BLOG ANEB ZÁPISNÍK - POKRAČOVÁNÍ č.3

Domů
ukázky prací
cine kamera C100
kamera XF100
videokurz
film Atahualpa
blog aneb zápisník 7
blog aneb zápisník 6
blog aneb zápisník 5
blog aneb zápisník 4
blog aneb zápisník 3
blog aneb zápisník 2
blog aneb zápisník 1
blog o kamerách
CP pro XHA1
 

Blog aneb zápisník - třetí  pokračování, od 17. 2. 2015.

Články se věnují různým tématům, které mě zajímají, aktuálním událostem, historickým tématům, společenským jevům a souvislostem mezi nimi, pocitům.

 

 

NOVINKY

 

 

PROČ VYPUKNE SILNÁ HOSPODÁŘSKÁ KRIZE V r.2016?

2.5. 2015

Nejsrozumitelnější vysvětlení naleznete v následujícím videu.

Odkaz (cz titulky) - Předávkování, další finanční krize.

(při nedostupnosti - anglická verze ZDE, cz titulky zde).

 

GERALD CELENTE - trend analytist (předpověděl např. krizi v r.2008 i další události).

DAVID M. WALKER - bývalý kontrolor Spojených států (vysoký státní úředník - ekonomický analytik), odešel na protest proti nesprávnému řešení krize po r.2008.

 

Přichází druhá krize - začala v r.2009, snížením úrokových sazeb centrální banky USA (Fed) na nulu - print screen z videa (odkaz výše).

 

Video se v první části zabývá zcela konkrétně (a velmi pochopitelně i pro laiky) vznikem tzv. hypoteční krize v USA, která se přeměnila v hospodářskou krizi v zemích EU (r.2008).

Po pochopení principu krize v první části videa (státní zásahy, nedůvěryhodné ratingy akciových derivátů, propojení soukromých bank a vlád a především vznik extrémně nízkých úrokových sazeb a následně umělého zvýšení cen nemovitostí)...

..následuje druhá část (od času 17:45), věnující se opakování těchto chyb, ovšem od roku 2010 v mnohem masivnější podobě - přichází nová krize (očekávaný vrchol je nejpozději v r.2016):

"George W. Bush ml. zadlužil Spojené státy více, než všichni předchozí prezidenti USA dohromady, to včetně započítání nákladů válek v Koreji, Vietnamu, přistání na Měsíci, atd.

Prezident Obama však překonal v zadlužení země všechny předchozí prezidenty, to včetně prezidenta G. W. Bushe ml."

 

Centrální banky mnoha zemí trend Fed banky USA následují (i když v r.2008 vedly tyto akce ke krizi), a snižují úrokové sazby na minimum (EU zahajuje kvantitavní uvolňování, tedy nakupuje vlastní dluhopisy za "natištěné peníze", nepodložené výkonem ekonomiky).

Centrální banky těmito kroky sice oddalují krizi r.2012, ovšem krize v r.2016 bude jen o to silnější. Jenže banky už nemají nástroje na její řešení, krize hospodářská se tak změní v krizi vlád, tedy v krizi nezaměstnanosti a sociálních nepokojů. A bude MNOHEM větší, než krize v r.2008, tvrdí U.S. experti ve videu (obrázek je printscreen z videa).

 

Jsou tyto důvody pravou příčinou války na Ukrajině, kde se především USA snaží "zadržet ekonomický vývoj Ruska" a především jeho spolupráci s EU?

 

PATRIA.cz - krize vypukne v r.2016 (ZDE)

 

Dle názoru Petra Robejška (28.4.2015, Parlamentní listy)

"...stojí za proxy válkou na Ukrajině rozšiřování EU a NATO, ale také zájem Američanů oslabit Rusko, coby svého potenciálního konkurenta" -  ZDE

 

Je až neuvěřitelné, jak se vynikající analytik pan Robejšek, prof.Sutton (oba viz blog níže) a tito U.S. experti (viz video výše) shodují v příčinách vzniku mnoha konfliktů, souvisejících s Ruskem. Pokud shrnu jejich stanoviska, pak:

"Od bolševické revoluce v r.1917, přes podporu Hitlera a jeho válku s Ruskem až k válce v Iráku 2003, válce v Bosně a Hercegovině (Kosovu) a až k dnešní válce na Ukrajině - vše má JEDNU společnou příčinu - zadržení vývoje Ruska a následné převzetí místních zdrojů s pomocí US korporací (nebo provokace konfliktů, jako je 2.sv.válka, země se vyzbrojí a následně uvedou do války, na jejich troskách pak profitují U.S. finančníci)."

Viz toto skvělé video (detaily blog níže):

 

 

 

Rebuilding American's Defenses - summary (ZDE)

 

U.S. generál Wesley Clark cituje neo-konzervativce v USA (ZDE):

"Máme tak deset let (2003-2013), než povstane nová velmoc, která nám bude moci konkurovat (Rusko, Čína), abychom ovládli Střední východ a sever Afriky a odstranili odtamtud bývalé sovětské klientské režimy."

 

Přicházející krize přidává jediný nový moment - EU trh musí být oddělen od Ruska, aby zachránil krachující Spojené státy - tvrdí vysoce postavení U.S. státní úředníci a U.S. analytici ve videu výše.

S tím souvisí nutnost omezit ochrannou EU legislativu, která chrání životní prostředí, pracovníky na trhu práce i zdraví občanů - pomocí dohody TTIP.

Blisty (orig. The Guardian), 14. 1. 2015 - Dohoda TTIP zotročí evropské státy.

Shlédnutí výše odkazovaného videa VYSOCE doporučuji.

 

 

 

ROK POTÉ - CO SE STALO V ODĚSE?

2. 5. 2015

Následující video vzniklo brzo po události, a i když jde o pohled druhé strany, považuji ho za zcela věrohodnou odpověď.

odkaz ZDE.

 

 

 

HISTORICKÉ OKÉNKO - K 70. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ OD NACISMU

práce prof. Antony Cyril Sutton DrSc, britského a amerického spisovatele a historika (zde), TV rozhovor z r.1980.

 

Video (z roku 1980, cz titulky):

"Peníze koupí i toho největšího nepřítele."

 

Hovoří zde o klíčových událostech moderní západní historie - o bolševické revoluci v Rusku, podílu západu na ní, o nástupu Hitlera k moci i o éře Sovětského svazu a roli západu v ní.

 

Ukázka (22:00min - 23:05min):

Otázka (k podpoře U.S. korporací ruským bolševikům):

"Proč by americký kapitalista pomáhal bolševikům?"

Odpověď:

"Mně tohle roky vrtalo hlavou, proč? Přece chápeme, že jsme na straně opozice.

Jediná odpověď, která mi dávala smysl, je obsazení a kontrola trhů.

USA si nepřály, aby zde byla další země, silná jako USA.

 

Když se podíváte na mapu světa, tak Rusko je dvakrát, třikrát větší, než USA. Představte si dalšího podobného konkurenta na trhu, jako jsou USA.

USA, respektive Wall Street, chtěly obsadit a řídit limity ruského trhu.

Socialismus je totiž kontrola trhu.

Přesně o tom jsme přednášel na Stanford universitě, socialismus brání rozvoji trhu. A proto socialismus bude vždy importovat technologie a vynálezy ze západu.

Takže si myslím, že záměr, který za tím stál, byl podpořit rozvoj marxismu.

A jiné typy socialismů (*Hitlerův Národní socialismus a také západní druh socialismu, viz dnešní EU - detaily viz další dvě videa), protože socialismus poskytne Wall Street kontrolu nad světovým trhem."

 

 

Další témata prvního videa:

08:00 - 13:00min - Jak to bylo s financováním Hitlera během volební kampaně  r.1933?

ukázka z videa dle knihy "Wall Street a vzestup Hitlera" (autorem je pan profesor)

Pomohly firmy úzce propojené s U.S. korporacemi, např. I.G. Farben, ale také německá General Electric (AEG), která byla v té době pod kontrolou U.S. General Electric, také fy OSRAM, kde U.S. GE vlastnil akcie a podíl ze zisku fy OSRAM.

Hitlerovi k moci a k vybudování válečné mašinérie pomohly dále firmy jako ...Ford, Standard Oil (Rockefeller), zde šlo např. o dodávky technologií a patentů na výrobu syntetického benzinu - jeho části "tetraethylolova", bez kterého nelze vyrobit vysokooktanový benzin pro letecké motory, neboť Německo nemělo ropu a používalo syntetický benzin vyráběný z uhlí (což bez U.S. patentů nebylo možné), např. I.T.T. - International Telephone and Telegraph byla ve velmi vřelém vztahu s nacisty, prostřednictvím Dr.Kurt Baron von Schröder, který byl ředitelem německé pobočky I.T.T., tato firma kontrolovala výrobu elektrických zařízení, ale také např. továrnu Focke-Wulf, která vyráběla stíhací letadla pro Luftwaffe.

Standard Oil budoval v Německu od r.1933 rafinérie na naftu a benzin (asi 40-50pct bylo třeba pro Luftwaffe a Wehrmacht).

I.G. Farben přispěla Německu asi 60pct potřebných výbušnin, které byly vyžadovány Wehrmachtem, byla propojena se Standard Oil technicko-finanční dohodou, zahrnující sdílení potřebných patentů, byla zde i další propojení, s pomocí pobočky I.G.Farben v USA.

Například pan Walter C. Teagle byl členem dozorčí rady jak Standard Oil tak I.G. Farben, a nebyl sám.

Bez některých US korporací by se Německo nikdy nedokázalo připravit na válku, nemělo by palivo, automobily, motory, peníze na volby pro Hitlera, atd., vybrané U.S. korporace poskytovaly technologie, patenty, materiální i finanční pomoc, bez které by Německo nikdy nemohlo vstoupit do války.

13:00min - vybrané továrny v Německu (které měly velmi dobré styky s US korporacemi) nebyly během války vybombardovány.

(např. 10 továren fy General Electric v Německu nebylo vybombardováno, továrna Ford v Kolíně nebyla vybombardována, přitom německé město Kolín bylo jinak bombardováním prakticky zcela zničeno).

16:21 - fond Capitol (známý také jako "Konto S Fond") byl udržovaný US korporacemi už od r.1933-34, byl vlastně soukromým účtem Heinricha Himmlera - říšského vůdce SS, šéfa gestapa, říšského ministra vnitra a organizátora hromadného vyvražďování židů.

V letech 1933-34 provedly víc než polovinu vkladů US korporace - I.T.T., Standard Oil, General Electric, možná i OSRAM.

I.T.T přispěla na konto (prostřednictvím Dr.Schrödera, ředitele německé pobočky I.T.T.) dokonce ještě v r.1944!

DAPAG (Deutsche-Amerikanische Petroleum AG), což byla dceřiná společnost Standard Oil (majitelem byl Rockefeller) v Německu, také financovala Himmlera, ještě v r.1943!

17:27 - byla tato fakta někdy přednesena před Norimberským tribunálem?

 

- tolik ukázky z tohoto videa z r.1980.

Mimo jiné naleznete v těchto videích i klíčovou pasáž o chování těchto lidí a jeho principech - "o tezi a antitezi":

from the book:

"Our two-parry Republican-Democrat (= one Hegelian party, no one else welcome or allowed) system is a reflection of this Hegelianism. A small group - a very small group - by using Hegel, can manipulate, and to some extent, control society for its own purposes.

More than that, reflect on their pirate flag.

An emblem found on poison bottles, the symbol of the Nazi Death Head Division in World War Two.

Not only did Skull and Bones become a major force in drug smuggling (the Bush and Prescott families in the 1860s), but in true Hegelian fashion, generated the antithesis, the so-called "war on drugs." This hypocritical policy maintains the price of drugs, controls supply, and puts millions in jail while the gainers, in great part, are none other than the same "Bonesmen" who pass the laws to prohibit (Bonesman Taft, 1904)."

což nedávno komentoval i Putinův poradce Starikov, ve videu o Ukrajině a základním principu tohoto konfliktu, ZDE:

 

28. 12. 2014, STARIKOV:

Z jakého důvodu nemůže (zatím) západ začít na Ukrajině velkou válku? 

(o tezi a antitezi - Hegel systému)

 

 

Jde o období moderních dějin - od r.1914, kdy byla poražena Osmanská říše, kdy Britská vláda poprvé projednávala vznik státu Izrael (následně vznikla Belfourská deklarace z r.1916, viz blog č.1), kdy byly založeny trajektorie mnoha dnešních problémů.

(Např. tehdy vznikl umělý stát Kuvajt, který nikdy předtím neexistoval, bránil Iráku v možnosti vytvořit kvalitní hlubokovodní mořský přístav, aby nebyla narušena hegemonie Britů v Zálivu - viz blog č.2 a pasáž o první válce v Iráku v r.1991).

Např. Sykes-Picot dohoda (1916), která rozdělila Střední východ na oblasti vlivu Británie a Francie, která byla uzavřena "s vědomím Ruska" - to mělo získat vytoužený přístup ke Středozemnímu moři, jako odměnu za pomoc při poražení Osmanů, tedy část území dnešního Turecka, strategické úžiny ovládající propojení Černého a Středozemního moře.

Úžiny nakonec Rusko ale nezískalo, protože se k moci dostali bolševici (r.1917), které zdá se silně podpořili západní finančníci v pozadí, bez jejichž pomoci a peněz by nikdy Rusko neovládli.

Pan profesor v tomto i dalším videu (Wall Street a bolševická revoluce v r.1917) dokládá, jaký měl západ podíl na této revoluci, co bylo jejím účelem a smyslem, z pohledu západních finančníků.

 

-----

 

Hovoří v následujícím - stejně kvalitním - videu (cca na 24:00min) i o nutnosti bránit svobodu a nevyměňovat ji za klamný pocit bezpečí.

Čas 18:22 - OTÁZKA:

Jak tito lidé (členové tajného spolku) pracují?

ODPOVĚĎ:

Lidé, kteří často mluví o konspiracích, si myslí, že si ti lidé telefonují, že mají nějaké svoje mapky a diagramy. Ale takto oni vůbec neoperují.

Když se s nimi setkáte, tak oni stejně myslí, stejně mluví, přicházejí se stejnými názory, které je simultánně napadají.

A také ty věci simultánně provádějí.

 

OTÁZKA: ...Jakých největších úspěchů tito "takto vyšlechtění" (simultánně přemýšlející a ve společném souladu způsobu myšlení konající) lidé dosáhli?

ODPOVĚĎ: Jednak akumulovali politickou a finanční moc, kterou využili při vytváření zahraniční politiky (Spojených států).

Třetí kniha z mé série popisuje právě dvě revoluce a jednu válku, pokládám totiž převrat v Německu v r.1933 a vzestup Hitlera k moci spíš za revoluci, pak jde o bolševickou revoluci v r.1917 a o druhou světovou válku.

Tento řád (Skull and Bones) naleznete jak za bolševickou revolucí, tak za vzestupem Hitlera, také oba systémy udržovali v chodu. Poskytovali technologie a finance oběma stranám konfliktu.

 

OTÁZKA: Kdo jsou aktuálně hlavní postavy v tomto řádu?

ODPOVĚĎ: V pořadí dominance to je Averell Harriman, partner v Brown Harriman Brothers & Co. a Harold Stanley, který zakládal (banku) Morgan Stanley (dříve JP Morgan).

Tito dva jsou hlavním klíčem k Wall Street.

 

OTÁZKA 21:00: Čeho chtěl řád dosáhnout v bolševické revoluci?

ODPOVĚĎ: Vytvořili protichůdné síly, které vytvoří konflikt.

Z konfliktu vám přichází zisk (*bankovní půjčky státům na válku, další důvod k vyvíjení zbraní a udržení vojensko-průmyslového konfliktu), politická moc a možnost psát historii.

Když se podíváte do dokumentů, které vydává Trilaterální komise, tak oni tam otevření píší, že "chtějí řídit (manager) konflikty", ne je řešit.

Řízení konfliktů, to je zločin.

 

OTÁZKA: Takže chtějí zisk, moc a kontrolu.

Ale kam přesně tím chtěli dospět, v případě bolševické revoluce v Rusku?

ODPOVĚĎ:

Chtěli a také vytvořili dvě proti sobě jdoucí ideologie, z kterých vyplynula Druhá světová válka.

Použili logický postup, dokonce v obou případech stejnou banku.

Vice-prezident této banky (Guaranty Trust Compeny, později Stanley Morgen), byl současně také v Rusku r.1923 prezidentem první ruské mezinárodní banky - ruské mBank, až tak to bylo tehdy propojené, stejný postup vypozorujete i u vzestupu Hitlera k moci.

 

OTÁZKA: Kdyby americká svoboda opět získala svou sílu, jakou dřív měla, pak by tyto elity přišly o svoji moc. Je to tak?

Největším nebezpečím pro tyto elity je národ, který vznikl za pomocí ÚSTAVY, která zaručuje plnou svobodu jednotlivce (na principu křesťanské morálky), možnost plného rozvinutí osobnosti jednotlivce.

ODPOVĚĎ: To je jejich problém, oni nemohou žít s Listinou základních práv a svobod.

Např. tisk má mít svobodu, ale Trilaterální komise kritizuje, že jí má příliš moc.

Těm lidem prostě vadí, že lidé mají svobodu. Snaží se měnit ÚSTAVU.

 

OTÁZKA: Nejsmutnější na tom všem je, že k těmto lidem přicházejí lidé ze všech stran, oni je buď vezmou mezi sebe, nebo je přimějí, aby je uctívali jako elitu, aby uctívali jejich jedinečnost a obdivovali jejich projekce.

A dnes potkáte lidi, kteří souhlasí s mnoha limity svobod v této zemi.

 

 

3.5. 2015 (ZDE) - Německá policie zadržela v Mnichově motorkáře, jedoucí uctít padlé sovětské vojáky při 70. výročí Druhé světové války.

- zadržela je s využitím PROTI-TERORISTICKÝCH zákonů.

Svoboda pohybu a slova zdá se platí pouze pro ty, kteří vyjadřují názory souhlasné s německou - pro-americkou vládou.

 

 

ODPOVĚĎ:

Myslím, že toto je neblahá skutečnost naší společnosti.

Příliš mnoho lidí je ochotno obětovat svobodu, za účelem bezpečí.

Tedy oni si myslí, že to je bezpečí. Bezpečí budete mít i v sibiřském gulagu nebo v hitlerovském koncentráku. Příliš mnoho lidí obětuje svobodu za tuto iluzorní bezpečnost.

Příliš mnoho lidí vnímá tuto elitu jako náhradu Bohů jen proto, že mají moc, aniž by se lidé zajímali o to, jak k této moci přišli.

Pro mě je toto naprosto neuvěřitelné, tito (nepřemýšlející) lidé.

V USA máme 30-40mil lidí s vysokoškolským vzděláním.

Ale oni nediskutují výroky, které ta jejich elita pronáší na veřejnosti. Mají prostě nedostatek zájmu po vědění.

 

/ *Dokud budou mít co "konzumovat", včetně spotřebního zboží, dokud nebudou hladovět a potácet se v další válce, potud se nebudou zajímat o skutečné zájmy a kroky svých elit - dodám /.

OTÁZKA: JAK V SOUČASNÉ DOBĚ ORGANIZUJE ŘÁD KONFLIKTY VE SVĚTĚ?

ODPOVĚĎ:

V ZÁSADĚ JE TO POUŽÍVÁNÍ HEGELOVY DIALEKTIKY.

Postavíte jednu stranu, postavíte opozici a zařídíte, aby se potkali v konfliktu.

Takže postavíte SSSR, postavíte hitlerovské Německo, a prostřednictvím řízení konfliktu získáte kontrolu nad světem další dekády.

Jako jsme vybudovali SSSR, tak nyní (70.-80. léta) budujeme ČÍNU, opět vznikne konflikt (někdy kolem roku 2000 budete mít připraveny dvě strany), na troskách zemí po další válce opět vznikne KONTROLA DALŠÍHO VÝVOJE SVĚTA, pro následující dekády.

 

...když se podíváte, jak to funguje, tak tyto konflikty také odvádí pozornost, říkají:"Dívejte se semhle, souboj kapitalistů s komunisty je moc pěkný obrázek právě pro vás a vaše média..."

"...a hlavně se nedívejte jinam", kde se děje to opravdu podstatné.

 

Nejde ale jen o souboj kapitalismu a komunismu, často jde o jakési rebélie - např. lidová povstání proti chudobě.

To, co se tam děje, je vytváření zmatku (chaosu).

A z toho by mohla následně povstat další válka, případně další socialistický stát / další semínko budoucího konfliktu /.

 

Tolik ukázky z následujícího videa, které je ještě obsáhlejší a konkrétnější:

-

- je až neuvěřitelné, jak se aktuálně shoduje s blogem níže, o svobodě vyjadřování na U.S. universitách ( jde o rozdíl 35let! ).

 

Rusko bylo zadrženo (oslabeno) i během druhé světové války, kdy

pan profesor v tomto videu vysvětluje, jak členové jistého tajného sdružení v USA financovali vzestup Německa (a Hitlera) a následně ho použili pro oslabení Ruska

Dobrý článek o tomto (z r.2010, od českého autora) je i ZDE:

Židovské listy: "Jan Schneider - Ekonomické aspekty 2. sv. války."

Kde se píše, jak až do r.1944 bylo Německo spolu-financováno finančníky z USA, např. první počítač IBM (jak uvedl i v r.2014 uvedený český dokument Pavla Štingla - Eugéniové, premiéra v TV - 7.5.2015 na ČT2, 20:00hod) byl použitý pro evidenci ras v Třetí říši, další počítač IBM v Polsku řídil chod celé německé železniční sítě, některé firmy dodávaly maziva, náhradní díly (s pomocí dceřiných společností), Basilejská banka převáděla peníze, atd. - viz článek pana Schneidera.

 

Pan profesor hovoří v prvním videu výše i o období studené války, o vlivu USA na technologický vzestup v Rusku (50.-60. léta), hovoří zde o budování budoucího soupeře - Číny (v 70.letech), hovoří o budování "zmatku" (viz související článek Roberta Parry - Neocons, Masters of Chaos, na blogu č.2).

 

O problematice 70. a 80.let doporučím i článek pana Zbigniew Brzezinski, poradce U.S. prezidenta Cartera pro otázky národní bezpečnosti, který v r.1998 uvedl, že:

"Válku v Afghánistánu v 80.letech nezačali Sověti, ale Američané - začali jsme vyzbrojovat mudžahedíny v Afghánistánu."

/...jako další "antitezi" k Rusku, kam měli pronikat a útočit islámští fundamentalisté /

...kdy on osobně varoval prezidenta Cartera, že to povede k Sovětské invazi do Afghánistánu - proti těmto islámským radikálům (kteří později vytvořili Al Kajdu, jak o tom psal další poradce tří U.S. prezidentů, pan A. Clark, ve své knize "Strategie války proti terorismu" - viz. blog č.1 a 2; v této knize protestoval proti nesmyslné válce v Iráku 2003, která dala vzniknout ISIL, jak později doložili britští specialisté v r.2014, viz články a odkazy na blogu č.2).

January 15, 1998, Zbigniew Brzezinski: How Jimmy Carter and I Started the Mujahideen

Brzezinski: Yes. According to the official version of history, CIA aid to the Mujahadeen began during 1980, that is to say, after the Soviet army invaded Afghanistan, 24 Dec 1979.

But the reality, secretly guarded until now, is completely otherwise: Indeed, it was July 3, 1979 that President Carter signed the first directive for secret aid to the opponents of the pro-Soviet regime in Kabul. And that very day, I wrote a note to the president in which I explained to him that in my opinion this aid was going to induce a Soviet military intervention.

 

Tato videa (spolu s pracemi Noama Chomsky, který dokumentoval velká zvěrstva, páchaná s pomocí různých řezníků - financovaných z USA - v Latinské Americe ZDE, ve Východním Timoru i jinde), považuji osobně za velmi důležitá, pro pochopení souvislostí vývoje, který v širším slova smyslu probíhá již od 16. století...

...kdy padl islámský chalífát v Evropě, trvající od 7. stol., a kdy se moci chopili Osmané, zatímco Britové rozvíjeli své světové námořní výpady do kolonií v Americe a Indo-Číně - souvisí zde i historie vzniku deklarace nezávislosti USA - na Britech, r.1776, tedy ve stejný rok, kdy Rusko získalo Krym, viz obsáhlý článek na blogu 2,

až po moderní souvislosti od r.1914, které se naplno projevily po 2. sv. válce - od r.1948, kdy se Británie vzdala mandátu Palestina a vznikl stát Izrael (opět viz blog1).

 

 

Tato videa nastiňují zkušenosti, které dnes nazývají hlavní média "konspiračními teoriemi".

Ovšem pan profesor je zcela seriozní člověk, o tom není pochyb, takže jeho názor jistě stojí za vyslechnutí a zvážení.

A fakt, že např. dotaz studenta vysoké školy (pro dnešního U.S. ministra zahraničí Kerryho) - zda něco řekne o svém členství ve společnosti "Lebky a kostí", vedl k okamžitému zatčení studenta policií, která ho odvlekla do zadní části sálu a ještě přímo během diskuze na Universitě ho podrobila opakovanému silnému elektrickému šoku - tesarem, nasvědčuje, že vše je až příliš živé (video s tímto zásahem policie najdete o jeden blog níže, v pasáži o svobodě na U.S. universitách, je to zajímavý pohled na současnou akademickou svobodu v USA).

Slouží Bilderberg a Trilaterální komise "k vytváření a následnému řízení konfliktů světa - pro mocenský a finanční prospěch vybraných lidí", jak o tom mluví pan profesor?

Nevím, ale za vyslechnutí jeho názory určit stojí, publikoval také několik vysoce zajímavých knih a jeho práce je velmi seriozní, opřená vždy o výzkum a důkazy, je na akademické úrovni.

 

Je zajímavé, jak se s panem profesorem shoduje Petr Robějšek, vynikající analytik, žijící dlouhodobě v Německu, s kterým dlouhodobě souhlasím v 99.9% jeho postojů:

Dle názoru Petra Robejška (28.4.2015, Parlamentní listy)

"stojí za proxy válkou na Ukrajině rozšiřování EU a NATO, ale také zájem Američanů oslabit Rusko, coby svého potenciálního konkurenta" -  ZDE

 

Přeji příjemné pokoukání, tato historická videa jsou stále vysoce aktuální.

 

 

 

 

 

RUŠTÍ MOTORKÁŘI JEDOU UCTÍT PAMÁTKU PADLÝCH VOJÁKŮ

V DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE - JEDOU "NA BERLÍN".

26. 4. 2015

Video - je jich neuvěřitelně mnoho, doprovázejí je další motorkáři, ovšem víza do EU má jen minimum z nich, z mírové akce se totiž stalo politikum:

 

 

400 Rusů a z toho 200 motorkářů se účastnilo v Polsku uctění památky padlých v 2. světové válce, hranici do Polska přejeli bez problémů, všechny je pustili - ZDE, originál ZDE.

Braniewo

FOTO: Aleksandra Jakimczuk - uctění památky padlých vojáků 2. sv. války v Braniewie.

Przeczytaj cały tekst: Ponad 200 motocyklistów z Rosji w Braniewie. Upamiętnili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej - Braniewo..

 

 

24.4.2015 Zvědavec:

Američtí, kanadští, evropští a ukrajinští vědci se obrátili na ukrajinskou vládu otevřeným dopisem a požádali prezidenta Petra Porošenka, aby vetoval:

zákon č. 2538-1

"O legálním statutu a oslavě bojovníků za nezávislost Ukrajiny ve 20. století"

a zákon č. 2558

"O odsouzení komunistického a národně socialistického totalitního režimu na Ukrajině a zákaz propagandy jejich symbolů".


 

Prezidentovi Ukrajiny, Petru O. Porošenkovi, a předsedovi Nejvyšší rady, Volodimiru B. Grojsmanovi (celý text ZDE):

My, níže podepsaní, apelujeme na Vás, abyste nepodepisoval a neuváděl v život návrhy zákonů (č. 2538-1 a 2558), přijaté Nejvyšší radou dne 9. dubna 2015.

Jako vědci a odborníci dlouho oddaní obnově a svobodě Ukrajiny hledíme na tyto zákony s nejhlubší pochybností. Jejich obsah a duch je v rozporu s jedním ze základních politických práv: s právem na svobodu projevu.

Jejich přijetí by vyvolalo vážné otázky o plnění závazku Ukrajiny dodržovat principy Rady Evropy a OBSE, a celé řady dalších smluv a čestných prohlášení, přijatých Ukrajinou poté, co získala v roce 1991 nezávislost.

Jejich dopad na obraz a pověst Ukrajiny v Evropě a v Severní Americe by byl hluboký. V neposlední řadě by zákony poskytly podporu těm, kdo se snaží Ukrajinu oslabit a rozdělit.

 

Podpisy (v abecedním pořadí):

David Albanese, Ph.D. Candidate, Department of Soviet and Russian History, Northeastern University, USA
Tarik Cyril Amar, Assistant Professor of History, Columbia University, USA
Dominique Arel, Chair of Ukrainian Studies, University of Ottawa, Canada
Martin Aust, Visiting Professor of History, University of Basel, Switzerland
Mark R. Baker, Assistant Professor, Koç University, Istanbul, Turkey
Omer Bartov, John P. Birkelund Distinguished Professor of History and Professor of German Studies, Brown University, USA
Harald Binder, Ph.D., Founding President, Center for Urban History of East Central Europe, Lviv, Ukraine
Marko Bojcun, Director of the Ukraine Centre, London Metropolitan University, UK
Uilleam Blacker, Lecturer in Comparative East European Culture, University College London, UK
Jeffrey Burds, Associate Professor of Russian and Soviet History, Northeastern University, USA
Marco Carynnyk, Independent Scholar, Toronto, Canada
Heather J. Coleman, Canada Research Chair and Associate Professor, Department of History and Classics, University of Alberta, Canada
Markian Dobczansky, Ph.D. candidate, Department of History, Stanford University, USA
Evgeny Finkel, Assistant Professor of Political Science and International Affairs, George Washington University, USA
Rory Finnin, University Senior Lecturer in Ukrainian Studies, University of Cambridge, UK
Christopher Ford, Lecturer in Trade Union Education, WEA London, UK
J. Arch Getty, Distinguished Professor of History University of California Los Angeles (UCLA), USA
Christopher Gilley, Research Fellow, University of Hamburg, Hamburg, Germany
Frank Golczewski, Professor in the Program in History, University of Hamburg, Germany
Mark von Hagen, Professor of History, School of Historical, Philosophical, and Religious Studies, Arizona State University, USA
André Härtel, Lecturer in International Relations, Department of Political Science, University of Jena, Germany
Guido Hausmann, Ludwig-Maximilian University, Munich, Germany
John-Paul Himka, Professor Emeritus, Department of History & Classics, University of Alberta, Canada
Adrian Ivakhiv, Professor of Environmental Thought and Culture, University of Vermont, USA
Kerstin S. Jobst, Professor of East European History, University of Vienna, Austria
Tom Junes, PhD (historian) - Imre Kertész Kolleg, Jena, Germany
Andreas Kappeler, Professor Emeritus of History, University of Vienna, Austria
Ivan Katchanovski, Adjunct Professor, School of Political Studies, University of Ottawa, Canada
Padraic Kenney, Professor of History, Indiana University, USA
Olesya Khromeychuk, Teaching Fellow, University College London, UK
Oleh Kotsyuba, Ph.D. Candidate, Department of Slavic Languages and Literatures, Harvard University, USA
Matthew Kott, Researcher at Centre for Russian and Eurasian Studies, Uppsala University, Sweden
Mark Kramer, Program Director for Cold War Studies, Davis Center for Russian and Eurasian Studies, Harvard University, USA
Nadiya Kravets, Postdoctoral Fellow, Ukrainian Research Institute, Harvard University, USA
Olga Kucherenko, Independent Scholar, Cambridge, UK
John J. Kulczycki, Professor Emeritus, Department of History, University of Illinois at Chicago, USA
Victor Hugo Lane, York College, City University of New York, USA
Yurii Latysh, Taras Shevchenko National University, Kyiv, Ukraine
David R. Marples, Distinguished University Professor, Department of History & Classics, University of Alberta, Canada
Jared McBride, Visiting Assistant Professor of History, Columbia University, USA
Brendan McGeever, Early Career Research Fellow, Birkbeck, University of London
Javier Morales, Lecturer in International Relations, European University of Madrid, Spain
Tanja Penter, Professor of Eastern European History, Heidelberg University, Germany
Olena Petrenko, Ph.D. Student, Department of East European History, Ruhr University Bochum, Germany
Simon Pirani, Senior Research Fellow, Oxford Institute for Energy Studies, and Lecturer on Russian and Soviet History, Canterbury Christ Church University, UK
Yuri Radchenko, Senior Lecturer, Kharkiv Collegium Institute of Oriental Studies and International Relations, and Director of Center for Inter-ethnic Relations in Eastern Europe, Kharkiv, Ukraine
William Risch, Associate Professor of History, Georgia College, USA
Grzegorz Rosslinski-Liebe, Research Fellow, Freie Universitaet Berlin, Germany
Blair Ruble, Political Scientist, Washington, DC, USA
Per Anders Rudling, Associate Professor of History, Lund University, Sweden
Martin Schulze Wessel, Chair of Eastern European History, Ludwig-Maximilian University, Munich, Germany
Steven Seegel, Associate Professor of History, University of Northern Colorado, USA
Anton Shekhovtsov, Visiting Senior Fellow, Legatum Institute, London, UK
James Sherr, Associate Fellow, Chatham House, London, UK
Volodymyr Sklokin, Researcher, Center for Urban History of East-Central Europe, Lviv, Ukraine
Iryna Sklokina, Researcher, Center for Urban History of East-Central Europe, Lviv, Ukraine
Yegor Stadny, Ph.D. Student, Department of History, Kyiv-Mohyla Academy, Ukraine
Andreas Umland, Senior Research Fellow, Institute for Euro-Atlantic Cooperation, Kyiv, Ukraine
Ricarda Vulpius, Research Fellow, Department for the History of East- and Southeastern Europe, Ludwig-Maximilian University, Munich, Germany
Lucan Way, Associate Professor of Political Science, University of Toronto, Canada
Zenon Wasyliw, Professor of History, Ithaca College, USA
Anna Veronika Wendland, Research Coordinator, The Herder Institute for Historical Research on East Central Europe, Marburg, Germany
Frank Wolff, Assistant Professor of History and Migration Studies, Osnabrück University, Germany
Christine Worobec, Professor Emerita, Northern Illinois University, USA
Serhy Yekelchyk, Professor of Slavic Studies and History, University of Victoria, Canada
Tanya Zaharchenko, Postdoctoral Fellow, Center for Historical Research, Higher School of Economics, Saint Petersburg, Russia
Sergei Zhuk, Associate Professor of History, Ball State University, Indiana, USA

 

24. 4. 2015 (zdroj, česky ZDE)

Prezident Ukrajiny, pan Porošenko, inicioval změnu problematických zákonů.

Ukrajinci, kteří se narodili ve stejný den jako Lenin, nebudou stíháni:

Rada zmírnila zákon o dekomunizaci, který byl přijat 9.dubna...

Z podnětu bloku prezidenta, který neriskoval podepsat zákon, zakazující veteránům nosit řády a lidem žít v bytech, získaných v dobách SSSR, odhlasovalo 23. dubna 232 lidových poslanců změny do zákona o odsouzení komunistického a národně-socialistického (nacistického) totalitního režimu na Ukrajině a zákazu propagace jejich symboliky.

Jak vysvětlil předseda parlamentu Vladimír Grojsman, změny jsou zaváděny v souvislosti se zjištěnými "nesrovnalostmi" v dokumentu. Jsou odsouhlaseny s vedoucími všech frakcí koalice.

Ve skutečnosti se Porošenko prostě neodvážil podepsat daný dokument, protože se obával exploze lidového pobouření a protestních akcí 1. a 9. května:

Podle sociologických průzkumů chtějí 3/4 Ukrajinců slavit Den vítězství.

A zákon zakazoval veteránům nosit řády a řádové stužky, nosit vlajky vítězství atd.

Bohužel, Petro Porošenko povolil i znaky nacistické (svastiku, prapory), "za předpokladu, že to nepovede k šíření trestního charakteru nacistického totalitního režimu". Noviny v odkazu spekulují, že toto může spustit násilnosti, při oslavách Dne vítězství, tedy 9. května. Takže násilnosti zdá se budou tak jako tak.

Více v odkazech.

Rok poté - teror v Oděse, Pravý sektor bije o zatýká lidi, připomínající si památku 46 upálených občanů - ZDE

 

 

 

24. 4. 2015 - ROZHOVOR s publicistou a spolupracovníkem ČRo, Josefem Brožem, skutečným znalcem Ukrajiny (s rodinnými vazbami na tuto zemi).

Jaká je mentalita Ukrajinců a co vlastně o této zemi víme?

Některá zjištění budou pro středo-evropany poměrně šokující...

Demokracie na Ukrajině je iluze, se Západem nemá nic společného. Fungování Ukrajiny je od počátku založeno na oligarchii. ParlamentnímListům.cz to řekl publicista a spolupracovník Českého rozhlasu Josef Brož, člověk s rodinnými vazbami na ukrajinské Čechy. Podle něho je zapojení Američanů do ukrajinské krize vedeno především snahou zemi ekonomicky ovládnout a maximálně vytěžit.

 

O mentalitě ruské je docela výstižný článek, zajímavě korespondující s  článkem Josefa Brože, ZDE:
 

"Svět podle Nočního vlka - jak jsem našel Pravoslaví a stal se křesťanem."

 

Historická fakta o vztahu Polska k Němcům, Britům a Rusům, o ukončení mírové smlouvy s Německem, o dalších historických souvislostech - OKLAMANÉ POLSKO.

např. díl III. (Ukončení mírové smlouvy Polska s Německem, ZDE)

díl IV. (Uzavřela Británie dohodu o neútočení s Hitlerem? ZDE)

a díl V. (Byl rusko-německý pakt Molotov-Ribbentrop vynuceným tahem? ZDE)

 

Ukázka ze IV. dílu:

Den po podpisu Mnichovské dohody britský premiér, Neville Chamberlain, pozval Hitlera na soukromý pohovor...

"My, německý Führer a kancléř a britský premiér, jsme dnes uskutečnili další setkání a dohodli jsme se na uznání, že otázka anglo-německých vztahů má pro tyto dvě země a Evropu nejvyšší význam," stojí v dokumentu.

"Dohoda podepsaná včera v noci a anglo-německá námořní dohoda" jsou považovány vůdci těchto dvou zemí za "symbol přání (obou zemí) nikdy proti sobě neválčit."

Historici obvykle na tento dokument "zapomínají".

Nicméně tato nepříliš výstavní dohoda, která zajišťovala, že Hitlerova agrese bude směrem na východ, musela existovat. Chamberlainův návrat z Mnichova do Londýna, zobrazovaný v historických dokumentárních filmech, ukazuje, jak

stojí u svého letadla, mává kusem papíru a hlasitě prohlašuje:

"Mír pro naši dobu!"

A publikum si myslí, že drží kopii Mnichovské dohody. Ale ve skutečnosti Neville Chamberlain svírá v rukou tuto doplňkovou britsko-německou deklaraci.
 

 

 

 

 

 

O SVOBODĚ, STRACHU a POLITICKÉM A STÁTNÍM POTLAČOVÁNÍ NEZÁVISLÉHO MYŠLENÍ (na US universitách) - ve jménu "národní bezpečnosti".

21. 4. 2015

Napsal losangeleský právník Ken White pro stránky Popehat.

ZDE originál s mnoha odkazy, ZDE česky - Blisty (bez odkazů).

(kráceno)

Mé tři děti jsou sarkastické a neuctivé. Nikoho, kdo mě zná, to nešokuje. Jejich prostořekost může rozčilovat, ale obyčejně si zvládnu vzpomenout, že nejsem dobrým příkladem pro rétorické dekorum. Možná bych měl o tomtéž uvažovat i u cizích dětí.

Nějakou dobu jsem byl zlý na univerzitní studenty, kteří se cítí být oprávněni vlastnit "bezpečný prostor" - čímž zřejmě myslí místo, kde jsou izolováni od myšlenek, jež se jim nelíbí.

 

Řvu na na mladé lidi, že si cení iluzorní a subjektivní bezpečnosti více, než svobody. Znemožňuji je za to, že nechápou, že univerzity by měly být místem pro otevřené zkoumání, že opouštějí fundamentální americké hodnoty.

Dnešní studenti dospívali v letech po 11. září. Co jsme je během této doby naučili ohledně rovnováhy mezi svobodou a bezpečností?


Měli jsme je učit, aby se nevzdávali základních svobod kvůli troše bezpečí.

Místo toho jsme je učili, že vláda potřebuje pravomoc vysílat létající roboty, aby zabíjely každého na zemském povrchu, bez kontroly a bez toho, aby nám řekla proč. Vláda, říkali nám, to musí dělat pro naši bezpečnost.

Učili jsme je také, že vláda potřebuje pravomoc zadržovat lidi na neomezeně dlouhou dobu bez právního dohledu, opět ve jménu bezpečnosti, že potřebuje záznamy o knihách, které čteme, a záznamy o tom, s kým hovoříme.

Měli jsme je učit, že je vznešené vyslovovat se pro svobodu. Neudělali jsme to.

Učili jsme je, že zájem o svobodu je podezřelý.

Vyrůstali v Americe, kde policie tvrdí, že hovořit o občanských právech ukazuje na zapojení do kriminálního jednání, a že kritika priorit ochránců zákona skýtá dobrý důvod k vyšetřování.

Vyrůstali v Americe, kde FBI monitoruje protestující a aktivisty ve jménu bezpečnosti. Měli jsme je učit, že je ostudné oponovat svobodě a pracovat na jejím podkopávání. Neudělali jsme to.

Měli jsme je učit, aby mysleli kriticky, když někdo tvrdí, že "bezpečnost" vyžaduje (státní) jednání a zásahy, neudělali jsme to. Učili jsme je, aby se podřídili osahávání na letištích.

Měli jsme je učit, že naše subjektivní reakce na něčí vyjádření není důvod toto vyjádření potlačit. Neudělali jsme to.

Patrně se to nenaučili ze sporů o mešitu na ground zero nebo Georgii či v Tennessee. Zřejmě se to nenaučili z výzev deportovat Pierse Morgana za prosazování zákonů proti držení zbraní od spousty úředníků tvrdících, že NESOUHLAS JE ZRADA.

Měli jsme je učit, aby byli podezřívaví k tvrzením, že projev je škodlivý - že by ho měl řešit zákon. Neudělali jsme to.

Učili jsme je, že VÝROBA SATIRICKÝCH VIDEÍ o policii je kriminální "kyberstalking" a že hloupé vtipy výrostků zasluhují vězení,

že čtyřpísmenná slova jsou zločin (nebo by měla být) a že nadávat na internetu policistům je "neposlušné jednání" a že zpívat sprostou píseň imaginárním dětem zasluhuje vyšetřování.

Měli jsme je učit, aby byli podezřívaví k vyvolávání poplašných slov jako "rasismus" a "sexismus" a "trauma" a "nebezpečný", zejména když tyto pojmy jsou použity k omezení svobody (zde).

Docela jistě jsme to neudělali, u čerta.

"Once you designate some spaces as safe, you imply that the rest are unsafe. It follows that they should be made safer."

 

Učili jsme je, že zavírat babičky za nákup dvou krabic léků proti nachlazení je správné, protože "myslete na děti".

Učili jsme je, že:

"TERORISMUS" JE EXISTENCIONÁLNÍ HROZBA, MAGICKÉ SLOVO, KTERÝM LZE OSPRAVEDLNIT COKOLIV.

Místo abychom je učili zpochybňovat chytlavé fráze, učili jsme je odpovídat na ně ve stylu Pavlovových pokusů.

Měli jsme je učit zpochybňovat autoritu. Místo toho jsme je učili, aby se jí bez ptaní podřídili, pokud nechtějí být postřeleni nebo utrpět elektrický šok

(University of Florida - student Tasered at Kerry forum - ZDE video, varuji, je to poměrně frustrující policejní zásah, oběť významně trpí po vícenásobně opakovaném zásahu silným elektrickým šokem - taserem, není to záznam pro slabší povahy, další odkazy na podobné případy ZDE).

 

Místo toho je učíme, ještě i teď, že šplhat na strom bez dozoru nebo bez dozoru pobíhat v parku (jak jsme to mnozí v dětství dělali) je záležitost vyžadující intervenci státu.

STÁVÁME SE "TYRANIÍ STAROSTI" - o naši bezpečnost, samozřejmě.

Jistě, příležitostně se nám podaří tvrdit, že svoboda projevu má přednost před pocity, nebo že spekulativní bezpečnost nemá přednost před svobodou. Ale těch pár vyjádření je utopeno v záplavě bezpečnosti, bezpečnosti, bezpečnosti.

Univerzity se domnívají, že svoboda projevu je cosi, co se má omezovat na malé koutky kampusu, aby chránily studenty před traumatem způsobeným výtiskem ústavy.

Univerzity jsou místem, kde administrátoři cenzurují trička s Hrou o trůny a plakáty Firefly a pak cenzorují plakáty, které si stěžují na cenzuru, vše "ve jménu bezpečnosti".

Univerzity jsou místem, kde uražení vyučující omezují svobodu projevu a útočí na protestující a nařizují studentům zničit výstavy, které se jim nelíbí.

Posílat lidi na americké univerzity, aby se naučili úctě ke svobodě, je jako posílat je do bordelu, aby tam poznali cudnost.

 

...napsal losangeleský právník Ken White pro stránky Popehat.

 

Mimochodem, zkuste si v jakémkoliv českém knihkupectví zakoupit výtisk české Ústavy, prodavači se na vás budou dívat jako na blázna a budou všude kroutit hlavou - ne, nemáme.

 

 

 

 

 

 

AKTUÁLNĚ:

SAUDI A USA VS. PAKISTÁN, ČÍNA A ÍRÁN (V JEMENU),

KYJEV A USA VS. EU A OBSE (NA UKRAJINĚ)

A GENERÁLOVÉ A POLITICI VS. UMĚLCI A MOTORKÁŘI, ANEB O OSOBNÍCH SVOBODÁCH - a to občanských i náboženských.

19. 4. 2015

Tento poněkud bizarně znějící titulek dobře shrnuje aktuální dění na aktuální mezinárodní scéně. Blíží se rozuzlení, ale na závěrečné dějství si musíme ještě přibližně jeden měsíc počkat.

 

1. SAUDI A USA vs. PAKISTÁN, ČÍNA A ÍRÁN (V JEMENU)

Dobrým úvodem k této kapitole je aktuální a podrobně zdrojovaný přehled Terezy Spencerové na Literárních novinách - ZDE.

Ocituji z jejího článku zásadní odstavec:

Největší ránu Saúdům minulý týden zasadil Pákistán, jehož parlament jednomyslně odmítl saúdskou žádost o vyslání pozemních jednotek a rozhodl, že země zůstane v jemenském konfliktu neutrální, až do nepříliš pravděpodobného okamžiku, kdy by přímo sám jemenský Ansaralláh stál před branami saúdského Rijádu.

Pakistánský parlament navíc vyzval prezidenta Naváze Šarífa, aby se aktivně zasadil o diplomatické řešení konfliktu.

 

Ovšem ta pravá "pikantérie" přichází až v následujících odstavcích:

Faktem zůstává, že bez pákistánské armády, která by odvedla špinavou práci, a bez jiné než slovní podpory Británie či Francie, se celá saúdská agrese mění v dopředu prozrazený špatný vtip.

Kdo by tak ještě mohl za saúdskou královskou rodinu bojovat?

Její armáda, která bez ohledu na supermoderní výzbroj, nemá žádnou praxi a její vojáci – v době, kdy královská rodina současně vede otevřenou válku i proti svým stále nespokojenějším občanům -- snad nemají ani větší snahu bránit ty "své na trůnu"? Egypťané, kteří dál jen mluví o vyslání pozemních jednotek, než že by opravdu něco připravovali?

Komentátor pákistánského listu The Dawn k tomu dodává (ZDE):

Při nedávných cestách do Emirátů jsem viděl spousty mladých Emiráťanů, kteří žijí s mimořádnými privilegii. Jezdí v drahých autech a po večerech je vídáte v luxusních zmrzlinárnách, jak si užívají čerstvého vánku i té nejlepší zmrzliny na světě.

Možná by pár tisíc z těchto mladých lidí mohlo být převezeno do výcvikového tábora někde hluboko v poušti a nad sebou by mohli mít několik pákistánských poddůstojníků, kteří by z nich udělali tvrdou a ráznou vojenskou sílu.

Protože prvním pravidlem, když nějaká země chce po jiné vyslat kamsi pozemní jednotky, je vyslat tam nejprve ty své.

 

Tereza Spencerová připojuje další fakt:

Saudi sice nabídli Pakistánu 10mld USD, ovšem Čína přišla s nabídkou obchodů za 50mld USD.

Koncem měsíce přistane v Islámábádu čínská delegace v čele s prezidentem, který s sebou veze dohody za 50 miliard dolarů, mimo jiné i smlouvu o výstavbě plynovodu z Íránu do Pákistánu (ZDE).

Zprávu Wall Street Journal žádná ze zmíněných zemí nepopřela, a tak lze soudit, že v pákistánských plánech nemá "nějakých" ad hoc saúdských deset miliard větší význam.

Islámábád se očividně chce podílet na opětovně integraci Íránu do mezinárodní komunity, na čemž se s pákistánským vedením nedávno dohodl hostující íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf. Íránský energetický sektor na hraně zrušení mezinárodních sankcí je k tomu ideální, z čehož ovšem vyplývá, že se Pákistán hodlá orientovat spíš na Čínu a Asii jako takovou než na západní svět a jeho saúdské a jiné satelity.

Spojené státy reagují na situaci ještě intenzivnějším předáváním špionážních informací Saúdům i vlastním zapojením do války (ZDE a ZDE), i když šéf OSN vyzývá k ukončení násilí v Jemenu, neboť ten dováží 90pct potravin a námořní blokáda útočníků hrozí vyvolat v oblasti rozsáhlou humanitární katastrofu, jménem hladomor.

 

2. KYJEV A USA vs. EU A OBSE (NA UKRAJINĚ)

Na Ukrajinu dorazili U.S. výsadkáři (ZDE).

A zatímco jednali zástupci Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie v Německu (ZDE), na Ukrajině se (s přispěním amerických a britských voj. poradců) rozjíždí další masivní vlna ostřelování civilistů Doněcka a přilehlých obcí (detailní popis ostřelování ZDE).

OBSE sice tato místa pravidelně kontroluje, ale střelba začíná pravidelně po jejím odjezdu. Proto se prý OBSE rozhodla namontovat v neohroženější obci Širokino webové kamery (informoval Tomáš Haas podle prohlášení MO Doněcka, ZDE).

Ukrajinský Parlament uzákonil UPA jako vzor nové ukrajinské armády ZDE (Ukrajinskou povstaleckou armádu - nechvalně známou z let 1942-1944, kdy její banderovská odnož OUN-B zmasakrovala cca 100.000 bezbranných civilistů v etnických čistkách-genocidě - viz odkaz ZDE).

Povraždila bezbranné Poláky, "Moskaly" a Židy, většinou ženy a děti, způsobem často neskonale trýznivým a sadistickým, ostatky těl byly často nalezeny rozřezané (to včetně těhotných žen), děti přibité bajonety ke stolům či dveřím, viz odkaz výše a zprávy historiků tamtéž; případně kdo na to máte nervy, tak si na netu vyhledejte heslo: "Kdybych měl zapomenout na ně, nechť Bůh zapomene na mě".

"Dělat hrdinu z nacionalisty, který zabíjel Židy, Poláky a Rusy a kolaboroval s nacisty? To je podle mého názoru naprosto nepřijatelné," řekl Právu Moše Kantor, předseda Evropského židovského kongresu.

Marné jsou i protesty předsedy evropského židovského kongresu (ZDE) a mnohých dalších (ZDE), kterým se mlčení západu v této věci zdá naprosto nepřijatelné (to nemluvě "o přátelské pomoci" USA těmto následnickým batalionům banderovců z OUN-UPA).

Můžeme tak očekávat, že pod tlakem "vojenských poradců" z USA a Británie (Polska a Kanady) se nejdéle do půlky června rozhoří další vojenská akce na východě Ukrajiny. Rusko před tímto postupem varuje ZDE a ZDE.

Dokonce Lidové noviny přetiskly články z EU, že tajné služby Německa a Francie se distancují od nepravdivých zpráv USA a NATO o chystané vojenské invazi Ruska na Ukrajinu - je to lež, tvrdí veřejně šéfové tajných služeb - ZDE (odkaz na německý SPIEGEL najdete opakovaně v blozích níže).

Záhadná množící se úmrtí opozičních poslanců na Ukrajině jsou podle českého tisku "pravděpodobně ruskou provokací", nebudu to raději komentovat. Jeden z umírněných odkazů je ZDE.

A bývalý ukrajinský premiér z exilu tvrdí - na Ukrajině se rozhořel politický teror, to by ani GESTAPO nedokázalo - ZDE.

 

I když pominu tyto zcela totalitní praktiky Kyjeva, vraždění opozice a vyvražďování obyvatel východu země (sic!), přesto zůstává naléhavá otázka:

Co si počne Evropská unie se zbankrotovanou Ukrajinou a kdo celou tuto (naprosto) zpackanou operaci "přidružení" zbankrotované země bude platit?

To je zdá se zatím naprosto ve hvězdách.

Alespoň se nikdo v nějaké sledované TV neptá, kolik to zatím stálo a kolik stovek miliard euro hodlají bruselští páni ještě na toto nesmyslné dobrodružství utratit, asi jsou to nepatřičné otázky (neboť tuším, že to budou platit pouze daňoví poplatníci EU, aniž by se jich kdokoliv zeptal na souhlas).

 

 

3. GENERÁLOVÉ A POLITICI vs. UMĚLCI A MOTORKÁŘI,

ANEB O OSOBNÍCH SVOBODÁCH - občanských i náboženských.

Tato kapitola bude trochu komplikovaná, ale ač se témata zdají poněkud nesourodá, mají společného víc, než se na první pohled zdá.

Začněme obecným popisem - jaký je rozdíl mezi politiky a generály a mezi umělci?

Je to prosté, politici rozhodují o směřování země, o utrácení vybraných daní a o osobních svobodách občanů a jejich kontrole (a sankcích za porušování zákonů).

Generálové naplňují známé rčení Carl von Clausewitze (1832, ZDE), že:

"Válka je pouze pokračováním politiky jinými prostředky."

 

Ač by se například zdálo, že filosofové jsou na tom lépe, než tyto dvě výše uvedené kategorie (mají jinou motivaci, než moc - sílu), myslím, že to není zcela přesné vyjádření.

Filosof není zcela svobodný člověk, musí studovat prameny, historii, vychází z poznání událostí minulých, aby současníkům nabízel možnosti lepšího řešení správy věcí obecných, společnosti.

Pakliže chce uspět, musí se stát známým, tedy musí publikovat, psát, vystupovat v médiích, stýkat se s politiky a vlivnými lidmi.

Jejich závěry jsou sice nadčasové, ale bohužel na ne-vznik nových válek zdá se mají pramalý vliv (narozdíl od třeba šedých eminencí politiky - finančníků, ZDE).

 

To umělci žijí (v poctivém pojetí svého řemesla) svobodně.

Ať už tvoří sochy, malují obrazy, vytvářejí nádhernou architekturu nebo třeba skládají vynikající hudbu, často jejich tvorba zasahuje oblasti života společnosti, které jsou zcela na pomezí zájmu výše uvedených kategorií (s výjimkou těch děl, která lze nějak výhodně zpeněžit nebo použít k snobskému chlubení).

Sdělení jsou často mimoslovní, umělci vyzobávají z života intenzivní (často i krásné - harmonické) okamžiky, která hrají na struny duše lidí jinak, než verbální sdělení politiků, vojáků nebo filosofů.

Obdařeni talentem a často nevysvětlitelným nadáním vidět to, co jiní nevidí, chápat to, co jiní nechápou, vytvářejí umělci hádanky a skrytá sdělení, která nás - obdivovatele jejich děl - obohacují.

To umělci dokáží učinit život západní kultury stále lidským, když už jsme se vzdali křesťanského pojetí  života (po trudných zkušenostech středověkého tmářského období, viz blog č.2 a obsáhlý článek o tématu osvícenství) a adoptovali jsme "statistiky, plánování, zákony a mnoho regulací života".

Moderní počítačová, vizuální a propojená společnost ovšem dohled nad svými jedinci neustále stupňuje (ZDE).

 

Svoboda a vulgárnost jsou ale dvě různé věci, které je dobré si neplést.

Jako si nepleteme skvělou hudební symfonii s lacinou "regálovou hudbou" v obchodním domě, jako si nepleteme nádhernou sochu nebo obraz krásné nahé ženy nebo muže s lacinou pornografií, jako si nepleteme prostitutku s vášnivým vztahem, byť třeba nerozumně bláznivým.

 

To vše se mi vybavuje, když čtu zprávy o tom, že například:

- trvalé bydliště (jako úřední údaj) nebude zrušeno (jak slibovali politici ještě koncem 90.let), naopak se vrací komunisty (a nyní prý exekutory, ale ti to podle mě nemají zapotřebí, to bude jiný důvod) tolik oblíbené sledování občanů i s pomocí povinně hlášeného pobytu přechodného (ZDE).

- to je podle mě druh politické pornografie, která nemá v demokratické a svobodné zemi místo.

 

- zatímco polští motorkáři pravidelně jezdí uctívat oběti sovětských gulagů na území dnešního Ruska (a s místními Rusy nemají podle vlastních slov žádné problémy a Rusko jim dokonce pravidelně odpouští poplatky za víza - ZDE), tak jízda ruských motorkářů k hrobům sovětských vojáků je prý "provokace".

- to je politická pornografie (filosofové mlčí, generálové varují, politici tlachají), nikoliv výraz sebevědomého a demokratického státu, který ctí osobní svobodu.

V Polsku podle německého týdeníku Focus působí i motorkářský klub, který každoročně organizuje jízdy do míst, kde stalinistický teror zavraždil Poláky. Jeho předseda Wiktor Wegrzyn se proto přimlouvá za vstup ruských motorkářů do Polska - Když jezdíme v Rusku, jsme všude srdečně vítáni. Ruské velvyslanectví nám dokonce v uplynulých šesti letech vždy zdarma vystavilo víza, zdůvodňuje.

 

-- ministr "války" Stropnický navrhuje zákon, kdy se vojenská přísaha nebude týkat věrnosti "králi, Ústavě republiky nebo prezidentovi" (jak je všude obvyklé, viz přísaha U.S. Army), ale naši vojáci budou přísahat věrnost i vojenskému uskupení NATO - ZDE (i když to má  na svědomí rozvrácení několika zemí, začínání válek na lživých důvodech a až 1,3mil mrtvých civilistů v souvislosti s válkami, které NATO začalo od r.2010).

 

- Zatímco protesty v Rusku, kde byl ježíš představen v "modernizaci divadelní hry v erotickém kontextu" (což rozvinulo zjitřenou diskusi, navíc šéf divadla byl snad prý odejit) jsou prý znakem "typické totalitní cenzury", tak podobný případ v USA, kde se vzbouřili křesťané, když nesměli odmítnout dodávky pekařských výrobků na svatbu homosexuálního páru (což způsobilo velký mediální tlak, uzavření provozovny, protesty guvernéra a rychlé přijetí zákona, který zakazuje z náboženských důvodů odmítnout zakázku - článek Pat Buchanana je ZDE, další zdroj je ZDE, česky ZDE), je naším tiskem zcela pomíjen.

- to je mediální "pornografie", která ve svobodném státě nemá místo. Problém je to totiž seriózní a má být také zcela seriózně diskutovaný.

 

 

Ale zastavme se u posledního případu trochu blíž, neboť si zaslouží hlubší krátké zamyšlení.

Zajisté všichni souhlasíme, že hospodský nemá "lustrovat" politické názory svých hostů (pokud chce, má volbu - otevřít si místo hospody soukromý klub), že pekař nemá dělat totéž.

Věřící pekaři v Indianě (v USA) jistě neodmítají prodat pečivo komukoliv, kdo zajde do jejich obchodu.

Ovšem případ, kdy si u nich chce objednat někdo "na zakázku" svatební pečivo, přičemž jde o svatbu homosexuálního páru, podle mě do této základní svobody patřit nemusí, pokud majitelé pekárny nechtějí podporovat věci, v přímém rozporu se svou vírou.

Je to složitá otázka (viz odmítání transfuze krve církevní sektou, ale to už jde o život a smrt), otázka o právu volby a hranici svobody.

Pokud si totiž uvědomíme, že stát těmto věřícím lidem přímo nařídí zákonem, že podporovat homosexuály musí (i když je to přímo proti jejich víře), pak tu vzniká morální problém.

Vždyť jistě to není jediné pekařství ve městě, homosexuálním lidem zůstává možnost volby, proč tedy neumožnit, aby se lidé respektovali vzájemně, na základě dobrovolnosti? Proč si nemohou lidé vybrat jiné pekařství, vždyť oni jim také nevnucují zákonem křesťanství?

Sám mám několik známých jak mezi ženami tak mezi muži s touto menšinovou orientací, jsou to většinou fajn lidé (jako jinde, na charakter lidí toto nemá žádný vliv), to předesílám - tolerance a registrované partnerství usnadní těmto lidem jednoznačně život (právní úkony, zastupování v nemoci, atd.). O toto opravdu nejde, jde o hranice toho, co stát nařizuje zákonem.

 

Podporuji v tomto právo volby (byť se nedivím Martině Navrátilové, že proti tomuto protestuje - viz odkaz výše, je to její zájem a právo, protestovat...), neboť jsme "hyperkorektní" a regulovaní už nějak příliš.

Kde je hranice, co nám stát může nařídit? A nenařizuje už toho nějak příliš mnoho?

Jen namátkou, co stát přikazuje a zakazuje:

Přikazuje povinné očkování dětí,

zakazuje domácí porody se školenou asistentkou (přitom nemocnice nejsou vždy na takové úrovni přístupu, který ženy očekávají),

nařizuje registraci trvalého bydliště (ovšem nevyžaduje souhlas majitele nemovitosti), nyní už i přechodného,

zakazuje křesťanský symbol víry - křížek - ve školách (aby se příslušníci islámu a dalších náboženství necítili diskriminováni, velká kauza to byla v Polsku),

nařizuje hospodským, zda mají mít hospodu kuřáckou nebo nekuřáckou (prý v zájmu obsluhy),

v Anglii odebrali děti od rodiny, pokud jsou příliš obézní, vůbec kauzy odebírání dětí kvůli ojedinělým fyzickým symbolickým trestům (ad Norsko),

jsme hyperkorektní k menšinám, ovšem nacisti na Ukrajině nám nevadí, Rusko je agresor, ale 1,3mil mrtvých od r.2010 po válkách NATO je potichu mediálně přecházeno, atd.

Tolik jen namátkou.

 

Ferdinand Peroutka napsal na konci Druhé republiky následující řádky (ZDE):

Abych předem řekl, co si myslím:

Rozdílnost v tónu mezi Čechem a Němcem, hovořícími o židovské otázce, nepochybně spočívá na rozdílné skutečnosti, kterou ti i oni s židovským elementem udělali.

Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu.

...Proč židovstvo spělo v určité době za německou kulturou a civilisací, jako mouchy za světlem, to je snad jedna ze záhad historie. Proč tomu u nás bylo jinak, to už si dovedeme lépe vysvětlit.

 

...Židovských spisovatelů a žurnalistů bylo v Německu příliš mnoho, aby se dali asimilovati německým duchem a prostředím. Spíše tam žili v přesile, a posilujíce se navzájem, zachovali si své zvláštnosti. Jest věcí Němců samých, jak to chtějí posuzovat se stanoviska svého národního bytí, ale je pravda, že polévka byla přesolena.

Pravda dále jest, že u nás tomu bylo docela jinak.

Na sto německých židovských literátů nebo novinářů přicházel u nás sotva jeden český židovský. Německé divadlo a film byly v určité době na všech předních místech ovládány lidmi židovského původu. My měli jediného židovského herce.

Proto u nás nebylo pravé půdy pro vznik kulturního antisemitismu.

V prostoru, ve kterém žijeme, byli, když začala emancipace židů, Němci nesrovnatelně mocnější a bohatší než my, měli také mnohem rozvinutější kulturu. Tím se jistě vysvětluje, proč židé, nabyvše občanských práv, s daleko větší chutí se hrnuli k Němcům, než k nám, k Maďarům spíše než k Slovákům.

Tu a tam přilnuli k nám chudší židé, osamoceně žijící v českém venkovském prostředí.

V Rakousku-Uhersku spojili se bohatí a dopředu spějící židé s Němci a Maďary proti nám. Věru nemáme žádnou příčinu být vděčnými německým židům ani povinnost je ochraňovat a jestliže se nyní snažíme věc českých židů od nich spravedlivě odděliti, je to založeno na nemilých historických vzpomínkách na německé židy, bohatí němečtí židé ochotně sloužili rakouské vládě jako nástroj germanisace,

...kdyby nebylo této jejich činnosti, nebyla by ani mnichovská konference od nás oddělila tolik území, poněvadž by v některých okresech nebylo tak pokleslo procento lidí, hlásících se k českému jazyku.

Můžeme vzíti za pravidlo, že každý, málo asimilovanými židovskými živly přesycený národ, projevuje dříve nebo později sklon k antisemitismu.

Myslím, že nakonec se židé nedočkají ničeho dobrého ani v Americe, kam nyní houfně směřují, toto hromadné přistěhovalectví je schopno porušit starou rovnováhu v této zemi a tuším, že socha Svobody v novoyorském přístavu se dosti brzy začne mračit.

 

...Na druhé straně třeba uznat, že německým očím mnohé mohlo připadat jinak než našim. ...V Berlíně a ve Vídni každý mohl postřehnout silné vrstvy neasimilovaných, z východu teprve nedávno přišedších židů. Jejich vliv byl neúměrný, srovnáme-li to s našimi poměry.

Po té stránce však může budit podiv historie Rakouska po válce.

Tento stát byl několik let ovládán dvěma židy, o nichž jest holá pravda, že zbohatli na neštěstí a bídě jiných. Byli to Bosel a Castiglioni.

Jejich fantastické majetky povstaly z inflace, která rozdrtila ostatní obyvatelstvo. Nějakou dobu měli skoro více moci, než rakouské vlády, jeden kontroloval celou rakouskou kulturu, druhý administrativu a platil ze svých peněz i část platů vídeňské policie.

...Aby neštěstí bylo dovršeno, přistěhoval se pak z Maďarska do Vídně třetí žid, jménem Békessy, který za krátkou dobu svou hnusnou teroristickou a vyděračskou žurnalistikou ovládl zbytek.

/ Syn Békessyho - známý jako Hans Habe, byl občanem USA od r.1941, specialistou na psychologickou válku, později byl úspěšným novinářem v rámci USA jednotek v Německu - ZDE , obsáhleji v němčině ZDE /

Je těžko chtít zasednout na soudnou stolici nad lidem, který to snášel s hněvem. Kdybychom my byli prožili něco podobného, patrně i my bychom cítili v židovské otázce ohnivěji.

Ostatně i ve vědomí říšských Němců je jakási bolestná rána z doby inflace. ...Jeden Němec mi jednou řekl (na můj postoj, že "židovské matky teď u nás pláčou, když se jim rodí děti"): "Také v Německu plakaly německé matky, když se jim rodily děti. Bylo to za inflace."

To je právě ten rozdílný tón, založený na rozdílných zkušenostech. My jsme inflaci neprodělali, neneseme tedy v paměti ani její neblahé průvodní jevy.    

 

 

Když čtu poslední (barevně zvýrazněný) Peroutkův odstavec, nemohu se ubránit podivnému dojmu, že vidím Ukrajinu jako přes kopírák (a naopak nevidím žádnou "fascinaci nacismem", jak o tom mluvil - snad v účelové nadsázce o ISIS a nutném boji proti němu - prezident Zeman, to dodávám pro pořádek).

Tam oligarcha Kolomojskyj ovládá svou velkou část byznysu, platí si vlastní soukromé vojsko a policii, oligarchové si rozdělili kulturu a média, používají teror proti části obyvatel a bohatnou na inflaci a bídě místních lidí.

A Porošenko vloni vydělal sedmkrát více peněz, v milionech dolarů, zatímco národ trpí pod těžkou inflací - ZDE

 

Pokud si na anglické wikipedii přečtu definici etnických čistek (ZDE):

Ethnic cleansing is the systematic forced removal of ethnic or religious groups from a given territory with the intent of making it ethnically or religiously homogeneous. The forces applied may be various forms of forced migration (deportation, population transfer), intimidation, as well as mass murder.

Ethnic cleansing is usually accompanied with the efforts to remove physical and cultural evidence of the targeted group in the territory through the destruction of homes, social centers, farms, and infrastructure, and by the desecration of monuments, cemeteries, and places of worship.

pak vidím, že přejmenovávání ulic, bourání památníků a likvidování členů opozice na Ukrajině (vraždami, kulturním, společenským i čistě násilným útiskem) je zločinem, který západ (zvlášť po zkušenostech s 2.sv. válkou, o kterých Peroutka ještě nevěděl) nikdy nemůže legálně podporovat

Ač se tyto činy tváří jako "bohulibá de-sovětizace" (ZDE, ZDE), čehož se zoufale drží i západní média, jde ve skutečnosti o pokračování příprav na kompletní etnickou čistku - rozsáhlý zločin, spojený s velkým násilím (jak o tom ve své ideologii uvažoval už Bandera, a jak poté podle jeho idejí zločinně realizovala v r.1942-44 OUN-B frakce UPA). Hodně to také připomíná "bohulibé činy" vojenské chunty ISIS, která zase ničí pomníky jinověrců, vyhazuje do vzduchu sochy, pálí knihy, ničí celou jednu kulturní oblast - co mi to jen připomíná:

V noci 10. května 1933 došlo ve většině univerzitních měst po celém Německu k největšímu veřejnému pálení knih, jejichž autory vinili nacisté z šíření "protiněmeckého ducha".

 

Nevěřím ani na vteřinu, že jde "o bohulibé a demokratické odstranění všeho post-sovětského", jde o klasický případ odstranění všeho ruského (podobně jako v r.1942-44 stejná skupina vedená stejnou ideologií odstraňovala na Ukrajině vše polské, "moskalské" a židovské způsobem tak krutým, že to zůstává trvalým vykřičníkem v dějinách lidstva, ZDE), všechny signály o tomto jsou zcela jednoznačné - a podporovat toto jest obrovský zločin.

Pokud chce západ toto podporovat, dostane se na roveň zločinů, o kterých píše Peroutka v závěru svého článku. Nebo na roveň např. skutečně zvlášť zločinným lidem západu, kteří podporovali zločiny proti lidskosti, z důvodu vlastního zbohatnutí a prodloužení konfliktů, což mělo oslabit jejich potenciální konkurenty finančně, populačně i technologicky.

Šlo o zadržování vývoje konkurenčních zemí, jak se o tom např. píše známý analytik v Židovských listech, ve zvlášť zajímavém a aktuálním článku ZDE .

 

Současné omezování osobní svobody v demokratických zemích (viz příklady výše již v úvodu třetí části zmíněné), podpora nejrůznějším teroristům, ničících celé národy,

(ne, nemluvím o současném Rusku, mluvím o ISIL a podobných vojenských chuntách, útočících na civilisty, bourajících sochy, pálících knihy, ničících tradiční místní kulturu a vraždících lidi jiného vyznání nebo etnika, bojůvkami násilných fanatiků)

omezování základních kulturních pravidel naší civilizace (křesťanství, zákonem nařízená podpora někomu bez ohledu na práva a pocity jiných), přísahání cizím vojenským uskupením (stejně jako uvádění podivně překroucených zprávy v médiích, jejichž vlastníci jsou kdesi v pozadí - velmi bohatí, aniž bych se radši ptal JAK ZBOHATLI) vidím jako trend, který tolik kritizoval ve svém článku pan Peroutka.

A já s ním plně souhlasím. Protože morálka je jen jedna a je zřejmé, že nejen na Ukrajině dochází k velkým zločinům.

Podporovat je opravdu nehodlám.

 

Proto je osobní svoboda tak důležitá, proto by neměla být svobodná společnost v právním státě nikdy zbytečně regulována (přemrštěně), každý by se měl snažit s druhými dohodnout, na základě vzájemné tolerance a ohleduplnosti (když mi neupeče zakázku jedno pekařství, upeče ji jistě jiné, proč to má nařizovat zákon). Případné spory by měli soudci soudit moudře (v duchu Ústavy a všech zákonů) a nikoliv dogmaticky - čistě dle litery zákona, jak nám např. ukázal případ tří ministrů ODS, kterým se stát omlouvá za stíhání, které zastavil soudce v jednokolovém řízení bez možnosti odvolání, přičemž všude na západ od nás by byli odsouzeni - ZDE (!!).

"Projev poslance" ve sněmovně je prý všechno možné, například i nekalé dohody mimo řečnický pult. To je definitivní morální bahno, tak duch zákona vytvořen nebyl, naopak byl touto zběsilou konstrukcí a formalismem pošlapán.

 

Proto braňme naše svobody, před smyšlenými historkami o nejrůznějších teroristech, komunistech, atd. Zdravý rozum a dobrá morálka jsou základním atributem zdravého a fungujícího státu.

Kdo plně pochopí výše citovaný Peroutkův článek (napsaný v dobách stejně složitých a komplikovaných, jako jsou ty dnešní chvíle, podobnost je opravdu výrazná), ten pochopí i to, co se právě nyní děje na Ukrajině, v Evropě i ve světě.

A nepřísahejme věrnost cizím vojskům a generálům, ale přísahejme, že zločinci dojdou svého potrestání, ať už o sobě vytvářejí (v jimi kontrolovaných médiích) jakkoliv líbivý obraz, který je podle všech dostupných faktů zcela falešný, celá věc se mnohem spíš týká západu, nikoliv Ruska.

Jak o tom skvěle promluvil jeden z nejzkušenějších expertů válek, z Hebrejské university v Jeruzalémě, oceněný Nobelovou cenou "za teorii her", osmdesátiletý Robert Aumann:

 

Robert Aumann - To západ rozhoupal loď. Loď se pak může potopit - ZDE

"Pokud hledáme spravedlnost, svět, který by byl lepší, kde by všichni měli zajištěna svá práva a platily tam takovéto pěkné myšlenky, pak měli Ukrajinci pravdu a mohli si vybrat." /*vstup do západní voj. aliance NATO/

"Pokud ale chceme mít svět, kde je mír a který je stabilní, pak to byl Západ, který rozhoupal loď. Loď se pak může potopit."

"Nijak zvlášť nemiluji Vladimíra Putina, ale mám pocit, že Západ tlačil trochu moc a šel do ruské sféry vlivu."
 

"Pokud jde o Krym, nechápu, proč má být kolem toho takový rozruch. Krym je většinově ruský, obyvatelstvo je většinově ruské. Západ provokoval Rusko. Kdyby Rusové přišli do Mexika nebo na Kubu, jako to udělali kdysi Sověti, byla by to provokace a tak by se to také bralo. Mexiko a Kuba jsou americká sféra vlivu a Krym zase ruská."

 

 

 

 

 

 

STRUČNĚ, 3. 4. 2015:

SPIEGEL - The Persian Paradox:

Iran Is Much More Modern Than You Think

Which government cabinet is home to more ministers with doctorates from American universities than Barack Obama's administration? The correct answer is that of of the Islamic Republic of Iran. And, no, that list does not include President Hassan Rouhani. He got his doctorate at the University of Glasgow law school.

 

SPIEGEL - Perský paradox: Írán je mnohem modernější stát, než si myslíte.

"Který vládní kabinet je domovem více ministrů s doktorátem z amerických universit, než má Obamova administrativa?

Správnou odpovědí je: Islámská Republika Írán.

A ne, tento seznam nezahrnuje prezidenta Íránu Hassana Rouhaniho, ten získal doktorát na Glasgow universitě v Anglii."

 

- a já dodám, nepleťme si Araby (Saudy, obyvatele Kataru, Jemenu, atd.) a Peršany (nyní území Íránu). Už po staletí platí, že právě perská schopnost řídit stát (svými vzdělanými ministry - vezíry) stála za vzestupem Islámského Chalífátu v 10. století, už od počátku stáli také Peršané proti "arabizaci islámu", tedy dnes proti jeho wahhabistickému dogmatickému pojetí, kterému vévodí Saudská Arábie (která byla donedávna i největším sponzorem ISILu).

Nebýt U.S. a Britského puče v r.1953, motivovaného neúměrnými zisky z ropy (na úkor místních obyvatel), vyvíjely by se vztahy Západu a Íránu normálněji, také náboženská radikalizace (po pádu západního loutkového režimu v Íránu v 70.letech) by byla mnohem méně intenzivní.

Izrael vs. Írán, Sýrie a Libanon, to je dlouhá historie zisků Západu a násilí. Jaké bude příští kolo, jak na dohodu zareaguje Izrael? A jak vztahy Západu a Íránu ovlivňuje fakt, že právě Írán nejvíce bojuje s islámskou vojenskou chuntou ISIL, která ovlivňuje obrovskou vlnou uprchlíků především jih Evropy?

 

Associated Press, 04.02.2015:

(Izrael) Intelligence minister: All options including military action open on Iran

Yuval Steinitz says:

"if we have no choice we have no choice', points to strike on Iraqi reactor as example of unilteral attack."
 

"Pokud nemáme jinou možnost, pak nemáme jinou možnost," poukazuje Yuval Steinitz na útok proti íránskému reaktoru v r.1981, jako na příklad jednostranné vojenské akce Izraele s ohledem na mezinárodní situaci na Středním východě.

- Vyhrožuje snad Izrael světu a Radě Bezpečnosti OSN svou jednostrannou vojenskou akcí proti Íránu, jako reakcí na dosaženou mírovou dohodu? Dočkáme se snad dokonce jednou i mezinárodních sankcí proti Izraeli, pokud by stupňoval hrozby proti Íránu - poslední hrázi proti ISIL na Středním východě?

 

Obama On Iran Deal: 'This Has Been A Long Time Coming'

"This deal is not based on trust," Obama said. "It's based on unprecedented verification."

 

Reakce U.S. administrativy na izraelské válečné snahy:

Obamovo okolí reagovalo nečekaně rázně.

Šéf kanceláře amerického prezidenta Denis McDonough například otevřeně vyzval Izrael k ukončení okupace palestinských území (ZDE):

"Okupace, která trvá padesát let, musí skončit," prohlásil.

 

V obecné rovině jsou tato slova v souladu s oficiální americkou politikou, která prosazuje – přinejmenším na papíře – dvoustátní řešení (izraelsko-palestinského problému na Blízkém východě), nicméně řečeno takto "naplno" je to od amerických špiček přece jen poněkud nezvyklé, dodává Tereza Spencerová (viz odkaz).

 

 

 

 

 

KULTURNÍ DEZINFORMACE Z LIDOVÝCH NOVIN

- ZAKÁZALO RUSKO PUŠKINA?

3. 4. 2015

Podle článku Tomáše Haase na facebooku - zde

 

Článek Lidových novin je zde, píše se tam např.:

"Nedávný zákaz kontroverzní inscenace klasické opery Richarda Wagnera Tannhäuser v Novosibirsku vyvolal v Rusku tažení za návrat k tradičním kulturním hodnotám, které vyústilo v tvrdé útoky na moderní ztvárnění děl tradičního ruského repertoáru.

Do čela volání po návratu ke klasické "vlastenecké" interpretaci se postavil státní Ústav pro kulturní dědictví, oznámil moskevský rozhlas.

Rusko pobouřila operní inscenace, zobrazující Ježíše jako erotického hrdinu.

 

Celý text je ZDE

 

 

 

 

ŠVÝCARSKO - JEDNÁNÍ S ÍRÁNEM - ZÁSADNÍ MOMENT HISTORIE

1. 4. 2015

Ve švýcarském Lausanne finišují rozhovory o íránském jaderném programu, jednání se účastní USA, Francie, Británie, Rusko, Čína, Německo.

Jde o zásadní moment historie, o předání moci západu směrem k Asii, o počátek konce 500let trvající západní koloniální dominance?

DRUHÝ SYKES-PICOT?

Tato konference řeší problémy, jejichž zárodek vznikl v r.1914, kdy Západ rozdělil Střední a Blízký východ do několika zemí (tzv. Sykes-Picot dohoda, Rusko tehdy přišlo o své zájmy - přístup ke Středozemnímu moři, dík Západem podporované bolševické revoluci v r.1917 - byl to záměr? Viz detailní pohled na blogu č.1).

Západní koloniální velmoci (Británie, Francie, později od r.1948 USA) nerespektovaly oprávněné zájmy Peršanů (Íránců), Arabů, palestinských Arabů,  Egypťanů a dalších obyvatel, jejich národního sebeurčení, oblast byla díky ropě vždy předmětem obrovských tlaků západu. FOTO: Coffrini-Agence France-Presse — Getty Images

 

SPIEGEL: Geopolitical Tremors: America, Nuclear Talks and the New Middle East

Last week, the situation was particularly absurd. On the one hand, the US supports the Sunni military coalition in Yemen that is bombing an Iran-supported rebel group. On the other hand, the US provided air support to a Shiite militia that is being led by an Iranian general.

Political certainties are becoming hazier. Who are America's enemies and who are its allies, does Israel still enjoy its status as inalienable ally? Many of the constants that have characterized the Middle East for decades are no longer as assured.

No other country, apart from Israel, has been the recipient of as much high-tech weaponry as the arch-conservative monarchy of Saudi Arabia. Despite the brutal oppression of every opposing voice and the years spent financing Islamist terror via "charitable" organizations, Washington has continued to feel bound to the Saudis. But that may not last. Because fracking at home has reduced American dependence on oil from Saudi Arabia and the rest of the Middle East.

Furthermore, Saudi Arabia, which is Sunni, and Iran, which is Shiite, are both fighting for supremacy in the Middle East -- in Syria, in Iraq and, most recently, in Yemen. But in contrast to previous years, American interests of late have sometimes overlapped to a considerable degree with those of Iran. Indeed, whereas relations between Washington and the Israeli leadership have sunk to an all-time low in recent weeks, Tehran has become a de-facto partner in the ongoing fight against Islamic State, even if neither side is willing to say as much.

 

KOMENTÁŘ

Celý vyspělý svět čeká, jestli Obama v nynějších rozhovorech s Íránem "napraví" válečné zločiny USA v Iráku, Sýrii a Libyi, následkem čehož vznikl ISIL a posílila Al-Kajda a světový terorismus.

Jestli napraví válečné zločiny G. W. Bushe a jeho neokonzervativců - Wolfowitze, Rumsfelda, Cheney a dalších lidí z projektu Nového Amerického Století PNAC, jehož koncepce vznikala od r. 1991, formulována byla v r.1998, přešla pak do vojenské doktríny Pentagonu v r.2000 ZDE:

"Since today’s peace is the unique product of American preeminence, a failure to preserve that preeminence allows others an opportunity to shape the world in ways antithetical to American interests and principles.

The price of American preeminence is that, just as it was actively obtained, it must be actively maintained"

 

Výdaje USA na zbrojení jsou prakticky stejně velké, jako výdaje patnácti dalších zemí světa dohromady- ZDE:

Vpravo jsou sloupečky srovnání vojenských výdajů USA (modře) a 15 dalších nejvíce zbrojících zemí světa (jednotlivé země dle barev), šedě jsou ostatní země. V miliardách US dolarů (podle r.2013).

USA vydávají 600mld USD, Čína 112mld USD, Rusko 68mld USD, Saudská Arábie 60mld USD, Anglie 57mld, France 52.5mld, Japonsko 51mld, Německo 44mld, Indie 36mld, Brazílie 35mld, Jižní Korea 31mld, Austrálie 26mld, Itálie 25mld, Izrael 18mld (zahrnuje i US příspěvky), Írán 17.7mld USD.

 

O politickém puči neokonzervativců v USA mluví US generál Wesley Clark ZDE .

ZDROJ: souhrnný zdroj v češtině - Britské listy: 17. 2. 2007 - Jana Ridvanová, Intervence Spojených států po druhé světové válce, Svět morálních jistot a preemptivních útoků jako svět nočních můr

Paul R. Pillar, vedoucího oddělení zpravodajských služeb CIA pro Blízký východ a jižní Asii (2000 - 2005), US noviny FOREIGN AFFAIRS, série článků, 2006, ZDE

Bez obalu útočil na Bushovu administrativu kvůli zmanipulování zpravodajských služeb v případě prohlášení o vlastnictví ZHN Saddáma Husajna a jeho spojením s Al Kajdou.

 

Tyto válečné zločiny (především válka v Iráku 2003 a mučení na Guantanámu) byly odsouzené např. v Malajsii, podle charty OSN (viz blog č.2), šlo o zločiny válek spuštěných na vylhaných důvodech (viz blok níže), kde USA chtěly využít dočasného oslabení svých konkurentů po skončení studené války, tedy především slabého Jelcinovského Ruska, tehdy ekonomicky příliš slabé Číny, Indie a zemí Latinské Ameriky.

Jak říkají neokonzervativci ve videu s W. Clarkem ZDE:

"Máme tak 10let, než povstane nová dostatečně silná velmoc (Čína, Rusko...), abychom ovládli Střední východ a sever Afriky."

 

V tomto světle nebyly události 11. 9. 2001, ve kterých hráli občané Saudské Arábie mnohem větší roli, než se dosud oficiálně ze strany USA připouští (ZDE a ZDE), vůbec náhodné, byly "startovacím impulsem".

 

15.12. 2014 ZDE:

The Congressional report on torture confirms that Al Qaeda was not involved in the attacks of September 11, by Thierry Meyssan.

 

Znalec Blízkého východu: Budovy nespadly díky nárazu letadel, byl to inside job.

 

Spolu s vyzbrojováním největších islámských despocií, Saudské Arábie a Kataru, které Spojené státy získaly už v 70 letech pro obchod ropy výhradně v dolaru (tak vznikl petrodolar, viz odkaz na video pana Jim Rickards, který této dohodě osobně asistoval ZDE; despocií, kde je opozice krutě pronásledována, křesťané ničeni a kde např. za polibek na ulici dostanete 40ran holí) vzniklo prostředí vhodné pro vznik vojenské chunty ISIL.

Destabilizací Středního východu a vyzbrojováním Saudské Arábie a Kataru Spojené státy a Izrael posílily sunnity v konfliktu s Íránem, Libyí a Sýrií (např. v Sýrii žili dříve společně a v klidu šíité, sunnité i křesťané).

Tedy především USA a Izrael vytvořily teroristickou islámskou vojenskou chuntu ISIL alias Daeš, ohrožující nyní EU jak terorismem, tak obrovskou vlnou uprchlíků do Itálie a jižních zemí (vloni jen v Itálii zachytili 170.000 běženců, letos se očekává až 1mil uprchlíků).

ZDE - Robert Parry: Neocons - Masters of Chaos

ZDE - Spojenectví USA a ISIL

 

Svět čeká, jestli Obama stabilizuje celou situaci na Středním východě dohodou s Iránem, jehož perská verze islámu byla vždy "lidská", narozdíl od verze arabské (alespoň to tak bylo mnoho století, až do britského a US puče v Íránu r.1953, kde šlo o nepřiměřeně vysoké zisky z ropy ve prospěch Británie a USA, na úkor místních obyvatel).

Tím ovšem pro USA vzniknou některé nepříjemné důsledky:

Dohodou s Íránem vznikne oslabení Saudské Arábie a tím nepříjemný ekonomický důsledek, tedy oslabení petrodolaru.

(To vše v situaci, kdy např. bývalý dlouholetý expert FEDu, nyní ctěný odborník, dává ekonomice US maximálně 60-90dní do zhroucení měny ZDE, je to nelehká volba.)

Druhým nepříjemným důsledkem narovnání vztahů s Íránem jsou negativní důsledky pro Izrael a pozitivní pro Rusko, opět oba jsou pro USA problematické.

Navíc mnoho hlavních US médií ovládají přátelé Izraele, což komplikuje Obamovu pozici.

 

ZDROJ - Voltairenet.org, 10. JULY 2013:

September 11 - Inside Job or Mossad Job?

by Laurent Guyénot

"How many of us know, for example, that the only people arrested on the same day in connection with the terrorist attacks of September 11 are Israelis?"

This information was reported the very next day by journalist Paulo Lima in The Record, the newspaper of Bergen County in New Jersey, according to police sources.

Obrázek: List The Record z 12.9.2001 informuje o pěti zadržených podezřelých mužích z Izraele, v dodávce s označením Urban Moving, kteří byli spatřeni, jak "filmují nárazy letadel a skákají u toho radostí".

Police sources who informed Paulo Lima were convinced of the involvement of the Israelis in the morning’s attacks: "There were maps of the city in the van with some of the points highlighted. It looked like they knew [...] they knew what would happen when they were at Liberty State Park.

 

Francesco Cossiga, President of Italy between 1985 and 1992, declared on 30 November 2007 to the daily Corriere della Sera:

"From areas around the Palazzo Chigi, nerve centre of direction of Italian intelligence, it is noted that the non-authenticity of the video is supported by the fact that Osama bin Laden in it ’confessed’ that Al Qaeda was responsible for the 9/11 attack on the Twin Towers in New York.

However, all of the democratic areas of America and of Europe, with the Italian center-left in the forefront, now know full well that the disastrous attack was planned and executed by the American CIA and Mossad with the help of the Zionist world to falsely incriminate Arabic countries and to persuade the Western Powers to intervene in Iraq and Afghanistan." ( HERE )

This is what unfolded in the 9/11 attacks that led us into the matrix of wars and conflicts, present (Afghanistan and Iraq), planned (Iran and Syria) and projected (Jordan and Egypt), that benefit Israel and no other country — although I concede that many private contractors and politicians are doing very well for themselves out of the death and misery of others.


 

 

Druhou verzí této globální politické "hry" je válka s Íránem.

Druhou verzí tohoto vývoje je dříve nebo později propuknuvší válka s Íránem. Jenže Írán není Irák, má 80mil obyvatel, kulturu, spojence (Rusko, dnes už i Čínu, země Latinské Ameriky) taková válka by svět uvrhla do naprostého chaosu, spolu s očekávaným pádem dolaru a akciových trhů v r.2016.
 

Patria.cz: "Propad trhů přijde v roce 2016" - ZDE , anglický originál ZDE

pan Jim Rickards, 30let na Wall Street, poradce Pentagonu a CIA, říká ZDE:

"Skutečná výše nekrytých závazků USA je 127 bilionů USD, nikoliv 18 bil USD."


To jsou bohužel všechny možnosti, tedy obě dvě. Jiné trajektorie neexistují, buď dohoda nebo válka s Íránem - proto je včerejší setkání zemí ve Švýcarsku skutečně zásadní historickou událostí, pro osud Evropy, celého Západu i světa.

Vrcholit by mělo v červnu r.2015, kdy by mělo dojít k podpisu vyjednané dohody (která se zdánlivě věnuje pouze íránskému jadernému programu).

USA v únoru r.2015 potvrdily, že Izrael je jadernou velmocí - budou na něj aplikovat stejně přísné postoje, jako na Írán?

and HERE - This is the first time the US government has officially confirmed that Israel is a nuclear power.

 

Fanděme tedy Obamovi, který má doma nelehkou pozici!

Změna postoje USA k Íránu a změna diplomacie EU (oddělení Německa a Francie od "vazalského postavení" vůči USA, vytvoření vlastní zahraniční politiky, která bude sledovat vlastní evropské zájmy těchto zemí, například dobrou spolupráci s Ruskem) jsou tak dvě nadějné tendence nového století.

Po případném oslabení dolaru, pádu akciových trhů (očekává se místy až 50pct krach bublin) v r.2016, s USA uměle vytvořenou krizí s Ruskem (jako vždy, na základě vylhaných důvodů) a s možným oslabením Číny, kde jsou firmy (nikoliv stát) poměrně značně zadluženy na vnitřním trhu, může následovat nejhorší scénář:

V opačném případě může rok 2016 odstartovat světový ekonomický kolaps a tím i velkou válku, o kterou se někteří lidé v USA velmi snaží (opět neo-konzervativci republikánské strany, ZDE).

Dohoda s Iránem je tak krokem k odvrácení tohoto zcela negativního scénáře!

 

Václav Cílek - Krize může snadno vzniknout kombinací válečných, politických, ekonomických i klimatických faktorů.

 

US firmy zde mohou mít zisky, Írán a jeho perská verze islámu byla vždy lidštější, než verze arabská (saudská-wahhabistická), což je výhodné jak pro Evropu tak pro USA.

Platilo to nakonec po staletí, než v r.1953 Britové a USA provedli ropný puč v Íránu, čímž se vztahy západu - bráno po r.1948, po vzniku státu Izrael a pádu Británie jako světové koloniální velmoci - a Íránu zkomplikovaly, náboženství v Íránu zradikalizovalo, tedy opět vznikl známý "bumerang" politiky Británie a USA v tomto regionu, jako v Afghánistánu r.1980, který dal vzniknout US podpoře Al Kajdy, jako v Iráku 2003, který stvořil podmínky pro vznik ISIL.

Nyní tyto vztahy komplikují spíš Saudská Arábie a Izrael, které (spolu s financemi z USA) vytvořily ISIL, jako sunnitskou zbraň proti šíitskému Íránu, ovšem zájmy USA v této oblasti (i podle článku ve SPIEGEL, odkaz výše) nyní oslabují.

Jednak mají USA dostatek ropy díky nové technologii frakování (pomáhá i oslabení růstu světového HDP a tím nižší poptávka po ropě) a jednak finanční možnosti USA se opravdu a reálně tenčí.

Ochota Spojených států někde přímo vojensky zasahovat je tak neustále nižší, což zmiňuje jak SPIEGEL, tak je to  možné přímo pozorovat v postojích USA k válkám na Středním východě, kde se např. v r.2011 vzbouří Pentagon proti válce Hillary Clinton v Libyi (na vylhaných důvodech).

 

zdroj ZDE - Washington Times, 29. ledna 2015

"Hillary Clinton’s ‘WMD’ moment: U.S. intelligence saw false narrative in Libya"

 

Roli zde jistě hrají i osobní ambice prvního U.S. afro-amerického prezidenta Obamy, který by jistě rád doložil své unikátní prezidentství (a svou Nobelovu cenu míru) i nějakými reálnými mírovými skutky, které by ozdobily jeho "působení v historii" (nepodceňujme tuto ambici).

Prezident Obama má ale jistě i svůj osobní "jiný pohled", než předchozí prezidenti USA, což samozřejmě vzbuzuje u části obyvatel USA vášně.

Jeho postoj k Íránu je v USA vnímaný částí obyvatel stejně, jako je u nás vnímaný částí obyvatel postoj prezidenta Zemana k Rusku.

 

ZDE - Reuters: "Kdo je větší nebezpečím pro USA, Putin nebo Obama?"

 

Obama opravdu možná chce - v rámci svých možností - posunout svět zase o kus dále, z nynějších problémů, existujících zhruba od r. 1914, kdy Západ rozdělil Střední východ do několika zemí, dle svých ambicí, nerespektoval přitom zájmy místních obyvatel -  egyptské, perské ani arabské reálie, o to víc ale prosazoval zájmy Izraele. Zde vznikl zárodek dnešních konfliktů, samozřejmě obrovský význam zde měly i bohaté zásoby ropy v tomto regionu, tak vznikla tato koloniální ropná oblast zájmů Západu.

Jak píše SPIEGEL - USA jsou nyní méně závislé na této ropě, také ekonomická situace v USA se zhoršuje, což omezuje chuť nadále vojensky zasahovat v této oblasti.

Tak vzniká dohoda s Íránem, paradoxem všeho by tak bylo, pokud by "ISIL pošel na slabý dolar", to by byl jeho skutečně zvlášť paradoxní konec.

Doufejme ale spíš, že ISIL "pojde" na zdravý rozum západních zemí a změnu západní politiky nejen na Středním východě.

 

Zajímavá analýza politiky Západu od studené války ze Slovenska - ZDE

Teď už jde o odvrácení světové války - Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. (* 1971), slovenský historik, politický a mediální analytik, vysokoškolský učitel, publicista a občanský aktivista. Rektor Akademie médií, vysoké školy mediální a marketingové komunikace v Bratislavě.

Defensenews.com: Iranian General Again in Iraq for Tikrit Offensive - ZDE

Íránský generál Kásim Sulajmaní je hlavou boje iráckých gard s vojsky chunty ISIL u Tikrítu. FOTO: I.IGMUR.com

WASHINGTON–Twitter came alive on Monday with photos of Iranian Quds Force commander Gen. Qasem Soleimani who is again in Iraq, directing Shia militias in their fight against IS militants.

Soleimani is reportedly taking a leading role in managing the fighting between Iraqi forces and their Shia militia allies as they attempt to wrest control of the Sunni-dominated city of Tikrit from IS militants and their Sunni allies.

 

Aktualizace:

2. dubna 2015 - ZDE

Německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier, šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf oznamují dosažení dohody. FOTO: Pool, Reuters

"Světové mocnosti dosáhly s Íránem rámcového ujednání, na jehož základě bude do konce června vytvořena finální dohoda o jeho jaderném programu."

Účastníci historického jednání - Čína, Francie, Německo, EU, Írán, Rusko, Británie, USA. Uklidní dohoda s Íránem Střední východ a jak budou reagovat Izrael a Saudská Arábie? FOTO: Pool, Reuters

TehranTimes: Iran, P5+1 joint statement calling for removal of all anti-Iran sanctions.

Ve čtvrtek to na tiskové konferenci po závěru první fáze jednání prohlásila ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová. Konečná dohoda o íránském jaderném programu bude v červnu.

 

 

 

 

 

 

 

ZPRÁVA "BODY COUNT"

= POČÍTÁNÍ (MRTVÝCH) TĚL PO ZÁSAZÍCH NATO v IRÁKU, AFGHÁNISTÁNU A PAKISTÁNU

a JE MINISTR STROPNICKÝ ZRALÝ NA DEMISI?

28. 3. 2015

motto:

Heidi Tagliavini: Mezinárodní komunita může pracovat lépe a nemusí kvůli tomu "znovu vynalézat kolo". Je třeba se jen vrátit k chartě OSN a k principům dohod z Helsinek 1975.

The international community can do better, and it does not have to reinvent the wheel to do so. It need only to go back to the charter of the United Nations and to principles it agreed at Helsinki in 1975.

 

ZÁSAHY NATO V POSLEDNÍCH 10LETECH = 1 300 000 MRTVÝCH CIVILISTŮ - DĚSIVÉ ČÍSLO!!

 

ZPRÁVU VYDALA ORGANIZACE oceněná Nobelovou cenou míru:

Lékaři proti jaderné válce (IPPNW) - ZDE

K tomuto napsal časopis TÝDEN článek ZDE, z kterého vybírám:

"S vpravdě děsivými údaji seznámily souběžně veřejnost tři sekce IPPNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War) ve druhé polovině března v Berlíně, Washingtonu a Ottawě.

Příslušnou studii s názvem - Počítání těl. Čísla obětí po 10 letech "války s terorem" (Body Count. Casuality Figures after 10 Yers of the "War on Terror") - vypracovali aktivisté IPPNW spolu s dalšími podobně zaměřenými skupinami.

IPPNW je celosvětové uskupení národních lékařských organizací, které se snaží pomáhat zabránit jaderné válce a jež podporuje jaderné odzbrojení. Aktuálně má kolem 150 tisíc členů ve více než 50 zemích. Roku 1985 organizace získala Nobelovu cenu za mír.

O celkovém počtu obětí takzvané "války proti teroru", která začala jménem amerického lidu po 11. září 2001, se ve veřejnosti téměř nediskutuje."

 

 

ONO SE NEDISKUTUJE VE SPOLEČNOSTI O VÍCE VĚCECH, ŽE, PANE MINISTŘE?

Ministr "války" ČR, pan Martin STROPNICKÝ,

který kromě dvouleté "diplomatické akademie" ve Vídni (1990-91) dříve vystudoval gymnázium s maturitou, na které navázal studium Divadelní fakulty AMU v Praze (1976-1980), s následným účinkováním v Městských divadlech pražských (pokládám tyto informace za důležitou souvislost, proto je zde uvádím),

...prohlásil podle článku včera (27.3.2015) vydaného ZDE, že:

"Vyvolaný veřejný "humbuk" kolem amerického konvoje je jen uměle vyráběný."

"Není prý na místě hovořit o dvou táborech, kde jeden je pro konvoj a druhý proti, jelikož ten tábor, který je proti konvoji, čítá prý jen 16 procent obyvatelstva republiky.

Podle Stropnického nejde o žádnou provokaci vůči "nepříteli", jde prý jen o ukázku našim obyvatelům, že jsme součástí Severoatlantické aliance, a jde především prý o to, aby naši občané na základě zastávek vojenského konvoje zjistili, co jsou ti američtí vojáci vůbec zač.

Proto jsem rád, že v místech zastávek konvoje dojde ke kontaktům s místními obyvateli, vysvětlil Stropnický výhody průjezdu vojenského konvoje.

Print screen z článku:

"Žádná rozumná alternativa k NATO neexistuje a není důvod

ji hledat ani o ní spekulovat," prohlásil ministr Stropnický s tím, že:

"je vlastizradou zpochybňování našeho spojenectví."

konec citace.

 

ZDE -  Americký konvoj a hlas lidu českého: Tři průzkumy... A jeden dopadl hodně, hodně jinak

ZDE - Jak pracují české agentury průzkumů veřejného mínění, svědectví zaměstnance.

31. 3. 2015 / Bohumil Kartous
Konvoj sám o sobě není žádnou zprávou, zprávou je česká mediální neuróza
The medium is message: rituální očista z nouze a dekadence vládnoucí ideologie

 

 

Naše smlouva s NATO neříká nic o útočných válkách na základě vylhaných důvodů, NAOPAK VYBÍZÍ k řešení problémů především mírovou cestou, diplomatickým úsilím.

 

SEZNAM LŽÍ GENERÁLŮ USA A  JEJICH TAJNÝCH SLUŽEB UŽ JE DLOUHÝ, NAPŘÍKLAD:

 

1/ Lži o zbraních hromadného ničení v Iráku.

...to říká Paul R. Pillar, vedoucího oddělení zpravodajských služeb CIA pro Blízký východ a jižní Asii v letech 2000 - 2005 !!

souhrnný zdroj v češtině - Britské listy: 17. 2. 2007 - Jana Ridvanová, Intervence Spojených států po druhé světové válce, Svět morálních jistot a preemptivních útoků jako svět nočních můr

ZDROJ - US noviny FOREIGN AFFAIRS, série článků, 2006 - ZDE

Bez obalu útočil na Bushovu administrativu kvůli zmanipulování zpravodajských služeb v případě prohlášení o vlastnictví ZHN Saddáma Husajna a jeho spojením s Al Kajdou.

Pillar pokračuje: "Ale nejzávažnějším klamem byla prohlášení některých zmanipulovaných zpravodajských služeb týden před hlasováním Kongresu o rezoluci schvalující válku. Prohlášení tvrdila, že existují vazby mezi Al Kajdou a Husajnem, což bylo většinou zpravodajských služeb, včetně mého oddělení CIA, zpochybněno ve čtyřech tajných dokumentech.

Dále Pillar dodává: Nicméně vycházejíc z konstrukce lží, Bush varuje Kongres slovy:"Nemůžeme dopustit, aby se Al Kajda stala šiřitelem Saddámova šílenství."

Ale Bushovu lež překonává ještě ministr obrany D. Rumsfeld, když pronese, že "Americké zpravodajské služby mají neprůstřelné důkazy (bulletproof evidence) o spojení Al Kajdy a vlády Saddáma Husajna."

Přičemž každému, kdo četl zmíněné čtyři tajné dokumenty, muselo být jasné, že Bush a Rumsfeld si vymýšleli."

 

2/ Lži o hrozící genocidě v Benghází, na základě této lži byl zničen nejrozvinutější stát Afriky - LIBYE, s porušením mandátu OSN o bezletové zóně.

zdroj ZDE - Washington Times, 29. ledna 2015

"Hillary Clinton’s ‘WMD’ moment: U.S. intelligence saw false narrative in Libya"

The intelligence community gathered no specific evidence of an impending genocide in Libya in spring 2011, undercutting Secretary of State Hillary Rodham Clinton’s primary argument for using the U.S. military to remove Col. Moammar Gadhafi from power, an event that has left his country in chaos, according to officials with direct knowledge of the dispute.

- Plukovník Kaddáfí byl odstraněn (podle Pentagonu !!) na základě zfalšovaných zpráv o hrozící genocidě v Benghází a Libye byla uvržena do chaosu, nyní se zde rozmáhá teroristická chunta ISIL.


 

3/ Lži o tom, že Bašár Assad v Sýrii zaútočil chemickými zbraněmi v r.2013, což mělo spustit přímý útok USA a případně spojenců z NATO na tuto zemi.

ZDROJ: ZDE

Possible Implications of Faulty US Technical Intelligence in the Damascus
Nerve Agent Attack of August 21, 2013


Richard Lloyd - Former UN Weapons Inspector
Tesla Laboratories Inc.|Arlington

Theodore A. Postol - Professor of Science, Technology, and National Security Policy, Massachusetts Institute of Technology

Kde se uvádí:

"Improvizovaná chemická munice měla dostřel pouze dva kilometry, Bašár Assad nekontroloval tuto oblast a nemohl tedy tento útok spáchat."

If the Source of These Errors Is Not Identified, the Procedures that Led to this
Intelligence Failure Will Go Uncorrected, and the Chances of a Future Policy
Disaster Will Grow With Certainty.

"Pokud nebudou objasněny důvody tohoto závažného selhání zpravodajských služeb, které vyhodnotily správně všechny parametry, ale jejichž chyba v jediném parametru - dostřelu (původně uváděný byl 20km), znamenala úplné otočení výsledků šetření, pak hrozí politická katastrofa!"

 

Bývalý kandidát na US prezidenta Ron Paul o chemickém útoku a sestřelení letu MH-17 nad Ukrajinou.

 

4/ O ÚTOČNÉ POLITICE NATO EXISTUJE OFICIÁLNÍ A VEŘEJNÝ DŮKAZ:

významný US generál Wesley Clark, který mluví v roce 2007 o politickém puči v USA (!!), HOVOŘÍ O PLÁNU US POLITIKŮ ROZVRÁTIT SEDM ZEMÍ BLÍZKÉHO VÝCHODU A SEVERNÍ AFRIKY.

 - v češtině video ZDE

úryvek řeči W. Clarka, 3. října 2007 (překlad v psané podobě ZDE):

"Někteří velmi známí lidé převzali moc do svých rukou, kam se má ubírat politika USA a neráčili se ani namáhat o tom ostatní informovat. Rumsfeld mi tehdy řekl, že nikdo nám nebude říkat, kde můžeme bombardovat, nikdo! Tihle lidé se prostě zmocnili řízení naší země...

Tahle země (USA) byla ovládnuta některými lidmi - politickým pučem, byl to Wolfowitz, Cheney, Rumsfeld a dalších půl tuctu zrádců z projektu Nové americké století (PNAC) bych mohl jmenovat.

Oni chtěli, abychom destabilizovali Střední východ, abychom to tam ovládli.

Byl o tom nějaký dialog v naší zemi? Byl tento plán probírán v našem kongresu nebo senátu? Byla o tom nějaká plnohodnotná debata? Absolutně ne!!! A stále se ani neděje.

A to je proč se nám to hroutí v Iráku. Protože Írán a Sýrie ví o tomto plánu.... Oni se nemůžou dočkat až dodělají Irák, aby mohli vlítnout do Sýrie.

Tohle nebylo to, proč volili G.W.Bushe na post prezidenta!! Bush měl ve volebním programu skromnou zahraniční politiku a byla to nejvíce arogantní zahraniční politika v americké historii."

Rozhovor z videa:

Asi deset dní po 11. září jsem šel do Pentagonu a viděl jsem ministra Rumsfelda a jeho zástupce Wolfowitze. Šel jsem dolů po schodech, abych se podíval na personál, který pro mě kdysi pracoval a jeden z generálů si mě zavolal do své kanceláře.

On řekl: "Učinili jsme rozhodnutí jít do války s Irákem." (Tohle bylo asi okolo 20. září).

Já řekl: "My jdeme do války s Irákem? Proč?"

"Já nevím".

Řekl: "Asi chtějí demonstrovat sílu, vyberou si prostě nějaký silný stát a na ten zaútočí."

Tak jsem řekl: "Našli nějaké informace o spojení Saddáma s Al-Kájdou?"

Odpověděl: "Ne, ne. V tomto není nic nového, žádné spojení neexistuje."

Za pár měsíců jsem opět byl v Pentagonu a opět jsem potkal tohoto muže, v tu dobu jsme už bombardovali Afghánistán.

Řekl jsem: "Co je nového, pořád jdeme do války s Irákem?"

A on řekl: "Oh, je to daleko horší."

Natáhl se na stůl a vzal kus papíru."

Řekl: "Tohle mám z kanceláře ministra obrany. Tohle je memorandum, které popisuje, jak sundáme sedm zemí za příštích pět let."

"Začneme Irákem, pak Sýrií a Libanonem. Pak zaútočíme na Libyi, Somálsko a Súdán, dokončíme to Íránem."

Řekl jsem:"Neukazujte mi to, nechci to vidět (nevěřil jsem tomu)."

Jenže po čase jsem si uvědomil, že se to postupně všechno začalo vyplňovat.

 

SPIEGEL ONLINE - Breedlove's Bellicosity: Berlin Alarmed by Aggressive NATO Stance on Ukraine.

 

Heidi Tagliavini, 2009

Today, everybody has lost: Georgia is divided; the breakaway republics of Abkhazia and South Ossetia are recognized only by a handful of countries; and, most importantly, more than 35,000 people are in forced displacement for an indefinite future.

In the case of Georgia,
the involvement of outside powers unfortunately served to harden positions rather than to build common ground. There was no attempt to recognize the genuine concerns of each party to the conflict.

In the end, unilateralism — indifference to the implications of one’s actions on the other side’s perceptions — became the guiding principle.

 

ZÁVĚR

Na základě všech těchto výše zmíněných faktů a vašich výše zmíněných citací:

vám, pane ministře "války", doporučím následující dva postupy:

1. Vyslechněte si švýcarskou diplomatku HEIDI TAGLIAVINI, která vyšetřovala válku Gruzie proti Rusku v r.2008 a která je nyní členkou vyjednávajícího týmu v Minsku v ukrajinské krizi,

...o tom, jak se má vyjadřovat diplomat nebo politik v demokratické zemi, kde - narozdíl od totalitních zemí - existuje vždy více názorů na různé věci, které jsou podloženy argumenty:

 

LESSONS OF THE GEORGIA CONFLICT (2009)

"Our report shows that the forces of unilateralism and violence are still very much a part of Europe’s political landscape. A stable European order has to be based on the rule of law and a genuine commitment to multilateralism."

 

2. Přečtěte si výše uvedené zprávy o opakovaných lžích USA, které vedly ke spuštění válek za účasti zmanipulovaných spojenců v NATO, což vedlo k

1 300 000 mrtvých civilistů (jen ve třech zemích, kde USA v posledních deseti letech uplatnily svůj vliv).

přidejte si k tomu své prohlášení, že:

"Není důvod hledat alternativu k NATO, ...je vlastizradou zpochybňování našeho spojenectví..."

...a zamyslete se nad tím, že Rusko v dnešním globálním světě není bolševické, zjistěte si počet padlých na Krymu a názor tamních obyvatel a zjistěte si postoje USA vůči Evropě ZDE!!

....a pak rovnou prosím co nejrychleji podejte DEMISI.

 

To je má druhá rada, v divadle vám bude lépe, jinak se to okomentovat nedá.

 

Přece za možnost vyjadřovat různé názory se tato společnost "prala" v listopadu 1989, pokud bychom připustili, že není možnost mít různé názory, pak bychom se znovu ocitli v totalitě, jen obrácené jiným směrem.

Právě to je demokracie.

Diskuze o faktech je zárukou, že "blbost a nekompetentnost, chamtivost a prolhanost" některých lidí nemá záruku "ideologické správnosti na věčné časy a nikdy jinak", že kvalita rozhodnutí je neustále diskutována, prověřována, a pokud se ukáže, že někdo dělá špatná rozhodnutí, tak musí nést odpovědnost "a jít od válu", bez výmluv, že přeci "ideologicky" je na "správné straně."

Porovnejte si výsledky západních válek v posledních 15 letech se stavem na Krymu, s přáním tamních obyvatel a s počtem tamních mrtvých.

Ne, Rusko nás nijak neohrožuje, naopak NATO porušuje své smlouvy a předpisy a mezinárodní právo, podle britských expertů jsou to právě akce USA (v Iráku 2003, Sýrii a Libyi), které zvýšily hrozby terorismu ve světě a podpořily vzestup ISIL (o Rusku tam není ani slovo), a podle nového průzkumu časopisu SPIEGEL slib, že se NATO nebude rozšiřovat k ruským hranicím, opravdu z úst Američanů v r.1989 zazněl. To potvrdil i bývalý velvyslanec USA v Rusku, který tomu byl osobně přítomen.

 

ZDE  - 26. ledna 2015 6:00 Lidovky: Za Islámský stát může absurdní invaze
USA do Iráku, shodují se experti.

Former U.S. Ambassador to the Soviet Union: The U.S. and Nato Are Provoking the Ukrainian Crisis

 

Protesty občanů proti DEMONSTRATIVNÍMU přejezdu US vojsk považuji vzhledem ke všemu výše zmíněnému za zcela oprávněné a v demokracii za zcela přirozenou reakci na kriticky špatnou politiku USA na Blízkém východě, severu Afriky a na Ukrajině. Jsou také protiprávně ignorovány mezinárodní smlouvy, např. ČR a NATO, kde jsme se v článku 1 zavázali:

"Zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou, preferovat diplomatická řešení."

Což demonstrativní-propagační průjezd US vojsk jednoznačně porušuje, zvlášť v souvislosti se všemi výše zmíněnými skutečnostmi, ČINY USA ZA POSLEDNÍCH 15LET jsou na žalobu u mezinárodního soudu v Haagu, to je opravdu vážný problém.

Demonstrace proti lživým válkám NATO, proti manipulování spojenců - tedy i České republiky, za mírová řešení a spolupráci v Evropě (vč. Ruska) proto mají mou plnou podporu.

Jsou plně demokratickým projevem, existují pro ně oprávněné důvody a ROZHODNĚ nejsou vlastizradou, jak o tom dle novin výše mluvíte.

Ukrajinský stát musí respektovat evropské normy soužití různých etnik v jednom státě, nemůžeme podporovat etnické čistky na etnickém principu na východě země, střílení těžkými zbraněmi na města plná civilistů. Je třeba najít mírové, diplomatické řešení.

ZDE - Kyjev musí začít brát vážně rusofonní Ukrajince (etnické Rusy hovořící rusky)

Anglický originál ZDE - How do you solve a problem like Ukraine?

 

Člověk nemusí vždy ve všem s každým souhlasit, ale označovat názorové oponenty za "vlastizrádce" považuji v demokratické zemi a právním státě za naprosto nepřijatelné politické prohlášení, vězící až po uši v názorech víc než 50 let starých, dnes už zcela zastaralých a neaktuálních.

 

Pavel Sedlák

 

 

EPILOG

George W. Bush, v Malajsii podle Charty OSN odsouzený válečný zločinec za vylhanou válku v Iráku a mučení v Guantanámu, se v r.2013 veřejně omlouvá za válku v Iráku:

"Byla to má největší chyba, chybějící důkazy o zbraních hromadného ničení jsme si vyrobili, přijímám za toto plnou odpovědnost."

The Daily Currant , 20. 3. 2013 - George W. Bush Apologizes for Iraq War

Ovšem, jak dokazuje Paul R. Pillar, vedoucího oddělení zpravodajských služeb CIA pro Blízký východ a jižní Asii v letech 2000 - 2005 v odkazu výše ZDE, lže přitom, až se mu od pusy práší:

G. W. Bush:

"Personally, I truly believed that Saddam Hussein had weapons of mass destruction. But when we couldn't find the evidence, we fabricated it."

"It was wrong to misoverexaggerate the nature of the threat. And although men like Dick Cheney, Paul Wolfowitz and Douglas Feith were the most directly involved, ultimately I was the man at the top and I accept full responsibility.

 

Hillary Clinton na svůj soud kvůli Libyi teprve čeká - ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

EXTRÉMNĚ AKTUÁLNÍ VIDEO: George Friedman - Chicago, 4.2. 2015

KDE BUDE VÁLKA V EVROPĚ A PROČ? JAKÉ JSOU ZÁJMY USA, KDO OVLÁDÁ OCEÁNY A PROČ VADÍ POSTOJ NĚMECKA?

23. 3. 2015

George Friedman (narozen 1. února 1949, Budapešť, Maďarsko)

je americký zpravodajský expert a odborník na národní bezpečnost.

Je především zakladatelem a šéfem přední americké soukromé konzultační zpravodajské agentury Stratfor (Strategic Forecasting), kterou založil v roce 1996.

Často se o ní hovoří jako o "stínové CIA".

VIDEO - výňatek z přednášky George Friedmana (stojí vpravo) o tom proč a kde bude válka v Evropě - ZDE:

"EUROPE, DESTINED FOR CONFLICT?"

 

Z popisu videa ocituji (jde o úryvek z projevu):

"Odhaluje strategii USA cynickou, bezohlednou a nemorální, přesto fungující.

Cílem USA bylo je a bude zamezit spojenectví Německa a Ruska. Součástí je mapa "mezimoří", jak se podařilo USA oddělit Evropu od Ruska, hlavně za pomoci Polska, Pobaltí, Rumunska a Bulharska."

 

Mapa "mezimoří", oblastí mezi Černým a Baltickým mořem, snímek z videa.

Video obsahuje i historické souvislosti o politice Britů v Indii, USA v Iráku, Afghánistánu a dalších zemích.

BEZ KOMENTÁŘE, S ČESKÝMI TITULKY.

 

V souvislosti s tématem doporučuji i tyto materiály:

Britský novinář Tony Gosling: Už 70 let se USA snaží rozdělit Evropu a Rusko - ZDE

Dodnes výbušný text disidenta - chartisty - bezpečnostního analytika Jana Schneidera, o spolupráci západních finančníků s hitlerovským Německem; souvisí sílící relativizace nacismu (i na Ukrajině) i s legalizací majetků ukradených v Evropě během druhé světové války? Více zde:

EKONOMICKÉ ASPEKTY DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - ZDE
vyšlo v Židovských listech, 28. prosince 2010, autor Jan Schneider

A také aktuální komentář bezpečnostního analytika Jana Schneidera k "demonstrativnímu přejezdu" US vojsk přes naše území, kde "stále sílí relativismus ve vztahu k nacismu":

Parlamentní listy: Riga je nový Mnichov. Budou tvrdit, že Hitler nás chtěl chránit - ZDE

 

Ukázka z posledního odkazu, textu Jana Schneidera:

 "Příčinu, jak mohlo dojít k hrůzám druhé světové války a zejména k šoa (holokaustu), nejlépe vystihuje definice, že šlo o nadkritické spojení fanatismu a chamtivosti. Mnichov 1938 je symbolem bagatelizace onoho fanatismu.

Byl výsledkem fatálního podcenění nacismu Západem v atmosféře vypjatého strašení Sovětským svazem. Onu chamtivost pak reprezentují intenzivní (zejména americké) investice do nacistického hospodářství (ZDE).

Nynější situaci to skutečně připomíná jak přes kopírák. Bagatelizace nacismu a jeho resuscitovaných forem. Viz vyjádření MZV. Ještě mi k tomu chybí douška na adresu obětí šoa: "Židé prominou." A opětné hospodářské provázání Západu s těmito silami. A obligátní strašení Ruskem.

Vždy mne trápilo, jak mohl Hitler zmanipulovat jeden z nejkulturnějších národů Evropy a udělat z něj efektivní zabijácký stroj. Přemýšlel jsem o tom, jak se to mohlo stát - až jsem se nyní rozhlédl kolem sebe a s hrůzou jsem začal chápat.

Nejprve je potřeba mít lidi v kritické situaci (a když nejsou, trochu k tomu pomoci).

Výstižně to popisuje Naomi Kleinová v "Šokové terapii". Musí řešit existenční problémy a na kontrolu demokracie nemají čas. Nemohou si ale nepovšimnout, že se kolem "dějí věci". Vzniká obrovská společenská frustrace.

A v ten okamžik přichází řešení – vnitřní nepřítel za to všechno může. Dnes dostal nálepku "páté kolony".

EU přemýšlí: "Co s "pátou kolonou?" - zde. Za války byla v Protektorátu na rozhlasových přijímačích cedulka s varováním - viz obrázek. "Zachráníme" západní svobodu slova tím, že ji zakážeme? Bylo by to naprosto absurdní, ale EU byrokracie už vymyslela mnoho absurdit.

...

Podle Klvani tedy Rudá armáda Československo "dobyla". Zajímavé, protože byla spojencem západních armád, které dělaly totéž. Klvaňa tedy mluví jako nacisté, protože pouze pro ně to nebylo osvobození.

Je dobré si to pamatovat. Je to i potvrzením skutečnosti, že z kovaného svazáka se demokrat vychovat asi opravdu nedá, obzvlášť, když zřejmě tíhne opačným směrem.

A tak se postupně vyviňuje nacismus a připravuje se půda a atmosféra pro legalizaci největšího a nejkrvavějšího lupu ve světových dějinách, z druhé světové války. Ty ukradené prostředky a věci jsou totiž pořád ještě identifikovatelné, rodina Bushů o tom ví své. Proto ta potřeba je nějak zlegalizovat. A k tomu slouží tato ideologická eskamotáž. (Později jsem byl informován, že Simon Wiesenthal měl stejné obavy.)

...

Byl jsem vždy hrdý na lidi, kteří se v době masového ztumpachovění dovedli chovat podle svého přesvědčení. Ostatně Charta 77 byla dobrou průpravou. Člověk si nacvičil, jak držet balanc, když osamoceně čelíte nenávistným útokům ambiciózních kariéristů. A ejhle, jak se zkušenost mládí hodí i ve stáří.

 

O tom, proč jsou v USA nyní tak populární soukromé armády (viz odkaz) nebo soukromé informační služby (viz výše) a jaká je jejich výhoda proti státním agenturám,  je pěkný následující článek:

Odkud jsou žoldáci na Ukrajině? - Jan Schneider, 20.5.2014 - ZDE

Ve Spojených státech amerických jsou různé bezpečnostní i zpravodajské činnosti (včetně vězeňství) vykonávány s pomocí outsourcingu již dlouhou dobu, ani zdaleka však v takové míře jako dnes. Zvyšující se trend prudce eskaloval po roce 2001. Soukromá bezpečnostní sféra začala být obrovsky lukrativní oblastí působnosti, stačilo jen trochu potlačit lidské instinkty.

Soukromé podnikání v této sféře má totiž obrovské (ne)výhody – záleží na úhlu pohledu. Zpravodajské a bezpečnostní agentury státu jsou neustále pod nějakým tlakem, poslanci a kongresmani se po nich stále vozí, snaží se kontrolovat jejich činnost i rozpočet – prostě státní agentura, má-li cosi vachrlatého vykonat, musí se nejdřív vypořádat s "nepřáteli" ve vlastní exekutivě a zákonodárném sboru.

Tyto problémy privátní firma nezná – žádná kontrola, žádné předpisy, žádné zákony, žádné mezinárodní závazky, žádná lidská práva.

Poláci další vězně CIA nechtěli, přesvědčily je miliony dolarů - ZDE

...

Finanční toky jsou ve sféře privátních bezpečnostních a vojenských služeb velmi nepřesně odhadnutelnou veličinou.

V roce 2005 byla prý celá polovina rozpočtu americké zpravodajské komunity použita na outsourcing. V roce 2008 to prý byly více než dvě třetiny! Obrat v soukromé bezpečnostní sféře (bůhví, co všechno si pod tím představit) v roce 2008 činil údajně 50 miliard dolarů.

Obrat v soukromém vojenském odvětví (bůhví, co všechno si pod tím představit) údajně činil 56 miliard dolarů v roce 1990, a v roce 2010 to již mělo být 202 miliard dolarů.

Dalším průvodním znakem rozvoje sféry privátních bezpečnostních a vojenských služeb je umožnění alibistického postoje vlád.

Ty jsou sice zdrojem prostředků, za něž jsou soukromé ozbrojené síly najímány, ale nikdy je nevyplácejí přímo. Protlačí je přes své agentury, které jsou kompetentní provádět utajené operace – a v ten moment už všem slídilům a kontrolorům ženoucím se po stopě peněz padá klec.

 

Zdá se tak, že ukrajinské soukromé nacionalistické bataliony (bataliony Ajdar, Azov, Donbas, Dněpr1 a Dněpr2 jsou financované ukrajinským oligarchou Igorem Kolomojskym) tak jdou přímo v této nové US tradici, dělají "tu špinavou práci", ke které se vlády nechtějí znát.

Ukrajinský soukromý batalijon AZOV - z internetu.

USA TODAY - Volunteer Ukrainian unit includes Nazis - ZDE.

NEWSWEEK - Ukrainian Nationalist Volunteers Committing 'ISIS-Style' War Crimes - ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

VÝZNAMNÍ U.S. EKONOMOVÉ VARUJÍ, ŽE USA MAJÍ OBROVSKÉ NEKRYTÉ ZÁVAZKY. HLAVNÍ EVROPSKÉ ZEMĚ SOUČASNĚ VSTUPUJÍ DO ČÍNSKO-RUSKÉ "ASIJSKÉ ROZVOJOVÉ" BANKY - CO TO ZNAMENÁ?

22.3. 2015

pan Jim Rickards je poradce CIA a Pentagonu pro asymetrické války, pracoval 30let na Wall Street, spolupracuje s vládou USA od 70.let, je autorem knih:

2011 - Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis

(Války měn: Výroba příští měnové krize)

2014 - The Death of Money: The Coming Collapse of the International Monetary System

(Smrt peněz: Nadcházející kolaps mezinárodního měnového systému)

 

pan Laurence Jacob Kotlikoff je profesorem ekonomie na Boston University, člen the American Academy of Arts and Sciences a bývalý
poradce R. Reagana v ekonomických otázkách

 

 

1. Hlavní evropské země vstupují do (Čínsko-Ruské) Asijské rozvojové banky - vážná krize důvěry investorů ve schopnosti USA platit nadále své dluhy.

zdroj: ZDE

Srpen 2014 - země BRICS formují Rozvojovou banku, přímého konkurenta Světové banky a MMF.

Asijská rozvojová banka je projektem zemí BRICS, tedy především Číny a Ruska (ZDE)

Fakt, že se hlavní evropské země, tedy Německo, Francie a Itálie připojily k projektu Ruska, Číny a dalších zemí (podobný krok oznámila i Velká Británie spolu s Austrálií a Novým Zélandem), který přímo a záměrně konkuruje Spojenými státy ovládané Světové bance a Mezinárodnímu měnovému fondu MMF, naznačuje vážnou krizi v otázkách důvěry investorů v USA.

Připojit se chce i Japonsko, tedy kromě USA se už připojily všechny země G5 - ZDE

USA proti vstupu evropských zemí protestují (ZDE), ale nepomůže jim ani (českými médii zvlášť probíraná) "triumfální jízda U.S. vojsk východními státy Evropy" - je pozdě, bankéři západních zemí se již zjevně rozhodli a USA utrpěly další významnou diplomatickou ránu, v čase komplikovaného vyjednávání o TTIP dohodě s EU.

 

2. Přiznávají USA všechny dluhy a závazky, které mají, nebo metodika výpočtu státního dluhu umožňuje část dluhů skrývat?

Podle vyjádření dvou významných U.S. ekonomů, zcela seriozních osob s dlouhou odbornou činností, jsou závazky Spojených států mnohem vyšší, než udávají oficiální statistiky.

 

pan Laurence Jacob Kotlikoff pro Rozpočtový výbor US senátu říká:

- USA mají až 210 bilionů nekrytých závazků (ZDE):

"The U.S. has a $210 trillion "fiscal gap" and may well be in worse fiscal shape than any developed country, including Greece"

"The first point I want to get across is that our nation is broke."

 "Our nation's broke, and it's not broke in 75 years or 50 years or 25 years or 10 years. It's broke today."

Volně přeloženo:

- USA jsou na tom (v pokrytí svých ekonomických závazků) hůře, než některé rozvojové země, to včetně Řecka.

- Náš národ je zničen, a to nikoliv za 75let, za 50, 25 nebo 10let. Je zničen dnes.

 

pan Laurence Jacob Kotlikoff dále uvádí:

the U.S.' "fiscal gap" --which he defines as "the difference between our government's projected financial obligations and the present value of all projected future tax and other receipts" - is actually much higher than those of either Italy or Greece.

This number is astronomical. It should be obvious that there is no way, politically speaking, that this deficit is ever going to be dealt with, other than by default.


Volně přeloženo:

- Fiskální "díra" definuje rozdíl mezi všemi předpokládanými závazky (finančními obligacemi) naší vlády a současnou hodnotou všech očekávaných budoucích daňových i jiných příjmů, je aktuálně mnohem vyšší, než u Itálie nebo Řecka.

Toto číslo je astronomické.

Mělo by být zřejmé, že nikdy nebude existovat jiný způsob, politicky řečeno, jak tento deficit vyřešit, než nesplacením závazků.

- to znamená, že například současné závazky sociálního systému, důchodů státních zaměstnanců, zdravotní péče, podpora životního prostředí, ekologických programů, vesmírných nebo zbrojních programů, vědeckých grantů, atd., nebudou splněny v míře dosud nevídané.

 

 

 

pan Jim Rickards, 30let na Wall Street, poradce vlády, říká ZDE:

"skutečná výše nekrytých závazků je 127 bilionů USD, nikoliv 18 bil USD"

(anglicky "127 trilions USD").

 

 

Jeho analýza v knize "Smrt peněz" - projekt Proroctví 2.0:

The Death of Money: Project Prophecy 2.0

byla prezentovaná ve 40min vystoupení v seriozní US televizi (viz odkaz výše).

 

Uvádí zde například tato další fakta (viz obrázky z videa na YouTube):

- Celý americký bankovní systém má kolem 60bilionů USD dluhu.

 

- Akciové trhy obchodují s 10x větším množstvím peněz, než činí světové HDP. Tyto bubliny brzo prasknou a dojde k pádu cen akcií.

 

To potvrzuje i odhad na serveru Patria.cz ze dne 6.3.2015:

"Propad trhů přijde v roce 2016" - ZDE

 

- Americká centrální banka FED má asi 4,3bilionů USD nekrytých závazků.

 

... a prezident Obama podle Rickardse "bodl dýku do zad Saudské Arábii, svým koketováním s Íránem".

 

Může prý nastat až 25let dlouhá velká krize v USA, vzhledem k nejrůznějším příčinám, například:

Vzhledem k útokům na prodejnost dluhopisů USA, vzhledem k možnému pádu petrodolaru, vzhledem ke snaze Číny veřejně i tajně získat velké množství zlatých rezerv, vzhledem k možnému kolapsu Číny, kde je prý mnoho rizikových úvěrů v šedé zóně ekonomiky, vzhledem k plánu MMF nahradit dolar při své práci (na což tlačí důležití investoři programů MMF mimo USA, obchodování v dolaru je pro ně nevýhodné).

O hrozícím prudkém propadu akcií se dočtete např. i ZDE

Jak může vypadat takový nemilosrdný bankrot "po americku" lze číst např. ZDE

 

3. Souvislosti s Ukrajinou - kdo zaplatí ukrajinské dluhy?

Ač se všichni neustále tváří, že ukrajinská občanská válka (tzv. protiteroristická operace ATO) začala "agresivitou Ruska", nelze přes veškerou propagandu západu zakrýt DVĚ HLAVNÍ PŘÍČINY ukrajinské krize:

- Zcela zfušovaná nabídka EU k přidružení Ukrajiny, která nabídla směšnou částku 1mld euro a mlhavé přísliby zakázek, pro zemi v bankrotu.

- Nerespektování dohod garantovaných vysokými diplomaty EU ze dne 21.2.2014 (tedy den po masakru na Majdanu, kdy dosud neznámí odstřelovači zabili celkem 75-100lidí, jak protestujících tak i policistů - viz článek na blogu č.1), kdy EU podpořila dohodu s Janukovičem a předčasné volby, aby o den později naprosto nesmyslně podpořila nelegální násilný puč v Kyjevě.

 

Výsledkem těchto dvou selhání je jediná otázka - KDO TO ZAPLATÍ?


Který politik EU bude riskovat volební porážku poté, co nasype desítky mld euro (40mld jsou dnešní odhady, ale zítřejší mohou být třeba klidně 80mld euro) do černé díry jménem Ukrajina, kde je nyní opozice pronásledována mnohem víc, než za Janukovyče? Jak to chce vysvětlit svým voličům v Evropě, že Řecko se zachraňovat nemá, ale už před válkou rozkradená Ukrajina před bankrotem ano???

Vše ostatní jsou jen řeči.

Řečeno s našimi médii - na průjezdu U.S. VOJSK opravdu naprosto nezáleží, dokonce to ve výše zmíněném kontextu působí až směšně, triviálně a komicky - neměli by snad raději vojáci U.S. Army šetřit peníze US daň. poplatníků, s péčí řádného hospodáře, a přepravovat vojska raději po cenově mnohem efektivnější železnici?

 Záleží jen na tom, kdo na rozpadu Ukrajiny vydělá a kdo bude platit ztráty této nesmyslné politiky EU, ve které se bohužel neblaze projevují destabilizační snahy neo-konzervativců z USA - ZDE.

Britský novinář: Už 70 let se USA snaží rozdělit Evropu a Rusko - ZDE

Podle mnohých zpráv z internetu se naplňuje "černý scénář", ukrajinští lídři neumějí nic jiného než válčit (navíc na tom výrazně vydělávají, mnohem více, než v dobách míru ZDE, ZDE), a proto chtějí válčit dál (obyčejní Ukrajinci z půjček MMF neuvidí ani dolar, vše jde na dluhy nebo na zbraně - ZDE).

Nacházejí v tom bohužel podporu v USA a Británii (ZDE), ovšem podle uznávaného US investora Jim Rogerse tato uměle vyvolaná proxy-válka s Ruskem jen zahání Rusko a EU směrem k Asii, v dlouhodobém horizontu jde tak pro USA o prodělečnou politiku (odkaz viz následující kapitola).

 

 

4. Prodělečná politika USA, nesmyslná politika EU, odklon zemí k Asii, k Čínsko-Ruské Rozvojové bance.

Vynikající článek bývalého kolegy Sorose v respektovaném deníku Business Insider je bohužel stále plně aktuální - ZDE:

Jim Rogers On Putin, His Suspicions About Oil Prices, And Why 26-Year-Olds On Wall Street Have The Biggest Advantage

Ocituji z něj dvě klíčové pasáže:

 "Slouží Rusku ke cti, že se nesnaží nijak zásadně podporovat rubl. Podle mého vnímání trhů je nejlepší nechat je, ať se vyčistí samy, nechat systém, ať najde přijatelnou cenu. K mému překvapení jsou Rusové větší kapitalisté než kapitalisté na Západě. Nechávají svou měnu, aby našla dno. Nebude to trvat dlouho. Ona si ji najde a pak se Rusko stane dobrým místem pro investice."

A to říkáte bez ohledu na Vladimíra Putina a jeho agresivitu?

"Zdá se, že moc čtete americkou propagandu. Všechno to začalo Amerikou, diplomatkou ve Washingtonu, mají ji nahranou. To my jsme byli ti agresivní. To my jsme řekli, že svrhneme vládu, protože se nám nelíbí, i když byla zvolená. Jsou to hlupáci a my je nemáme rádi, a tak se jich zbavíme. My jsme byli ti agresivní.

Krym byl součástí Ruska po staletí, a kdyby se Nikita Chruščov jednou v noci neopil, zůstal by Krym ruským dál. Všichni by radši patřili k Rusku než k Ukrajině.
Ukrajina je jednou z nejhůř spravovaných zemí, jaké jsem na světě viděl. Jasně, že se lidé chtějí dostat z Ukrajiny pryč. Vy byste to udělal taky. Je to katastrofa. A Rusko prosperuje mnohem víc.

Možná, že byl Putin přehnaně agresivní, ale ocitl se pod silným tlakem ze Západu.
Ministerstvo zahraničí USA říká, že je špatný, a tak to opakuje i americký tisk. Přestali se dívat na fakta. To se ostatně stalo už i v dřívějších válkách, včetně Vietnamu."

----

"Dalším důsledkem je, že to dává dohromady Rusy a Asijce. To nás, USA, ve finále poškodí, protože Asiaté mají víc peněz než Západ. Amerika je největší dlužník v dějinách světa. Čína má obrovský majetek a totéž platí pro ostatní asijské státy.

A tak se Rusko, bohužel, obrací víc k Asii.

Z dlouhodobého hlediska to pro Rusko bude dobré. V Asii žijí tři miliardy lidí. Rusové právě uzavřeli obří plynový obchod s Čínou. Číňané s Asií nedávno založili banku, která soutěží se Světovou bankou. Vše, co jsme nastartovali, z našeho pohledu vyvolává jen špatné trendy.

Nynější sankce škodí všem, ale nejvíc samozřejmě Evropě, což stále více lidí vede k tomu, aby vyhledávali konkurenty americkému dolaru a americkému bankovnímu systému. V konečném důsledku je to pro Rusko dobré. Nerad to říkám. Jsem Američan, ale musím pracovat s fakty a ne s propagandou nebo pouhou nadějí."

- co dodat, slova pana Rogerse se vyplňují zcela přesně ZDE.

 

Robert Parry je novinářské "eso" Spojených států, jeho pohled je ZDE:

WHO'S TELLING THE 'BIG LIE' ON UKRAINE? (2014)

"The plan was even announced by U.S. neocons such as National Endowment for Democracy President Carl Gershman who took to the op-ed page of the Washington Post nearly a year ago to call Ukraine "the biggest prize" and an important interim step toward eventually toppling Putin in Russia."

Švýcarská diplomatka Heidi Tagliavini vyšetřovala válku v Gruzii, podle ní se jí dalo předejít (konflikt začal útok Gruzie na spící správní město oblasti Tchinvali), nyní je členkou týmu vyjednávající dohody v Minsku, ZDE:

LESSONS OF THE GEORGIA CONFLICT (2009)

"Our report shows that the forces of unilateralism and violence are still very much a part of Europe’s political landscape. A stable European order has to be based on the rule of law and a genuine commitment to multilateralism."

 

A zatímco západ velmi potichu našlapuje kolem brutálních afér z Iráku, Libye nebo Guantanáma (SPIEGEL ONLINE- Guantanamo Prisoner Diary: 'We're Gonna Teach You About Great American Sex' - ZDE), v Iráku, Libyi a Sýrii řádí po "osvobozovacích akcích" krutá vojenská chunta ISIL a jsou zde statisíce mrtvých civilistů a miliony uprchlíků směřují do Evropy (ZDE), pak na "anektovaném Krymu" je klid.

Jak uvedla Česká televize, ve svém nedělním magazínu Horizont (čas příspěvku 8min až 15min - odkaz ZDE), podle zpráv reportéra Karase přímo z Krymu podporuje i po roce připojení Krymu k Rusku víc než 90pct obyvatel. Kromě několika ojedinělých incidentů nikdo nezemřel a nikdo do EU neprchá - což je v prudkém kontrastu k výsledkům západních válek v Iráku 2003, Sýrii a Libyi.

 

Zajímavě se k roli USA v konfliktech (slovní hříčkou) vyjadřuje čínský deník (ZDE):

"Uncle Sam: anti-terror leader or terrorist breeder?"

(volně - "Strýček Sam: bojovník proti terorismu nebo pěstitel teroristů?")

Tři dánští soudci byli šokováni, když poprvé uviděli záznam pádu budovy WTC7

22. 3. 2015 - ZDE

 

EU se zatím dál potýká s nesmyslnými sankcemi, viz např. ZDE:

"Už i Španělsko nahlas drolí sankce: Máme velké škody!

Španělský ministr zahraničí prohlásil, že sankce proti Rusku nejsou pro nikoho prospěšné. Lídři Kypru, Maďarska a Itálie šli ještě dál, uvedlo vydání EUobserver."

a dopady snížení cen ropy likvidují podnikání v Británii nebo Norsku - ZDE:

Zlatá ropná éra pro Norsko končí. Vláda podpoří firmy podnikající mimo sektor

Ropa je páteří norské ekonomiky (Norsko má 5.1mil obyvatel). I proto na zemi dopadá propad cen "černého zlata". O práci v ropném sektoru přišlo na 10 tisíc lidí, do konce roku firmy propustí dalších 40 tisíc zaměstnanců. Vláda proto slibuje, že podpoří firmy, které podnikají mimo tento sektor.

...a přitom Rusko má dluh 11pct HDP, i přes jisté obtíže se dál výrazněji nezadlužuje, situaci řeší hledáním nových partnerů v Asii a uskrovněním obyvatel, rozbíhá řadu reforem. Tato velká země prožila strašlivé 20.století, od roku 1998, kdy zemi přestal řídit opilý Jelcin, udělala obrovský skok v před, i když samozřejmě situace stále není ideální, ale to asi v této zemi nebude zcela nikdy. Přesto jsou tu obrovské pokroky.

Bloomberg 20.3. 2015 - Rusko i přes sankce znovu roste - ZDE:

Are global investors optimistic about corporate Russia's continued resilience? It seems so.

The shares outstanding of the largest U.S.-based exchange traded fund tracking Russian companies -- more than 90 percent of the companies in the ETF are Russian -- surged 5 percent so far this year. At the same time, an ETF that's a proxy for money flows into and out of Russian equity shows a 27 percent increase.

Putin's Ukraine adventure has led to instability in the region and frayed relations with the West; what it hasn't destroyed is confidence in corporate Russia.

 

Komentář filosofa Bělohradského z března 2015 naznačuje, že možná ani nemáme právo, "my - západ", Rusko nějak více kritizovat, na jeho složité cestě k lepší společnosti.

Profesor Václav Bělohradský, 11. 3. 2015 (ZDE):

"Americký postup ve světě není úspěšný. Silová řešení se nedaří, vývoz demokracie nefunguje. Je to katastrofa, řekněme si otevřeně."


Proto apelujme na všechny - nikoliv válka, ale pouze spolupráce, na základě korektních a oboustranně výhodných vztahů, je receptem na prosperitu Evropy. Nesmyslné jízdy US vojsk u ruských hranic nebo v zemích bývalého sovětského bloku, vyzbrojování kyjevské vojenské a oligarchické chunty (jinak se to nedá nazvat, k moci přišli nelegálním a násilným pučem, nemluvě o místním brutálním nacionalismu ZDE, ZDE), nedodržování uzavřených dohod (viz ta s Janukovičem z 21.2.2014) jsou cestou k destabilizaci a hospodářské krizi.

Vzhledem k výše uvedeným faktům nelze vidět zahraniční politiku EU a USA jak na Středním východě tak na Ukrajině jako racionální. Přímo naopak, je to katastrofa.

 

Experti - svět je blíž jaderné zkáze než za studené války - ZDE.

 

 

 

 

 

ZKUŠENÝ NĚMECKÝ PILOT (30LET V AKTIVNÍ SLUŽBĚ, NYNÍ NOVINÁŘ) ŘÍKÁ - LET MH-17 SESTŘELILY DVĚ SU-25, UKAZUJE VYŠETŘOVÁNÍ V NIZOZEMSKU.

12.3. 2015

Peter Heisenko se narodil v roce 1952 v Mnichově.
Po střední škole získal vzdělání u Lufthansy, letecké školy pro komerční piloty.

Následujících 30 let létal po celém světě jako druhý pilot a kapitán na letadlech B727, DC 8, B747, B737, DC 10 a 340. Od roku 2004 pracuje jako spisovatel a novinář.

odkaz na zdroj ze 7.3. 2015 (s fotografiemi důkazů) ZDE .

Peter Heisenko napsal:

"Souhlasím s výsledky poslední analýzy vraku MH17 - jedna nebo dvě ukrajinské SU-25 vystřelily nejprve ze vzdálenosti několika kilometrů raketu vzduch-vzduch R-60M - zezadu na Boeing, zasáhly pravý motor, šrapnely této útočné zbraně jsou vraženy ve spodní centrální části trupu."

Obrázek v odkazu R-60M má ve střední části "prázdný prostor" - tam je výbušnina, kolem jsou tyče, které tvoří šrapnely, tyč se našla v letadle, obrázek zde a v detailu zde (a zde je raketa vzduch-vzduch R-60M v podvěsu pod letadlem).

"Piloti MH-17 neměli v té době tušení, co se stalo s letadlem, nemohli to vidět, škody a jejich příčina byly mimo jejich zorné pole. Boeing pak dramaticky snižuje rychlost, jak to vyžaduje fyzika, když motor selže."

"MH 17 pak zasáhne smrtící střelba - o pár vteřin později začal přímý útok z pravé zadní části, který zasáhl křídlo a zejména kokpit - piloti byli okamžitě zabiti."
Jak prokázalo současné zkoumání vraku, tento útok byl
z dvouhlavňového kanónu 30mm SU-25 typu GŠ-302 / AO-17A, ze vzdálenosti asi 500 metrů."

"Ačkoli byli piloti už mrtví, letoun nehavaroval okamžitě, ale letěl dál nízkou rychlostí v sestupné trajektorii. Podruhé zaútočilo SU-25, ostřelováním přední části z druhé strany..."

"Samozřejmě, že západ je v prekérní situaci. Celý postoj vůči Kyjevské vládě se mění ve svůj protiklad, je nutné potrestání viníků. Všechny západní vlády a hlavní noviny a televizní stanice se nyní musí omluvit Rusku i Putinovi v náležité formě."

"Jak jsem řekl, bude zajímavé sledovat, jak dlouho bude západ trvat na lžích o MH-17 poté, co nyní existují důkazy nade vší pochybnost," dodává zkušený pilot Peter Haisenko.
 

Kdo stále pochybuje, může si poslechnout názor bývalého plukovníka NVA a experta na raketové systémy (vč. systému BUK) Dr. Bernd Biedermanna...

"Who still doubts here, let him look at the detailed report view here that fully corresponds to the remainder of the early analysis of Bernd Biedermann.

Bernd Biedermann was colonel of the NVA and may be quoted as an expert on the BUK system."

- German experts point finger at ukrainian air force jets.

- How the Malaysian Airlines MH17 Boeing Was Shot Down. Examination of the Wreckage - by Colonel Cassad.

 

Co se stane, pokud americký prezident Obama řekne den po sestřelení letu MH-17, že má důkazy, které nasvědčují sestřelu ze strany separatistů, ale odmítne je zveřejnit?

- A co se stane, pokud se následně ukáže, že toto prohlášení, učiněné před jakýmkoliv vyšetřováním, je nepravdivé?

A co se stane, pokud vrchní vojenský velitel NATO v Evropě, U.S. generál Breedlove, během např. jednání v Minsku II. (ale je známo i mnoho dalších falešných prohlášení) mluví o ruské invazi na Ukrajinu, a ono se později ukáže, že německá tajná služba zde nalezla na satelitních snímcích z této oblasti "pouze několik obrněných vozidel"?

- i seriozní německé noviny SPIEGEL ONLINE pak napíší, že:

"Západu hrozí, že takovými nepravdivými a přehnanými tvrzeními o počtech vojsk ztratí důvěryhodnost. Také to vypadá, že USA si nepřejí úspěch diplomatických jednání evropských partnerů na Ukrajině."

ZDE Breedlove's Bellicosity: Berlin Alarmed by Aggressive NATO Stance on Ukraine.

 

 

 

 

 

JAK ZAČALA NENÁVIST MEZI ZÁPADEM A ÍRÁNEM?

3.3. 2015

Budete se divit, ale úplně stejně, jako v Československu v r.1968 začala nenávist proti Sovětskému svazu.

 

Také Íránci chtěli tehdy o něco spravedlivější a lepší svět...

anglická wikipedie: heslo "Anglo-Persian Oil Company" (
ZDE),
záložka "Nationalisation and coup"

heslo "1953 Iranian coup d'état" (ZDE)

 

Na konci prosince 1950 prohlásil Teherán, že Američany vlastněná Arabian American Oil Company se dohodla na sdílení zisků se Saúdskou Arábií v poměru 50 na 50. Ovšem britské ministerstvo zahraničí odmítlo myšlenku jakékoli podobné dohody v rámci APOC/AIOC, tedy Anglo-Persian/Iran Oil Company.

Například v roce 1947 byl zisk AIOC po zdanění ve výši 40.000.000 liber a podle dohody připadlo Íránu pouze 7 milionů liber, tedy 17,5% ze zisku z íránské ropy.
Kromě toho, podmínky pro íránské těžaře ropy a jejich rodiny byly skutečně velmi špatné (viz odkaz).

Ředitel Íránského ropného institutu napsal, že Ropná společnost předložila
nové návrhy pro zvýšení honorářů a podíly na zisku na základě rovného partnerství britské vládě.

Britská vláda, která měla kontrolní podíl v anglo-íránské společnosti, ale neustále zastávala názor, že koncese společnosti nemohou být legálně ukončeny jednostranným opatřením před datem jejich vypršení, tedy v roce 1993, tedy dohodu odmítla.
 

Mosaddeq - jméno znamená "ten, který se osvědčil."


Mossadek byl tehdy velmi oblíbený premiér vlády, byl také velmi vzdělaný (právník, studoval v Paříži). Pokoušel se tehdy domluvit, ale nešlo to. Nakonec spor došel (podobně jako třeba ve Venezuele za Cháveze) až k znárodnění ropného průmyslu, tedy Anglo-Íránské společnosti, což vedlo ze strany Britů k sankcím a následné tajné akci CIA a MI6, které zinscenovali puč v r.1953. Mosaddek byl tak oblíbený, že se ho Britům nepodařilo jinak odstranit.

TP AJAX

Byla zorganizována tajná operace pod krycím názvem "Ajax" (TP AJAX), americkou  CIA a britskou SIS (MI6). V srpnu 1953 americká CIA s pomocí úplatků politikům, vojákům, davům a novinářům, s pomocí informací z britského velvyslanectví a tajné služby, zorganizovala vzpouru, kdy využili "obavy z komunismu" a falešných zinscenovaných obvinění, a Mosaddeka svrhli (toto bylo odtajněno v r.2000, vyšly o tom články v U.S. novinách, dohledejte si je s pomocí vyhledávačů, nejsou nijak utajeny). Byl dosazen prozápadní Šáh, předem byl připraven západu loajální nástupce premiéra (který byl mimochodem v r.1940 uvězněn, z důvody podpory nacismu), vybraní lidé získali vysoké úplatky a západ také připravil brutální milice SAVAK, které potíraly opozici (situace s r.1970 u nás, tzv. normalizací, je poměrně podobná, ovšem zde šlo čistě o zisky z ropy a strategickou surovinu pro Evropu, také milice byly mnohem brutálnější, oběti se počítaly v tisících, až 12000 mrtvých lidí z opozice západního režimu).

Závěr

Nedivím se tedy, že když pak (o 25let později) nastala v Íránu skutečná revoluce, že nepřítelem č. 1 se stal západ - tedy především USA, Británie a Izrael. Bylo to zcela logické, podobně jako mnoho lidí u nás se po r.1989 nejvíce staralo o to, aby odešly sovětská vojska z našeho území.

Západ všemožně podporoval Saddáma Husajna v následné osmileté válce Iráku s Íránem. Dodával mu zbraně, "žehlil" problémy (tedy i použití chemických zbraní, jejichž komponenty mu také dodával - viz článek "Když náš přítel Saddám zplynovával Kurdy" - zdroj ZDE ).

Íránci, kteří chtěli jen o něco spravedlivější obchod se zisky z ropy, tedy v poměru 50:50 a ne 80:20 ve prospěch Britů a USA, viděli pučisty a jejich podporovatele stejně, jako my Češi vidíme dnes akci Sovětů v r.1968.

Pokud se někdy v západních médiích mluví o Mosaddekovi, většinou začínají tento příběh "od znárodnění Britsko-Íránské ropné společnosti", předchozí snahy o dohodu i celkový kontext opomíjejí. Podobně informují třeba o Venezuele nebo třeba o ukrajinské krizi, kde i naše TV začínají pravidelně přehledy anexí Krymu, aniž by zmínily předchozí ozbrojený puč v Kyjevě, který svrhl prezidenta Janukovyče. Je to takové typické chování pro naše svobodná demokratická média, že si z reality často vybírají pouze to, co se jim do sdělení hodí.Izrael dnes  vidí nebezpečí v ose Teherán-Damašek-Bejrút (zdroj ZDE):

Někdejší izraelský velvyslanec v USA (a blízký poradce premiéra Netanjahua) Michael Oren před dvěma lety vysvětlil pozici Izraele následovně:

"Největší nebezpečí pro Izrael spočívá ve strategické ose od Teheránu přes Damašek až po Bejrút. A Asadův režim považujeme za úhelný kámen této osy. Vždy jsme chtěli, aby Bašár Asad padl, vždy jsme dávali přednost špatným hochům, kteří nejsou podporováni Íránem, před špatnými hochy, kteří Íránem podporováni jsou."

A loni v létě Oren upřesnil, že Izrael by v Sýrii viděl raději vítězství ISIS než Asada:

"Z izraelského pohledu platí, že pokud už tu má být nějaké trvalé zlo, pak ať je to zlo sunnitské."

Pěkný článek je zde - Půjde Obama s Hizballahem nebo s Al Kajdou? ZDE

- zde dodám, že postoj Izraele byl mylný i v druhé válce v Iráku (2003), kdy Benjamin Netanjahu (přezdívaný "Bibi") tvrdil, že "válka s Irákem jednoznačně zlepší prostředí v celém regionu."

 

Írán ale není Irák, je to země s 80mil obyvatel, jedna z největších na světě.

Peršané nejsou Arabové, Peršané vždy byli velmi vzdělaní (a byli to například oni, kdo zachránili antické filosofy pro osvícenskou Evropu 17.století), také oni stáli za největším rozmachem Islámského chalífátu v 10.stol, jejich moudří vezírové (ministři) uměli spravovat říši. Od počátku byli proti "arabizaci islámu", také sunnitský wahábbismus (tedy velmi přísný výklad islámu, kdy tito lidé tvrdí, že jsou "jediní správní vyznavači islámu" - Salafí) jim není blízký.

Konflikt mezi šíity a sunnity

se dá dobře přirovnat ke konfliktu křesťanů v r.1054, kdy se církev Římskokatolická pohádala s církví Pravoslavnou (dokonce shodou okolností také "o syna", byť šlo o trochu jiný náboženský problém, než problém následnictví u sunnitů a šíitů po smrti proroka Mohameda, tedy kolem r.700).

Sunnitů je ale víc (asi 400mil), šíitů je asi 200mil, ti žijí hlavně v Íránu, částečně v Iráku a Sýrii.

 

Podle mě je neudržitelné, aby Izrael podporoval radši ISIS (skvělý dokument ze západní produkce je o tomto ZDE, není v něm žádná propaganda), než aby bojoval po boku Asada v Sýrii, kterého považuje Izrael "za úhelný kámen" proti-izraelské osy Teherán-Damašek-Bejrút. ISIS prý měl sloužit původně k odstranění Hizbaláhu (říká US generál W. Clark zde), tedy Libanonské nacionalistické organizace, se kterou měl Izrael už mnoho problémů.

A "Bibi" Netanjahu doma čelí revoltě generálů a válečných veteránů, kteří ho považují za nebezpečí pro Izrael (zde - 200 veteránů izraelských bezpečnostních služeb v bezprecedentním kroku v neděli obvinilo ministerského předsedu Benjamina Netanyhua, že je "nebezpečím" pro Izrael - jde o projevy předvolební kampaně, nebo je v tomto prohlášení ukryto širší poselství, z obav z konfliktu s Pentagonem?).

 

OSN už ale uznala, že Asad je součástí řešení problému, zvaného ISIS (zde), to i pod dojmem z výsledků nešťastných válek západu v Iráku a Libyi (zde).

A Írán ve skutečnosti nikdy nehrozil, že "chce vymazat Izrael z mapy" (ZDE), i když je zřejmé, že nepřátelství k Izraeli je velké.

 

Válka s Íránem by rozhodně definitivně vytvořila naprostý chaos na Středním východě, také vlnu uprchlíků do Evropy. Trojúhelník Rusko - Sýrie - Írán je zdá se klíčovou silou pro porážku islamistického "Frankensteina", jménem ISIL, je zde tedy i velká souvislost s konfliktem na Ukrajině, oslabování Ruska posiluje ISIS, aneb oslabuje Írán a Sýrii, kteří s ním bojují. Otázkou je, zda si to Spojené státy (a jejich sunnitští přátelé, obchodující výhradně v petrodolaru, tedy Saudská Arábie a Katar) přejí, viz pěkný článek

ZDE :

Iraq blowback: Isis rise manufactured by insatiable oil addiction

West's co-optation of Gulf states' jihadists created the neocon's best friend: an Islamist Frankenstein

 Česky:

Odveta v Iráku: Vzestup ISIS byl vytvořen nenasytnou závislostí na ropě.

Západní kooptace džihádistů v zemích Zálivu vytvořila nejlepšího přítele neo-konzervativců:  islamistického Frankensteina.

 

Pěkná souvislost je zde: Vyzbrojování syrských rebelů - CIA selhala

Konflikt si vyžádal přes dvě stě tisíc obětí a Asad je stále u moci. Umírnění bojovníci kontrolují jen zlomek severní Sýrie, zatímco Islámský stát a fronta an-Nusra, odnož al-Kajdy, si pozice drží. Celé jednotky, které CIA podporovala a které prošly americkým výcvikem, se buď přidaly na stranu Islámského státu, přestaly bojovat, anebo se pohřešují.

Zdá se tak, že prokletá ropa (a hamižnost západu, ve způsobu dělení se o zisky z této suroviny) plodí násilí, které se jako bumerang neustále vrací zpět k západu. To platí pro Írán, i pro zběsilé žoldáky z ISIS, které si západ tak pěkně vyzbrojil. Podle organizace sledující vyzbrojování má ISIS nejméně 20pct všech zbraní ze západu, především z USA.

Nabízí se tak zcela logicky související otázka: Opravdu je nejlepší nápad vyzbrojovat Ukrajinské soukromé bataliony? Co se k nám do Evropy vrátí jednou odtud?

 

 

 

 

DESTABILIZACE MNOHA ZEMÍ OD ROKU 2001 - S ČÍM SOUVISÍ?

27.2. 2015

Hrozí rozpad nejen těmto zemím (tedy Iráku, Sýrii, Libyi, Jemenu a Ukrajině), ale třeba i Evropské unii, nebo třeba dokonce i vztahu USA a Izraele, dokonce jsou tu konflikty mezi CIA a Pentagonem?

Co všechno a proč se může rozpadnout?

 

1. Kde se vzaly miliony uprchlíků, kteří míří každý týden do Evropské unie (z oblasti Iráku, Sýrie, Libye, přistávají v Itálii), uprchlíci z Ukrajiny, ale také z Kosova (zde), kteří ohrožují stabilitu EU?

Zdá se, že zahraniční politika EU, USA a NATO má od roku 2001 velmi zvláštní důsledky.

Celý proces zrál od konce studené války a rozpadu Sovětského svazu, kdy se USA staly "vítězem studené války" a rozhodly se uplatňovat svůj vliv ve zvýšené míře, spolu se svými spojenci z EU, především Brity.

První válkou byla válka proti Saddámu Husajnovi, který napadl Kuvajt počátkem 90.let

 (o této válce jsme psal v blogu č.2). Pozadím této války byl problém Kuvajtu, což je historicky irácké území, tento stát Irák nikdy neuznal (je tu dobrá podobnost Srbska a Kosova). Stát Kuvajt vznikl na počátku 20. století z čistě praktických důvodů - Britové ho vytvořili, aby Irák nemohl získat plnohodnotný námořní přístav, pojistili si tak svou námořní nadvládu v zálivu.

Druhou okolností této války byl fakt, že Irák se po osmi letech války s Íránem...

(kterou západ vehementně podporoval, když se po násilném puči, zorganizovaném CIA a MI6 v r.1953 dostal k tamní ropě za dumpingové ceny - na úkor Íránců - následně po 25letech vlády prozápadního šáha ale došlo k revoluci, od té doby je Írán nepřítelem č.1 Izraele a USA - je tu velká podobnost k puči ve Venezuele v r.2002 a k puči na Ukrajině v r.2014; proto tu byla podpora osmileté válce Iráku s Íránem, viz článek:"Když náš přítel Saddám Husajn zplynovával Kurdy" ZDE, který popisuje zapojení západu, to včetně dodávek komponentů chemických zbraní),

....tedy Irák se po osmileté válce propadl do ekonomických potíží (válku "hecovanou západem" skončil s deficitem několika desítek miliard - podobnost s Ukrajinou je čistě náhodná).

Celá akce byla pikantně ozdobena diplomatickým faulem - Saddám byl ujištěn US velvyslankyní, že USA nemají nic proti "posílení Iráku" na úkor Kuvajtu (tuto debatu potvrdily po letech informace serveru WikiLeaks, jak potvrdil diplomat Belica ve své knize "Co nezavály písky Mezopotámie", aneb "lekce z manipulace a servility".

To byl Saddámův hrubý omyl, byla sestavena široká koalice zemí, která byla zafinancována z USA (několika desítkami miliard USD, půjčkami, výhodami, OSN byl doplacen dluh; zdržela se Čína, Rusko bylo tehdy v chaosu, proti byly pouze Jemen a Kuba), odhlasovali teprve podruhé v historii OSN rezoluci, umožňující "použít všechny prostředky" pro obnovení pořádku v Kuvajtu (tedy i síly).

Strategickým partnerem USA byly Saudská Arábie (poskytla základny, západním "nevěřícím", poblíž Mekky - to byl problém) která od konce 70.let slíbila obchodovat ropu pouze v dolaru, výměnou za ochranu královské rodiny ze strany USA, a Turecko, také poskytlo základny.

Výsledkem této války byl vznik malé skupiny nespokojených,

ve velení US sil a administrativě, jak doložil generál Wesley Clark (ten velel bombardování v Kosovu a následně se dal na politickou dráhu, napsal o tom knihu), jeho projev z r.2007 je ZDE.

Hovoří zde o svém setkání s Paulem Wolfowitzem, který byl nespokojený, že G. Bush starší (bývalý šéf CIA) nedovolil sesazení "starého přítele západu" Saddáma Husajna (řekněme, že to byla "odměna" za 8let války s Íránem, v zájmu západu).

Členem skupiny byl už tehdy Dick Cheney, další US neokonzervativec, také další lidé, kteří se později nechvalně proslaví v druhé válce v Iráku v r.2003, která spustí zrod ISIL (Daeše) a která bude důsledkem událostí 11.9. 2001 a následné války proti terorismu.

 

 

Válka v Jugoslávii byla první válkou, ve které bylo zcela pošlapáno mezinárodní právo. Je naprosto klíčovým momentem, kdy se mění trajektorie vývoje událostí.

V této válce nebylo vítězů, jen poražených. Srbové, Chorvati a Albánci (muslimové) činili všichni podobné masakry, kde umíraly tisíce lidí.

Tehdejší zástupce velitele NATO v Evropě, generál Ch. Boyda o tomto řekl:

"...chorvatský útok na srbskou enklávu v západní Slavonii vypadá, že se liší od srbských akcí v okolí Srebrenice a Žepy pouze v míře pozornosti médií a západu.

Etnická čistka nalezne odezvu pouze pokud jí páchají Srbové, ne pokud je páchána proti nim."

- podobnost s událostmi v Libyi, Sýrii nebo na Ukrajině jest čistě náhodná.

Klíčovým obrázkem této doby je toto:

Zlé jazyky tvrdí, že Bill Clinton souhlasil s válkou v Kosovu (a bombardováním Bělehradu) i proto, aby se zapomnělo na jeho aféru se stážistkou.

Jeho žena Hillary Clinton byla a je stále velmi aktivní, v r.2011 spustí (na základě vylhaných důvodů a neexistující genocidě v Benghází) druhou tragickou válku po Iráku 2003, válku v Libyi. Bude se jí později říkat "Hilařina válka", ale to předbíháme.

 

Výsledky této války

Prvním a hlavním výsledkem je zjištění US administrativy, že Evropa není schopna zajistit svou bezpečnost mimo strukturu NATO.

Česko vstoupilo do NATO sedm dní před bombardováním, schválilo přelety US letadel jako poslední země. O bombardování jsme nebyli informováni předem, protože jsme prý "nebyli v té době členem aliance" (článek o tomto - "Nikdy neodpustíme západu, vzpomínky na bombardování Srbska po 15letech", je ZDE).

Rusko se dopotácí s opilým Jelcinem a jeho dcerou, prodávající pod rukou ruský majetek oligarchům, až ke krizi v r.1998 - dobře ji popsaly v r.1998 Hospodářské noviny v krátké, ale velmi trefné ekonomické analýze:"Éra Borise Jelcina je u konce", ZDE .

A US neokonzervativci zjistili, že vlastně nevadí, když se pošlape mezinárodní právo, dokonce rezoluce OSN.

Hlavní kritická analýza této války, jejích mediálních a dalších lží je zde: studie Srebrenica Propaganda Challenged by Independent Research (ZDE, česky ZDE).

To byl druhý klíč k následným válkám, které uvrhnou celé regiony do chaosu - tuto strategii "přepsání hranic Středního východu" (aneb Projekt nového amerického století, PNAC), doslovně potvrzuje generál Wesley Clark v tomto zcela zásadním projevu, výše už odkazovaném - ZDE.

 

 

2. Přicházejí události 11. září 2011 - válka proti terorismu.

Nikdy by nedošlo k dalšímu vývoji na Středním východě a severu Afriky (a následných vln utečenců do Evropy, sílících v r. 2015 - podobnost s vlnami utečenců z Kosova je čistě náhodná), kdyby nebylo "války proti terorismu".

Jak mnoho odborníků řeklo, jde o zcela nesmyslný termín, válku lze vést s definovaným nepřítelem, nikoliv "s terorismem", nyní se už tento (vskutku tragický termín, pro západ i USA) nepoužívá.

A jak mnoho odborníků řeklo, události 11.9. 2001 se udály jinak, než jak řekla vláda USA (zde zajímavý odkaz v češtině, originál je zde). Mimochodem, nikdy nebyl nikdo v této souvislosti formálně obviněn, postaven před soud, neprobíhalo žádné soudní vyšetřování událostí.

Vyšetřovaly to pouze dvě vládní komise, jejich práci zpochybnilo mnoho světově uznávaných odborníků. Krom jiných provedlo své expertizy i pracoviště VÚT Brno, které doporučilo znovu otevřít vyšetřování - rozhovor s autorem studie, se kterou objel tři mezinárodní vědecké konference, kde ji nikdo nerozporoval -  je v češtině zde.

 

Mnoho se v této souvislosti mluvilo o Al Kajdě.

Její počátek sahá až do konce 70. let, k prezidentovi Jimmy Carterovi. Jak řekl jeho tehdejší poradce pro národní bezpečnost Zbigniew Brzezinski, v lednu 1998 zde:

"Jimmy Carter začal vyzbrojovat mudžahedíny v Afghánistánu už před ruskou invazí  v 80.letech, prezidenta Cartera jsem osobně upozornil, že toto pravděpodobně způsobí ruskou invazi do Afghánistánu, proti těmto islámským radikálům."

(Podobnost s ISIL, přepadením Jižní Osetie Gruzií v r.2008 nebo s ozbrojeným pučem ukrajinského Pravého sektoru, placeného ambasádou USA - jak popsal např. bývalý premiér ukrajinské vlády - zde,  je čistě náhodná...)

Tak se začala formovat Al Kajda (arabsky seznam-databáze), jak objasnil A. Clark, který radil tří US prezidentům s terorismem, byla to US databáze podporovaných džihádistů, vyzbrojovaných US zbraněmi s pomocí Pakistánské tajné služby, viz jeho kniha "Strategie války proti terorismu" ZDE, kterou protestoval proti nesmyslné válce v Iráku r.2003.

Jak nedávno (leden 2015) napsal německý list FOCUS:

...kdykoliv začaly USA vyzbrojovat "zlé chlapce", vytvořily tyto kroky následně démony - radikály a teroristy, kteří se později vrací k západu jako bumerang.

A že to je dlouhá historie, se lze dočíst např. zde - Pražské jaro v Latinské Americe, 26.12. 2006, BL, Daniel Veselý.

(...a my dodejme, že uprchlíci prchají do EU a nikoliv do USA nebo Saudské Arábie, teroristé útočí především v Evropě, nikoliv v USA)

USA tak nadále čelí podezření, že "selhání zpravodajských služeb", které se později opakuje jak při válce v Iráku (kde NATO tvrdí - my víme, že Irák má ZHN, to není nějaká vize, to jsou fakta), ve válce v Libyi (kde zprávy tajných služeb manipuluje přímo Hillary Clinton - viz třídílný článek z 28. ledna 2015 ZDE) nebo selhání zpravodajských služeb v Sýrii (kde nezávislí vyšetřovatelé prokážou, že improvizovaná chemická munice měla dostřel pouze 2km, tato oblast ale nebyla pod kontrolou Bašára Assada a ten tak nemohl tyto útoky spáchat) je jakýmsi podivným znakem činosti "skupiny nespokojených", která se později sdružila v projektu Nového Amerického Století (PNAC), aby vytvořila koncept destabilizace Středního východu, Ruska (s pomocí Ukrajiny), EU, zemí BRICS, aby mohly Spojené státy udržet - s využitím těchto válečných zločinů, tedy zavlečení zemí do válek s mnoha mrtvými civilisty - svou světovou hegemonii i v novém století.

Toto podezření je velmi vážné, a nynější konflikt na Ukrajině je jeho druhým dějstvím, tím prvním dějstvím je válka v Iráku, Libyi a Sýrii.

Jsou to války o postavení petrodolaru, o financování dluhu USA, o získání surovin a geopolitického vlivu.

 

3. Válka v Iráku, Sýrii a Libyi, zde nyní vládne ISIL, IS aneb "Daeš".

zleva: Donald Rumsfeld, G.W.Bush ml., Dick Cheney

"Malá skupina US neokonzervativců manipuluje po událostech 11.9.2001 zprávy tajných služeb - aby dosáhla války v Iráku."

to říká Paul R. Pillar, vedoucího oddělení zpravodajských služeb CIA pro Blízký východ a jižní Asii v letech 2000 - 2005:

 

zdroj Britské listy: 17. 2. 2007 - Jana Ridvanová, Intervence Spojených států po druhé světové válce,
Svět morálních jistot a preemptivních útoků jako svět nočních můr

Bez obalu útočil na Bushovu administrativu kvůli zmanipulování zpravodajských služeb v případě prohlášení o vlastnictví ZHN Saddáma Husajna a jeho spojením s Al Kajdou.

Pillar pokračuje: „Ale nejzávažnějším klamem byla prohlášení některých zmanipulovaných zpravodajských služeb týden před hlasováním Kongresu o rezoluci schvalující válku. Prohlášení tvrdila, že existují vazby mezi Al Kajdou a Husajnem, což bylo většinou zpravodajských služeb, včetně mého oddělení CIA, zpochybněno ve čtyřech tajných dokumentech.

Dále Pillar dodává:

Nicméně vycházejíc z konstrukce lží, Bush varuje Kongres slovy:

 "Nemůžeme dopustit, aby se Al Kajda stala šiřitelem Saddámova šílenství."

Ale Bushovu lež překonává ještě ministr obrany D. Rumsfeld, když pronese, že "Americké zpravodajské služby mají neprůstřelné důkazy (bulletproof evidence) o spojení Al Kajdy a vlády Saddáma Husajna."

Přičemž každému, kdo četl zmíněné čtyři tajné dokumenty, muselo být jasné, že Bush a Rumsfeld si vymýšleli. Z toho plyne, že prakticky všichni nejvyšší činitelé Bushovy administrativy byli jejich komplicové, neboť k dokumentům měli přístup.

Tyto dokumenty měly ale jen za následek podráždění neokonzervativců, kteří v Pentagonu zřídili malou kancelář, jejímž úkolem bylo "zmírňovat" tento zásadní rozpor mezi zpravodajskými službami a prohlášeními G. Bushe, což znamenalo shromaždovat analýzy, které by administrativě nahrávaly v jejím úsilí a rozptylovaly pochybnosti o nutnosti intervence do Iráku.

Myslím, že celou záležitost vystihuje výrok nejméně nadšeného (bývalého) člena Bushovy administrativy Colina Powella, který Feithovu skupinu nazval "Gestapo office".

 

Další článek, který o tomto skvěle referuje (kromě už výše zmíněného projevu generála Wesley Clarka), se jmenuje: "Neokonzervativci, mistři chaosu" (v češtině ZDE, anglická verze ZDE).

Robert Parry - legenda mezi US novináři.

Nenapsal ho nikdo menší, než uznávaná novinářská US kapacita Robert Parry, který například stál za odhaleními v aféře Írángate, související s vyzbrojováním nikaragujských jednotek CONTRAS, kteří se chovali vůči lidem "hůř než nacisti" (to je citace, z knihy Noama Chomsky).

(podobnost s banderovským Pravým sektorem na Ukrajině, Al Kajdou a Daešem v Iráku, Sýrii, Afghánistánu, Jemenu a Libyi je čistě náhodná)

Petr Markvart je dlouhodobý znalec oblasti, přináší v obsáhlém článku pohled jinýma očima - podle něj pád Dvojčat nezpůsobil náraz dopravních letadel a USA pomohly vzniku Islámského státu ZDE.

Kolik zabije průměrně lidí U.S. dron za jeden rok, a kolik z nich je civilistů? Je to 28:1, tedy bohužel 28 nevinných na jednoho zabitého, počty jdou do tisíců ZDE

 

 

Jak tedy vznikl ISIL, IS aneb Daeš?

ZDE je o tomto pěkné video, hodinový rozhovor s bývalým šéfem islamistické skupiny.

Tato vojenská skupina, chunta - chcete-li, vyznávající wahábistickou verzi islámu, která je zvlášť populární v Saudské Arábii a Kataru (muslimských despociích, feudálních společnostech beduínských Arabů, zbohatlých díky ropě - proti "arabizaci islámu" například vždy vystupovali vzdělaní Peršané, kteří dovedli muslimský chalífát v 10.stol k vrcholům existence, nyní jsou Peršané součástí Íránu, zatímco Daeš řádí v Mezopotámii, tedy Iráku), je placena a řízena Saudskou Arábií, největším přítelem "petrodolaru" a tedy USA, má i náboženský rozměr, i když jde především o žoldáky, vzniklé z tréninkových táborů CIA, US věznic, války v Afghánistánu a Iráku - článek o tomto je ZDE - "Iraq blowback: Isis rise manufactured by insatiable oil addiction, West's co-optation of Gulf states' jihadists created the neocon's best friend: an Islamist Frankenstein."

Forbes - všude, kde USA zasáhly, to končí katastrofou! (ZDE)

Konflikt má samozřejmě i náboženský rozměr, Saudi totiž jsou sunnité, zatímco Sýrie a Írán jsou šíité (lze je připodobnit Západní a Východní křesťanské církvi, tedy k Římskokatolickým a Pravoslavným křesťanům; ti se pohádali v r.1054, dosud se plně neusmířili, sunnité a šíité se pohádali po smrti proroka Mohameda, tedy někdy kolem roku 700).

V tomto se shodnou i s Izraelem, který (jak už jsme zmínili v úvodu) má spolu s USA mnoho důvodů bojovat proti Íránu (tento konflikt vznikl opět z ropy a ožebračování místních lidí), viz souhrnné a plně aktuální články ZDE a ZDE.

Turecko - jako nástupnická země Osmanské říše, která nahradila Islámský chalífát kolem roku 1460 (Osmani vydrželi vládnout ve Středomoří, na severu Afriky a v Levantu až do r.1914), si zase nepřeje vznik Kurdského státu (rozpadem Iráku - což je politika USA), vytvořilo by to na ně podobný tlak, jako nyní USA vyvíjejí na Rusko na Ukrajině (a jako vyvíjeli Britové s pomocí Kuvajtu na Irák, s Pakistánem na Indii, s Kosovem na Srbsko - tedy jde o hrozby konfliktů, zadržující vývoj těchto zemí; když se dva perou, třetí se raduje, říká jedno přísloví), proto také pomáhá Daeši, proti Kurdům (článek o tomto je ZDE).

 

4. Dluh Spojených států - proč ho dál nelze řešit tisknutím peněz.

Konsolidovaný státní dluh Spojených států - v bilionech dolarů.

Jeho růst začal po 11.9.2001, kdy G.W.Bush ml. odstartoval svou "válku proti terorismu" (ta měla být financovaná celá z výnosů z prodeje tamní ropy, což dávno neplatí).

 

Autorka článku na důvěryhodném serveru Kurzy.cz píše (zde):

"Jedna z prvních důležitých lekcí, které jsem při studiu ekonomie dostala, byla to, že by centrální banka neměla financovat veřejný sektor. Důvodem jsou inflační rizika, tedy riziko ztráty reálné hodnoty peněz. V současnosti je tato možnost prezentována jako něco, co má vyspělému světu pomoci dostat se z krize.

První graf ukazuje konsolidovaný státní dluh (celkový veřejný dluh) v USA v amerických dolarech. Americký státní dluh se za posledních 10 let více než zdvojnásobil. Není to prohloubení dluhové krize, ze které se chceme dostat?

Moje zkušenost z posledních let, je taková, že:

"Příliš uvolněná měnová politika a nízké úrokové sazby jsou jedním z klíčových faktorů, které stály za globální finanční krizí, neboť vedly k významným makroekonomickým nerovnováhám a bublinám na finančních nebo realitních trzích."

Nyní by nám totéž mělo z krize pomoci?

Druhý graf ukazuje dlouhodobý trend snižujících se výnosů desetiletých státních dluhopisů USA, Německa, Francie, Španělska, Itálie a Řecka. Dluhová krize v eurozóně byla jen krátkodobým přerušením tohoto trendu."

 

- Já dodávám, pro méně ekonomicky znalé, že pro investory jsou takové dluhopisy méně atraktivní, ovšem zvýšení výnosu (které by je zatraktivnilo) by významně prodražilo správu takového obrovského dluhu, tedy úroky.

 

Snížení cen ropy je reakcí Saudů na těžbu břidličných plynů v USA.

Prezident Obama byl nařčen, že "koketováním s Íránem" poškodil dlouhodobou dohodu USA a Saudské Arábie, o obchodování ropy v petrodolaru, uzavřenou koncem 70.let, výměnou za ochranu (i vojenskou) Saudské královské rodiny.

Neřekl to nikdo menší, než ekonomický expert Rickards, ve svém 45min vystoupení o projektu "Proroctví 2.0", což je ekonomický poradenský projekt CIA a FBI, pro předpověď, co by se stalo, pokud by došlo k pádu dolaru, jako světové rezervní měny.

Tento pán odhaduje, že by došlo k okamžitému deficitu 100 bilionů dolarů - což by vytvořilo obrovskou hospodářskou krizi v USA.

Video s ním je ZDE.

 

Role Saudů v událostech 11.9. je prý předmětem tajné části vyšetřovací zprávy o událostech 11. září. - článek o tomto v české verzi najdete ZDE:

"Obama je pod tlakem, aby odtajnil napojení Saudské Arábie na teroristické útoky 11.9."

Podle vyšetřovací zprávy U.S. Senátu neměla Al Kajda s útoky 11. září nic společného - ZDE.

Rozkol ve vztazích tedy vznikl jak v samotných USA, tak mezi USA a Saudskou Arábií (ohledně cen ropy a snížení dodávek, aby cena vzrostla - v USA dnes krachují břidličné společnosti), také Izrael a USA jsou dnes v konfliktu, ohledně možného vojenského zásahu v Íránu, jde o nejvážnější konflikt mezi těmito zeměmi za posledních 25let.

Prezident Obama by si asi přál, aby přece jen dosáhl (jako nositel Nobelovy ceny míru) nějakého historického mírového úspěchu na mezinárodním poli, třeba s Íránem.

Ovšem přílišné trvání na tomto končívá špatně, viz snaha Billa Clintona, který se snažil "usmířit" Palestince a Izrael, ale nepřipravenými rozhovory situaci jen zhoršil, takže proces dopadl nezdarem, po letech jsme tu měli další porušování mezinárodního práva ze strany Izraele - nelidskou blokádu pásma Gazy, stavění sporných osad, zabírání zemědělské půdy a nakonec válku proti Gaze, kde zemře i 478 dětí, podle novinářů jde často o záměrné akce izraelské armády. Toto spustí největší protesty proti Izraeli v západní Evropě (Česká republika tvoří zajímavou výjimku, zde má Izrael velkou podporu). Izrael na obvinění reaguje žádostí, aby bylo zastavení financování Mezinárodního trestního soudu (ZDE)

Sledujeme zajímavý rozkol i v USA, kde se ve válce v Libyi spojí Pentagon a starší kongresmeni proti Hillary Clinton - chtějí zabránit této válce, podle nich zcela zbytečné. O válce v Libyi je nejlépe dočíst se ZDE:

"Libye, soukromá válka Hillary Clintonové."

Je zde mnoho odkazů na originální články, potvrzující zapojení Pentagonu v této věci, způsobem dříve pro diváka asi netušeným. I zde se nyní roztahuje Daeš alias ISIL.

Tedy shrňme - USA jsou ohroženy vážnou ekonomickou krizí. Rusko a Čína chtěli začít obchodovat ropu mimo dolar, stejný krok udělal Saddám Husajn - a byl svržen. Stejný krok udělal Muammar Kaddáfí v Libyi (což byla s vysokým náskokem nejrozvinutější země Afriky), dnes je z Libye padlá země. Bašár Assad v Sýrii a vládcové Íránu nyní bojují proti Daeši (ISIL), který se zdá se vymkl kontrole, spolu s USA a západem.

Jenže, je tomu opravdu tak? USA už mnohokrát prokázaly, že jsou schopny vyzbrojovat radikály, i toho nejhoršího druhu.

(Podobnost s Pravým sektorem na Ukrajině, nikaragujskými Contras nebo Al Kajdou v 80. letech je čistě náhodná).

Jak píší dnešní Irácké noviny, Irák už nevěří akcím USA a sestřelil několik letadel západu, které prý "bombardují Daeš, ovšem stále nepřesně, zatímco jakoby náhodou jim neustále shazují zbraně i zásoby" (článek je ZDE).

Naplní se nejhorší scénáře projektu Nového amerického století (PNAC) a neokonzervativců G. W. Bushe ml., Dicka Cheney, Donalda Rumsfelda a Paula Wolfowitze, a dalších?

A co čeká Evropu, pokud by se dolar dostal opravdu do problému?

Proč je světové HDP desetkrát menší, než obrat na akciových trzích? Jsme připraveni na krizi tak velkého rozsahu? A může tyto problémy vyřešit válka?

Válka s Íránem, který má 80mil obyvatel, a válka s Ruskem, by jistě rozpoutala naprostý světový chaos. Jde o nejhorší možný scénář vývoje - v tomto smyslu je třeba Izrael zastavit, stejně jako USA a Brity na Ukrajině.

 

Rozpadne se Evropská unie, kvůli Řecku a válce na Ukrajině?

Ve světle všeho výše řečeného je zřejmé, že konflikt na Ukrajině je pro další vývoj Evropské unie naprosto zásadní.

Evropa propásla možnost vyřešit ho mírovou cestou, tedy mohla dát Janukovyčovi 15mld euro a žádný ozbrojený puč (podporovaný manželkou významného US neokonzervativce, paní Victorií Nuland, která je náměstkyní US ministra zahraničí) by nenastal.

Zde tak vzniká konflikt mezi EU a USA, mezi Británií a Německem, mezi Polskem a Francií - my válku nepotřebujeme, nemáme tak strašné dluhy, jako USA. Naopak USA nejvíce profitovaly z druhé světové války - konflikt nebyl na jejich území, Británie, Rusko i další země od nich odebíraly materiální pomoc, kterou dodávaly americké firmy - ta musela být později zaplacena. Je možný podobný scénář, jako řešení US dluhu, i dnes?

Riziko pádu dolaru je obrovské i pro EU. Má nějaký scénář pro chvíle krize? EU potřebuje ruský trh, pro rozvoj svých firem, zatím zde ale roste pouze obchod s USA. Euro klesá, rubl klesá, roste pouze dolar, což ovšem nepomáhá tamním exportérům.

US dluhopisy přestaly některé země nakupovat (nejen Rusko a Čína) a FED prostě nemůže natisknout další dolary, pokud je nikdo nekoupí. Tato krize (státního dluhu USA a jeho financování) tak hrozí černým scénářem - jen válka totiž dokáže smazat tyto dluhy. A taková válka začíná dodávkami zbraní do regionu.

 

V tomto smyslu je třeba brát situaci na Ukrajině jako životně důležitou - pro EU.

Pokud se necháme vtáhnout do války s Ruskem, pak jenom ztratíme. To si Merkel uvědomuje, proto mírová jednání, drobné sankce, které mají zastavit ozbrojenou akci USA a Británie, ty ale avizují, že armády na Ukrajinu pošlou.

Obama se tak bude muset rozhodnout, a už velmi brzo, zda bude v historii zapsaný jako prezident míru, nebo prezident války. US dluh má své řešení, ovšem cesta by to byla bolestivá, pro Američany po éře vybití původních obyvatel, éře otroctví černochů a profitování z okrádání mnoha zemí o suroviny a moc, zcela nová.

Záležet bude jistě i na tom, kdo ovládá média.

 

Porošenko žádá US zbraně, dodají je prostředníci, z prostředí Arabských elit?

Pan Šaakašvili jezdí do USA pro zbraně pro Ukrajinu, pan Porošenko, Jaceňuk a Turčinov opakovaně žádají o zbraně a výcvik. Chtějí totální válku s Ruskem, konflikt velkého rozsahu - ZDE:

"Ukraine preparing for 'full-scale war,' says former envoy to Canada
Vadym Prystaiko, now deputy foreign minister, calls on the West to 'stiffen up in the spine' - CBC News Posted: Feb 21, 2015 7:00 AM ET"

 

Možná by se někdo mohl už konečně zamyslet, co že to vlastně chystají.

Pane Obamo, máte celou tuto situaci pevně v rukách? Vy jediný můžete udržet na uzdě Brity a Poláky, neokonzervativce. Vezměte rákosku, a Norsko - ne Norsko, zpráskejte pár lidí, co se do nich vejde. Nikoliv Putin, ale oni provokují válku v Evropě.

Ale tentokrát by se USA škodám velkého rozsahu nevyhnuly, to jediné je jisté.

Doufám, že máte pane Obamo sílu, pořádně seřezat ty správné lidi, včera bylo pozdě.

 

Pavel Sedlák

 

 

 

 

 

O 20. STOLETÍ A POST-KOLONIALISMU, O J. VERNE A MATRIXU

Spisovatel Jules Verne provázel mé dětství stejně, jako hra "na indiány" nebo knihy Jaroslava Foglara, takové byly tehdejší reálie (zhruba v polovině 70.let).

 

1. Představivost a první knihy vědecké fikce (Jules Verne).

Knihy jako 20.tisíc mil pod mořem, Do Měsíce, Na kometě nebo Děti kapitána Granta, to byla startovací čára mých dětských představ o světě v časech, kdy nebyly mobilní telefony ani internet, kde když jsme odjeli někam na víkend na výlet, pak volat domů "že jsme dobře dojeli" by nikoho nenapadlo (byla zde jistá důvěra rodičů v naše oddílové vedoucí, znali jsme se všichni vzájemně velmi dobře a my děti jsme byly šťastné, když jsme nemusely sedět doma a mohly jsme někam vyjet si zařádit).

Vrcholem našich technických her bylo tak maximálně dovádění s vojenským telefonem na hřišti, kde jsme natáhli drát a volali si na vzdálenost deset metrů, schovaní za keříky (úžasné dobrodružství), nebo jsme si vyrobili "stříbrné koule" z tenisáku a staniolu (podle filmu Tajuplný ostrov) a stříleli jsme po sobě "blesky", jako kapitán Nemo po vetřelcích na ostrově. Zbytek zábavy se odehrával často na hřišti, hodně jsme hráli fotbal, v zimě jsme chodili bruslit, hodně jsme taky chodili do kina (na skvělé francouzské a italské filmy, hodně komedie, detektivek bylo tehdy málo a nikomu to nevadilo).

V pubertě jsme pak objevili první kotoučové a kazetové magnetofony, ze kterých vyhrávala ABBA a Smokie, kdo měl nahrávky The Beatles, ten byl králem. Prostě klid, mír pozdních sedmdesátých a raných osmdesátých let, alespoň z našeho pohledu to byla zcela poklidná doba, až na občasné starosti a radosti dětské.

 

Knihy "Žila Verna" byly ale jiné, to byl jiný svět. Svět obrovských továren, techniky, inženýrů a vědců, námořníků a vzduchoplavců, vynálezů, byl to obrovský kontrast k  poměrně nudné realitě kolem nás, kde o víkendech lidé jezdili na své chaty (skoro celý národ), aby zde ve dnech volna žili "soukromým společenským životem".

Celkový dojem doplňovaly ještě časopisy, jako bylo třeba "ABC mladých techniků a přírodovědců", kde vycházely skládanky z papíru, první návody na stavbu jednoduchého rozhlasového přijímače, návody pro modely železnic, aut i lodí, články o prvním raketoplánu, o Niki Laudovi (slavnému pilotovi formule 1), s komiksem "Kruanova dobrodružství" na zadní straně.

V tomto prostředí byly knihy Julese Verna naprostým zjevením, plně probouzejícím chlapeckou fantazii a představivost.

 

2. Rozpad Rakouska-Uherska.

I když jsme ve škole probírali často druhou světovou válku, Hitlera a vítězství Sovětského svazu, až mnohem později (v pubertě) jsem se dozvěděl o různých peripetiích moderních dějin naší země.

To už jsem četl Aristotela, poslouchal koncerty folkařů na velkých srazech i v malých městských kulturácích, kde zpíval Spirituál kvintet o žízni po svobodě, o černoších a Mojžíšovi, pánech a sluzích, Brontosauři o společenství trampů, lidí poctivých a čestných, rovných, kteří tě nikdy nezradí, kteří žijí v souladu s přírodou, napůl jako "tuláci" (američtí hoboe, kteří načerno jezdili nákladními vlaky), napůl jako trapeři (lovci dalekého kanadského severu, o kterých vycházelo mnoho knih).

Všichni tito lidé byli v knihách popisovaní jako lidé možná mlčenliví, často i podivínští, ale čestní, na které nemůžeš naléhat, abys získal jejich přátelství, ale musíš počkat, až si ho zasloužíš. Vůbec ideály cti byly v trampingu vysoce ceněné, stejně jako za první republiky ideály sokolské, národních spolků. Vytvořili jsme si vlastní svět, písně, ideály, a v pondělí jsme šli zase do práce, těšit se na příští pátek, tak to bylo.

 

Mnohem později, když jsme uvažoval, co asi nejvíc ovlivnilo celý ten zmatek 20.století, mě napadlo, že to celé asi začalo rozpadem Rakouska-Uherska. Původně jsme (pod vlivem školy, to už i střední) si hodně mysleli, že to byl veskrze dobrý krok (nebylo by přece českého jazyka, který by nejspíš časem zanikl v rakousko-maďarské říši; "byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm", to byla slavná věta našich středoškolských studií), ovšem později mi můj strýc vyprávěl, že si za války uvědomil, že by možná bylo lepší, kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpadlo a my zůstali "pod císařem pánem" (on byl naštvaný na komunisty a na různé české lokaje, kteří vždy velmi snaživě ohýbali svůj hřbet před nimi, miloval Ameriku a vše americké, od indiánských totemů, které sám skvěle vyřezával z lipového dřeva - podle knih, po hokejisty NHL, od literatury až po modely letadel nebo vojenských válečných lodí; měl doma i celou sbírku knih tehdy zakázaného Foglara, snad všechny modely U.S. letadel z druhé světové války, desítku modelů lodí, přitom neměl ani auto, protože ho komunisti nenechali vystudovat uměleckou školu, tak se zatvrdil).

Pouštěl nám o prázdninách na promítačce americké grotesky Myšáka Mikyho, Kačera Donalda a strýčka Skrblíka, nádherně animované (ještě ručně), byly to pěkné chvíle. Občas utrousil nemilou poznámku, když někam přijela parta "hlučných ožralů", které nenáviděl (pro jejich lacinost a hloupost), ať už se převlíkli do jakého chtěli "mundůru", vydávajíce se tu za trampy, tu za umělce, neměl tyhle lidi rád, říkal pro jejich "lenost a pohodlnost". Syna vedl přísně, říkal "jednou budeš žít v Americe, tady to nikdy nebude fungovat, jak by mělo, jen se na ty lidi podívej, za jakými malichernostmi se honí, musíš pracovat a držet slovo, musí na tebe být spolehnutí" (mnoho mi připomínal ty statečné lovce dalekého kanadského severu, o kterých jsem četl, strýce jsem měl moc rád, stejně jako tetu).

 

3. Havel, disent, rok 1989, Rusko a USA.

Ze strýcova pohledu byl Havel komediant (herec), co se až příliš často "fláká" po kavárnách, ale byl rád, že komunisti padli. Utratili s tetou peníze, co šetřili synovi na emigraci, ovšem po Klausově rozpadu Československa už šetřili znovu. Říkali o těch nových pánech, že to nikam nedovedou, republika půjde do háje, měl v tom pravdu stejně jako Kryl (a strýcův syn později opravdu emigroval, tedy se vlastně vystěhoval, do Kanady).

My už jsme měli jiné starosti, po návratu z vojny (dvouleté) jsme začal prožívat první větší lásky, folkařské písničky pomalu ztrácely sílu v hlasitém proudu rámusu (různé "dveřní hudby", jak jsme tomu říkali, v každém obchodě něco pořád vyřvávalo), také televize začala vysílat zajímavější programy a náš život se začal ubírat cestou jinou, než byl pravidelný páteční rytmus odjezdů na chaty, velké srazy a podobně. Lidé se rozutekli za svými zájmy, někdo za penězi, jiní za mnoha jinými lákadly nově otevřeného světa, svět šel svou cestou.

 

Už v r.1996 jsem ale věděl, že ODS už nikdy volit nebudu, byla to banda banditů (ten čuch jsme asi zdědil po strýcovi), byť jsem v práci musel před staršími ženami držet pusu, pustily by se do mě (v té době se rozdělovaly na "Klausovky, Havlovky a Dienstbierovky", tedy příznivkyně těchto pánů-fešáků, jeden zajímavý odkaz je zde).

Dozvídal jsem se postupně nové věci o světě, který jsem neznal, o disentu, chartistech, také jsme prožívali první válku v Perském zálivu (proti Saddámu Husejnovi, který napadl Kuvajt), Amerika měla tehdy u nás dobré jméno a tak jsme jim vše věřili.

Válka v Jugoslávii, v Bosně a Hercegovině (a Kosovu) mě zastihla už v čase, kdy jsem vnímal, že někde je problém (byť jsem neznal tehdy žádné detaily, naše noviny psaly poměrně jednotně, také můj osobní život mě zajímal tehdy víc, než ty řeči politiků; dík socialistickému Československu jsme ale uvykli brát vyjádření všech těch "papalášů" s jistou rezervou). Ale zatím tu byla i domácí scéna, kdy se v r. 1998 udál první větší konflikt mezi V. Havlem a V. Klausem, v době slavného "Rudolfinského projevu", kdy V. Havel (podle mě poprvé a naposled) zkusil opravdu státnicky zafungovat a zkritizoval "mafiánský kapitalismus" v naší zemi, což definitivně urazilo ješitu Klause.

Havel ale za sebou neměl žádnou politickou stranu (to byla ta jeho chyba, alespoň tak jsem to viděl já) jezdil po světě a sbíral potlesky a doma se mu to přitom rozpadalo. Jeho autorita (i díky některým problematickým krokům, čím dál víc pro-americkým a čím dál méně reálně politickým, stal se z něj takový "US maskot", kterým se tamní politici, kteří často netušili kde leží Česko, zaštitovali jako Dalajlámou, když mluvili o nutnosti vést další válku "za svobodu a demokracii") doma nezadržitelně klesala.

A stejně jako (mnohem) později Miloš Zeman v roli prezidenta i Václav Havel poznal, co to znamená "nemít na své straně média", tu sedmou velmoc, která v posledních letech (podle mě) dost v tomto pořadí povýšila.

Byl to čas konfliktů s mocnou TV stanicí Nova, která utvořila spojení s Václavem Klausem (jistě i finanční, viz slavná kauza pádu IPB banky, která financovala nový rozjezd této TV a která byla úzce spojená i s ODS), který byl proti Havlovi a v otázkách politických byl na mě skutečně až příliš praktický.

Sociální demokracie tehdy pro mě nebyla variantou (asi to souviselo i s mým věkem, ti pánové prostě nebyli pro mě dostatečně politicky atraktivní), ale stále jsem byl loajální občan, který chodil k volbám a snažil se vybrat si z tehdejší nabídky, takže jsem zkusil asi dvakrát volit menší středové strany "pro městské intelektuály" (tedy lidi, kteří alespoň občas přečetli nějakou knihu a četli občas nějaké články v novinách, o tom "kdo, jak, s kým a proč", jak by asi řekl Werich, taková kratochvíle, která namáhala městské povaleče méně než sport), tedy tyto malé středové strany pro lidi, pro které ODS ztratila ten "sametový nádech změny" a stala se jen příliš eklujícím subjektem českého politikaření (definitivní konec "posametové hry na demokracii" jsem myslím zažil při tzv. televizní krizi, kdy jsem stál odpoledne na prázdném Václaváku s malou kamerou a snažil jsem se ukecat místního hoteliéra, aby mě pustil někam na balkon, že tam bude za chvíli plné náměstí lidí - koukal na mě jako "vejr" a nevěřil mi ani slovo, asi se bál že ho vykradu anebo že bude mít oplétačky se šéfem, každopádně večer bylo to náměstí opravdu plné).

A tak se nám po Rakousku-Uhersku rozpadla další země, tentokrát Jugoslávie, a bylo to kruté (jak napsal senátor Foldyna po patnácti letech:"Nikdy jim to nezapomenu, jak pošlapali mezinárodní právo", odkaz zde).

 

 

4. Česká bankovní krize, povodně a zlomový rok 2005.

Jako dědictví těch skvělých let s Klausem (aneb druhé poloviny devadesátých let), kdy si politici začali parcelovat své sféry zájmů, propojeni s bankami a podnikateli, nastala krize bank, byli jsme v té době (podle novin) jediná postkomunistická země, která pořád nerostla, i když provedla reformy, byli jsme poslední, byť díky lepší startovní pozici a blízkosti německého trhu pořád lepší, než většina zemí kolem.

Pamatuji se, že kolem roku 2001 (byl to rok událostí jedenáctého září v Americe, které  pohnuly světem "k válce s terorismem", jak to tehdy brilantně nazval U.S. prezident Bush mladší) se politici Sociální demokracie chlubili, že teprve oni zavedli instituci bankovního dohledu ČNB, vznikla až v roce 2000 (asi si Tříska, Ježek a další privatizátoři nepřáli, aby jim někdo koukal na ruce). Pamatuji se také, že jsem někdy kolem r.1995 montoval s jednou firmou otřesové čidlo na příruční trezor První městské banky, kterou založil magistrát, aby pomáhal podnikatelům v Praze, a že jsem se o pár let později dočetl, že banku stejně vykradli "bílé límečky", takže čidlo nemělo šanci. Byla to první banka s dírou v účtech a zametlo se to myslím pod koberec (pan Koukal, tehdejší primátor ODS, byl pak odměněn, dělal snad velvyslance ČR v Kanadě).

Jenže pak zkrachovaly další tři velké banky (i Česká pojišťovna myslím, tam se motalo také pár známých politiků kolem), a když začal "run na IPB" (útok spotřebitelů s výběrem vkladů v hotovosti, kdy se báli, že banka nebude solventní), tak pak Kalousek někde napsal, že během jednoho víkendu zmizelo 49mld na Kajmanské ostrovy a klienti banky současně vybrali za jediný víkend snad 16mld korun českých.

Hrozil krach čtvrté velké banky a ekonomická krize, ta banka by strhla další. Tak pánové zasedli a za víkend ji prodali za 1kč zahraniční ČSOB, se zárukou až 180mld (špatných úvěrů s právními vadami, které by stát musel zpětně proplatit bance).

Pamatuji se, jak tehdy Tošovský a Mertlík (ten do toho spadnul nevinně, smlouva byla domluvená a zrovna se nějak měnila vláda, na něj zbyl podpis toho veledíla, moc se mu to podepisovat nechtělo) se dušovali, že to číslo 180mld je strašně nadsazené a že to určitě nepřeleze 100mld, v roce 2006 jsme si pak přečetl nějaký článek na internetu v Lidových novinách (už není k nalezení, když přešli pod společné vydavatelství s konkurenční Mladou Frontou) o vyrovnání státu a ČSOB, kde se psalo, že poslední balík špatných úvěrů je předmětem zkoumání, celková částka je 178mld (a že stát se soudí o nějaké drobné 2-4mld z toho posledního balíku, zda to vše uzná).

To mi sklapla čelist, tehdy padlo na dvacet bank a celkový účet byl prý 600mld, což prý srazili zpětným odkupem na nějakých 300mld reálné škody. No to bylo řečí, že není na důchody, měl tehdy Klaus dát alespoň jednu třetinu z Fondu národního majetku do fondu penzí, který by tuto část privatizoval ve prospěch budoucích důchodců. Ale projedlo se vše, penzijní účet byl myslím i v budoucnu místem, kam si chodili politici spíš půjčovat, než aby byl oddělen a zabezpečen.

Celou bankovní krizi dorazily v r.2002 povodně, které pokud vím jen na majetku státu zničily věci za 70mld. V roce 2003 tak vyskočil (i díky splátkám bankovní krize a povodním) roční deficit nad 100mld, všude se hovořilo o tom, že konečně musíme začít růst.

Nakonec růst začal, v r. 2004-2006 jsme rostli jako tygři, média ale později psala, že socialisté utráceli v době růstu do 100mld deficitů, což byl faul, Zeman tehdy dělal pravicovější politiku než ODS a zprivatizoval (byť pod nátlakem) ty banky, takže se to nakonec uvedlo do jistého pořádku a začal opravdu hospodářský růst (nedivím se, že od té doby neměl české novináře rád).

Byla to doba pana Špidly, Grosse, Langera, Tlustého (Tříska, Dlouhý, různá jména bankéřů, Dyba a další jsou zapomenuti, snad zbývá jen pár fotek z tenisu s Klausem), vstoupili jsme dříve do NATO a nyní do EU.

Rok 2005 je zlomový, socialisté se zapřísahají, že po nastartování růstu, zaplacení škod v bankách a po povodních začnou konečně šetřit, což se v r.2005 opravdu povede. Jenže další rok 2006 je volební a sliby se slibují a děti se radují a začalo se opět utrácet, byla to doba mediálních útoků, ovšem namísto V. Havla jsou směřovány na slavného Paroubka, sociálně demokratického "buldozera", který po Špidlovi a Grossovi vytáhnul volební preference strany sociálních demokratů tak, až ODS úpěla.

Naštěstí přišel letní festival Czechtek, který se sice oprávněně "přežil" v masové podobě (stejný osud měl v mnoha jiných zemích, nešlo o nic výjimečného), takže bylo nutné zasáhnout, ovšem výrok Paroubka "o potřebě důrazného policejního zásahu" média tvořivě uchopila a už psal Nohavica píseň "Už zase bijou naše děti" (která narážela na totalitní potlačování demonstrací kolem r.1988-9, což bylo značně přehnané), o které vím naprosto přesně, co by na ni řekl můj strýc (ten už byl tou dobou ale také v Kanadě a jeho syn už měl děti a strýc si jistě užíval vnoučat; ještě si vzpomínám, že tehdy byla nějaká "kanadská lapálie" s Romy, kteří odlétali do Kanady za lepším, televizní reportérka tehdy stála v TV "akčně na letišti" a hlásila, že Kanada stopla víza a že do Kanady neodletí ten den ani noha - no a přesně ten den odlétal strýcův syn z Vídně s manželkou směr Kanada, pak věřte reportérům, pořád přehánějí).

Strýc by jistě prohlásil o tom "popíjení a lomození mladých pod širým nebem", že ten rámus a alkohol jsou typickým projevem lidí, kteří neumí nic lepšího, než utápět svůj život a talent v nadměrné konzumaci alkoholu, stylem, který je typický pro městské floutky, kteří do té přírody jezdí akorát tak chlastat (a netuší, jak ruší zvěř, a jaké zázraky by mohli vidět a slyšet, pokud by ten rámus vypnuli a střízliví a potichu by počkali, až příroda ožije a začne předvádět před tichým užaslým pozorovatelem svá kouzla, jak by asi řekl nejen ten kanadský traper).

Prostě v lese ani v přírodě se neřve, běžte s tím na letiště, když už si musíte ničit uši hlukem a neumíte nic lepšího, než se opít do bezvědomí.

To byl strýc a já s ním vcelku souhlasím, stará trampská (tedy spíš turistická) škola, dnes už je ve víru pokroku zapomenuta.

 

5. Dál už to znáte.

Od roku 2006 si události na domácí scéně jistě už dobře pamatujete, v r.2012 byl náš státní dluh najednou dvojnásobný, začala evropská hospodářská krize v r.2008, kdy M. Kalousek už od časů privatizace IPB přece jen projevil jisté známky opotřebení, slavně se tehdy seknul v odhadu růstu HDP, když namísto "až 2pct růstu" nastal až "2pct pokles" (nebo to bylo o víc než plus a minus dvě procenta? Už nevím...).

Dobrou kauzou pana Langera v r.2006 (kdy se ODS opět dostala k moci) bylo i protikorupční tažení, kdy hned na letišti zatkli jakousi ministerskou úřednici Jourovou a za přítomnosti TV štábů ji slavnostně zabásli, jenže se pak ukázalo, že to celé byla bouda a že to celé museli ti pánové vědět předem, tedy bylo to divadlo pro média po volbách a naše slavná média nezapochybovala, paní Jourová pak na státu vysoudila tučné odškodné a zazářila u pana Babiše tak, až ji "vykopli vejš" (tedy do Bruselu) a nemotala se jim na ministerstvu a nekoukala jim příliš na ruce (asi se báli, že už to umí a že by třeba zahlédla něco, co by neměla, každopádně v Bruselu je určitě lépe než v base).

Probíraly se různé lumpárny, pan Michálek odhalil předražení čistírny odpadních vod v Praze o 3mld, které měly jít do kapsy..., nakonec ale po marném boji vykopnuli jeho. Když se mladé děvy z Věcí veřejných fotily na kalendář před volbama, asi netušily, že jim přitom zalezou štěnice do bytů, Radek John pak konečně zrušil Langerův příkaz "hlásit před vyšetřováním velkou korupci přímo ministrovi na stůl" (asi aby ji mohl případně zaretušovat), takže začali policajti znovu šetřit, až se vyhlášený advokát Láska v dopravních podnicích rozmáchl ke spolupráci při auditu.

Do televize vtrhli ozbrojenci (to tu bylo naposledy snad v r.1968), nakonec ale přesto pár lidí následně konečně ze státní správy odešlo, byť tady zůstaly kauzy jízdenek, předražených mostů a karet, atd., prostě Česká republika se odebrala přesně tam, kam odhadl strýc.

 

V zahraničí začala válka proti terorismu, nejdřív útok na Afghánistán, pak vlítli všichni do Iráku v r.2003, protestovaly čtyři tajné služby USA (CIA, FBI, NSA, U.S. Army), nebylo to nic platný. Protestoval pan Clark, který osobně dělal poradce pro terorismus třem prezidentům, bylo to marný. Protestoval premiér Malajsie, bylo to marný.

Generálové tvrdili, že to byla skvělá a chirurgicky přesná válka, v TV šly přenosy, ovšem celý to bylo zaranžovaný, všichni novináři dostávali jen to, co jim dala armáda, jeden jediný (už si nepamatuju kdo, ale jistě bych to našel, kdybych zapátral) byl v terénu a statečně hlásil, co se doopravdy děje. Ale v médiích to vypadalo báječně, jako počítačová hra.

Ale děly se věci, podle generálů jejich Tomahawky létaly z 50pct jinam, takže je prý po čtrnácti dnech raději stopnuli, slavné protiraketové Patrioty prý měli účinnost asi jen 15pct (jak napsal diplomat Belica ve skvělé knize "Co nezavály písky Mezopotámie aneb lekce z manipulace a servility", doporučuji k přečtení).

Omlouval se nakonec britský premiér, U.S. prezident Bush, omlouvali se novináři (včetně šéfů nejslavnější CNN), ale to už opravdu nevím, co by tomu říkal strýc, zda Amerika splnila jeho celoživotní sny a byl tam spokojený (ale já si myslím, že ano).

Každopádně přišla válka v Libyi a Sýrii, s tou Libyí to bylo hodně zlý, proti Hillary Clinton se vzbouřili i starší kongresmani a šéfové Pentagonu, kteří varovali, že žádná etnická čistka v Benghází neprobíhá, že ta válka je zbytečná a "podělá" celý region a že má ta paní "tunelové vidění" problémů, nekouká doleva nebo doprava, zadržuje zprávy tajných služeb, atd. (zde je o tom cosi napsáno, profláknuly to nějaké nalezené pásky v Tripolisu, kde se ukázalo, že někteří starší Kongresmani a šéfové Pentagonu se snažili válce zabránit, proti paní H. Clinton, která si vymýšlela a média jí to opět žrala všechno i s navijákem).

Mně osobně na tom vadí, že v TV i na internetu začali všechno říkat 6x za sebou, takže když někdo zalže, tak to posloucháte mnohokrát denně. A pokud to pak praskne, tak se všichni omlouvají, a pak zase kecají a zase se omlouvají, až to jeden Slovák, který byl v Bosně a Hercegovině celkem 18let, nevydržel a tu televizi hodil na smetiště (zde), a já se mu vůbec nedivím.

A naštval se nejen senátor Foldyna kvůli Kosovu, ale naštval se i doktor Marek Obrtel, který tam vedl polní nemocnici, a vrátil vyznamenání NATO, že těch chyb už je nějak moc, i na loajálního českýho post-sametovýho občana a statečnýho vojáka (zde).

Morálka a etika je pro tyto lidi hluboce zásadní záležitostí, jsou neuvěřitelně dlouho loajální (jako trampové a trapeři, nejsou žádní tupí ožírkové), ale když to pak "praskne", tak teda pořádně, oni "nezalezou někam potichu", ale nahlas řeknou všem, co si myslí. No nepřejte si slyšet, co na to ty média, to je opravdu snad speciálně český kolorit, celá moje historická zkušenost se bouří, cožpak redaktoři nechodili do skauta nebo nějakého turistického oddílu, že neví, co to je férovost a objektivita? Těžké to bude mít tento stát, něco funkčního tady vybudovat v této atmosféře, země má hodně dluhů a Evropa s Amerikou také, špatně se tu hospodaří, přitom chudí  nejsme, tak jak to že nevycházíme?

Zdá se, že:"Všelijaké to kvaltování toliko pro hovada dobré jest", jak říkal mistr Jan, a že internet a internet-banking a veškeré to zrychlování nevede ku prospěchu, ale jen k blbostem, otupělosti lidí a celkové opruzenosti světa, který se v zádel obrací. A pak že pokrok vždy lepší chvíle přináší.

Kdo na to má nervy, ať si tady přečte něco o ISIL (zde a zde a zde).

 

6. Od Julese Verne k Matrixu.

O Ukrajině nemá cenu mluvit (dobře to napsal třeba bývalý analytik ODS Haas v lednu 2015 zde, šířeji zde), strýc Rusko neměl rád, ale asi by (stejně jako pan Noam Chomsky) řekl, že když je něčeho příliš, tak je toho moc. Tedy že když se Američané tlačí příliš na Rusko, nemůže to zůstat jen tak, reakce je pak zcela zákonitá. Žili jsme všichni příliš dlouho v době studené války a dobře si pamatujeme, jak se dívalo, dívá a dívat bude Rusko na západní organizaci NATO. Nikdy se tato organizace neměla stát garantem bezpečnosti v Evropě, je příliš zatížena minulostí a Rusové jí nikdy nebudou věřit, a mají pravdu, jak se ukazuje v posledním období po r.2001 (říkal to svého času i Havel, než mu začali tleskat na západě tak, že na to zapomněl).

Zase se budou všichni za pár let omlouvat?

 

No, už je to opravdu unavující. Na internetu prý všichni rozpoznají fotky obličejů analýzou automatickou, USA budují obrovská datová centra (zde a zde je vládní prohlášení), aby zaznamenaly veškerou komunikaci telefonů, internetu, e-mailů, záznamy vyhodnotí kupříkladu i zdravotně (vybavuje se mi v tomto ohledu film Pavla Štingla Eugéniové, kteří to dovedli se šlechtěním lidí až k prvnímu počítači IBM na světě, který sloužil nacistům na třídění populace s pomocí národního ústavu hygieny; politika a doktoři, to je prostě hodně špatná kombinace), soukromí se definitivně vytratí.

To už bude pro ty mladý, kteří jsou na tenhle svět od dětství trénovaní s pomocí počítačových her, těm by pro tento MATRIX asi skaut nebo Jules Verne příliš nepomohl. A tak chápu, že je asi v pořádku, že my jsme zažili (asi jako poslední) takovou tu poklidnou "analogovou dobu" dětství, kdy jsme mohli někam odjet a nikdo to nemusel neustále kontrolovat telefonem, co a jak se daří, třeba i 14dní jsme byli na vodě a ani jednou jsme netelefonovali, stačil pohled alias čumkarta a rodičové byli v klidu (dnes nepředstavitelný stav důvěry a dobrých mezilidských vztahů).

Přeji novým dětem hodně štěstí v této post-koloniální světové době, kdy roste pnutí mezi velmocemi, až z toho jde opravdu strach. Přeji jim inspirující rodinu (strejdy, sestry, babičky, kamarády...), a trochu zdravého rozumu do této šílené doby. Tuším totiž, že ještě jednou budeme s láskou vzpomínat na dobu, kdy média opakovala každou blbost jenom šestkrát za den.

Snad v té budoucí době nebudeme mluvit čínsky, nebudeme žít v nějakém MATRIXU, kleci z řečí a vidin, které se nám budou míhat před očima, kde každá odchylka "od normálu" bude tvrdě postihována, jako v Norsku postihují výchovné plácnutí rodičů zlobivému dítěti na zadek (vůbec nechápu, jak se lidstvo mohlo dožít dneška, sto milionů let plácání - možná ale mají Norové pravdu a třeba se tím vše vysvětluje, že lidstvo tak blbne přes veškerou vyspělou techniku, ale třeba pravdu nemají a lidská blbost je něco jako historická konstanta, jen příliš těsným životem ve městech posílená, na kterou nemá výchovné plácnutí na zadek bohužel pražádný vliv).

K tomu (i všemu ostatnímu dobrému) nám všem dopomáhej Bůh, Příroda, velký Vakantanka i všichni ostatní mocní, včetně Aláha a dalších Jesus superstar, co jich na nebi je.

Na tom nádherném hvězdném nebi, které v tichu a úžasu pozorují snad všichni lidé, kteří kdy na této planetě žili. Nekřičí, jen tiše stojí v němém úžasu před tou nádherou a vzpomínají, jaké to tady bylo, je a snad i bude. Takové vzpomínky na minulost i budoucnost - to byla také jedna taková docela zajímavá kniha, v těch dobách dřívějších, kdy jsme ještě měli čas a také chuť na čtení.

 

No, tolik mé povídání ke zrození třetí stránky mého blogu, potřeboval jsem se trochu vypovídat, z toho světového napínání. Snad se vše v dobré obrátí.

Další blogy už budou snad zase kratší .-) .

 

Pavel Sedlák