bujení mafií, atd.

NIKDO nesmí už Spojeným státům NIKDY "skočit" na báchorky o lidských právech.

A válka s Koreou může být navíc fatálním startem jaderného konfliktu.

 

Viz ODKAZY:

 

Česká pozice (LN) 5. 11. 2011 - švýcarská studie, svět kontroluje 147 společností, většinou bank.

Jen pro ty, kteří neznají ty společnosti na seznamu (kromě bank), tak např. Vanguard Group je asi nejdůležitějším akcionářem US zbrojní firmy Rytheon, která má na starosti raketovou obranu proti balistickým střelám (systém AEGIS, Ballistic Missile Defense BMD), a která např. má profit z těch všech radarů, z nichž jeden měl stát (zcela nesmyslně) i nedaleko Prahy (většinou se staví v pustinách, odlehlých místech).
 

iDNES, 18. 3. 2014:

Lidstvo kvůli změnám klimatu čekají války o zdroje, varuje studie.

Původní anglický zdroj (článek v The Independent) je zde.

 

 

Armadninoviny.cz, 7. 5. 2013:

Vypukne v roce 2030 americko-čínská válka o zdroje?

(původní anglický zdroj zde, související a zásadní také zde).

Výsledky studie washingtonského think tanku Carnegieho nadace pro mezinárodní mír (*jak jinak, že).

Podle studie se mají během 15 až 20 let naplno srazit mocenské zájmy sílící Číny na jedné straně a dosavadního vojenského hegemona v oblasti, Spojených států a Japonska, na straně druhé.

Autoři ve studii upozorňují především na riziko, že Čína může vyjít z tohoto střetu jako vítěz.

Ekonomika Spojených států se také potýká s nesmírnými potížemi, což vede k sílícím tlakům na snižování investic do obrany. Americké ministerstvo obrany bude muset během deseti let ušetřit mnohem více než oněch Obamou schválených 500 miliard dolarů.

Má-li se uchovat vliv Spojených států a Japonska v Tichém oceánu, musí Spojené státy udržet vojenské výdaje na 4pct HDP.

 

Meanwhile, a widening gap between rich and poor within those already vulnerable Western nations will push society toward further instability from the inside. “By 2050, the US and UK will have evolved into two-class societies where a small elite lives a good life and there is declining well-being for the majority,” Randers says. “What will collapse is equity.”

BBC, 18.dubna 2017, zde.

 

-----

 

Navažme na odkazy výše o právní řádu ČR o "zatažení země do útočné války":

 

Je mi líto, každý si dnes musí vybrat, zda bude stát na straně zákonů,

nebo zda bude stát na straně "síly", pro svůj vlastní prospěch.

I to už tady bylo, a takoví lidé skončili

před Norimberským tribunálem.

 

Nikdo už dnes nesmí mlčet, jinak se stane definitivně spoluviníkem toho vraždění,

které prý má zajistit ochranu lidských práv.

To je obrovská lež, podpora násilí.

 

 

 

Viz dopis válečného veterána prezidentovi G. Bushovi jr. a Dicku Cheney:

Jste vinni vraždou - zde:

napsal Tomas Young (originál zde)

 

Píšu tento dopis za těch 4 488 vojáků a mariňáků, kteří v Iráku zemřeli. Píšu tento dopis za ty statisíce veteránů, kteří byli zraněni a za ty, jejichž rány, fyzické i psychické, jim zničily životy. Já jsem jeden z těch smrtelně zraněných. Ochrnul jsem, když nás v roce 2004 zaskočili vzbouřenci v Sadr City. Můj život končí. Jsem v nemocniční péči.

Píšu tento dopis za ty manžele a manželky, co ztratili své chotě, za ty děti, které ztratily rodiče, za ty otce a matky, co ztratili své syny a dcery, a za ty, kterým záleží na těch mnoha tisících mých spolu-veteránů, kteří utrpěli zranění mozku.

Píšu tento dopis
za ty veterány, kteří utrpěli trauma a sebe-zhnusení z toho, čeho byli svědky, co v Iráku zažili a provedli, a dovedlo je to k sebevraždě, a za ty vojáky a mariňáky v aktivní službě, co páchají průměrně jednu sebevraždu denně.

Píšu tento dopis za asi tak 1 milion mrtvých Iráčanů a za ty nespočetné zraněné Iráčany. Píšu tento dopis za ty z nás všech – za tu lidskou suť vaší války, co po ní zůstala, za ty, kdo tráví své životy v nekonečné bolesti a zármutku.

 

Píši tento dopis, protože před svou vlastní smrtí chci, aby bylo jasno,

že já a statisíce mých spolu-veteránů, spolu s miliony mých spoluobčanů, spolu se stamiliony dalších v Iráku a na Středním východě plně víme, kdo jste, a co jste udělali.

Můžete uniknout spravedlnosti, ale i ve svých vlastních očích jste každý vinen strašlivými válečnými zločiny loupeže a nakonec i vraždy,

včetně vraždy tisíců mladých Američanů – mých spolu-veteránů – kterým jste ukradli budoucnost.

Vaše pozice autorit, vaše miliony dolarů osobního bohatství, vaši konzultanti pro vztahy s veřejností, vaše privilegia a vaše moc nemohou zamaskovat tu prázdnotu vašich charakterů.

Poslali jste nás bojovat a umírat do Iráku poté, co jste se vy, pane Cheney, vyhnul odvodu do Vietnamu a vy, pane Bushi, jste utekl přes AWOL z vaší jednotky Národní gardy. Vaše zbabělost a sobectví se předvedly už před desítkami let.

Vy jste nebyli ochotni riskovat sebe pro náš národ, poslali jste ale statisíce mladých mužů a žen, aby se obětovali v nesmyslné válce, z níž nevzešlo více užitku, než můžete vyhrabat z popelnice.

 

...

 

Hluboká příjmová nerovnost, skryté ovlivnění politických stran

a války, jejichž smysl uniká každému, kdo se ptá na zájmy lidí

v těch oblastech, a nikoliv na zájmy korporací a bankéřů,

kteří chtějí ovládat svět, zničit národní státy

pod falešnými bohulibými slovy,

šířenými jejich médii.

 

Není většího svinstva dnes na světě.

 

Tečka.